Šampionát nás svlékl donaha, českému fotbalu ujíždí vlak, kritizuje Poborský

Mistrovství světa podle bývalého reprezentanta Karla Poborského (54) svléklo národní tým donaha. Českému fotbalu ujíždí vlak a už ani nejsou vidět koncová světla, uvedl expert České televize přímo v dějišti na Aztéckém stadionu v hlavním městě po porážce 0:3 s domácím Mexikem. Tým trenéra Miroslava Koubka (74) obsadil se ziskem jediného bodu poslední místo ve skupině A a šampionát pro něj skončil.
Česká reprezentace se na mistrovství světa představila po 20 letech, její výkony však byly velkým zklamáním. V závěrečném utkání nedokázala situaci zachránit.
"Turnaj nás vůbec netrefil v dobrém rozpoložení. Na posledním Euru se dalo trochu mluvit o smůle. Tady nám vypadlo i fyzično, ani taktická stránka nebyla dobrá, sestavu jsme pořád hledali. Šampionát nás svlékl donaha. Musíme začít něco dělat, protože českému fotbalu ujíždí vlak a už pomalu nevidíme ani koncová světla," řekl Poborský.
Druhý expert ČT sport v dějišti Michal Kadlec se s ním shodoval. "První poločas byl dnes jakžtakž dobrý. Pak nás to semlelo, i s tím střídáním. Nemyslel jsem si, že v posledním utkání všechno zachráníme. Postup jsme si prohráli již v úvodních zápasech s Koreou a Jihoafrickou republikou. Je to obraz našeho fotbalu. Neměli jsme ve skupině světové týmy, přesto v ní končíme poslední. Musíme s tím začít něco dělat," uvedl bývalý obránce Kadlec.
"Vlak nám opravdu ujíždí, chce to dostat víc českých kluků do domácí ligy. Jen přes fyzično a standardky to dlouhodobě nepůjde. Fotbal ve světě jde jiným směrem, je třeba určitě nějaká změna," dodal dlouholetý reprezentant.
Tým na šampionát dovedl z baráže trenér Koubek. Pověst renomovaného stratéga však zkušený kouč na turnaji nepotvrdil a vedení fotbalové asociace bude dost možná zvažovat, zda má u reprezentace pokračovat. "Snad lidi, co ho uvedli do funkce, věděli proč. Hledání trenéra bylo dlouhé a kostrbaté, nechtěl bych to sledovat znovu," připomněl Poborský bezvládí po odvolání Ivana Haška, který národní tým vedl v kvalifikaci.
Vicemistr Evropy z roku 1996 a držitel bronzu z ME 2004 upozornil, že reprezentace je jen špičkou ledovce. "Projev áčka je důsledek toho, jak fotbal děláme, jak se k tomu stavíme. Musíme začít dole u mládeže a u trenérů. Nároďák je výkladní skříň a s ním už toho moc neuděláme. Bude to na dlouhé roky, nastavit jiný systém, jiné parametry. Jiná cesta ovšem není," zdůraznil Poborský.
Související články








Komentáře (34)
Přidat komentářKrásně nám to ukázalo v jakém stavu český fotbal je.
Měli by se začít vychovávat techničtí hráči, protože to obnčas pusobí, jako kdyby hráli za národní tým hráči z A.třídy.
Ty články se recyklují ne? O ujíždění vlaku čteme už 20 let a nikdo s tím nic nedělá
Vlak už je pro nás jen tečka
Ale co se s tím dá reálně dělat? teď je už půlroku sportovní ředitel FAČR Křeček. Četli jsme tady líbivé fráze při jeho nástupu a realita je nulová. Na druhou stranu, co on může dělat? Repre jen sklízí plody klubové práce od áčka až po ty nejmladší reprezentace. Křeček nebo vlastně kdokoliv může apelovat na nejlepší kluby, ať změní výchovu, at kladou důraz na techniku, rychlost práce s míčem atd. Ale proč by to ty kluby dělaly, když vidí, že titul se vyhrává s nakopávaným soubojovým antifotbalem, který sice v Evropě hoří jak papír, ale na ligu to stačí. Takže styl centr-souboj spolu s atletikou dělají všichni, protože to v lize dělají i ostatní, tak to budu dělat taky. Vy se snažíte hrát jinak, ale zase tam nemáte moc materiálu do repre a když už tam někdo je, tak stejně ho dědek nechá sedět. Což se dostávám k další věci a to je nasazování mladých. On Sochůrka povolal jen pod tlakem médií, proto mu nedal čuchnout a být na něm, tak ho ani nevezme.
Musí ty kluby motivovat k výchově lepších hráčů a pomáhat jim v tom. Bohužel jsme v situaci, kdy to kluby sami od sebe už dělat nezačnou, protože nemají důvod. Proč se piplat s výchovou, když to neumíme a ještě z toho ve většině případů nic mít nebudeme. To je jednodušší přivést 10 cizinců a doufat, že se jeden chytí a vydělá ti.
Asi bych nezaváděl pravidla na počet odchovanců v sestavě, ale třeba omezovat tímhle soupisky a nebo nominace k zápasu by nebylo špatný. Třeba podobně jako to má UEFA. Nemáš odchovance, tak budeš mít prázdné místo.
Pak by mohla asociace odměňovat kluby za odchovance, kteří nastoupí za repre. Bylo by to finančně náročný, ale motivace by to mohla být zajímavá. Pro ligové kluby by to moc zajímavé nebylo, ale pro ty malé kluby, kde ti hráči začínají, by to mohlo být zajímavé, kdyby za každý start svého odchovance dostali pár tisíc. Kdyby to bylo třeba 1k za zápas za každý rok v klubu do 18. Tak je to do 200k na zápas. To by pro svaz zas taková pálka nebyla. Třeba u Součka by to pak znamenalo, že Havlíčkův Brod by dostal 3 (let) x 93 (zápasů) x 1k (odměna). Skoro 300k, které by mohli vrazit zpátky do mládeže.
Který mezitím třikrát prodali.
Nevím jak v Ostravě, ale nikde jinde tady skoro není možný aby ti ujel vlak, pokud přijdeš ve stejnej den.
Lebo vždy nejaký mini úspech prišiel no
postúpili ste do A skupiny LN, euro ste vyradili holanďanov, takze tam vždy je niečo čo vás tam na chvíľu uspokojí než príde ďalšia facka
takže teraz sa udržíte v ťažkej skupine a bude zas dobre
To určitě nehrozí. Bod by v té skupině byl úspěch.
Nám chcipl kůň. Koleje se jeste ani nezačaly stavět
Asi tak, každý kdo viděl tu příšernou baráž nemohl čekat, že bezpáteřní Koubek mávnutím proutku z nich udělá fotbalisty
My jsme snad ještě ani nevynalezli kolo
Vtipny, jak nechce pan Koubek odstoupit, ze neutika z boje a tyhle kecy, ale ze vsech treneru na MS se posral herne strachy nejvic
tvl teceme 0:2 uz to fakt na 99.99% je v pici a ty tam toho Sochurka proste neposles, neudelas si aspon to PR, ne ty proste jedes zatvrzele nejaky svoje presvedceni, anebo co je horsi, strach co kdyby ukazal za 20 minut vic nez cervove se souckama za 3 zapasy dohromady.
Slovy kouce Brucknera, tohle bylo fotbalovy baroko
Prý by to bylo jen gesto.
dobre aby to bylo fair, tak Ghana to byla snad jeste vetsi rezignace na utok, no ale aspon ten blok umi hrat a maji z toho 4 body zatim a postup cajk
Souhlas, snad jen, že už ujel dávno, teď jsem jen zvědav, jak vystoupení na MS vyhodnotí FAČR a jaká budou následovat opatření. Ale protože jsme v ČR, tak žádná ... papaláši si budou dál hřát koule na teplých židlích, "já na kamaráda, kamarád na mě" a nestane se nic = půjde to do kopru, stejně jako hokej bez hráčů z NHL, ale těch je tak málo, že už to taky nespasí.
Ujíždí vlak..to tu posloucháme asi 20 let minimálně..ten vlak už si dává třetí kolečko
nebral by som to tak tragicky, hrali ste zábavný futbal, ked som videl ráno zostrih zápasu, tak som sa nemohol prestať smiať
Český fotbal v tom vlaku je, akorát je to takový ten nekvalifikovaný dělňas, co jen přihazuje uhlí.
Však to takhle neřekl, že vlak nám ujíždí... možná třeba to tak začal max, ale ihned se opravil... že ten vlak je totál ujetej, že koukáme v dálce na červená světla. Proč kurva někdo mění citace, když je používá ?
Dokud budeme v každé horní dolní řvát na děcka ať to křápnou pryč místo aby si dovolili, dokud budeme upřednostňovat nějakou vymyšlenou bojovnost a běhání před fotbalem, nikdy se nikam neposuneme, nejen, že se nepodíváme na MS zase 20 let ale nedostaneme se ani na EURO, musí se vše změnit, celkové myšlení, tréninky atd... jen jestli o to má vrchnost zájem...
Jako stat se tohle treba nemecku, tak hlavni trener uz sam skoncil a nedved coby manazer taky.
Chapu trenera, ze nechce prijit o odstupne, kolik muze brat mesicne 400-500? Necely 2 roky, dejme tomu v tom ma 10 micu, blby no, ale mel by to svaz vyplatit a privest fakt nekoho jineho, to fakt neni v zahranici nejaky trener od jakykoliv juniorky treba ktery by chtel neco hrat?
Tak zas od Nemecka sa očakáva viac než len postup zo skupiny
Zpřísnit státní příspěvky pro tu nefungující neziskovku. Prachy na mládež a na profi trenéry, kteří budou studovat v zahraničí. Plus vychovávat hlavně ambiciózní rodiče.
Taky v cem nam ten vlak neujel
Ironie, ze na nadrazi mas opacny problem, aby vubec nekdy vcas prijel
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele