Šampionát nás svlékl donaha, českému fotbalu ujíždí vlak, kritizuje Poborský

Dnes, 08:36
Aktuality
Češi poslední skupinové utkání s Mexikem prohráli 0:3 (© Reuters / Annegret Hilse)

Mistrovství světa podle bývalého reprezentanta Karla Poborského (54) svléklo národní tým donaha. Českému fotbalu ujíždí vlak a už ani nejsou vidět koncová světla, uvedl expert České televize přímo v dějišti na Aztéckém stadionu v hlavním městě po porážce 0:3 s domácím Mexikem. Tým trenéra Miroslava Koubka (74) obsadil se ziskem jediného bodu poslední místo ve skupině A a šampionát pro něj skončil.

Česká reprezentace se na mistrovství světa představila po 20 letech, její výkony však byly velkým zklamáním. V závěrečném utkání nedokázala situaci zachránit.

"Turnaj nás vůbec netrefil v dobrém rozpoložení. Na posledním Euru se dalo trochu mluvit o smůle. Tady nám vypadlo i fyzično, ani taktická stránka nebyla dobrá, sestavu jsme pořád hledali. Šampionát nás svlékl donaha. Musíme začít něco dělat, protože českému fotbalu ujíždí vlak a už pomalu nevidíme ani koncová světla," řekl Poborský.

Druhý expert ČT sport v dějišti Michal Kadlec se s ním shodoval. "První poločas byl dnes jakžtakž dobrý. Pak nás to semlelo, i s tím střídáním. Nemyslel jsem si, že v posledním utkání všechno zachráníme. Postup jsme si prohráli již v úvodních zápasech s Koreou a Jihoafrickou republikou. Je to obraz našeho fotbalu. Neměli jsme ve skupině světové týmy, přesto v ní končíme poslední. Musíme s tím začít něco dělat," uvedl bývalý obránce Kadlec.

"Vlak nám opravdu ujíždí, chce to dostat víc českých kluků do domácí ligy. Jen přes fyzično a standardky to dlouhodobě nepůjde. Fotbal ve světě jde jiným směrem, je třeba určitě nějaká změna," dodal dlouholetý reprezentant.

Tým na šampionát dovedl z baráže trenér Koubek. Pověst renomovaného stratéga však zkušený kouč na turnaji nepotvrdil a vedení fotbalové asociace bude dost možná zvažovat, zda má u reprezentace pokračovat. "Snad lidi, co ho uvedli do funkce, věděli proč. Hledání trenéra bylo dlouhé a kostrbaté, nechtěl bych to sledovat znovu," připomněl Poborský bezvládí po odvolání Ivana Haška, který národní tým vedl v kvalifikaci.

Vicemistr Evropy z roku 1996 a držitel bronzu z ME 2004 upozornil, že reprezentace je jen špičkou ledovce. "Projev áčka je důsledek toho, jak fotbal děláme, jak se k tomu stavíme. Musíme začít dole u mládeže a u trenérů. Nároďák je výkladní skříň a s ním už toho moc neuděláme. Bude to na dlouhé roky, nastavit jiný systém, jiné parametry. Jiná cesta ovšem není," zdůraznil Poborský.

Autor: ČTK

Komentáře (34)

Přidat komentář
Luna

Krásně nám to ukázalo v jakém stavu český fotbal je. Měli by se začít vychovávat techničtí hráči, protože to obnčas pusobí, jako kdyby hráli za národní tým hráči z A.třídy.

Reagovat
ratusek

Ty články se recyklují ne? O ujíždění vlaku čteme už 20 let a nikdo s tím nic nedělá

Reagovat
kilobyte

Ten vlak už dávno ujel. Teď už rozebírají i koleje.

Reagovat
Ranoth

Reagovat
ratusek

Vlak už je pro nás jen tečka

Ale co se s tím dá reálně dělat? teď je už půlroku sportovní ředitel FAČR Křeček. Četli jsme tady líbivé fráze při jeho nástupu a realita je nulová. Na druhou stranu, co on může dělat? Repre jen sklízí plody klubové práce od áčka až po ty nejmladší reprezentace. Křeček nebo vlastně kdokoliv může apelovat na nejlepší kluby, ať změní výchovu, at kladou důraz na techniku, rychlost práce s míčem atd. Ale proč by to ty kluby dělaly, když vidí, že titul se vyhrává s nakopávaným soubojovým antifotbalem, který sice v Evropě hoří jak papír, ale na ligu to stačí. Takže styl centr-souboj spolu s atletikou dělají všichni, protože to v lize dělají i ostatní, tak to budu dělat taky. Vy se snažíte hrát jinak, ale zase tam nemáte moc materiálu do repre a když už tam někdo je, tak stejně ho dědek nechá sedět. Což se dostávám k další věci a to je nasazování mladých. On Sochůrka povolal jen pod tlakem médií, proto mu nedal čuchnout a být na něm, tak ho ani nevezme.

Reagovat
kilobyte

Musí ty kluby motivovat k výchově lepších hráčů a pomáhat jim v tom. Bohužel jsme v situaci, kdy to kluby sami od sebe už dělat nezačnou, protože nemají důvod. Proč se piplat s výchovou, když to neumíme a ještě z toho ve většině případů nic mít nebudeme. To je jednodušší přivést 10 cizinců a doufat, že se jeden chytí a vydělá ti.

Asi bych nezaváděl pravidla na počet odchovanců v sestavě, ale třeba omezovat tímhle soupisky a nebo nominace k zápasu by nebylo špatný. Třeba podobně jako to má UEFA. Nemáš odchovance, tak budeš mít prázdné místo.

Pak by mohla asociace odměňovat kluby za odchovance, kteří nastoupí za repre. Bylo by to finančně náročný, ale motivace by to mohla být zajímavá. Pro ligové kluby by to moc zajímavé nebylo, ale pro ty malé kluby, kde ti hráči začínají, by to mohlo být zajímavé, kdyby za každý start svého odchovance dostali pár tisíc. Kdyby to bylo třeba 1k za zápas za každý rok v klubu do 18. Tak je to do 200k na zápas. To by pro svaz zas taková pálka nebyla. Třeba u Součka by to pak znamenalo, že Havlíčkův Brod by dostal 3 (let) x 93 (zápasů) x 1k (odměna). Skoro 300k, které by mohli vrazit zpátky do mládeže.

Reagovat
Hawkus

Reagovat
mayday

Reagovat
Transkamarket

Který mezitím třikrát prodali.

Reagovat
fantomas10

Reagovat
Jordi Alba

Nevím jak v Ostravě, ale nikde jinde tady skoro není možný aby ti ujel vlak, pokud přijdeš ve stejnej den.

Reagovat
fantomas10

Reagovat
oli9

Reagovat
O.Giroud

Lebo vždy nejaký mini úspech prišiel no postúpili ste do A skupiny LN, euro ste vyradili holanďanov, takze tam vždy je niečo čo vás tam na chvíľu uspokojí než príde ďalšia facka takže teraz sa udržíte v ťažkej skupine a bude zas dobre

Reagovat
kilobyte

To určitě nehrozí. Bod by v té skupině byl úspěch.

Reagovat
pobody's nerfect

Nám chcipl kůň. Koleje se jeste ani nezačaly stavět

Reagovat
10

Reagovat
Transkamarket

Reagovat
Nihilister

Asi tak, každý kdo viděl tu příšernou baráž nemohl čekat, že bezpáteřní Koubek mávnutím proutku z nich udělá fotbalisty

Reagovat
Nuno čomes

Reagovat
FKVZLFC

My jsme snad ještě ani nevynalezli kolo

Reagovat
fantomas10

Vtipny, jak nechce pan Koubek odstoupit, ze neutika z boje a tyhle kecy, ale ze vsech treneru na MS se posral herne strachy nejvic tvl teceme 0:2 uz to fakt na 99.99% je v pici a ty tam toho Sochurka proste neposles, neudelas si aspon to PR, ne ty proste jedes zatvrzele nejaky svoje presvedceni, anebo co je horsi, strach co kdyby ukazal za 20 minut vic nez cervove se souckama za 3 zapasy dohromady.

Slovy kouce Brucknera, tohle bylo fotbalovy baroko

Reagovat
Transkamarket

Prý by to bylo jen gesto.

Reagovat
fantomas10

dobre aby to bylo fair, tak Ghana to byla snad jeste vetsi rezignace na utok, no ale aspon ten blok umi hrat a maji z toho 4 body zatim a postup cajk

Reagovat
Xaver

Souhlas, snad jen, že už ujel dávno, teď jsem jen zvědav, jak vystoupení na MS vyhodnotí FAČR a jaká budou následovat opatření. Ale protože jsme v ČR, tak žádná ... papaláši si budou dál hřát koule na teplých židlích, "já na kamaráda, kamarád na mě" a nestane se nic = půjde to do kopru, stejně jako hokej bez hráčů z NHL, ale těch je tak málo, že už to taky nespasí.

Reagovat
mupi23

Ujíždí vlak..to tu posloucháme asi 20 let minimálně..ten vlak už si dává třetí kolečko

Reagovat
nani92

nebral by som to tak tragicky, hrali ste zábavný futbal, ked som videl ráno zostrih zápasu, tak som sa nemohol prestať smiať

Reagovat
Joe.Cole

Český fotbal v tom vlaku je, akorát je to takový ten nekvalifikovaný dělňas, co jen přihazuje uhlí.

Reagovat
Pablos

Však to takhle neřekl, že vlak nám ujíždí... možná třeba to tak začal max, ale ihned se opravil... že ten vlak je totál ujetej, že koukáme v dálce na červená světla. Proč kurva někdo mění citace, když je používá ?

Reagovat
Batigol

Dokud budeme v každé horní dolní řvát na děcka ať to křápnou pryč místo aby si dovolili, dokud budeme upřednostňovat nějakou vymyšlenou bojovnost a běhání před fotbalem, nikdy se nikam neposuneme, nejen, že se nepodíváme na MS zase 20 let ale nedostaneme se ani na EURO, musí se vše změnit, celkové myšlení, tréninky atd... jen jestli o to má vrchnost zájem...

Reagovat
fantomas10

Jako stat se tohle treba nemecku, tak hlavni trener uz sam skoncil a nedved coby manazer taky.

Chapu trenera, ze nechce prijit o odstupne, kolik muze brat mesicne 400-500? Necely 2 roky, dejme tomu v tom ma 10 micu, blby no, ale mel by to svaz vyplatit a privest fakt nekoho jineho, to fakt neni v zahranici nejaky trener od jakykoliv juniorky treba ktery by chtel neco hrat?

Reagovat
O.Giroud

Tak zas od Nemecka sa očakáva viac než len postup zo skupiny

Reagovat
Neon

Zpřísnit státní příspěvky pro tu nefungující neziskovku. Prachy na mládež a na profi trenéry, kteří budou studovat v zahraničí. Plus vychovávat hlavně ambiciózní rodiče.

Reagovat
Swarley

Taky v cem nam ten vlak neujel

Ironie, ze na nadrazi mas opacny problem, aby vubec nekdy vcas prijel

Reagovat

Sledování komentářů

Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.

Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele