Írán vyzval FIFA: Tohle už se nesmí nikomu stát. Celý svět je proti nám, hlesl Táremí

Dnes, 11:12
Aktuality
Hráči Íránu (© REUTERS / Matthew Childs)

Hlavní trenér íránské reprezentace Amír Galnúí ostře vystoupil proti chování hostitelské země mistrovství světa. Po dramatické remíze s Egyptem v Seattlu, která jeho tým zanechala v postupové nejistotě, vyzval Gianniho Infantina, šéfa FIFA, aby se Spojeným státům rázně postavil. Íránci si dlouhodobě stěžují na nespravedlivé zacházení, které podle nich hraničí se záměrnou sabotáží jejich turnajového působení.

Íránský národní tým prožívá na šampionátu obrovskou frustraci. Ta vyvrcholila po zápase s Egyptem, v němž mu rozhodčí v nastavení neuznali gól kvůli ofsajdu. Trenér sice oceňuje snahu nejvyššího muže světového fotbalu, ale reálné výsledky to nepřineslo. "Vím, že se pan Infantino snažil udělat maximum, aby ty problémy co nejvíc zmírnil. Byl to hostitel, kdo se k nám nechoval vůbec dobře. Naléhavě vyzývám FIFA, aby už nikdy v budoucnu nedovolila hostitelským zemím takhle zacházet s týmy a hráči. Doufám, že se pan Infantino proti takovému chování skutečně postaví," prohlásil Galnúí na tiskové konferenci.

Momentum utkání (©Opta by StatsPerform)

Kritikou nešetřil ani kapitán týmu Mehdí Táremí. Útočník řeckého Olympiakosu poukázal na to, že jedenácti klíčovým členům realizačního týmu Spojené státy vůbec neudělily víza. Podle něj FIFA situaci naprosto nezvládla a organizačně selhala na celé čáře. "Od samého začátku je to katastrofální mistrovství světa. Chci říct, že FIFA by měla vyřešit každý problém, ale tohle bohužel od začátku vyřešit nedokázala. Infantino přišel po prvním zápase do naší šatny a říkal, že je to teprve začátek. Jenže zítra končí základní skupiny a my tu pořád nemáme naše lidi přes logistiku, protože nedostali víza. Jak je tohle vůbec možné?" zlobil se.

Při otázce, zda má pocit, že Američané a FIFA chtějí Írán z turnaje záměrně vystrnadit, Táremí neskrýval pocit, že celý svět stojí proti nim. Hráči podle něj musí na hřišti i mimo něj překonávat překážky, které ostatní týmy vůbec neznají. "Musíme tady bojovat úplně proti všemu. Nevím, co si lidé myslí nebo co vědí, ale z našeho pohledu to vypadá tak, že si přejí, abychom tu nebyli," dodal otevřeně kapitán íránského výběru.

Velkým trnem v oku je pro Íránce hlavně logistika, protože úřady jim zakázaly zůstat po zápase v Seattlu a donutily je k okamžitému nočnímu odletu zpět na základnu v mexické Tijuaně. Galnúí zdůraznil, že takový režim hráče fyzicky likviduje a ničí jejich sportovní formu. "Když hrajete zápas, z fyzického a vědeckého hlediska je vaše tělo na dně. A když pak hned musíte letět letadlem, tak to v podstatě stopne celou regeneraci. Tohle nám udělali už potřetí. Musíme odsud rovnou na letiště a vrátit se do Tijuany, což nám zabere nějaké tři hodiny," popisoval naštvaný kouč.

I přes všechny diplomatické a organizační obtíže je ale trenér na své svěřence nesmírně hrdý a věří, že tenhle příběh vstoupí do historie. Podle něj jeho mužstvo ukázalo obrovský charakter a dokázalo se semknout proti nepřízni osudu. "To chování k nám bylo opravdu hrozné a doufáme, že si to svět uvědomí. Nenechali nás přijet o dva týdny dřív a před každým zápasem nás nepustili na místo s dvoudenním předstihem. To nás strašně poškodilo. A do toho jsme zažili i válku. Navzdory všem těmhle problémům jsme dokázali hrát dobře a svět je na Íránce i náš tým hrdý. Myslím, že to je náš největší úspěch, nehledě na všechny ty překážky a klacky, co nám házeli pod nohy," uzavřel Galnúí.

Autor: Patrik Sandev

Komentáře (38)

Přidat komentář
lahodna.krepelka

je to zlocin proti lidskosti a nakladaj s nima jak se zviratama.

vtipne je ze zeme co ma max 250 let historie a byla popelnici Evropy bude moralizovat perskou risi ktera je uplne nekde jinde svou hloubkou podobne jako Egypt, Mayove, Cina ci Japan.

pral bych Irancum vitezstvi aby jim trupmpeta predala trofej. Nvm jestli je to mozne a postoupi, ale pral bych jim to.

Letos fandim Iranu, Japonsku, Maroku a Argentine. Argentine kvuli Messimu a jinak bych byl rad kdyby turnaj vyhrala konecne zeme z Asie ci Afriky.

Reagovat
herold

Je obdivuhodné, když se z popelnice v podstatě za chviličku, stane světová velmoc.

Reagovat
lahodna.krepelka

tak samozrejme kdyz vsechny nacisty odvezli po druhe svetove do usa a rozvijeli s jejich pomoci NASA, je tam silna zidovska lobby, epsteinova sit atd.

zaklady te zeme byly postaveny bezskrupuloznimi dobyvacnymi psychopaty a okultnimi fanatiky

to se pak predavalo z generace na generaci a tohle je vysledek. ctvrta rise s trochu lepsim marketingem.

Reagovat
herold

USA se staly světovou ekonomickou velmocí už v 19.století, za jejich vzestupem stojí asi řada faktorů, ale svoboda podnikání, možnost uplatnit svůj talent, nízké daně a pracovitost jsou rozhodně v popředí.

Reagovat
Wayne.Chamakh

A nezapomněl bych dodat, že byl asi ten nejdůležitější faktor brutální genocida původních obyvatel

Reagovat
veikko

Plus korporátní kolonizace Latinské Ameriky.

Reagovat
Wayne.Chamakh

V kontextu historie by bylo také fajn říct, že měli třeba velice vřelé vztahy s Ruským impériem a nebýt jeho tak třeba dost možná v občanské válce zvítězil na Severem Jih

Reagovat
Wayne.Chamakh

Jestli chceš Arabům, kteří žijí v Egyptu prišívat ať už historii starobylýho Egypta a nebo už těch dalších říši, kde se tam v nadvládě vystřídali ať už Asyřané, Íránci, nebo Řekové a Římané, tak bys měl USA přišít historii všech domorodých kmenů, které vyhladili nebo odsunuli na úplný okraj společnosti.

Májové jako civilizace tu už taky nějaký ten pátek nejsou a dle tvojí logiky je tedy velkou civilizací i Mexiko, Guatemala, Belize, atd.

Írán byl vždy Íránem, to jen Řekové jej nazvali Persie podle jedné provincie – Fárs/Pársa. Z čehož teda název jazyku – Perština/Farsí.

"Japan" je snad nejhorší označení pro Japonsko, který můžeš v češtině použít, když ho chceš vyzdvihnout, vzhledem k čínskému původu označení "Ž'-pen". Buď Japonsko a nebo Nihon/Nippon.

Já osobně Íráncům postup přeju, snad se vrátí země trochu víc k sekularismu, ale na druhou stranu jim ten šíitismus nijak neberu, jsou podle mě existují horší odnože od abrahámovských náboženství.

Taky na MS fandím Japoncům

Reagovat
Moshe Dajan

Proti nám byl taky celý svět, ani Mexiko za námi nepřijelo!

Reagovat
Firkraag

Reagovat
SLB

Reagovat
Kepy_FCB

Je to ubohé jak se k nim chovají

Reagovat
Jason_

Prečo ten gol neplatil ved to nebol ofside

Reagovat
pobody's nerfect

Byl. Ukazovali pak záběry. Cca o půl kopačky

Reagovat
Odborný diskutér

Co se radši vysrat na fotbalový diskuze, když ani nepoznáš ofsajd? Jenom návrh.

Reagovat
Jason_

ale to co ukazuji o pol kopačky nebyl posledný hrač egypta , byl tam ešte jeden

Reagovat
Odborný diskutér

Jeden nestačí, musej bejt dva. Brankář byl venku. Počkej, vážně neznáš pravidlo o ofsajdu, nebo si ze mě jenom děláš prdel?

Reagovat
pobody's nerfect

Aby nebyl ofsajd, musí byt blíž k brankové čáře dva hráči soupeře. Většinou je jedním z nich brankář, druhý pak poslední obránce. V tomto případě byl ale brankář mimo, příliš vepředu, takže ofsajdovou lajnu tvořil až druhý hráč z pole

Reagovat
kattos
Reagovat
PL28

Jako tihle borci asi nějaký bezpečnostní riziko nejsou, takže to že musí hned po zápase letět do piči, je prostě jen posraná politika a zbytečný tlak na hráče.

Reagovat
Freedo

Tak celá logistika kolem MS je naprostá hovadina, to není jen šikana Íránu. Já třeba doteď nechápu, proč jsme dostali přiděleno místo pro tréninkový kemp. Státy by měly mít možnost si zvolit lokalitu podle sebe. Do toho ty debilní přesuny mezi různými státy. Pokud máme ve skupině Mexiko, proč se nehrála celá skupina tam a muselo se lítat do USA a zpět?

Reagovat
Csaplárova past

Taremi má pravdu. V jedné věci. Nikdo je tam opravdu nechce

Reagovat
Thimpu25

nemá... třeba mně tam nevadí, ba naopak

Reagovat
Csaplárova past

Mě tam vyloženě serou a to jsem je neviděl hrát

Reagovat
Truffaldino

Reagovat
Truffaldino

Poslyš, že ty opravdu nemáš rád nikoho, není to poprvé, co na nějaký národ nadáváš, viz Italové.

Reagovat
Benfica

Reagovat
raduinho

Reagovat
Pepesma

Reagovat
lahodna.krepelka

mluv za sebe. jsou skveli pro turnaj.

mluvi z tebe rasismus a xenofobie. Uplne te vidim jako hlavni postavu filmu "kkult hakovyho krize" a jak bys prilozil nejakemu irancanovi pistoli k hlave, donutil ho se zakousnout do obrubniku a pak bys mu vsi silou dupnul na hlavu. Presne takovy vibrace z tebe jdou. A je to spatne.

Reagovat
Krausio_Real_M

Reagovat
herold

Jsou lidi ,co je tam chtěj, a rozhodně celej svět na ně není hrdej, spoustě lidem jsou u prdele.

Reagovat
ACSeRw!n

maji byt radi, ze tam vubec muzou hrat a ne mit plnou hubu debilnich kecu

Reagovat
lahodna.krepelka

ne, usa ma byt rado ze jim nesebrali poradatelstvi za bezprecedentni utoky na svrchovane staty jako to dela rusko.

Reagovat
technecium

Strašně bych chtěl vidět vy vyrazovacce USA vs Iran a výhru Íránu. Uply Argentina vs Anglie 86 vibes.

Reagovat
soukup

A oni se jako domáhají spravedlnost u Infantina? Jednoho z nejzkorumpovanějších superzmrdů, co lze na světě najít? Co od něj jako čekají?

Reagovat
D10S

V živote by som nepovedal že sa niekedy budem zastávať islamskej krajiny , ale toto čo predvádza USA , Kanada trápne , úbohé a na

Reagovat
Čenda

Není pravda, ze cely svět. Ja vam fandil a to uz neco znamena.

Reagovat

Sledování komentářů

Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.

Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele