Vyřazení z MS je zklamání, přiznal Trunda. Český fotbal čeká důkladná analýza i změny

Dnes, 20:32
Aktuality
David Trunda chce účast reprezentace na MS správně vyhodnotit a poučit se. (© Michal Sváček / MFDNES + LN / Profimedia)

Předseda Fotbalové asociace ČR David Trunda označil vyřazení národního týmu už po skupinové fázi na mistrovství světa za neúspěch a zklamání. Klíčové podle něj bude, aby si vedení účast reprezentace na turnaji správně vyhodnotilo a poučilo se. Do tří až čtyř týdnů předloží trenér Miroslav Koubek výkonnému výboru FAČR důkladnou analýzu. Trunda novinářům po příletu z šampionátu řekl, že proces vedoucí ke zlepšení může trvat i několik let.

Český tým se na mistrovství světa představil poprvé od roku 2006, ve třech zápasech uhrál jen bod. "Samozřejmě převládá smutek a zklamání, protože cílem bylo postoupit ze skupiny. Takže tohle považujeme za neúspěch. Bohužel jsme doma dřív, než jsme doufali. Na druhou stranu se na to dívám i z druhé strany, že je to velký úspěch po 20 letech postoupit na světový šampionát. Je dobré se z toho aspoň trochu zaradovat," uvedl Trunda.

"Měl jsem možnost se účastnit spousty mítinků a viděl jsem, jaký efekt to mělo, že jsme postoupili. Z 211 asociací jich postoupilo 48. Vidíme, jaké možnosti to může přinést rozvoji českého fotbalu. Člověk je smutný, že jsme nepostoupili, ale jedeme dál. Musíme využít i to, že jsme postoupili. Bylo tam jen 48 asociací, zbytek se tam nedostal. Vidím, jak tam všichni chtěli být," doplnil Trunda.

Věří, že se asociace z vystoupení týmu na šampionátu poučí. "Je důležité, abychom si v následujících třech čtyřech týdnech od pana trenéra a (generálního manažera reprezentací) Pavla Nedvěda vyhodnotili a zanalyzovali, proč k tomu došlo. A pobavili se o tom, co s tím udělat," řekl Trunda.

"Bavili jsme se i s (kapitánem) Láďou Krejčím, i já osobně. Bavili jsme se o tom, co můžeme zlepšit. V celé delegaci nás bylo 62, v realizačním týmu jsme měli na všech postech odborníky. Musíme se podívat na všechny analýzy, data, to je v téhle moderní době velmi důležité. Musíme si to vyhodnotit. Realizační tým si to vyhodnocoval během celého procesu, teď se na to podíváme trochu s odstupem, s chladnou hlavou a zaujmeme k tomu postoj. Analýzu budeme prezentovat i na výkonném výboru. Budeme se o tom bavit, abychom se z toho poučili," uvedl Trunda.

Program národního týmu. (©Livesport)

Znovu zopakoval, že se změnami je potřeba začít už u mládeže. Česká reprezentace dlouhodobě zaostává za světem v technických dovednostech hráčů. "Musíme se trochu podívat realitě do očí. Musíme se podívat, co se dělo, jak se rozvíjel český fotbal v minulosti. Já bych byl rád zodpovědný za ten rok, který byl," řekl Trunda s připomínkou, že asociaci vede od přelomu loňského května a června.

"Musíme se věnovat rozvoji mládeže. Podívat se na to, jak fungují mládežnické soutěže, podívat se na investice do infrastruktury, na trenéry, abychom to změnili. Ten proces, který nás čeká, nebude krátkodobý. To bude trvat možná dva, tři, čtyři nebo i osm let. Musíme začít teď a my jsme už začali," řekl Trunda.

Odmítl, že by mužstvo během šampionátu fungovalo špatně. "Kromě schůzek, které jsem měl mimo, například v Miami, jsem byl celou dobu u týmu. Viděl jsem, jak funguje. Fungoval velmi dobře. Když se něco objevilo, hned se to řešilo. Myslím, že i to, jak pan trenér reagoval na některé věci, bylo asi přirozené. Myslím, že v tom problém nebyl," podotkl Trunda.

Autor: ČTK

Související články

Zobrazit jen nejnovější
Zobrazit všechny
Krejčí vytáhl deníček a pálil do vlastních řad: Naše maximum možná není správná cesta
Dnes, 12:35
Prvotní emoce měly název zklamání. Ale už se rodí nové myšlenky, vzkazoval Koubek
Dnes, 11:48
Pro kluky byl maximem postup na MS. Nebyla to všechno blamáž, prohlásil Nedvěd
Včera, 22:38
Lze najít na české hře i pozitiva? Pomálu, v něčem ale Koubkův výběr zaujal
25.06., 17:58
Krásná poslední kapitola mé kariéry, plesal legendární mexický brankář Ochoa
25.06., 14:20
Beru zodpovědnost u prvního gólu, řekl kapitán Krejčí. Konec ho mrzí vůči fanouškům
25.06., 13:29
Češi? Nejhorší evropský tým na turnaji, shodují se ve světě. Douděra terčem kritiky
25.06., 12:21
Jediné pozitivum byla účast samotná. Coufal kritizoval český fotbal jako celek
25.06., 10:10
Na druhé straně barikády vlna chvály. Trenéra Mexika zarazili Češi jen v úvodu
25.06., 09:30
Koubek si protiřečí s Višinským. Trenér ho prý střídal brzy kvůli únavě, hráč to popírá
25.06., 09:05
Šampionát nás svlékl donaha, českému fotbalu ujíždí vlak, hodnotí Poborský
25.06., 08:36
Co ukázal zápas Česko - Mexiko? Douděra vyhořel, přehlížený Sochůrek a šarády se sestavou
25.06., 07:36
Koubek rezignovat nehodlá. Budu plnit svoji smlouvu, řekl po vyhoření na šampionátu
25.06., 06:55
Mexický trenér je osobnost. Bojovník baskického původu, jehož se zastal Ujfaluši
24.06., 22:22
Výhra nemusí stačit, remíza může zachránit. Jaká je cesta Čechů do play off MS?
24.06., 16:06
Vladař věří v postup reprezentace: Kluci se semknou a vytřou expertům zrak
24.06., 13:24
Reprezentace podle Krejčího věří v postup. Můžeme využít zkušenosti z baráže, říká
24.06., 09:16
Mexiko sní o historickém zápisu, Češi o postupu. Aztécký stadion zaplaví zelená vlna
24.06., 07:58
Koubek se omluvil za vyjádření o spokojenosti. Češi před Mexikem ví, kde mají rezervy
24.06., 00:10
Aztécký stadion dějištěm legendárních duelů i Boží ruky. Češi zde vyzvou Mexiko
23.06., 20:36
Jakou mají Češi historii s Mexikem? Dvě výhry ze tří střetnutí i gól po 15 vteřinách
23.06., 17:30
Česko může postoupit i po porážce s Mexikem. Co je k tomuto scénáři potřeba?
22.06., 17:44
Rozlučka na světové scéně? Mexická legenda může proti Česku uzavřít bohatou kariéru
22.06., 12:26
Česko ve dvou zápasech vedlo a má jen bod. Musí to pro nás být poučení, tvrdí Sadílek
21.06., 19:46
Kritika byla zasloužená, přiznával Nedvěd. Tým v sobě má oheň, teď musí předvést lepší výkon
21.06., 08:21
Pro Juráska MS patrně končí, potvrdil Suchopárek. Co údajná přetrénovanost Čechů?
20.06., 22:33
Zklamání a hra v hlubokém bloku. Morávek kritizuje pasivní výkon Česka
20.06., 09:06
Hráli jsme výborně, chválil trenér Broos. Češi spoléhali jen na nákopy a fyzickou hru
19.06., 12:30
Měli jsme ten zápas zabít, litoval Sadílek. Teď musí Česko loupit před mexickým peklem
19.06., 09:06
Změny v sestavě na JAR: Holeš má přinést zkušenosti, Darida kreativitu a Hložek tah na branku
18.06., 16:12
Recept na úspěch proti JAR? Zahustit střed hřiště, hra přes kraje a zpřesnit centry
18.06., 15:15
Co potřebují Češi, aby se dostali ze skupiny? Postupová matematika je přívětivá
18.06., 13:26
Češi mají na soupeře z Afriky bolestivé vzpomínky. Proti JARu bude klíčová taktická vyspělost
18.06., 11:52
Česku se zranil Jurásek, přijde o MS. Měl přitom nastoupit v základu proti JARu
18.06., 11:25
Jak uspět podle mentálního kouče českých hvězd? Nebát se riskovat a nehrát pod strachem
18.06., 08:22
Český den D je tady. Důležitá bude sebevědomá hra v pohybu, nabádá Krejčí
18.06., 07:57
Držení míče, kombinace a nebezpečné situace. Koubek vytyčil cíle proti JARu
17.06., 23:05
Česká zbraň je na Jihoafričany jako dělaná. Zařídí play off urostlí hlavičkáři?
17.06., 22:22
Poslední trénink na základně: Češi vrcholí přípravu před důležitým kláním s JAR
16.06., 22:44
Rosický se zastal Schicka: Je mi ho až líto, nedostane se do hry, nároďák ho neumí využít
16.06., 09:59
Po odreagování u rodea příprava na JAR. Češi jsou odhodlaní předvést lepší výkon
14.06., 22:39
Nic podobného jsem nezažil, překvapili Sadílka fanoušci v Mexiku. Počasí ho netrápí
14.06., 19:50
Reprezentanti se rychle vrátili na základnu do USA, chtěli se vyhnout adaptačním změnám
13.06., 11:44
Lee z PSG byl proti Česku k nezastižení. Data šokují, nepokazil jedinou přihrávku
12.06., 21:22
Korejský kouč se zastal Sona. Proměňování šancí ale musí tým proti Mexiku zlepšit
12.06., 16:16
Češi musí skolit JAR. Potřebují osvěžit, líbil se mi nástup Hložka i Chytila, líčí expert
12.06., 13:56
Prestiž MS poskvrněna prázdnými místy. FIFA vytlačila české fanoušky obřími cenami
12.06., 10:00
Vymazaní Schick s Šulcem? Vždy je to o tom, co vám dovolí soupeř, řekl Koubek
12.06., 09:42
Souček: MS je taková motivace, že podmínky nehrají roli. Ani Šulc nehledal výmluvy
12.06., 08:45
Krejčí ani nemá radost z gólu. Bez bojovnosti a nedostupnosti v obraně to nepůjde, ví kapitán
12.06., 08:00
Co ukázal zápas Jižní Korea - Česko? Nejistý Hranáč, odříznutý Schick a slabá záloha
12.06., 07:24
Šest gólů v sedmi zápasech. Schick chce znovu táhnout Česko na velkém turnaji
11.06., 23:42
Ze smolaře na Euru v oporu národního týmu? Hranáč chce přepsat reprezentační příběh
11.06., 19:30
Korejský hrdina z roku 2002 je zpět. Hong chce na MS navázat na legendární tažení
11.06., 14:42
Kdo je největší hrozbou pro Česko? Analytik porovnal všechny soupeře ve skupině
11.06., 13:58
Samozřejmě vymýšlíme, jak zastavit Schicka, přiznal Son. Chválil české hráče
11.06., 11:56
Klobouk dolu před Sonem, chválil Koubek legendu Koreji. Česku věří a tlak necítí
11.06., 10:03
Česká skupina je jedna z papírově nejslabších, tvrdí analytik. Druhá příčka je lákavá
11.06., 09:49
Kouč Korejců před Českem: Jsme na sto procentech formy, všichni se dobře aklimatizovali
11.06., 08:46
Český herní styl? Trochu mi to evokuje Řecko z roku 2004, hodnotí Morávek
10.06., 21:31
Nedvěd se rozplýval nad luxusem: Trávník je neskutečný, kluci se nemají na co vymluvit
09.06., 23:39
O Horníčka stojí řada klubů. Zájem mi dělá velkou radost, pronesl před šampionátem
09.06., 13:20
Česko na MS 2026: Program, časy zápasů a kde sledovat
08.06., 10:12
Hranáčovi texaská výheň nevadí: Všude klimatizace, já se spíš těším ven do horka
07.06., 14:09
Česká invaze do Mexika: Fanoušci berou letenky útokem, nejvíc je láká bitva v Mexico City
07.06., 08:41
Čeština v ochozech a záplava dresů. Národní tým zažil v Mansfieldu nefalšovanou fotbalovou horečku
06.06., 23:06
Národní tým už je v Dallasu. Koubek nařídil kvůli horku ranní tréninky
05.06., 21:49
Neznámý soupeř jako zkouška před MS. Na turnaji nesmíme nikoho podcenit, varuje Jarolím
04.06., 17:46
Sestup z Premier League hodil za hlavu. Souček řeší jen MS, budoucnost ve West Hamu počká
04.06., 08:30
Šulc si z Lyonu přivezl formu i sebevědomí. Na MS chci přispět k týmovému úspěchu, hlásí
03.06., 23:12
Čísla pro MS jsou rozdána! Schick si nechal desítku, nejvyšší cifru vyfasoval plzeňský Višinský
03.06., 22:54
Představení účastníků MS 2026 - Česko: Mistři standardek a centrů myslí na postup
02.06., 18:30
Legendy věří v postup. Největší překážkou budou klimatické podmínky, shodují se
01.06., 19:35
Lékaři garantují, že Kuchta bude v pořádku, potvrdil Koubek. Hložek zatím nedá 90 minut
31.05., 21:01
Finální nominace Česka na šampionát: Koubek vynechal Buchu, Kabonga a Ladru
31.05., 19:10
Krejčí se zbavil zdravotních problémů. Po sestupu s Wolves chce uspět na mistrovství světa
30.05., 18:41
Koubek chce proti Kosovu vidět nováčky. Vyřazených hráčů z nominace mi bude líto, přiznal
30.05., 18:26
Český plán na MS je jasný. Hra na tři stopery s Hranáčem uprostřed, co příprava na vedro?
29.05., 11:31
Skupina na šampionátu je hratelná, věří Kovář. Měl by být českou jedničkou
28.05., 21:12

Komentáře (35)

Přidat komentář
inferno08

Tak jeden říká, že maximum a de facto výhra byl už jenom postup na MS (s čímž souhlasím) a druhej tvrdí, jaký je zklamání z vyřazení...

Reagovat
skorpikk

kluci dreli na max a trunda je zklamanej

Reagovat
arvncrtx

Proto je potřeba analýza, aby se přišlo na to, kdo má pravdu.

Reagovat
PL28

Celý problém začal u Fouska a jen to pokračuje. Hašek s Kostlem byla úplně na hovno varianta. A taky byla po Euru analýza a k čemu to vedlo?

My jsme dnes v situaci, kdy česká liga je v TOP10, peníze ve fotbale jsou, máme tady v každém týmu celkem dost cizinců, liga šla nahoru a i v zahraničí máme slušný hráče. Rozhodně je to lepší než 10 let zpátky.

Výsledkem analýzy prostě musí být, že ten tým hraje pod svoje možnosti. Už za Haška hrál. A tady se dostáváme k tomu, kde je ten hlavní problém. Jenže tohle si vy šašci prostě nepřiznáte

Reagovat
oli9

Reagovat
kattos

Ten Hašek byl fakt průser.

Myšlenka že mu dáme euro aby ten tým připravil a dal tomu nějakou myšlenku je super, ale oni to dají největšímu dinosaurovi. I kdyby neměli tušení jakej přesně trenér je, dalo se čekat že on bude mít možná (což bohužel neměl) skill v tom sjednotit tým. Ale prostě to že to není progresivní trenér kterému když dáš čas tak se to posune, věděl každej, vyloženě každej.

Mělo se jít do zahraničí, z Česka se nabízel Svědík. Masakr že to nedostal on, chtělo by se zůstat v ČR.

Reagovat
Modi6

SOUHLASÍM.

Reagovat
zorz767

Je potřeba změnit komunikaci a myšlení. Trenér, ať už jím bude kdokoliv, by měl dostat za úkol zpracovat koncepci budování mužstva a rozvoje herního stylu na další cyklus a výbor by pak měl kontrolovat, zda se podle ní jede. A každé rozhodnutí by měli být schopni obhájit. Ne že novináři a diváci budou muset neustále přemýšlet, proč se něco dělá.

Reagovat
pobody's nerfect

Úplně vidím výsledky. Nepostoupili jsme protože nadmořská výška, dlouhé prelety a vysoká očekávání, která tým neunesl.

Reagovat
r.mrazik

A myslím, že v realizačním týmu jsme měli na všech postech odborníky, kteří vytvořili funkční tým,“ líčil Trunda.

To asi myslel Suchoparka a dalsi lumeny...

tyvoe...tenhle Zmrdikuv čokl a dalsi...to je hrozny peklo

Reagovat
Pepe1911

62 jich tam je říkall

Reagovat
Y.Cabaye

Odborníky na šišlání

Reagovat
iamek

Reagovat
KnoxXx

Reagovat
Gaudencius

Problém je ten, že dnešní fotbal ovládají mafiáni nebo-li lidi kteří se zajímají jen o svůj zisk. Každej je hroznej frajirek a odborník, každej furt jenom kecá a zváni co je potřeba udělat líp, ale nic se nedeje.Až tyhle zm.di ve fotbale nebudou, možná se něco změní.

Reagovat
Pepe1911

Reagovat
Bobřík1

Paradoxně zlatí Peltové, Horníkové a Chvalovští, ty sice kradli, ale taky makali a do fotbalu přeci jen nějaký ty prachy dostali. Tihle Trundové a Fouskovi měli jen plnou hubu keců a nic z toho.

Reagovat
Pepe1911

Tenhle nadpis je extrémně zavádějící. Vlastně řekl, že se nic měnit nebude a postup byl vlastně úspěch a snažil se vytvořit dojem, že jde o hysterii novinářů pod tlakem emocí.

Hlavně řekl, že se musí začít od investic do mládeže, tzn. mnoho let klid a skvělé příležitosti pro korupční projekty.

Těmhle lidem je fakt fotbal úplně u prdele

Reagovat
oli9

Problem je mladez nic jineho, akademie Salzburku, nebo se podivat opet jak to chodi v Nizozemsku, nesvazovat decka taktikama ale jit s vizí aby si dovolili, umeli jeden na jednoho a technicky byli na vyssi urovni

A ne aby jsme tu decka porsd ucili , zezadu, hlavne neudelat chybu a hrat vzadu na nulu a jistotu…

I kdyz nekdo je talentovaný a technickyjinde tak ho pak ten nas system zabije… jelikoz se vyzaduje tymovost a zapadne do prumeru.. mladi se pak posilaji po hostovackach atd..

Reagovat
PL28

O tomhle se mluví snad patnáct let, ale pořád se preferují tyhle vysoký atletický kopyta.

Reagovat
Y.Cabaye

Po každým průseru analýza, ze který si vezmeme úplný hovno a pořád tam smrdí ty stejný lidi a jedeme tím stejným systémem. Hlavně předstírat, že se něco děje

Reagovat
fabec1222

Analýzy a studie jsou největší zlo současnosti

Reagovat
Moshe Dajan

Neměli jste analyzovat spíš před turnajem? ted už je trochu pozdě kkti

Reagovat
Zephyr

Možná k tomu přistoupí seriózně a analýza bude třeba promyšlená a důkladná, ale po minulých zkušenostech jsem nedůvěřivý, že to fakt přetaví v činy a změny.

Co mě ale sere nejvíc, že takových analýz jsme už měli mraky, a nic moc se nezměnilo, a nebo alespoň ne viditelně. Fakt bych od vedení rád natvrdo slyšel, proč teda všechny ty minulé analýzy skoro k ničemu nevedly? A neberu kecy, že to bylo za jiného vedení. Jsou to přece furt dokola stejné problémy, mluví se o stejných řešení, a pak to prostě vyšumí. Proč? Není motivace? Nejsou prachy? Proč bude najednou tahle analýza něčím jiná?

Reagovat
Modi6

Navrhuju, vytyčit hlavní cíl, postup na MS 2034 v Saúdské Arábii. Těch 8 let využít k vybudování konkurenceschopného týmu. Týmu, který při troše štěstíčka dokáže postoupit ze skupiny.

Co to znamená v praxi? Kapitán Sochůrek, a kolem něj třinácti až patnáctiletí chlapci již v letošní Lize národů. Utkání v Lize národů, a v kvalifikacích na Eura a MS, brát jen jako přípravu. Výsledky nejsou vůbec důležité. Vrchol nastane až v roce 2034. Tehdy, když budeme mít štěstí na los a formu, zaútočit na postup ze skupiny!!! Hip, hip, hurrrá!!!!

Reagovat
xhejl

Protoze pro rozvoj mladych hracu je to nejdulezitejsi hrat 8 let v reprezentaci formou 'o nic nejde'. A kdyby to nevyslo, tak vzdycky muzeme zacilit na MS 2042 s hraci, co se narodili +- minuly rok.

Davat sanci mladym, kdyz maji vykonnost, je fajn. Ale tenhle fetis s odstavenim kohokoli, komu je 28+ je usmevnej.

Reagovat
JFT97

Klasicky analyza

Reagovat
Salfovic

To zas budou změny, které svět neviděl.

Reagovat
PL28

Jinak, ještě bokem, moc si nedovedu představit, jak Koubek se Suchopárkem bouchají třeba do Wordu nějakou zprávu, aby to kromě toho obsahu mělo i nějaký styl atd u toho bych fakt chtěl být. To bude něco jak v tom filmu Byl jednou jeden polda: P, kde je P...P jako pitomec no v našem případě spíš P jako průser

Reagovat
kylo ren

Přinejhorším se vyhodí trener a jede se zase

Reagovat
C-M@ster

To právě prej ne.

Nedvěd neumí najít dobrýho trenéra v budgetu.

Na drahýho nemají peníze + ještě by museli platit odstupný Koubkovi.

Takže se rozhodli, že ho přikrejou a nechají ho tam, protože jinou variantu stejně nemají.

Reagovat
C-M@ster

Nedvěd ven!

Reagovat
kylo ren

Reagovat
skorpikk

no nejaky kapverdy nebo kdo postoupili, tam asi moc akademie a mladez nemaji, tak o tom to tolik nebude

Reagovat
Ulrich

Pokud se trenérovi na MS rozpadne tým tak, že ani nechtějí poslední zápas prakticky hrát (a taky ten výkon tomu odpovídal) , tak o čem se tu bavíme? Dejte dedkovi zasloužený balík za postup a domluvte mu, ať si dobrovolně uvědomí, že už chce klid a jde od toho. Máme na podzim luxusní možnost zcela bez stresu natrénovat nové varianty a naučit nový tým hrát s odvahou. Možná je to píčovina, ale když se nesežene někdo poloprogresivni z venku, dejte to Kovacovi.

Reagovat

Sledování komentářů

Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.

Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele