I proti klukům z jihoafrické ligy ztrácí Češi ve fotbalovosti, mrzí Morávka

Dnes, 17:57
Rozhovory
Alexandr Sojka patřil na MS k příjemným překvapením (© IMAGN IMAGES via Reuters)

Česká cesta světovým šampionátem skončila už ve skupinové fázi s pouhým jedním bodem. Češi stejně jako na Euru před dvěma roky nedokázali vyhrát a v základní skupině skončili na posledním čtvrtém místě. Co mundial českému fotbalu ukázal, jaká je jeho budoucnost a proč bychom neměli přeceňovat zajímavé individuální výkony českých hráčů? I o tom se v podcastu Livesport Daily rozpovídal fotbalový expert Livesportu Jan Morávek.

O výkonech Čechů na MS

"Otevřelo nám to oči, je to velké zklamání. To, že předvedená hra na turnaji byla ještě o poznání horší, než jsem čekal, je i pro mě tvrdý náraz reality. To, že i proti klukům z jihoafrické ligy ztrácíme ve fotbalovosti, v práci s balónem, bylo samozřejmě smutné vidět. Buďme šťastní, že jsme se na mistrovství světa dostali, ale to, jak se tam český fotbal odprezentoval, tak musí být bráno jako velký neúspěch."

O budoucnosti českého fotbalu

"Myslím si, že nás nečekají dobré časy. Měl jsem možnost v posledních měsících vidět naše mládežnické reprezentace a přiznám se, že tam žádné velké změny nečekám. Ani do budoucna nemáme podle mě kde brát. Ztrácíme ve hře jeden na jednoho, v práci s míčem v rychlosti. Přijde mi škoda, že když už máme v nominaci hráče typu Huga Sochůrka, tak ho pak světu ani neukážeme. A to ani v momentu, kdy už o nic nejde a vše je rozhodnuté."

O vlastní zkušenosti z mládí

"Měl jsem štěstí v tom, že v Bohemce jsem dostal docela velkou volnost, takže i díky nějaké technické kvalitě jsem na sebe v českém fotbale upozornil. Zároveň jsem ale velmi brzy pocítil, když jsem tehdy udělal krok do Schalke, což byl opravdu velkoklub, že v rámci Evropy jsem patřil do absolutního průměru. V rámci Česka jsem patřil mezi nejtalentovanější, ale tam jsem pochopil, že takových jako já, jsou stovky. Je potřeba si v tomhle ohledu nenasazovat růžové brýle. Třeba Alexandru Sojkovi se první zápas na MS povedl, ale zároveň mě zaskočilo jak moc pozitivně to bylo v Česku vnímáno. Ve srovnání se světem to nebylo nic výjimečného."

O soupeřích ve skupině A

"Ty zápasy ukázaly, že šlo jednoznačně o jednu z nejlehčích skupin na MS. A podle mě se to teď ukáže v play off. Nepředpokládám, že ty týmy budou hrát nějakou výraznější roli. Je možné, že Mexiko třeba ještě jedno kolo přejde, ale mě fotbalově až tak moc nepřesvědčili. Nevnímám je jako nějakého černého koně."

Článek byl původně publikován pro Livesport Zprávy.

Autor: Jakub Burian

Komentáře (3)

Přidat komentář
kattos

Ale hovno. Individuálně nás nepřehráli, když jsme chtěli hrát fotbal tak jsme byli jasně lepší. Ale pak jsme si řekli že to zavřem.

Reagovat
Cotton

Reagovat
nezbedná klobáska

Když jsem byl mládežník v jednom z hlavních pražských klubů já, někteří "hlupáčci" vyčítali našim trenérům, že z nás dělají maratonce. Trénovalo se na výdrž, ne na rychlost, práce s míčem bylo minimum a vše bylo podřízeno výhře, aby se náš trenér při pohledu na tabulku dětský ligy ukájel. Bylo to v polovině 90. let...

Už jsme se za těch 30 let poučili?

Reagovat

Sledování komentářů

Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.

Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele