Lze najít na české hře i pozitiva? Pomálu, v něčem ale Koubkův výběr zaujal

Dnes, 17:58
Aktuality
Auty Vladimíra Coufala jsou světová extratřída (© Eyepix / Sipa / USA / Profimedia)

Výkony českých fotbalistů na letošním mistrovství světa už zhodnotila spousta různorodých analýz, odborných posudků či komentářů a názorů expertů. Co říkají čísla, která hovoří jednoznačnou řečí a nic neschovají? Češi patřili obecně mezi nejhorší celky turnaje, zaujali jen v některých dílčích dovednostech.

0,33 - tolik žlutých karet si v průměru na zápas Koubkovi svěřenci vysloužili. To je nejméně spolu s Marokem z týmů, které už odehrály tři zápasy. Bez napomenutí jsou zatím Francie, Německo, Norsko, Japonsko a Senegal, ty ovšem ještě třetí utkání ve skupině čeká.

1 - tolik bodů na šampionátu národní tým získal. Horší bude jen Haiti s nulou, to však mělo v Brazílii a Maroku daleko těžší soupeře. Před závěrečným utkáním je bez bodu ještě Turecko, Tunisko, Jordánsko, Uzbekistán, Panama, Senegal a Írán (hrají spolu). Jeden bod (za remízu 1:1 ve druhém utkání turnaje s Gruzií) si odvezli Češi i předloni z mistrovství Evropy.

1,38 - opět se potvrdilo, že klíčovou ofenzivní dovedností národního celku jsou standardní situace. Národní tým si z nich vypracoval šance v hodnotě 1,38 očekávaných gólů (xG) a před dohráním většiny skupin patří do elitní pětice turnaje. Týmy jako Brazílie, Argentina či Francie hrají úplně jiným stylem a jsou na konci pořadí. Kanárci mají ze standardek za tři zápasy xG 0,36...

2 - všechny české góly na šampionátu padly díky autovému vhazování, v obou případech z ruky Vladimíra Coufala. Je to ryze česká specialita. Dosud na letošním mistrovství byly k vidění tři takové góly, ten zbylý si připsalo Tunisko. Před čtyřmi lety v Kataru nebyl za celý šampionát z autu ani jeden...

2,33 - je celková hodnota očekávaných gólů, které si Češi na celém turnaji vypracovali. Se dvěma vstřelenými brankami tedy zaostali mírně za očekáváním. Za kým však výrazně zaostali, to jsou soupeři. Jen Brazilec Vinícius si v duelu se Skotskem vytvořil šance v hodnotě 3,06 xG. Vyšší než Schick a spol. mají na MS ještě samotný Lionel Messi, Erling Haaland, ale i Kanaďan Jonathan David.

20 - po tolika letech se Češi mezi světovou elitou objevili. To je tuze dlouhá odmlka a už samotná účast je pro tým, který na závěr kvalifikace prohrál na Faerských ostrovech, úspěchem. Vždyť doma zůstaly výběry špičkových fotbalových zemí jako Itálie, Dánsko, Ukrajina, Polsko, Nigérie, Kamerun...

Statistiky ze zápasu s Koreou (©Profimedia / Opta by StatsPerform)

30,77 - taková byla úspěšnost Tomáše Součka v osobních soubojích (4/13), nejhorší ze 13 hráčů českého týmu, kteří se ocitli alespoň v 10 duelech. Za ním následují další členové osy reprezentace Robin Hranáč a Patrik Schick (oba 33,33 %, 6/18)

47,71 - experti o českém fotbale říkají, že je hodně soubojový. Národní tým se nicméně o duely nemohl příliš opřít, neměl v nich ani poloviční úspěšnost, což jej řadí na závěr startovního pole. A to ani ve vzduchu, kde vyhrál jen ve 42 z 87 podstoupených klání (48,27 %).

42,89 - tolik procent času měli reprezentanti míč ve svém držení, což je nejhorší číslo ze všech 16 evropských účastníků, kteří tvoří třetinu startovního pole. Údaj přitom výrazně vylepšil duel s Mexikem, v němž měli Češi dokonce převahu.(51,87 %). V předešlých utkáních se dostali jen lehce přes 38 %.

78,33 - tolik procent činila na celém šampionátu úspěšnost českých přihrávek, což reprezentaci řadí aktuálně na 38. místo. Za ní jsou Uzbekistán, Curacao, Saúdská Arábie, Kongo, Írán, Kapverdy, Jordánsko, Austrálie a Paraguay. Z evropských států opět nikdo horší není...

Článek byl původně publikován pro Livesport Zprávy.

Autor: Pavel Křiklan

Komentáře (14)

Přidat komentář
Damis

Dobře, děkujeme, že jste neměli moc žlutých karet. Na letošním mistrovství se karty dávají pomalu až za zákrok šílený, ale děkujeme za to. Nicméně už bych se k tomu nevracel. Maximálně ještě článek o Douderovi, který jako jediný poslal za jeden zápas 12 střel do hlediště.

Reagovat
meno

Vždyť doma zůstaly výběry špičkových fotbalových zemí jako Itálie, Dánsko, Ukrajina, Polsko, Nigérie, Kamerun...

Jako sorry Ukrajina má jiný starosti než fotbal a Poláci mají jenom Lewandowskiho, Dáni zase nedokázali přejít kvaldou přes nás Nigérie a Kamerun jsou jinej kontinent

Reagovat
Odborný diskutér

Mě tam spíš rozesmála ta Itálie.

Reagovat
fabec1222

V tom jak debilní byl

Reagovat
$$CaptainKokotko

Neví třeba Coutinho jaké statistiky měla Slavie v LM? Jen mě to fakt zajímá. Jestli něco repre potvrzuje tak je to asi to že ten styl Slavie na LM je opravdu na hovno. Ale snad se to zlepší a Slavie bude zase sympatická.

Reagovat
Churro

"Chyběli špičkové týmy jako Ukrajina" ty tam byly snad jednou s Ševčenkem ne? jako úspěch to je se tam dostat, ale divný psát jako pozitivum z mistrovství, něco co jsme dosáhli mimo turnaj. To radši napište kolik tam dorazilo českejch fanoušků

Reagovat
Joe.Cole

Určitě máme i největší počet změn v základní sestavě, ale to se asi nesleduje.

Reagovat
ratusek

Tak Shick do toho hodil vidle

Reagovat
Cotton

To je hrdina. Místo aby týmu pomohl, tak zdrhne. Ale jestli to přesvědčí FAČR k vyhazovu Koubka, tak ok no.

Reagovat
zelickostesticko

Po messiho zákeřnosti druhá nejhorší věc MS

Reagovat
Cotton

Na kom stavět v podzimní LN a dál do kvalifikace:

GK: Horníček (Kinský)

RB: Coufal (alternativa prostě není, max. snad Cedidla)

CB: Krejčí, Chaloupek (Vitík, Hranáč)

LB: Jurásek (Ryneš?)

CM: Souček, Sadílek, Sochůrek, Sojka (Višinský, Červ)

AM: Šulc, Karabec (Provod, Černý)

ST: Schick, Hložek (Kabongo, Vojta, Patrák)

Nevidím důvod, proč by hráči 30+ měli končit repre kariéry, zvlášť když za ně nejsou moc náhrady a ještě mají týmu co dát. Na podzim bude 6 zápasů proti top týmům, kde nepůjde úplně o výsledek, a bude to velká šance zkusit se pořádně sehrát.

Reagovat
Wednesdayite

Mně by se na středu líbilo duo Krejčí - Vitík.

Červa za to, co předváděl dnes na hřišti, vyloučit z reprezentace. Spolu s Chorým a Douděrou.

Do brány rozhodně Horníček.

Na hrot Kabongo.

Reagovat
Cotton

klidně

Reagovat
Csaplárova past

Zajímavý názor měl Ujfaluši. Že si nemuseli sednout hráči z domácí ligy. Podle jeho slov za jeho éry všichni hráli v zahraničí a na srazy se těšili, tady to způsobovalo problémy

Reagovat

Sledování komentářů

Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.

Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele