Rosický očekává další pohyby v kádru. Sparta chce ještě posílit ofenzivu, opory mohou odejít

Dnes, 18:02
Aktuality
Sportovní ředitel Tomáš Rosický (vpravo) na tiskové konferenci po boku trenéra Briana Priskeho. (© ČTK / Vondrouš Roman)

Na Letné je podle sportovního ředitele Sparty Tomáše Rosického (45) rušno. Kádr by se měl proměnit směrem dovnitř i ven. Bývalý český reprezentant naznačil, že se v těchto dnech jedná o případných transferech Albiona Rrahmaniho či Kaana Kairinena. "Situace se mění každý den. Nicméně víme, že do ofenzivy minimálně ještě jeden hráč přijde," pronesl Rosický.

Na startu letní přípravy máte tři nové hráče a jednoho staronového, přesto jsou fanoušci lehce nervózní, zda by Sparta neměla být více aktivní. Jak moc je splněný váš přestupový plán pro léto?

"Já tady nejsem od toho, abych někoho uklidňoval. Co se děje na sociálních sítích nemohu řešit. Pro mě je důležité, abychom splnili plán, který jsme si stanovili s trenérem. Není rozdíl, jestli někoho přivedete teď, nebo za týden. Někteří hráči jsou třeba reprezentanti svých zemí, takže jim musíte dát i delší volno. Pohyby v kádru směrem ven i dovnitř určitě ještě budou, nejsme s tím zatím spokojeni."

Spekulovalo se o zájmu o Albiona Rrahmaniho či Kaana Kairinena. Je nějaký transfer směrem z klubu ve finální fázi jednání?

"Vyloženě tito dva, které zmiňujete, zapadají do balíku hráčů, o které je zájem. Situace se mění každý den, takže sám nevím, jestli tu budou, nebo opravdu odejdou. Do konce srpna se může stát cokoliv."

Na jaké posty hledáte hráče? Je to právě útočník, nebo další křídlo?

"O naše útočníky je zájem, takže devítka na seznamu je, ale stejně tam máme i všechny další pozice. Vše se bude odvíjet od toho, zda se některé odchody zrealizují. Víme, že nám chyběla rychlost po stranách, proto jsme přivedli Ebrimu Singhateha a měl by přijít ještě jeden hráč na kraj."

Takže tu roli neobsadí Veljko Birmančevič, který se připojí později?

"Birma za sebou nemá dobré hostování v Getafe a i v návaznosti na to, co jsem říkal, budeme ještě vyhodnocovat jeho situaci a kdo odjede na soustředění."

Společně s ním se vrací dalších devět hráčů, kteří hostovali v jiných klubech. Už se ví, jaký bude jejich osud?

"O dost našich hráčů je zájem, takže nyní je složité říct, kdo tu bude a kdo odejde. Jsou tam kluci, kteří za sebou mají dobrá hostování, takže máme v plánu, že některé věci budeme ještě vyhodnocovat. Naším cílem je, aby na soustředění odjel kádr, se kterým budeme chtít nadále pracovat. Situace má však neustálý vývoj."

Kdo podle vás měl dobré hostování?

"Třeba Martin Suchomel v Hradci Králové udělal velmi dobrý pokrok. Je to náš odchovanec, sparťan, který by v našem novém herním schématu mohl mít novou roli. To samé Michal Ševčík, který dal spoustu gólů v Mladé Boleslavi. U Adama Karabce víme, že je to dobrý hráč. Ale jak jsem řekl - o dost kluků je zájem jinde."

Takže je možné, že by Adam Karabec zůstal?

"Nemohu to takhle říct. Je o něj zájem a my s trenérem jsme ho vždycky měli rádi. Chceme se ale vyvarovat situaci, kdy s nějakým hráčem budeme počítat a on odejde na poslední chvíli. Uvidíme také, jak půjdou jednání o dalších hráčích směrem do kádru."

Mají to nastavené i ti hráči, že se chtějí prosadit ve Spartě a nechodit dokola hostovat?

"Každá mince má dvě strany. Máme ještě trochu času, než pojedeme na soustředění. Nicméně víme, že třeba Karabec i Ševčík nám jako desítky zapadají do našeho systému. Nemohu být konkrétní v tom, jestli zůstanou. Máme dobrou generaci hráčů kolem 23 let, na kterých budeme chtít stavět a nechceme o ně přijít."

Proč nedopadl příchod Martina Dúbravky, o kterém se také na veřejnosti mluvilo?

"Dlouho jsme avizovali, že chceme přivést brankáře. Co se týká Martina, měli jsme skvělé rozhovory, byli jsme v kontaktu delší dobu a od začátku jsme si dali termín, do kdy se obě strany musí rozhodnout a nebudou dále čekat. Když to dosáhlo našeho limitu, Martin se rozhodl, že bude pokračovat v Anglii, takže jsme se vrhly do jiných rozjednaných variant, abychom o ně nepřišly."

Proč padla volba na Krisztiána Hegyiho?

"Je to brankář, kterého známe dlouhou dobu. Dan Zítka ho velmi dobře zná, viděli jsme ho v tréninkovém procesu a je to typologie brankáře, která se nám líbí. Myslím, že může být ve Spartě úspěšný."

Bývalý kapitán Filip Panák se přesunul k rezervě a spekulovalo se o tom, že by se pro novou sezonu mohl změnit kapitán. Údajně byl jedním z favoritů Adam Ševínský, který by mohl jít ve stopách Ladislava Krejčího. Je to pravda?

"Najít nástupce Ládi je nemožné, protože to je speciální případ. Kapitánství je věc trenéra, ale co se týká Adama, tak je to hráč, který má výbornou mentalitu, neustále se zlepšuje a je to jeden ze stoperů, od kterého čekáme, že udělá ještě větší progres než dosud."

Jaká role připadne Hugovi Sochůrkovi, který odjel s reprezentací na MS, ale zatím tam čeká na první minuty na hřišti?

"Můj názor je takový, že je důležité, aby zůstal trpělivý. Je charakterově skvělý, stojí nohama na zemi a chce se učit. Jeden ze zásadních atributů je adaptace a neustále kroky vpřed. U nás vše zvládal a stále se posouval. Proč nedostal na MS zatím prostor netuším, nejsem tam s nimi, nevím, jak Hugo vypadá v tréninku, jak moc mu trenéři věří. I když toho odehrál málo a v Evropě má zkušenost jen s Alkmaarem, tak to pokaždé zvládl. Já bych se ho použít nebál."

Takže jeho místo v záloze bude?

"Máme plán, že chceme udržet zálohu co nejvíc pohromadě, protože některým klukům trvalo déle, než se začlenili. Platí to pro Huga, pro Santiho Enemeho, Sivert Mannsverk se třeba přes Kaana Kairinena nedostal na svoji přirozenou pozici. Jsme přesvědčeni, že zálohu máme dobrou. Chtěli jsme zachovat kontinuitu."

U B-týmu zůstává Luboš Loučka, o němž se také říkalo, že je na radaru ligových mužstev. Jak složité bylo jej udržet?

"Změny v béčku jsou každý rok. Tak už to máme nastavené. A platí to i pro realizační tým. Náš názor na Luboše se nezměnil. Myslíme si, že je dobrý trenér a to, že měl pohovory s několika ligovými týmy nám dává za pravdu, když ho i ostatní vidí jako kvalitního trenéra."

Plzeň si ze Sparty v krátké době vytáhla již druhého analytika, když její řady po Michaelu Kotrčovi rozšíří i Martin Pavlíček. Šlo těmto odchodům zabránit?

"Byli jsme jedni z prvních, kteří v Česku začali hodně pracovat s analýzou a bylo nám jasné, že s nástupem ostatních bohatých majitelů se v dalších klubech postaví analytické departmenty a budeme atakovaní ze všech stran. U nás to není, že si každý odejde, jak se mu zalíbí. Oba analytiky jsme do Plzně prodali."

Bylo po sezoně téma častých zranění, která vás v některých zápasech limitovala?

"Bylo to téma a řešili jsme to. Některým zraněním nezabráníte. Jde třeba o zlomeniny, špatné došlápnutí Petera Vindahla. Bavíme se hlavně o těch svalových. Brian a jeho tým na to budou reagovat v tréninkovém procesu a proběhnou určité změny i ve fyzické přípravě."

Téma kolem Sparty je i její strategie hrát kombinační fotbal, zatímco drtivá většina ligy se chce prezentovat mnohem fyzičtějším a důraznějším způsobem fotbalu, což ostatně potvrzují i data. Nepřemýšleli jste nad tím, že byste poupravili svou vizi?

"Můžeme se bavit o taktice, typologii hráčů, ale co se týká herního stylu, tak to pro nás není vůbec téma. Chceme hrát fotbal s balonem, být na něm co nejvíc, mít sekvenční hru a progresivní styl fotbalu. To ale neznamená, že nejsou věci, které nemusíme dělat lépe. Měli bychom se zlepšit ve střední a finální třetině hřiště. Nicméně způsob, jak se bude Sparta prezentovat, se měnit nebude. A nebudeme brát ani ohledy na to, co dělají v lize ostatní. Jdeme naší vlastní cestou."

Autor: Jakub Dvořák

Komentáře (10)

Přidat komentář
Selänne

Jak připustil? Snad s tímhle týmem nechce jít do další sezony.

Reagovat
kilobyte

"Pohyby v kádru směrem ven i dovnitř určitě ještě budou, nejsme s tím zatím spokojeni."

Musíš brát v potaz, co říká a ne co o tom napíšou.

Reagovat
antiHavel

Proboha už vypadni ROSO!!!

Reagovat
insane

Jako ono to fakt začíná čím dál víc vypadat, že Křetinský do toho prostě už nechce vkládat zdaleka tolik a ve Spartě najíždějí na nějakej úspornej režim, jinak to není možný. Kdyby tam byli kompetentní lidi na většině pozic, tak bych nebyl vysloveně pesimistickej, ale vzhledem k tomu, že i s většími prostředky tam nedokázali zajistit nějakej plynulejší chod klubu a stabilní úspěchy, tak aby Sparta tímhle tempem za chvíli necílila maximálně tak o top 5 a jakoukoli účast v Evropě.

Reagovat
doshcz

pracuje se na stadionu.. moje teorie je, ze se kvuli tomu ted bude setrit i kdyz Kretinsky by samozrejme nemusel akorat to nikdo nerekne no.. neco jako 4m dame tak max za utocnika jako v pripade Vojty.. zbytek proste lowcost, nejlip hosotvacka a kdyz se hrac osvedci tak jeste vyzebrat slevu

Reagovat
Salfovic

Kolik už tam zahučel miliard ?

Reagovat
DieFohlenBMG

Takhle je to v pohodě. Hlavně nic neměnit.

Reagovat
Wednesdayite

Druhá Letná také posiluje. A podepsala Prince, cha!

Reagovat
ACSeRw!n

Sparta nakupuje na MS

Reagovat
Wednesdayite

Jinak tedy upřímně nechápu toho Birmančeviče. Co mu proboha v té Spartě udělali?

Reagovat

Sledování komentářů

Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.

Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele