Češi? Nejhorší evropský tým na turnaji, shodují se ve světě. Douděra terčem kritiky

Dnes, 12:21
Aktuality
David Douděra (© REUTERS/Annegret Hilse)

Po 20 letech zažili Češi euforii z účasti na mistrovství světa. Předváděné výkony ale byly studenou sprchou, vedle ostudy z posledního místa ve hratelné skupině musí český výběr skousnout i kritiku expertů i fanoušků z celého světa. Mnozí označili tým se lvíčkem na hrudi za jeden z nejhorších na celém turnaji, v osudném duelu s Mexikem (0:3) na sebe upoutal nešťastným způsobem pozornost David Douděra (28). Fanoušky West Hamu pak zlomilo vážně se jevící zranění Tomáše Součka (31).

Před začátkem šampionátu se spousta fanoušků zarazila nad papírově nedostačující kvalitou některých fotbalových trpaslíků z různých koutů světa, kteří se probojovali na mistrovství světa. Argument, že by víc místenek mělo náležet týmům z Evropy, které by pozdvihly úroveň turnaje, dostal trhlinu při pohledu na výkony Čechů.

Jediný získaný bod, skóre 2:6 a poslední místo ve hratelné skupině. Sympatie Česko nezískalo ani předvedenou hrou. Neustálé výrazné obměny sestav, účelové taktiky s dlouhými balony na vysoké hráče, nedostačující fotbalovost...

Fanoušci hodnotí jednotlivé zápasy na MS jako díly seriálu. Duely Čechů s Jižní Koreou a Mexikem se držely kolem průměrného ohodnocení, atraktivitu ovšem pro neutrální diváky obstarával v obou případech převážně soupeř, který také nakonec vyhrál. Remízový duel s Jihoafrickou republikou (1:1), kde se očekávalo, že otěže převezmou Češi, byl podle tohoto ratingu zatím čtvrtým nejnudnějším na turnaji.

Čerstvá porážka s Mexikem poukázala na řadu nedostatků týmu s lvíčkem na hrudi, které neutekly ani fotbalovým nadšencům v zahraničí.

Douděra terčem tvrdé kritiky

Po prohře 0:3 s Mexikem zaujal fanoušky ze zahraničí především výkon Douděry. Kvůli zranění Davida Juráska nastoupil zleva, týmu měl pomoci svou rychlostí a aktivitou směrem dopředu. V ofenzivě skutečně aktivní byl. Vyslal nejvíce střel ze všech hráčů na place (4), většina pokusů ale přišla z velké dálky a nebyla skutečnou hrozbou.

"Douděra by mohl být tím nejhorším hráčem, kterého jsem v životě viděl," zaznělo od několika uživatelů na sociální síti X. Bohužel pro český výběr se obránce Slavie nezaskvěl ani při druhé inkasované brance, kdy si nerozuměl se zbytkem rovněž nejisté defenzivní linie a nepřebral prchajícího soupeře.

Ačkoliv sedmadvacetiletý wingbek zažil lepší zápasy, pozornost zahraničních fanoušků se směřovala především na celkový herní projev Čechů.

"Češi jsou nejhorší tým z Evropy na tomto mistrovství. Překonali dokonce Skoty," shodly se tisíce pozorovatelů na sociálních sítích. Skotsko drží alespoň teoretickou šanci na postup ze třetího místa, na úvod šampionátu si totiž poradilo s Haiti.

Česká reprezentace svého outsidera skupiny týden zpátky nepřemohla, renomovaný web The Athletic měl ohledně předvedené hry rázný názor. "Ve čtvrtek v Atlantě byl svět svědkem nejhoršího fotbalového zápasu tohoto mistrovství světa. Gól České republiky hned na úvod přiměl všechny k domněnce, že utkání bude gólovou přehlídkou."

Tentýž web následně poukázal na nejistotu v defenzivě Čechů proti Mexiku. "Už teď panuje nejistota ohledně toho, jak systém funguje v obraně. Levý bek Douděra hodně křičí a ukazuje prstem," neuniklo v první půli sportovnímu novináři Jacku Langovi.

Podle analytika televizní stanice ESPN Herculese Gomeze pak hlavní roli při výběru základní jedenáctky Mexičanů hrála jejich fyzická vybavenost, která byla ve výrazném kontrastu oproti českému výběru.

"Záměrem bylo vyztužit obrannou linii pomocí urostlých hráčů. Mexičtí fotbalisté šli do zápasu s cílem bránit, absorbovat tlak, využít prostředí ve svůj prospěch a ve druhém poločase prostě počkat, až soupeř fyzicky odejde," vysvětluje bývalý fotbalista na svém YouTube kanále.

"Fyzicky byli Češi naprosto rozložení, bylo to strašné. Po 55. nebo 60. minutě už vůbec nenapadali a nevytvářeli si šance," nešetřil Gómez kritikou. "Tohle byl tým, který potřeboval vyhrát, šlo jim o přežití na mistrovství světa, a přesto byli naprosto neškodní."

Fanoušky West Hamu ničí zranění Součka

Zatímco sladkou tečkou pro Mexičany bylo v závěru nasazení žolíka Guillerma Ochoy, jenž se stal po boku Cristiana Ronalda s Lionelem Messim rekordmanem díky startu již na šestém šampionátu, české fanoušky definitivně srazilo zranění Tomáše Součka, které se zdálo být vážnějšího rázu.

Nešťastné došlápnutí atakujícího záložníka právě proti brankářské legendě vyústilo v opuštění hřiště na nosítkách, což zasáhlo i příznivce West Hamu, kteří budou doufat v návrat jejich týmu zpět do Premier League. "Posíláme Tomovi lásku," zveřejnil největší fanouškovský účet Hammers na sociální síti X.

Nezbývá než doufat, že si český fotbal musel sáhnout na úplné dno, aby se mohl odrazit...

Autor: Šimon Votava

Komentáře (112)

Přidat komentář
Fleury

Zase jsme vyjímeční! Celej svět zase čumí, co my Češi dovedeme

Reagovat
Batigol

Spíš co nedovedeme...

Reagovat
vacin

Český národ je prosíravý.

Reagovat
Beči

Naprostý souhlas. Je to jednoduše obrovská ostuda. Kdybychom prohráli všechny tři zápasy a u toho se prezentovali pěkným fotbalem a ukázali snahu, neřekl bych ani popel. Ale tohle? Ta hra byla reálně horší, než na Euru pod Haškem, a to už je hodně ostudná laťka. Je mi ze stavu českého fotbalu smutno.

Reagovat
Hawkus

Reagovat
Cotton

třetí zápas byl ok, ale jinak hrůza

Reagovat
Kluivert9

Reagovat
soukup

tenhle argument, že klidně ocením prohru po dobrých výkonech, čtu často (a myslím to obecně a ne u nároďáku), ale reálně většina lidí po prohře automaticky píčuje a výkon je nikdy nezajímá

Reagovat
Salfovic

Příšerny klišé

Reagovat
Beči

Já mluvím čistě za sebe, já to ocenit dokážu. Netvrdím, že to tak mají všichni.

Reagovat
Pablos

To si nemyslím teda. Resp. je to ovlivněno... pokud bude výsledek dobrej a hra špatná, tak se to snáže přejde to samozřejmě jo, ale taky se to vytkne i. Pokud bude výsledek špatnej a hra dobrá, tak je se to ocení (minimálně v lize máme jeden klub, který je tím znám... naše slavné prohry) To samé když do toho budu motat hokej (jako názorná ukázka hodně široké veřejnosti)... olympiadá ve skupině hnus, pak dobrá hra čtvrtfinále a docela rozdíl v hodnoceních. Jako jo jasný, že by to nebylo bez kritiky, najde se ...protože jinak by se vyhrálo že jo, takže nějaké chyby by tam byly ...ono taky není zase tak časté, že po super výkonech jen prohráváš že jo

Reagovat
Salfovic

Jenom evropský? Tak to ještě není tak hrozné.

Reagovat
!!!OCIP_KINAB

Curacao, Katar, i ty posrane Kapverdy by nás tam porazili beztak bo hráli koukatelnejsi fotbal, beztak I Haiti

Reagovat
Fleury

Cabo Verde vynikající

Reagovat
fabec1222

Tvrdik s Trpisem uz mu chystaj smlouvu na 10 let za kvalitni výkon na MS

Reagovat
!!!OCIP_KINAB

Jako jestli chcou být konkurenceschopnejsi v LM tak s Douderou a Chorým se musí zbavit i Chytila s Provodem. Fakt to nejsou hráči kteří by se mohli měřit s nejlepšími

Reagovat
meno

Provod je skvělej, nechápu ten hejt

Reagovat
Fleury

Skvělej v chození po hřišti a dřeváctví no, to nemá konkurenci. Přitom ve Slavii mu jde hrát fotbal

Reagovat
meno

To, že ho Koubek a spol neumí využít v repre není jeho problém. Sám píšeš, že ve Slavii mu jde hrát fotbal. Dlouhodobě top3 hráč nejlepšího klubu v ČR.

Reagovat
meno

A co mě překvapilo nejvíc, tak úplná neschopnost vytěžit Šulce. V Plzni si s Koubkem posílali pusinky a v repre jenom gól proti Dánsku.

Reagovat
soukup

Reagovat
Čenda

Ano, s tou poslední větou souhlasím, dlouhodobě je ve slavii nejlepší. Ale to je od toho byt skvelej porad zatraceně daleko mate směšný standardy posledni leta.

Reagovat
Blind Ref

Provod je dlouhodobě neprosto tragickej. K tomu je navíc extrémní nesympatak

Reagovat
Fleury

Slávisti všichni no. Češi teda. Leda snad ti mladí kluci, co teď ale hrajou ve všech těch farmách

Reagovat
meno

To, že ho Koubek a spol neumí využít v repre není jeho problém. Sám píšeš, že ve Slavii mu jde hrát fotbal. Dlouhodobě top3 hráč nejlepšího klubu v ČR.

Reagovat
soukup

nabízí se otázka, koho vlastně Koubek uměl využít

Reagovat
Pithivier

Reagovat
Blasphemer

Možná tak ve Slavii.

Reagovat
Miguel19

Provod je skvělej v rámci naší ligy. V mezinárodním porovnání je to maximálně průměrný hráč.

Reagovat
Igner Farnsworth

nic proti nrmu nemam, ale pokud chcr Slavia na vyssi level tak s nim to nepujde

Reagovat
Kiss Me Polka!

tuhle sezonu? obecně souhlas, ale letos v pohárech proti dobrým týmům imo už nepřinášel tu nadstavbu z minulých let

Reagovat
Čenda

Co ze je provod? Proti duklám a baníkům mozna, no.

Reagovat
!!!OCIP_KINAB

Včera udělal několik rohů ze kterých nic nebylo nakonec a to je jeho nejlepší výkon, ve Slavii umí zahrát jenom v lize v pohárech už je to stejná bída jako v repre

Reagovat
Jolly Roger

Provoda mám rád, ale spolu s Kovářem a Schickem je pro mě největším zklamáním na MS. Neukázal vůbec nic.

Mně toho Douděry bylo nejdřív líto, ale ten Tvrdík měl asi pravdu, i když to říkám nerad.

Reagovat
Transfermarkt_2

Cože?

Reagovat
kasparko

Mozna nastal cas, kdy budeme mit problem se dostavat i na Euro.

Reagovat
Cotton

Tak tam vždycky strašně záleží na losu. Reálně rozhodnou dva zápasy s týmem ze 3. koše, případně baráž. Můžeš mít ze 3. koše Černou Horu, nebo můžeš mít Slováky no.

Reagovat
VersaceChain

A kterej z těch dvou má být ten silnější?

Reagovat
Cotton

Rozhodně Slováci, ČH jsme přejeli

Reagovat
!!!OCIP_KINAB

Bohužel to tak vypadá a nejhorší doba bude až nás budou porážet i Slováci

Reagovat
772jozef

Klid my sme natom ešte horšie

Reagovat
Cotton

To už tady bylo

Reagovat
Salfovic

Který odborný web má podle vás nejlépe nastavené známkování hráčů?

To na livesportu je vo hovně.

Reagovat
patas92

Douděra za nějvětšího klauna, přecejenom se nějaké pozitivum našlo

Reagovat
Aldeano

Reagovat
Cotton

Reagovat
Nuno čomes

nádhera.

Reagovat
Blasphemer

Reagovat
kbtk23

Reagovat
M.Vaza

Ale cíl byl splněn, dostali se tam a užili si to, heč..

Reagovat
Hardrada

Skoti meli alespon top fanousky, kteri delali bozi atmosferu. Takze furt lepsi dojem nez my

Reagovat
Pozor skluz!!!

Reagovat
redyyz

Reagovat
Bonzaj

Je to tam.

Reagovat
avicii

V hystoricky najslabšej skupine na MS skoncit takto je jednoducho blamáž.. da sa to pochopiť lebo ten postup bola tiez jedna obrovská náhoda... asi každý tim v tej európskej časti baráže by tam zahral lepsie, alebo aj taky Maďari by v tej skupine odohrali oveľa lepšie zápasy a to v tej baráži ani nehrali... skoda pre MS..

Reagovat
Hardrada

Nebud hystorickej

Reagovat
Pesojen

Reagovat
soukup

Reagovat
Hydahum

Maďaři rupli s Kosovem

Reagovat
Kiss Me Polka!

Reagovat
Cotton

Douděra předvedl snad nejhorší individuální výkon jakéhokoliv hráče, co jsem kdy viděl.

Ale teda dělat článek z pár komentů na X mi přijde jako nejhorší výkon novináře, co jsem kdy viděl.

Reagovat
John Obi Mikel

Dělat článek z pár komentů na X mi už bohužel přijde jako běžná věc. Třeba web Ruik tím byl vyhlášený.

Reagovat
Cotton

ale tady bych to prostě nečekal

Reagovat
Kiss Me Polka!

já se snad na ten zápas podívám jen kvůli douderovi

Reagovat
Salfovic

Rovnou z toho udělej sestřih, to bude naše druhé nejlepší video na yt po Svartovi.

Reagovat
Puskas

Vzhledem k tomu, že to je na nejlepším MS, jak po finále prohlásí Infantino, je to smutné.

Reagovat
Pozor skluz!!!

Někdo snad čekal něco jiného?

Reagovat
fabec1222

Nedved

Reagovat
!!!OCIP_KINAB

Doudera byl včera do očí bijící ostuda a lidi podle mě nechápou jak někdo takový se fotbalem může živit! Koubek že ho nechal celý zápas na place je druhá taková ostuda a když nemá oči tak nemůže trénovat už!

Reagovat
Zephyr

Jelikož jsem na ty naše dva noční zápasy koukal z anglického záznamu, tak jsem taky musel strpět tu kritiku ze strany jejich komentátorů během zápasu, a pak expertů ve studiu. V podstatě stejné poznámky jako u nás doma - jsme nefotbaloví, předvídatelní, divné volby sestavy a taktiky, zastaralý projev, bez nápadu a energie.

Teďka s Mexikem to korunoval bývalý Liverpoolský Danny Murphy, když říkal, že nechápe, jak se ze země Bergera, Šmicera, Baroše (+ říkal Nedvěda, když byl v záběru) stanou takový antifotbalisti, a pak nahlas přemýšlel, jestli to je úmyslný vývoj, a kdo je za to zodpovědný. Pak zmiňovali Schicka, Šulce, Coufala a Krejčího s tím, že nechápou, proč se kolem takových plejerů vytváří nefotbalová taktika, čímž je zabíjí. No neposlouchalo se to dobře

Reagovat
Fleury

Danny Murphy

Dobře to řekl. Perfektní. To je přesně ono. Takže s tím zase nic neuděláme

Reagovat
Largo

Reagovat
Čenda

taky jsem si říkal, co na to musi říkat nasi kolegove pseudoexperti ze sveta, ze z maly země s technickými a napaditymi hraci, co umi bojovat, vyroste takovy želé z dob baroka.

Reagovat
soukup

Mnohem lepší je ty nejlepší fotbalisty posadit na lavičku. Bezpečněji jsme to provedli už jen s Černým, který radši nejel vůbec

Reagovat
Pozor skluz!!!

To je stejné jako v hokeji - ta jedna nebo dvě generace měly technicky něco navíc, ale taky si hrozně přidávali a měli obrovský hlad po úspěchu, ti kluci neměli v 15 sen hrát v lize, chtěli vyhrát ligu mistrů a šli by přes mrtvoly.

Tady ty kluky najdeš tam, kde je postavíš.

Reagovat
Nuno čomes

Protože dnes každému dají řachu na platech. Tak není potřeba jít ven nebo se zlepšovat, makat. Takový je trend no. Dej mi peníze, za nic.

Reagovat
Beči

Krásně řečeno.

Reagovat
Franta Jetel

Nejhorší je nakonec pro člověka, kterej fotbal miluje, poslouchat ty kecy od širší veřejnosti, lidí, co se koukali jenom na nás, jakej je ten fotbal vlastně hroznej, a někoho přesvědčovat, že je jenom v našem podání. Prostě skvělá reklama

Reagovat
Puskas

Myslíš, že širší veřejnost vstávala ve tři ráno?

Reagovat
kilobyte

Koukali na JAR a případně záznamy?

Reagovat
Fleury

Někteří několikrát

Reagovat
Kiss Me Polka!

myslíš, že to, že to neviděli, jim to zabrání říkat ten nazor? (plot twist já to taky ještě neviděl a mám jasno )

Reagovat
Kiss Me Polka!

Reagovat
Puskas

Douděru tam nechával asi proto, aby mohl říct, že jsme měli hodně střel, protože jinak nevím.

Reagovat
krisa

nebo měl ocas vsazeno na počet střel, něco takového jako ten nákop z půlky jsem na repre úrovni ještě neviděl...vlastně možná ani na ligové

Reagovat
Bonetti1

Všechno tohle jsem přesně očekával a neměl žádné pochybnosti o ničem dobrém v českém fotbale.

Takze pohoda.

Jedeme dál - Brazil

Reagovat
Fleury

říkám to nerad, ale ta tvoje Brazílie asi postoupí a s přehledem

Reagovat
Puskas

Tvrdík věděl.

Reagovat
Kluivert9

Jediné pozitivum je, že už takovou hrůzu na turnaji neuvidíme...

Reagovat
Nuno čomes

Ten odkop Holeše u druhého gólu, to je prostě do silvestrovské show Borec za statisíce měsíčně. Masakr.

Reagovat
Franta Jetel

Jako tam jsou regulérně momenty, který patří pomalu fakt někam do pralesa. Vždyť i ten Šulc vypadal, že má míč na noze tak po pěti letech

Reagovat
Nuno čomes

Reagovat
Hardrada

Reagovat
Pablos

je to do silvestra a stejně to nepředčí Douděru u toho gólu, to je na tom ten nejlepší bonus

Reagovat
Nuno čomes

Jo ten ho nechal úplně běžet volně Ale Holeš tu komedii jen dokreslil. To celé bylo něco šíleného. Na hráčích ze Slavie se to vůbec nemá stavět, tam je míč zakázané slovo.

Reagovat
Abstinence

Největší pozitivum naší účasti na MS jsou ty diskuze jako za dob starého EF

Reagovat
Blasphemer

Konečně nějaký čísla.

Reagovat
Fleury

Reagovat
Hardrada

Az slza ukapla

Reagovat
soukup

chyběla tomu jen nějaká stupidní červená pro Chorého jako třešnička na dortu

Reagovat
Pesojen

Reagovat
Pablos

Bylo to herně hodně špatný, to víme všichni ...ale tyhle tweety apod. co jako to má ukázat nebo co ? Že si umí pisálek založit účet na X ?

Reagovat
Fleury

Náhodou, v angličtině to zní taky dobře: Doudera is the worst player I have ever seen

Reagovat
S-C-O-T-T

Mě by zajímalo jak to ne/fungovalo v kabině, když tam máš takové individua Chorého, Douděru a další. Já být v kabině s nimi po těch jejich excesech, tak by jsem se těžko přemlouval, abych se s nimi plácal po ramenou na tréninku a prostě nimi žil. Zajímalo by mě, jak to vidí ostatní hráči např. Shick, protože ten mi přijde otrávenej jak z trenérů, tak ze spoluhráčů... Myslím ,že celková vnitřní chemie tam ani neexistovala, ale je to jen mé domnění

To, že na to zbyl jako trenér dinosaurus Koubek a k sobě jako vrchol všeho Suchopčeka to je smutná realita českého fotbalu, který je totálně v hovnech a jen čekám, kdy někdo z hráčů naplno otevře hubu co, proč , kdo a jak

Reagovat
soukup

nikdo samozřejmě nevíme jak je to teď, ale obecně bych teda spíš řekl, že tím jak fotbalisti žijou ve své bublině, znají se mezi sebou od mládí a všichni jsou to zhruba podobní jaderní inženýři, tak mají trochu posunuté, co je exces a co ne a berou ty píčoviny, co někteří z nich předvádí víc v pohodě než fanoušci a veřejnost

Reagovat
Salfovic

Tvé domnění bude téměř jistě pravdivé.

Reagovat
Moshe Dajan

vždyt říkali, že tým má v sobě oheŇ a duši

Reagovat
kissak

celej svět se bude divit, co my Češi jsme zač, my už se neztratíme

Reagovat
Acrocephalus

Já bych se vysral na nějakou zásadu "musí to zůstat v kabině" a prostě jako hráč s tím vyšel ven, co se tam reálně dělo a co jim Koubek ordinoval. Tohle musí na světlo a ne se vzájemně alibisticky krýt.

Reagovat
Fleury

Rákosníček je zvědavěj nějak

Radši snad ne...

Reagovat
Jolly Roger

V Čechách nic v kabině nezůstane........Otázka času.

Reagovat
Salfovic

Toho se možná dočkáme od někoho, kdo s repre sekne.

Reagovat

Sledování komentářů

Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.

Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele