Zbrojovka myslí ve velkém. Kačena chce v Brně stadion za tři miliardy a pro 30 tisíc lidí

Majitel fotbalové Zbrojovky Vojtěch Kačena uvažuje o výstavbě stadionu v Brně za tři miliardy korun. Přemýšlí o kapacitě 30 až 35 tisíc diváků, řekl sedmačtyřicetiletý podnikatel v obsáhlém rozhovoru Hospodářským novinám. Zbrojovka suverénně vyhrála druhou ligu a po třech letech se vrací do nejvyšší soutěže.
Majitelem klubu je Kačena necelý rok a zatím svého vstupu do fotbalu nikdy nelitoval. Jedním z jeho plánů je i výstavba moderního stadionu. "V Brně historicky chodily největší návštěvy v lize. Čtyřicet tisíc lidí Za Lužánkami, pamatujete? Byl to klub, který měl opravdu regionální spádovost. Taková věc se nedá obnovit hned, ale myslím, že je možné se k tomu vrátit," uvedl Kačena.
Pokud jde o kapacitu, menší varianty mu nedávají smysl. "Šlo by postavit stadion pro 20 tisíc, ale už teď ho mají Sparta i Slavia a potřebují a připravují větší. Asi nebude pořád plný, ale je šance, že bude často zaplněný. A já takhle uvažuji i o Brnu. Nechci být omezený tím, že postavíme stadion třeba pro 15 tisíc lidí a za tři roky bude beznadějně plný, a co dál? Přemýšlím nad kapacitou 30 až 35 tisíc, to mi vychází jako ideální číslo," řekl majitel Zbrojovky.
Druholigový trávník ????
— FC Zbrojovka Brno (@FCZbrojovkaBrno) May 29, 2026
Prvoligový trávník ???????????? pic.twitter.com/prEPAiJjgd
Svůj byznys založil na algoritmickém obchodování s energiemi. Ohledně plánování stadionu komunikuje i s umělou inteligencí. S její pomocí došel i k přibližné ceně. "Když nemáte nějaké extrémně komplikované podmínky nebo extrémní požadavky na stavbu, tak to vychází něco jako miliarda korun na 10 tisíc diváků s tím, že jsou tam určité úspory z rozsahu, ale ne zas tak dramatické. Takže si myslím, že by stadion v Brně mohl vyjít třeba na tři miliardy korun," spočítal Kačena.
Peníze na výstavbu má připravené. "Jasně. Něco by šlo z mého financování, k tomu nějaké úvěrové financování. Uvidíme," řekl. Zatím nemůže slíbit, kdy bude stadion stát. "Já bych chtěl začít stavět hned, ale to v Česku nejde. Fakt nevím, ale chtěl bych se toho dožít," poznamenal.
Novou arénu by nejraději viděl na tradičním místě. "Chápu, že to je komplexní otázka, ale nejlépe mi z toho vycházejí Lužánky, kde už legendární stadion Zbrojovky stával a kam chodily ty velké návštěvy," uvedl Kačena. Ještě dříve by chtěl vybudovat klubovou mládežnickou akademii.
Komentáře (70)
Přidat komentářjá bych teda s podobnými vyjádřeními radši počkal aspoň na konec toho koncesního řízení
vsichni mysli ve velkem, ale nestavi nikdo
Snad se dožiješ nového stadionu Sparty
V Brně je to tak se vším, tam se mluví o nádraží asi 120 let, takže stadion má ještě čas
Ale zase to tam žije na nádraží
https://www.novinky.cz/clanek/krimi-zahada-v-brne-zdrogovany-muz-svijejici-se-pred-nadrazim-mel-u-sebe-stovky-tisic-40581176#dop_ab_variant=1698600&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_vert_ab=&dop_vert_id=&source=hp&seq_no=4&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=abtest308_feed_filter
Svíjející se muž na nádraží! Rovnou kousek od metra. Inu, Brno
Drzim palec
"Já bych chtěl začít stavět hned, ale to v Česku nejde. "
"Fakt nevím, ale chtěl bych se toho dožít"
Řekl borec, co má 47 let
Přesně - už přes rok a půl čekám na stavební povolení
Stadion ale asi na černo postavit nechceš
Kdy jsou v Brně nejbližší relevantní volby? Od toho se to asi bohužel bude nejvíc odvíjet.
komunální letos v říjnu
letos no
https://www.za-luzanky.cz
Do října uslyšíš o stadionu ještě několikrát. Pak zase pár let klid.
Kačena chce v Brně stadion za tři miliardy a pro 30 tisíc lidí... taky Kačena: "zatím nevím, ale chtěl bych se toho dožít".
Realista. Má sny, ale uvědomuje si, ve které zemi žije.
to není nic proti němu... to je jen, že je to vlastně zbytečnej článek zatím.
Bude to zbytečný článek ještě tak tři roky. Pak možná přijdou aspoň vizualizace. Ty nám jdou
Zbytečnej? Do Hradce má ještě daleko, musí se víc snažit
Centrum Moravy a chlouba Česka nakonec postaví dřív stadion než ta havířská verbež z fašisty prolezlé hovny zasrané Ostravy zmítající se z posledního dechu jak mrtvolka ruského nácka někde na poli u Donbasu
kde jsou udavači když je člověk potřebuje... seš strašně otravnej buran
Ale slovní obraty ti jdou
To co ohledně stadionu(ů) v Brně předvádí město je šílený bizár. Samozřejmě mu fandím a klub tlačí postup jak na frontě Srbská tak Lužánky, jak se dá, ale z těch podzimních voleb mám velkou obavu
To může být klidně útrum všech snah
A není to kachna?
Ee, je to samec
otec Žába, syn Žába ??
super, "další" nový stadion
to už zbývá, aby Trunda představil kandidaturu na pořádání mistrovství světa
OT: co je pravdy na tom, ze Budejovice kupuji licenci od Brozan a zacinaji jako novy tym ve treti lize ?
vypada to tak
Takže stejně jako v hokeji, přijdou o původní klub s celou jeho tradicí a musí si zakládat nový.
Co to je ta tradice....? Ze to ma stale stejne ICO? Nejak chapu ten spor kdyz se dve Bohemky hadaly, ktera je ta prava a muue pouzivat nazev, ale jinde to nedava smysl ty spory o puvod.
Já tedy slyšel příběh takový, že úplně nový klub něco jako SK Dynamo (starý budějčáci, podpora fans,..) kupuje licenci od Vandáku.. ale zároveň teď aktuální ČB nedostanou licenci do 2.ligy, takže administrativně padají do ČFL..
Takže je prý reálné, že ve 3. lize budou dva týmy z Budějovic. Dobro proti zlu, bílí proti černým...
Rasisto, ban
Zase?
Lemond Laws 3 čeká
Hlavně pořádnej kádr nejdříve!
Já jsem překvapenej, že se v těch projektech nemyslí víc na postupný zvyšování kapacity. Mám v tomhle hodně rád anglický staďáky (ačkoli vím, že by tam šly najít i velký bizáry), který prostě rostou podle toho, jak se vyvíjí zájem.
Není přece takovej problém postavit stadion s jednou krásnou a velkou tribunou a protilehlou postavit menší a levnější s tím, že časem bude nahrazená... Nebo (ať ten novej stadion nevypadá jako nedodělek) postavit stadion tak, že základy umožní postavit další "patro" tribuny, až přijde čas a stánek začne bejt malej.
Mám pocit, že ta potřeba udělat sexy uzavřenej krásnej stadion, co je opláštěnej a jednou provždy hotovej, je v českejch podmínkách pitomá a tlačí ty úvahy do megalomanie, na kterou pak nejsou peníze (a bůhví, jestli na ty sedačky pak bude dost lidí...).
Nedivil bych se, kdyby to bylo zas kvůli byrokracii. Rozšíření tribun/pater = roky žádostí a povolování. Ale jinak souhlasím, ten postupný způsob se mi taky zdá rozumný.
Než se začne stavět a než se to dostaví, tak každý zestárne o deset let
OT: Takze Habanec navrat na Slovacko?
Cože?
Jen asociace, Skuhravy jeste nepodepsal, Svata volny...
Jde do Opavy, ne?
Zatím nemá v týmu krom skleněnky Vorlickeho pořádné fotbalisty a chce hned stavět stadión pro 35 tisíc lidí, no jsem zvědavý na jejich prestupak
Prijde Sevcik
Obdoba vorlického . Odehraje 4 zapasy a pak bude pul roku marodit . Kdy byl naposledy aspon pul roku v kuse zdravej ?
Samozrejme mas pravdu, ale berou ho k nemu
Aby si měl s kým povídat, rozumím
Kušej?
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele