Taktický nesoulad a nevděčná role. Schickův konec v reprezentaci očima expertů

Konec Patrika Schicka (30) v národním týmu rezonuje českým fotbalem. Produktivní útočník dal reprezentaci definitivní sbohem po nevydařeném vystoupení na mistrovství světa, kde Češi získali jediný bod. Jeho odchod navíc doprovodily silné emoce. Ačkoliv pro fanoušky mohlo načasování bezprostředně po šampionátu působit jako šok, osobnosti českého fotbalu, které oslovil eFotbal a Livesport Zprávy, se shodují v tom, že rozhodnutí má své hluboké kořeny.
Trenér Roman Pivarník, který Schicka formoval v Bohemians, uvedl, že o hráčově vnitřním rozpoložení věděl. "Není to spontánní, protože jsme se o tom bavili už před nějakou dobou. Zvažoval tu situaci a asi moc nevidí šanci, že by se to mělo nějak zlepšit," prozradil Pivarník. Podobné signály ze zákulisí měl i bývalý ligový kanonýr Tomáš Wágner. "Já jsem s tím trochu počítal, měl jsem nějaké náznaky. Určitě si nemyslím, že to je nějaké unáhlené rozhodnutí. Zrálo to v něm dlouhodobě," přikyvuje.
Rozhodnutí hvězdy Leverkusenu tak odkrývá mnohem hlubší problémy uvnitř celého národního týmu. Bývalý ligový fotbalista a expert Petr Nerad označuje Schickův konec za tvrdou obžalobu fotbalové asociace. "Pro reprezentaci je to obrovská ztráta, může za to její vedení," nebere si servítky. Poukazuje především na dlouhodobě toxické klima. "Atmosféra kolem reprezentace není dobrá, neustále se mluví o vnitřních problémech, změnách trenérů. Pokud tam není zdravé prostředí, tak se nedivím, že kluci budou postupně končit."
Děkujeme, Patriku! ❤️
— Česká fotbalová reprezentace (@ceskarepre_cz) June 25, 2026
Po deseti letech v národním dresu se Patrik Schick rozhodl uzavřít svou reprezentační kariéru. Zanechal za sebou nezapomenutelné góly i momenty, na které budou čeští fanoušci ještě dlouho vzpomínat.
Děkujeme za každý zápas, každý gól i hrdost, se kterou... pic.twitter.com/jHnzfPSOI6
Vedle špatné atmosféry experti jednohlasně kritizují herní projev národního týmu, který útočníka světových parametrů absolutně degradoval a izoloval. "Jdou nákopem nahoru, dokud neztratí míč, a pak znovu dokola," popisuje českou taktiku Pivarník. "Patrik oproti tomu potřebuje dostat kvalitní míč do meziprostoru. Fotbal je fotbal, bohužel v Česku se taky jmenuje kopaná. Postavit mužstvo jen na kvalitní defenzivě už dávno není trend," dodává kouč.
Taktický nesoulad a nevděčná role
Tomáš Wágner jeho pohled sdílí a poukazuje na absurdní česká měřítka, kterými jsou ofenzivní talenty svázány. "Absolutně zapomeneme, jak je ceněný v Bundeslize, a jdeme koukat jenom na to, kolik naběhá a jak dře. V Leverkusenu si ty šance umí vytvořit a chvíli si odpočinout na míči, což my vůbec neumíme," dodává někdejší útočník Plzně či Mladé Boleslavi.
Upřímně mě až děsí, kolik lidí pomalu oslavuje konec Patrika Schicka v reprezentaci. Ten kluk nastřílel 100 gólů v lepším německém klubu. Pravidelně atakuje TOP 5 nejlepších střelců v Bundeslize.
— Jakub Dvořák (@jakubdvo) June 25, 2026
Nikdo ze současný repre nemá v Evropě takový jméno. A lidi tu mají radost, že...
Právě taktický nesoulad a nevděčná role odříznutého hroťáka udělaly ze Schicka snadný terč pro frustrované fanoušky, kterým navíc vadil jeho chladnější herní projev. "Patrik nemá řeč těla hráče, který by byl vidět, hecoval a podobně. Za něj mluví góly a práce pro tým," vysvětluje ale Nerad. "Proto byl kolikrát hromosvod pro lidi, kteří jsou teď rádi, že tam nebude."
Wágner k neustálému tlaku veřejnosti dodává, že kritika v Česku často překračuje zdravou mez a hráče systematicky ničí. "Kritika lidí je obrovská a přijde mi někdy až za hranou. Jsme takový národ, že mi přijde, že si někteří ten neúspěch vyloženě užívají."
Kdo převezme otěže útoku?
S koncem ofenzivní hvězdy přirozeně vyvstává otázka, kdo její místo na hrotu obsadí. A právě zde se názory odborníků střetávají. Podle Petra Nerada český tým absenci technického forvarda vzhledem ke svému jednoduššímu pojetí zvládne vstřebat. "Poslední cykly Patrik nebyl stěžejní hráč reprezentace. Proto si s tím reprezentace poradí. Hložek, Kuchta, Chorý, Kliment, Kabongo... útočníků je tu dost. S naším stylem fotbalu se do toho hodí daleko více, protože my nejsme schopni Patrikovi pomoct," myslí si Nerad.
???? Češi jdou na Letné bleskově do vedení! Adam Hložek si to namířil vstříc brance Kosova, přesně nacentroval a střelu Davida Douděry usměrnil do sítě Tomáš Ladra. ????????⚽️????????
— ČT sport (@sportCT) May 31, 2026
Přímý přenos sledujte na ČT2. ????
Více ???? https://t.co/ZjZaMB9MC5 pic.twitter.com/5AzDBk4937
Wágner ale před takovým záplatováním důrazně varuje, a to zejména v případě využití Adama Hložka. "Když tam půjde on, tak za dva roky se o něm budeme bavit úplně stejně jako o Schickovi. Bude úplně stejně nevyužitý a uslyšíme, že neumí pomoct nároďáku," varuje před zničením dalšího talentu Wágner.
Zda se český národní tým z této rány dokáže poučit a radikálně změnit své fungování, ukážou až následující měsíce. Stanislav Levý, dlouholetý ligový trenér, však nechává otevřená zadní vrátka a naznačuje, že pokud nastane zemětřesení, nemusí být celá kauza definitivně uzavřena. "Teď bude hodně záležet na tom, jakým způsobem si vyhodnotí vedení svazu celkovou situaci a absolutní propadák na mistrovství světa. Podle toho, jak to dopadne, si myslím, že konec Schicka nemusí být definitivním rozhodnutím," uzavírá Levý.
Související články






Komentáře (15)
Přidat komentářSchick potřebuje dostávat přesné balony z křídel, což je pro česko urepre neřešitelný rébus
Zvlášť, když jako poslední stát na světě odmítáme hrát na křídla. Přitom to je úplný základ moderního fotbalu.
Ať je Černý jakej chce a mohl se třeba taky provinit primadonovstvím, tak byl prostě zločin ho nevzít, žádnýho podobně lehkonohýho křídelníka na podobný úrovni nemáme. A ten element v naší hře hrozně chybí.
velky repre jsou plny primadon a nejak s tim nalozej, tu nekdo trochu vybocuje a hned je nepritel statu
Jako já souhlasim, popravdě jsem to skoro ani nezaznamenal, ale když jsem se divil jeho nenominování, tak kámoši právě říkali, co hroznýho řekl a předvedl, ale mně to tak strašný nepřišlo v kontextu dění v repre.
Jemu samozřejmě dost uškodilo to, jak byl u ostudy na Faerských ostrovech. A že se nechce zapojovat do defenzivy, ale jako když se člověk koukal na naší hru, kde jakoby bránili všichni a přesto skoro nikdo, tak by to asi nevadilo.
A v tý přehlídce těžkopádnosti a nemotornosti v našem kádru by stoprocentně vybočoval. Zvlášť v těch nadmořskejch výškách by se nám takovej hráč hodil. Vždycky se třeba v Tour de France řešilo, jak mají svalnatí a urostlejší spurteři trable v horách, protože je pro ně těžší okysličit všechnu tu hmotu. A my tam nasadíme samý urostlý borce, který po 20 minutách tahají nohy za sebou.
Mne trochu desi, ze se k tomu nevyjadruje nikdo z FACR
ti ještě paří v USA.
delaj analyzu ne
Nemyslím si, že moc lidí hejtovalo Schicka.
Kdyby se mělo končit kvůli hejtům, tak to Souček musí pověsit už pár let zpátky.
Vsak dostava hate furt
od fans, od novinaru, od lidi jako je Houstecky nebo ted Smicer.. u Soucka je to podobny no
Co jsem pochytil na sockách, tak akorát pobouchaní slávisti.
Holt pro nej nemel 74-lety strateg ve svem inovativnim taktickem pojeti fotbalu spocivajicim v perfektne nacasovanych cilenych diagonalnich nakopech dobre uplatneni a tady pan to neunesl.
Patrik to udělal dobře. Třeba se někdo chytne za rypák. Arogantní samolibej dědour ani Suchobuřt, kterýmu to ještě nedošlo, to ale nebudou.
Patrik se tam trápil a to si nezaslouží nikdo. Kromě Chorého.
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele