Pro kluky byl maximem postup na MS. Nebyla to všechno blamáž, prohlásil Nedvěd

Včera, 22:38
Aktuality
Pavel Nedvěd během utkání proti Mexiku (© REUTERS / Annegret Hilse)

Byl u všeho důležitého a s trenérem byl vždy v souladu, i proto přijímá svůj díl odpovědnosti. Generální manažer českých reprezentací Pavel Nedvěd se po konci národního týmu na MS rozpovídal pro ČT sport o vystoupení týmu Miroslava Koubka na zámořském šampionátu, kde Češi nepostoupili bez jediné výhry ze základní skupiny. "Čekali jsme víc, nelze to hodnotit pozitivně. Ale já nechci kluky kritizovat, pro ně byl maximem postup na MS," uvedl Nedvěd.

Česká skupina na šampionátu byla v očích expertů i fanoušků hratelná. A postup dál podle většiny neměl Koubkovu týmu uniknout. Realita ale byla jiná. Prohra 1:2 s Jižní Koreou, remíza 1:1 s JAR a na závěr prohra 0:3 s domácím Mexikem vystavila českému týmu stop. "Nelze to hodnotit pozitivně, ale je třeba vnímat, že nějak jsme se na ten šampionát dostali a pro tým tohle prostě bylo maximum," uvedl ještě ze zámoří Nedvěd.

Tabulka

Tým
Z
V
R
P
S
B
1
Mexiko
3
3
0
0
6 : 0
9
2
Jihoafrická republika
3
1
1
1
2 : 3
4
3
Korejská republika
3
1
0
2
2 : 3
3
4
Česko
3
0
1
2
2 : 6
1

Někdejší ikona národního týmu, která na MS hrála v roce 2006, přiznává, že současné vystoupení nelze považovat za úspěch. Jedním dechem ale zdůraznil, že Češi prošli na šampionát přes baráž a prosadili se nějakým fotbalem. "A ten jsme na mistrovství nezměnili, i když jsme se snažili být konkurenceschopní. Určitě to všechno nevidím jako ostudu a blamáž. Samozřejmě jsme chtěli dát fanouškům něco navíc," naznačil, že se český tým měl v jeho očích prezentovat lépe.

Nemá to ale znamenat rýpání do zkušeného trenéra Miroslava Koubka. "Konzultovali jsme vždy všechna rozhodnutí a byli jsme v naprostém souladu," přiznal Nedvěd. Teď bude třeba udělat pečlivou analýzu a tu si ve vedení českého fotbalu vyhodnotit. "Že nebyl tým výkony na svém maximu? Důvodů byla spousta. Ve výsledku jsme věděli, že můžeme na MS konkurovat jen ve chvíli, kdy budeme na maximu formy, a to nenastalo," konstatoval.

I Nedvěd pochopitelně vnímá kritiku, která se na český tým po zámořském vystoupení valí. Přiznal, že se neposlouchá dobře, na druhou stranu má ale pro oponenty jasný vzkaz. "Nic mě ale nepřekvapilo. Očekával jsem těžkosti po postupu přes baráž. Ani kritici mě ničím neobohatili. Není tam ani jediný názor, co by mi něco dal," prohlásil rezolutně.

Odmítl také, že za neúspěch může třeba často zmiňovaná nadmořská výška. "To nebyl zásadní problém. Kluci nebyli špatně připravení, hodnotili jsme data. A podívejte se na Messiho, taky toho nenaběhá nejvíc a rozhoduje zápasy. Myslím, že tohle jsme zvládli, horší jsme byli v jiných bodech," měl jasno Nedvěd. Souhlasil s tím, že se opory české reprezentace nepotkaly s ideální formou. "To je jeden z důvodů toho, proč probíhala rotace a my jsme nehráli ve stejné sestavě," dodal.

Je samozřejmě otázkou, proč hvězdy a základní kameny týmu nebyly v ideálním rozpoložení. "Je tam spousta faktorů. Každý hráč se musí řešit individuálně. Můžu jen říct, že jsme se snažili najít optimální sestavu a každý z kluků chtěl udělat maximum," postavil se Nedvěd za tým a zároveň i za trenéra Koubka. "Chtěli jsme být více nebezpeční a měli jsme víc šancí než v baráži," doplnil s tím, že pro tým byl prostě maximem postup na MS. "Chtěli jsme přidat něco navíc, ale to se nepovedlo. My jsme se snažili udělat maximum, aby byli hráči v pohodě a fyzicky připravení. Že to nevyšlo, to je fotbal."

Nedvěd také odmítl, že by byly uvnitř týmu během MS rozpory. "Tým byl jednotný stoprocentně. Mezi mnou, trenérem a hráči bylo vše bez problémů," poznamenal. A co tedy říká na to, že se po MS v národním týmu rozhodli skončit Patrik Schick a Tomáš Holeš? "Věděli jsme, že Patrik skončí. Řekl to před celým týmem. Když se podívám na čísla, dal za 56 zápasů 26 gólů, každý druhý zápas dal gól, ale byl kritizovaný. Je to Patrikovo rozhodnutí a my ho plně respektujeme."

Výkony elitního bundesligového snajpra v národním týmu nenaplnily v očích expertů očekávání. "Koukám na čísla, ta neklamou. Nelze vidět jen MS. Patrikovi patří poděkování. A jestli cítí, že už nemá týmu co dát, člověk to musí respektovat," řekl Nedvěd a nevyloučil, že podobný krok udělají brzy i další hráči národního týmu. "Určitá část dosáhla svého vrcholu, hráči zvažují další postup v kariérách. Může se ještě něco objevit," naznačil generální manažer reprezentace.

Prozradil také, že záložník Tomáš Souček má sice poškozené vazy, ale neutrpěl zlomeninu. "V televizi to vypadalo hrozně, mohlo to dopadnout hůř," oddechl si Nedvěd. A směrem k blížící se Lize národů připustil, že reprezentaci čekají změny. "Potřebujeme refresh týmu. Po neúspěšném MS se to nabízí. Dostanou šanci ti, co tu byli a neměli jsme možnost dát jim šanci. V Lize národů uvidíme nový tým, cíl bude jasný, připravit se na kvalifikaci ME 2028," dodal.

Obrovské plus prý znamenala účast na světovém šampionátu i pro sparťana Hugo Sochůrka, jenž si nezahrál ani minutu. "Dostal šanci nasát atmosféru, tréninky ho obohatily, na příštím turnaji už ho nic nepřekvapí. Měl před sebou hráče určitých kvalit a do sestavy se teď nedostal."

Autor: René Machálek

Komentáře (47)

Přidat komentář
Luka3enko

Škoda že ho v Itálii nezavřeli

Reagovat
Igner Farnsworth

To je prave ta ostuda, ze pro nas je tohle maximum, kdyz kdejaci krovaci hrajou lip nez my

Reagovat
kilobyte

Tohle určitě není naše maximum. Maximum je to pro tragédy typu Nedvěd.

Reagovat
Fairplay

Lhar a sasek slaboucky manazer, sebevedomi tady, vykon tady

Reagovat
Ctenar

Reagovat
Ctenar

Sorry ten prst je samozřejmě z Austrálie.

Reagovat
luismiksak

Pavle, dej si studenou sprchu. Pls

Reagovat
Ctenar

a rezignaci po ní

Reagovat
Jason_

Je to tak. uspech proti Dánsku nemá žiadnu logiku , väčšie prekvapenia ako Bosna vs Italie.

Reagovat
Odborný diskutér

Tohle zrovna mělo logiku, Dánové se skoro vždycky zeserou, když jde do tuhýho.

Reagovat
kilobyte

A my ne?

Reagovat
Ctenar

Sorry ale zrovna Nedvěd udělal s daleko lepším mančaftem proti ghaně větší ostudu. Nebýt gólmana tak jsme dostali 5 až 7 ku 0. Navíc jako charakter se vysral i na baráž a jel až na mistrovství. Fotbalista to byl skvělej, hodně si to vydřel, ale ten charakter asi bude trošku pokřivenej. Jestli máš tvář, tak skonči než budete rozdělovat peníze z MS. Těch prachů by se měli vzdát všichni bafuňáři a nechat to na rozvoj mládeže.

Reagovat
ACSeRw!n

Reagovat
Selänne

Proti Ghaně se to sesypalo až po červený kartě. Do tý doby to byl paradoxně docela vyrovnanej zápas. Nedávno jsem si ho znovu pustil a Péťa Čech tam až po vyloučení chytil snad pět gólovek. Právě redka ten zápas pohřbila, protože Ghaňané pak chodili do jednoho brejku za druhým.

Ve druhý půli měl Jarda Plašil obrovskou tutovku a kdo ví, jak by to všechno dopadlo, kdyby ji proměnil. Ale hlavně bychom v osmifinále narazili na tehdejší Brazílii...

Reagovat
Harasov

Nema charakter.

Ano. Ne. Ne. Ano. Ne. Ano. Ne. Tak jo.

Reagovat
kilobyte

Beztak prcá tu odbarvenou blondýnu vedle něho na fotce. A to je jeho nejlepší výkon u repre v roli manažera.

Reagovat
Salfovic

Není to jeho dcera?

Reagovat
nezbedná klobáska

To něco mění?

Reagovat
Čenda

Těžko z tohohle kýble sraček vybrat nějaký větší hovno, ale srovnání s Messim je fajn

Reagovat
Pepesma

naši taky neběhali a taky rozhodovali zápasy akorát v prospěch soupeře

Reagovat
San Iker

Takže když byl postup na MS maximum, tak např. porazit JAR nebo remizovat s Koreou byla podle něho naprostá utopie?

Reagovat
zorz767

Snažili se být konkurenceschopní. To čtu tak, že podřídili fotbalovost výsledkům. Jenže jaké jsou ty výsledky? Poslední místo v jedné z nejslabších skupin. Takže hoši, běžte do řiti. JAR do toho šla s tím, že bude hrát fotbal, i když jim to moc nejde. No a světe div se, vyplatil ose jim to i výsledkově. My jsme se akorát znemožnili před celým světem.

Reagovat
doshcz

proste behem a i po turnaji jim do hlavy cpou, ze na nic lepsiho nemaj, to je top ty vole

Reagovat
oli9

Vykon na MS byl strasny, to ze ho bude nekdo omlouvat je pruser

Reagovat
SerDavos

Chápu to správně, že hráči se na ligu národů vymění, ale vedení zůstane stejné? To jede podle rčení "Ryba smrdí od nohou"?

Reagovat
fabec1222

Co myslíte, ohnul jí?

Reagovat
Čenda

Kozu?

Reagovat
Luka3enko

není to ty vole jeho dcera?

Reagovat
Harasov

Je

Reagovat
nezbedná klobáska

Na to se neptal

Reagovat
kattos

Top bek bundesligy, top hrotak bundesligy, golmani v průměru lepší než 50% repre co na MS je, 2 hráči z premier league, hráč ze špičky Francie, stoper nadprůměru bundes ligy, nevzali jsme stopera co hraje v nadprůměru serie A, středak co ještě minulej rok hrál za top 4 holandské ligy, nevzali jsme křídlo z topu turecké ligy...

Sorry ale JAR jsme s tímhle porazit měli, uhrát body s Koreou nebo Mexikem taky nebylo nemožné

Reagovat
KnoxXx

ako naraznik uz posluzil v Juve a teraz v tom len pokracuje

Reagovat
Harasov

No do prdele

Reagovat
soukup

a ty jdi taky do prdele, Pavle

Reagovat
insane

Putin by se přímo od naší repre mohl pomalu učit, jak couvat z průseru a popřít jakoukoli blamáž. To by byl ještě výraznější příspěvek než nějaká muniční iniciativa.

Reagovat
fantomas10

Tahni

Reagovat
ACSeRw!n

takze zodpovednost nevyvodi nikdo jak cechackovske

Reagovat
Blind Ref

Tamhle šašek a trafikant by měl rezignovat jako první

Reagovat
Puskas

Aneb jak se z mimořádně oblíbeného a respektovaného hráče dostat dobrovolně na opačný pól.

Reagovat
Harasov

Šílený

Reagovat
Harasov

Od te doby, co se rozvedl, tak jde brutalne dolu. Vsechny pamatne uspechy mel, kdyz byl se svou prvni zenou, tou pravou.

Reagovat
Wednesdayite

Prostě zvonek neštěstí, tento kdysi geniální fotbalista.

Reagovat
Harasov

Bohuzel. Je to smutne

Reagovat
Harasov

Asi tak, fakt smutny

Reagovat
Salfovic

Já bych se ho zeptal na jednu jednoduchou věc, má postupující JAR lepší hráče než my ?

Reagovat
PL28

První otázka hloubkové analýzy

Reagovat

Sledování komentářů

Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.

Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele