Technologie klíčem k vítězství? Během přestávek na pití lze na MS taktizovat s laptopem

Trenéři na mistrovství světa budou mít možnost během přestávek na pití vytáhnout laptop nebo tablet. Pravidla rozhodčích z IFAB umožňují během tříminutových přerušení v každém poločase dávat taktické pokyny prostřednictvím "malých, mobilních a přenosných zařízení". Pauzy původně zavedené kvůli ochlazení hráčů v obtížných podmínkách tak budou moci týmy využít i k předání strategie.
Minulou neděli využil trenér amerického národního týmu Mauricio Pochettino během přípravného utkání na MS proti Senegalu (3:2) v první občerstvovací přestávce laptop, aby svým hráčům ukázal videoanalýzy. A tento postup vzbudil pozornost. Sám Pochettino po zápase v Severní Karolíně přiznal, že neví, zda je to na šampionátu povoleno.
Podle pravidel IFAB si bude moci Argentinec podobným stylem vypomáhat i na mundialu: "Používání jakékoliv formy elektronické komunikace členy realizačního týmu je povoleno, pokud přímo souvisí se zdravím nebo bezpečností hráčů, nebo je využito z taktických a trenérských důvodů, přičemž lze použít pouze malá, mobilní, přenosná zařízení (například mikrofon, sluchátka, špunty do uší, mobilní telefon/smartphone, chytré hodinky, tablet nebo laptop)."
???? The United States Men’s National Team may have found an innovative edge ahead of the World Cup. ????????
— Olt Sports (@oltsport_) June 2, 2026
During a friendly win over Senegal national football team, players used a hydration break to gather around a laptop on the bench, reviewing tactical information rather than... pic.twitter.com/PfJdG64E4N
Hráči však musí během přestávek na pití zůstat na hřišti. Laptop tedy musí být přímo na ploše. Američané se tedy proti Senegalu přeci jen dopustili drobného prohřešku - shromáždění před zařízením na lavičce náhradníků není povoleno.
Taktické přestávky bychom mohli vídat v budoucnosti častěji, například Nagelsmann v minulosti opakovaně uvedl, že by si přál mít možnost během zápasů zasáhnout do strategie pomocí jakéhosi "timeoutu".
Související články








Komentáře (21)
Přidat komentářZrušit
vratte fotbal lidem!!
Trochu nevýhoda pro nás s trenérem důchodového věku na lavičce
Ten je tam od trénování a ne od hraní píčovin na laptopu.
Já předpokládám, že většina trenérů si před zápasem udělá aspoň 20 simulací daného zápasu v FM, aby podle toho určili, jaká taktika bude nejúčinnější.
Přesně, ti co čuměj do laptopu, pak vůbec nevidí klíčové situace na hřišti.
A ono to jako doteď bylo zakázaný? Pokud se nehraje třeba kvůli zranění, tak realizační tým hráči nesmí na tabletu nic ukázat?
Taky vůbec nechápu tuhle "kauzu". Ještě to mohli novinářský lumeni nazvat aférou Laptopgate...
Jakmile skončí přestavka, tak jim rozhodčí laptopy zabaví.
Stačí vypnout wifinu a jsou v koncích
a když to poruší tak vrátí na konci mistrovství!
"to ovšem zcela mění situaci"
Koubek ovládá dvouklik?
John Tortorella to hned zakázal, aby se na střídačce nékdo béhem zápasu díval na televizi.
Mohli by to trochu vic priblizit fanouskum a poustet ty takticky pokyny normalne na tech stadionovych velkych televizich, aspon by lidi nebyli pak prekvapeni, jaka sracka se hraje
https://x.com/fczenit_en/status/1189816668828123137.
Teď je skutečně škoda, že trenérem našich není Jindra, protože ten má tu taktiku a laptopem tak dokonalou, že většinou nevidí, co se děje na hřišti
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele