Zbrojovka myslí ve velkém. Kačena chce v Brně stadion za tři miliardy a pro 30 tisíc lidí

02.06., 13:47
Aktuality
Fanoušci Zbrojovky na nevyhovujícím stadionu Srbská. (© FC Zbrojovka Brno)

Majitel fotbalové Zbrojovky Vojtěch Kačena uvažuje o výstavbě stadionu v Brně za tři miliardy korun. Přemýšlí o kapacitě 30 až 35 tisíc diváků, řekl sedmačtyřicetiletý podnikatel v obsáhlém rozhovoru Hospodářským novinám. Zbrojovka suverénně vyhrála druhou ligu a po třech letech se vrací do nejvyšší soutěže.

Majitelem klubu je Kačena necelý rok a zatím svého vstupu do fotbalu nikdy nelitoval. Jedním z jeho plánů je i výstavba moderního stadionu. "V Brně historicky chodily největší návštěvy v lize. Čtyřicet tisíc lidí Za Lužánkami, pamatujete? Byl to klub, který měl opravdu regionální spádovost. Taková věc se nedá obnovit hned, ale myslím, že je možné se k tomu vrátit," uvedl Kačena.

Pokud jde o kapacitu, menší varianty mu nedávají smysl. "Šlo by postavit stadion pro 20 tisíc, ale už teď ho mají Sparta i Slavia a potřebují a připravují větší. Asi nebude pořád plný, ale je šance, že bude často zaplněný. A já takhle uvažuji i o Brnu. Nechci být omezený tím, že postavíme stadion třeba pro 15 tisíc lidí a za tři roky bude beznadějně plný, a co dál? Přemýšlím nad kapacitou 30 až 35 tisíc, to mi vychází jako ideální číslo," řekl majitel Zbrojovky.

Svůj byznys založil na algoritmickém obchodování s energiemi. Ohledně plánování stadionu komunikuje i s umělou inteligencí. S její pomocí došel i k přibližné ceně. "Když nemáte nějaké extrémně komplikované podmínky nebo extrémní požadavky na stavbu, tak to vychází něco jako miliarda korun na 10 tisíc diváků s tím, že jsou tam určité úspory z rozsahu, ale ne zas tak dramatické. Takže si myslím, že by stadion v Brně mohl vyjít třeba na tři miliardy korun," spočítal Kačena.

Peníze na výstavbu má připravené. "Jasně. Něco by šlo z mého financování, k tomu nějaké úvěrové financování. Uvidíme," řekl. Zatím nemůže slíbit, kdy bude stadion stát. "Já bych chtěl začít stavět hned, ale to v Česku nejde. Fakt nevím, ale chtěl bych se toho dožít," poznamenal.

Novou arénu by nejraději viděl na tradičním místě. "Chápu, že to je komplexní otázka, ale nejlépe mi z toho vycházejí Lužánky, kde už legendární stadion Zbrojovky stával a kam chodily ty velké návštěvy," uvedl Kačena. Ještě dříve by chtěl vybudovat klubovou mládežnickou akademii.

Autor: ČTK

Komentáře (70)

Přidat komentář
Kepy_FCB

Reagovat
soukup

já bych teda s podobnými vyjádřeními radši počkal aspoň na konec toho koncesního řízení

Reagovat
Witcher

Reagovat
ACSeRw!n

vsichni mysli ve velkem, ale nestavi nikdo

Reagovat
Pablos

Reagovat
$$CaptainKokotko

Snad se dožiješ nového stadionu Sparty

Reagovat
kilobyte

Reagovat
Artaxerxes

Reagovat
mupi23

V Brně je to tak se vším, tam se mluví o nádraží asi 120 let, takže stadion má ještě čas

Reagovat
Sosi

Reagovat
raduinho

Reagovat
Baníczech

Drzim palec

Reagovat
Vápeník

"Já bych chtěl začít stavět hned, ale to v Česku nejde. "

Reagovat
naheCZ

"Fakt nevím, ale chtěl bych se toho dožít"

Řekl borec, co má 47 let

Reagovat
Petr325

Přesně - už přes rok a půl čekám na stavební povolení Stadion ale asi na černo postavit nechceš

Reagovat
Zephyr

Kdy jsou v Brně nejbližší relevantní volby? Od toho se to asi bohužel bude nejvíc odvíjet.

Reagovat
soukup

komunální letos v říjnu

Reagovat
Zephyr

Reagovat
Greny
Reagovat
Zephyr

dík, tak snad mají dobrý lobbing

Reagovat
bobis21

Do října uslyšíš o stadionu ještě několikrát. Pak zase pár let klid.

Reagovat
Dron

Reagovat
Aldeano

Reagovat
arvncrtx

Reagovat
andrew96

Reagovat
raduinho

Reagovat
Badbravo

Reagovat
Pablos

Kačena chce v Brně stadion za tři miliardy a pro 30 tisíc lidí... taky Kačena: "zatím nevím, ale chtěl bych se toho dožít".

Reagovat
soukup

Realista. Má sny, ale uvědomuje si, ve které zemi žije.

Reagovat
Pablos

to není nic proti němu... to je jen, že je to vlastně zbytečnej článek zatím.

Reagovat
soukup

Bude to zbytečný článek ještě tak tři roky. Pak možná přijdou aspoň vizualizace. Ty nám jdou

Reagovat
Pablos

Reagovat
romeo351

vizualizace

Reagovat
naheCZ

Zbytečnej? Do Hradce má ještě daleko, musí se víc snažit

Reagovat
Pablos

to je fakt

Reagovat
Firkraag

Reagovat
Wazz Wazz

Centrum Moravy a chlouba Česka nakonec postaví dřív stadion než ta havířská verbež z fašisty prolezlé hovny zasrané Ostravy zmítající se z posledního dechu jak mrtvolka ruského nácka někde na poli u Donbasu

Reagovat
Pablos

kde jsou udavači když je člověk potřebuje... seš strašně otravnej buran

Reagovat
VARsenal

Ale slovní obraty ti jdou

Reagovat
Hlahart

To co ohledně stadionu(ů) v Brně předvádí město je šílený bizár. Samozřejmě mu fandím a klub tlačí postup jak na frontě Srbská tak Lužánky, jak se dá, ale z těch podzimních voleb mám velkou obavu To může být klidně útrum všech snah

Reagovat
deporpepa

A není to kachna?

Reagovat
Nieuwendyk

Reagovat
antiHavel

Ee, je to samec

Reagovat
deporpepa

otec Žába, syn Žába ??

Reagovat
bourbon

super, "další" nový stadion

to už zbývá, aby Trunda představil kandidaturu na pořádání mistrovství světa

Reagovat
ACSeRw!n

OT: co je pravdy na tom, ze Budejovice kupuji licenci od Brozan a zacinaji jako novy tym ve treti lize ?

Reagovat
doshcz

vypada to tak

Reagovat
arvncrtx

Takže stejně jako v hokeji, přijdou o původní klub s celou jeho tradicí a musí si zakládat nový.

Reagovat
Sosi

Co to je ta tradice....? Ze to ma stale stejne ICO? Nejak chapu ten spor kdyz se dve Bohemky hadaly, ktera je ta prava a muue pouzivat nazev, ale jinde to nedava smysl ty spory o puvod.

Reagovat
Lemond Laws 2

Já tedy slyšel příběh takový, že úplně nový klub něco jako SK Dynamo (starý budějčáci, podpora fans,..) kupuje licenci od Vandáku.. ale zároveň teď aktuální ČB nedostanou licenci do 2.ligy, takže administrativně padají do ČFL..

Reagovat
Lemond Laws 2

Takže je prý reálné, že ve 3. lize budou dva týmy z Budějovic. Dobro proti zlu, bílí proti černým...

Reagovat
Greny

Rasisto, ban

Reagovat
Lemond Laws 2

Zase?

Reagovat
ratusek

Lemond Laws 3 čeká

Reagovat
Trener_co_trenuje

Hlavně pořádnej kádr nejdříve!

Reagovat
RickNash

Já jsem překvapenej, že se v těch projektech nemyslí víc na postupný zvyšování kapacity. Mám v tomhle hodně rád anglický staďáky (ačkoli vím, že by tam šly najít i velký bizáry), který prostě rostou podle toho, jak se vyvíjí zájem.

Není přece takovej problém postavit stadion s jednou krásnou a velkou tribunou a protilehlou postavit menší a levnější s tím, že časem bude nahrazená... Nebo (ať ten novej stadion nevypadá jako nedodělek) postavit stadion tak, že základy umožní postavit další "patro" tribuny, až přijde čas a stánek začne bejt malej.

Mám pocit, že ta potřeba udělat sexy uzavřenej krásnej stadion, co je opláštěnej a jednou provždy hotovej, je v českejch podmínkách pitomá a tlačí ty úvahy do megalomanie, na kterou pak nejsou peníze (a bůhví, jestli na ty sedačky pak bude dost lidí...).

Reagovat
Zephyr

Nedivil bych se, kdyby to bylo zas kvůli byrokracii. Rozšíření tribun/pater = roky žádostí a povolování. Ale jinak souhlasím, ten postupný způsob se mi taky zdá rozumný.

Reagovat
Kincl

Než se začne stavět a než se to dostaví, tak každý zestárne o deset let

Reagovat
Sosi

OT: Takze Habanec navrat na Slovacko?

Reagovat
PISTOLERO

Cože?

Reagovat
Sosi

Jen asociace, Skuhravy jeste nepodepsal, Svata volny...

Reagovat
rufus

Jde do Opavy, ne?

Reagovat
!!!OCIP_KINAB

Zatím nemá v týmu krom skleněnky Vorlickeho pořádné fotbalisty a chce hned stavět stadión pro 35 tisíc lidí, no jsem zvědavý na jejich prestupak

Reagovat
Sosi

Prijde Sevcik

Reagovat
Lukáš_6

Obdoba vorlického . Odehraje 4 zapasy a pak bude pul roku marodit . Kdy byl naposledy aspon pul roku v kuse zdravej ?

Reagovat
Sosi

Samozrejme mas pravdu, ale berou ho k nemu

Reagovat
Lukáš_6

Aby si měl s kým povídat, rozumím

Reagovat
hory_udoli_reky

Kušej?

Reagovat

Sledování komentářů

Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.

Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele