Haaland píše historii. Natáhl světový rekord a stíhá Messiho i Mbappého

Dvanáct soutěžních mezistátních zápasů v řadě a v každém gól. Norský útočník Erling Haaland (25) při pondělní výhře nad Senegalem 3:2 vylepšil v New Yorku svůj pozoruhodný světový rekord. Na šampionátu se trefil už počtvrté a bojuje hlavně s Argentincem Lionelem Messim a Francouzem Kylianem Mbappém o Zlatou kopačku FIFA.
Norský trenér Staale Solbakken po utkání prohlásil, že by si právě jeho svěřenec tuto cenu nejvíc zasloužil. "Dnes netrefil prázdnou branku a mohl dát i čtyři góly. Ale přesto je to nejlepší současný útočník. Je mnohem těžší získat Zlatou kopačku, když hrajete za Norsko a ne za Francii, nebo Argentinu. Ale spoluhráči udělají všechno, aby mu umožnili tady sehrát co nejvíc zápasů a dát ještě další góly," řekl norský kouč.
Podle fotbalových statistiků má k Haalandově sérii nejblíž Iránec Alí Daeí s osmi zápasy v roce 1996, ale střílet góly v Asii může být přece jen snadnější. Portugalec Cristano Ronaldo se v roce 2020 zastavil na sedmi soutěžních zápasech.
Když se novináři po utkání ptali Haalanda na tajemství úspěchu, řekl s úsměvem: "Jsem jen docela dobrý v tom dávat góly." Pak hlavně chválil norské fanoušky, s nimiž po utkání společně s dalšími hráči předvedl oslavné vikingské veslování. "Atmosféra je tady fantastická. Cítím se jako při finále Ligy mistrů," přirovnal zápas k duelu o nejcennější klubovou trofej, kterou v roce 2023 s Manchesterem City získal.
Střelecká produktivita pětadvacetileté norské hvězdy nemá v moderním fotbale konkurenci. Hranici 50 branek v reprezentaci pokořil už po 46 zápasech. Nejrychlejší byl Dán Poul Nielsen s 36 zápasy, ale to bylo na začátku minulého století. I brazilský fotbalový král Pelé potřeboval o tři utkání víc než Haaland. Ze současných kanonýrů byl nejblíž Angličan Harry Kane se 71 zápasy, zatímco Messi nebo Portugalec Ronaldo potřebovali víc než stovku startů.
Haaland má k dnešku na kontě v 52 zápasech za norský tým už 59 branek a za posledního půldruhého roku ho žádný soupeř Norska nedokázal zastavit. Když šlo o body, vyšel naposledy naprázdno v říjnu 2024 v Linci, kde Norové v Lize národů schytali od Rakušanů debakl 1:5. Od té doby vyhráli všech dvanáct soutěžních zápasů a Haaland dal v každém z nich gól.
Šestnáct gólů v kvalifikaci mu vyneslo první místo. Moldavsku jich nasázel rovnou pět a v New Yorku to byl už šestý soutěžní zápas v řadě, v němž dal alespoň dvě branky. Celkem jich během této dvanáctizápasové série nasbíral 24.
Díky dnešnímu vítězství má Haaland před sebou ještě minimálně dva zápasy na turnaji. Světový rekord může znovu vylepšit v pátek v Bostonu proti Francii. Vzhledem k souboji o Zlatou kopačku není pravděpodobné, že by duel s Mbappém vynechal, i když Norové už mají postup v kapse.
Sledujete fotbalový šampionát? Proměňte své znalosti ve výhru a zapojte se do naší velké tipovačky o podíl ze 100 000 Kč! Chci se zapojit
Související články






Komentáře (42)
Přidat komentářjo, je to kladivo, zakončení má v sobě, skvělej výběr místa... takovej norskej fotbalovej Balaštík...
Souhlas. Messi - Haaland - Mbappé mi v mnohém připomínají legendární trio Ambruz - Balaštík - Vala.
Nevím, kdo z nich byl centr, ale mám to memorovaný jako Balaštík, Vala, Ambruz.
Balastik byl playmaker.
To byl Leska
https://m.youtube.com/watch?v=HfUHkHfXBl0&pp=ygUTbGVza2Ega2FuYWRza2UgYm9keQ%3D%3D
Chápu, že chtějí mít Norové na hřišti i Sorlotha, ale zatím to moc nefunguje. Sorloth začíná na křídle, s tím, že se stahuje na centry k Haalandovi. Nevím, jestli by nebylo lepší hrát tam prostě nějakého dynamického křídelníka.
Může mi někdo vysvětlit, jak je možný, že naprosto všechny ostatní týmy hrajou docela dobře, ale Češi jsou úplně v prdeli?
Specificka ceska kabina a hlavne chybi to fotbalovy stesticko
A když vidím fanoušky třeba Norska, jak vesluji, přidají se k nim hráči.. a pak vidím naše blbce jak z donucení zatleskají a tím to končí.. neumíme se bavit.. přitom bychom mohli třeba zpívat kdož su boží bojovnici
Pokud k nim vůbec přijdou a nevyšlo delegaci složenou ze dvou hráčů.
Proč zrovna tohle? To už raději Svatováclavský chorál. I když slyšet kvičivý Součkův falzet, to ať raději jen tleskají
Mentalita. My máme prostě strašně malé myšlení rychle podléhající uspokojení, namyšlenosti, nestřízlivému pohledu a ležérnosti.
Podle mě je důvod mnohem prozaičtější. Máme v týmu vesměs jenom dřeváky.
Mně jde spíš o to duchovní nastavení. Když si čteš všechny ty rozhovory snadno se dá podlehnout dojmu, že čeští hráči včetně trenéra jsou špatně nastavení v hlavách. Hlavně ta nestřízlivost je do očí bijící.
Ten mindset je neco hroznyho. Na nasich proste vidis, jak maj splneno tim, ze se tam vubec kvalifikovali. Ted ten turnaj je pro ne za odmenu, vylet za louzi absolutne bez ambici neco tam dokazat. I ten realizak mi prijde takhle nastavenej. Uz pred zapasama se hledaj ruzny vymluvy a celkove to PR je bohuzel tristni.
To isté ak nie horšie na Slovensku. Po zápase Arg-AUT si myslím, že tento problém majú aj Rakúšania. Priposraté národy zo Strednej Europy bez ambicii a bez zmyslu pre excelenciu. Primernost a predvídatelnosť tu zatlačí akýkoľvek vybočujúci talent.
Jo, ten smysl existence. To je dobrý point. U takových Kapverd vidíš národní heroismus. My jsme si to tam přišli jenom odehrát. Žádná touha po sebeprosazení se, po boji, po velkém výsledku. Hra by měla být trochu patetická, v pozitivním smyslu. Vzrušená, dojemná, hrdá. Válka prostě. Místo toho je to paskvil. Obyčejná kopaná bez duše. Trochu se nasrat, hecnout se, ukázat se, ponížit soupeře, přehrát ho. To všechno mi tam chybí.
Nadmorska vyska, unava, pocasi, cestovani, smula
mohli jsme hrát bláznivej fotbal nahoru a dolů s šancema, který by končily vysokou porážkou.... takhle hrajem hnusnej nakopávanej fotbal z devadesátek a díky tomu jsme až do zítřka ve hře o postup!
Mimikry. Musíme zajistit, že nikdo nebude zklamán, když skončí ve skupině, ale naopak ať jsou všichni šťastní, že se vůbec na turnaj dostali.
Protože se tam dostali nešťastnou náhodou.
Uz se to resi nebo spis o tom mluvi 15 let, od mladeze je vtloukano nedostat gol nedostat gol, hrat zezadu.. kdyz nekdo zlusi neco individuálně tak je to spatne dostane hned pojeb ze nehraje tymove atd, od ligy az nevim kam ..
Ja trenuju ts nejmensi, objizdime turnaje , zapasy … chci aby to ty decka bavilo, slavili goly … a pak projedes hrat nekam kde nasadi i o 2 roky starsi borce nez “ muzou” jen aby ten turnaj vyhrali …
( decka 3-6 skolicka )
Něco na tom bude. My v podstatě nemáme žádnou generaci menších agilních technických hráčů, kteří mají nedostatky ve fyzické hře. A to jsme vychovali Rosického.
Ani ne, hlavně arabáči hrajou většinově hovno
Masakr
Důchodce vs nová generace :-D. Co si člověk mohl na MS více přát. 3 střelci a po dvou kolech 13 gólů.
To prohlášení trenéra je tak neseriózní.
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele