PSG působí jako dokonale složený tým, Arsenal brzdí vlastní systém, myslí si Morávek

03.06., 18:59
Aktuality
Arsenal musí provést změny, aby znovu hrál hezký fotbal. (© REUTERS)

Finále Ligy mistrů už je minulostí, já bych se k němu ale ještě rád na chvíli vrátil a podíval se na něj z trochu jiných perspektiv pro oba kluby. Pojďme si udělat menší rozbor triumfu PSG a budoucnosti Arsenalu. Více se dočtete v novém Prostoru Jana Morávka.

Musím říct, že Paris Saint-Germain na mě působí dobrým dojmem. Mají skvělý tým, ale není to tak, že by skoupili to nejlepší z celého světa. Investovali poměrně vysoké částky, ale do hráčů, kteří ještě nebyli hvězdami světového formátu.

Ať se bavíme o jménech jako Vitinha, Joao Neves, Nuno Mendes či Willian Pacho. Ty doplňují svými mladými hráči z Francie jako Doué, Barcola a Zaire-Emery. Samozřejmě Kvaracchelija či Dembélé už velké hvězdy jsou, ale v posledních dvou třech sezonách se jedná spíše o výjimky. Velký kredit jde za trenérem Luisem Enriquem, protože s týmem odvedl obří kus práce. Posunul PSG na zcela jiný level.

Výkony hráčů rostou, zvyšuje se jejich kvalita a tím i hodnota kádru. Dnes ji má PSG vyšší než třeba Real Madrid, což je při pohledu na soupisku španělského týmu překvapením. Vždyť jen trojice Kylián Mbappé, Vinícius a Jude Bellingham patří k nejhodnotnějším hráčům planety.

Enrique si zaslouží jen slova chvály. S pařížským celkem hraje fantastický fotbal, přináší výsledky, už nyní má tři triumfy v Lize mistrů a teprve jako druhý kouč v historii dokázal titul i obhájit.

Nebál bych se říct, že roste do formátu krajana Pepa Guardioly. V jeho týmu nevidíte hvězdné manýry, hráči jsou disciplinovaní a hrají náročný fotbal. Znovu se podívejme na Real Madrid, jak složité je dát jeho kolektiv dohromady, o předváděné hře nemluvě.

Pařížská záloha je podle mě nejlepší v Evropě a mohou s ní dominovat i v dalších letech. Klidně se může stát, že vyhrají Ligu mistrů potřetí v řadě jako Bílý balet. Vše mají skvěle nachystané. Do plné síly se ale pomalu vrací i Barcelona. Real Madrid se bude chtít vzpamatovat ze dvou špatných sezon. A uvidíme, co anglické TOP kluby s novými trenéry. Ani Bayern neponechá nic náhodě. Konkurence bude pro Paříž velká.

Pro finále bylo podle mě klíčové, že PSG mohlo šetřit hráče v domácí soutěži. Arsenal si něco podobného nemohl dovolit, protože hrál o titul do posledních kol.

Samo o sobě ale finále moc zábavné nebylo. Asi všechny daleko víc bavil zápas PSG s Bayernem. Myslím, že Paříž ale vyhrála zaslouženě, byť měl Arsenal do poslední chvíle i s defenzivním a pasivním přístupem šanci na triumf.

Jejich cesta do finále byla nicméně rozdílná. PSG mělo těžký los. Vyřadili Chelsea, Liverpool a Bayern, kdežto Arsenal potkal Leverkusen, Sporting a Atlético. A i když Arsenal dominoval v základní části, beru to tak, že PSG je momentálně nejlepší tým na světě a v cestě za obhajobou dokázalo porazit silnější protivníky.

V zápase se mi líbil výkon rozhodčího, který si skvěle zjednával respekt na obou stranách. Měl tam momenty, které podle mě vyřešil dobře. Jako když utnul roh před koncem prvního poločasu, protože to Sakovi trvalo moc dlouho.

Můžeme se bavit o tom, jestli Mosquera neměl dostat druhou žlutou kartu. Já bych byl asi pro. Zato jsem v souladu s tím, že na Maduekeho nebyl penaltový zákrok.

Pro Arsenal může zápas sloužit jako vodítko do budoucnosti. Jsem toho názoru, že bude muset zvýšit kvalitu v kádru, aby se mohl poměřovat s nejlepšími a hrát kvalitnější, pohlednější fotbal.

Střelecká mapa Eberechiho Ezeho v Lize mistrů (©Opta by Stats Perform)

Celkově se mi nepozdávají posily Arsenalu. Když přicházeli Eberechi Eze a Viktor Gyökeres, říkal jsem si, že to dává smysl. Před sezonou jsem viděl Ezeho na vlastní oči ještě v dresu Crystal Palace a byl jsem z něj unešený. Jenže v dresu Arsenalu z něj takový dojem nemám. Jako by taktika eliminovala jeho zbraně.

Gyökeres zase sedí ve finále Ligy mistrů 70 minut na lavičce. V Premier League se začal prosazovat, ale i tak byl jeho start pozvolný. Na to, že je to vymodlený útočník, který stál Arsenal hromadu peněz, bych čekal, že bude jeho pozice od začátku daleko stabilnější.

Střelecká mapa Viktora Gyökerese v Lize mistrů (©Opta by Stats Perform)

Obecně mi přijde, že současný Arsenal své největší hvězdy trochu limituje. Bukayo Saka také neměl sezonu odpovídající tomu, jaký potenciál má a co je to za hráče.

Přestože velká ofenzivní jména odehrála spíše průměrnou sezonu, Arsenal i tak dosáhl na titul v Anglii. Bylo to však kvalitní defenzivou a standardkami.

Nyní bude složité chtít přepnout a zkusit uspět i víc fotbalově. Je otázka, jestli to pod Mikelem Artetou vůbec půjde. Tým došel svým způsobem k úspěchu, v takovém případě se bude těžko něco razantně měnit.

Podle mě ale musí přivést trochu kvalitnější a výraznější typy, jako to udělal například Manchester City. Šel bych po jménech jako Julián Álvarez z Atlétika či Yan Diomande z RB Lipsko. Zajímavě vypadá Eli Junior Kroupi z Bournemouthu, o kterém už se spekuluje. Podle mě by tým posunul i Morgan Rogers z Aston Villy.

Bude je to stát velké peníze, ale pokud se chtějí rovnat s nejlepšími, musí tým okysličit a trochu posunout. Najít rozdílové hráče.

Střelecká mapa Yana Diomandeho v Bundeslize (©Opta by Stats Perform)

Jinak se může se stát, že když si bude potenciální hráč vybírat mezi City, Liverpoolem, United, PSG či Barcelonou s Realem Madrid, dá Arsenalu košem. Uvidí totiž, jak lehce může v jejich systému šikovný hráč zapadnout.

Myslím si, že pro Arsenal a jeho identitu je tohle do budoucna extrémně důležité. Koneckonců je jeho odkaz takový, že se vždy prezentoval právě dobrým a ofenzivním fotbalem.

Autor: Jan Morávek

Komentáře (112)

Přidat komentář
Mastný Chobot

Brighton have reached a verbal agreement with Zadok Yohanna. The 18 y/o talented winger is one of their priority targets. Many clubs closely monitoring the situation.

Skvele meno

Reagovat
inferno08

Tj, nechtěl bych se jmenovat Brighton.

Reagovat
arvncrtx

Reagovat
avicii

Reagovat
romeo351

Reagovat
naheCZ

Reagovat
J0EL

Reagovat
EZ

Reagovat
SunFells

Pičovina no

Reagovat
Ragnar Lothbrok

Totální to ti teda musim dát za pravdu

Reagovat
Golasso

Když se vy dva borci shodnete, tak se musím taky přidat

Reagovat
jk

If Arsenal are unpopular with neutrals, it’s because they waste everyone’s time​

https://archive.ph/qx0I2

Ten klub definuje konec prvního poločase kdy se prozdržovali k rohu aby ho nakonec nebyli schopni ani kopnout

Reagovat
Mastný Chobot

co definuje Tottenham?

Reagovat
jk

Vítězství v evropských pohárech.

Reagovat
Mastný Chobot

asi som sa viac bavil, ked ste boli na zostupovych opieckach a nebol tu po tebe ani smrad, nebudem klamat

Reagovat
Nizzie

Reagovat
fenixLFC

Zrovna jk tu komentoval cely cas

Reagovat
Nizzie

Možná se jen věnoval tomu, čemu třeba rozumí a ne Arsenalu.

Reagovat
J0EL

jj, nas

Reagovat
Golasso

Na nějakou dobu zmizel, zbytek klasicky komentoval nás. Ke slepicím sem tam něco utrousil, ale jen aby se neřeklo

Reagovat
lofin9

budúcu sezónu keď konečne spadnú tak za sebou ten poklop zavrie snáď definitívne

Reagovat
Golasso

To bychom museli spadnout my.

Reagovat
Busby babes

Reagovat
r.mrazik

Reagovat
KnoxXx

Reagovat
Junkie...

Reagovat
Gareth Bale 11

Reagovat
Vsadim gule

Reagovat
Nizzie

Zase lžeš, nedefinuje tě něco, co uděláš jednou nebo dvakrát za existenci, ale neco pravidelného. Nepřekvapuje mě, že u nás si byl blíže pravdě nez u toho svého bordelu. Ale mrkni na moji definici, ta na vás sedí.

Reagovat
Golasso

Hlavně to jejich finále proti MU byla absolutní parodie na fotbal z obou stran a oni budou držkovat na ostatní. Absolutně nejhorší zápas, co jsem kdy viděl. Kdyby o fotbalu natočili parodii ve stylu Scary Movie, udělali dalších 6 dílů té parodie, pak to někdo vykradl a udělal z toho trilogii prezentovanou jako sportovní drama s komediálními prvky, tak ten poslední díl trilogie to bude nejlíp vystihovat. U nás v nejhorších případech aspoň dostaneš kvalitní bránění a taktiku, což sice není primární zdroj zábavy pro prostý lid, ale je v tom kvalita. U nich jsi dostal jen bídu a zmar.

Reagovat
r.mrazik

"U nás v nejhorších případech aspoň dostaneš kvalitní bránění a taktiku"

Reagovat
Nizzie

Reagovat
FUnk

domination without the ball? takhle jste to hrali?

Reagovat
J0EL

jj, az jeden zapas vo finale LM, prekvapivo proti obhajcovi titulu a po tom ako sme dali na 1:0. Ale znova podme z toho spravit tento pripicety narativ

Reagovat
FUnk

Reagovat
Thelvin

Reagovat
iamek

Reagovat
fenixLFC

Reagovat
Swarley

Reagovat
Nizzie

Kurnik definuješ jako úplnou absenci všech věcí, vlastností, energie, prostoru, času, inteligence a především fans.

Reagovat
Golasso

Slepice zas definuje to, že jsem tě chtěl nějak setřít, ale nevím kurva jak, protože mě vaše zápasy nezajímaly a vím hovno, jak hrajete

Reagovat
jk

To sme dva

Reagovat
Ragnar Lothbrok

Ty radši koukáš na Arsenal co

Reagovat
jk

Bohužel ne, takže jsem tohle neviděl, ale musela to bejt prča.

by 6:30 when he has turned around at the corner flag, he sees that the rest of the players are already walking off the pitch, led by the referee, who could not be making it more clear that he has had enough of Arsenal’s nonsense

Reagovat
Busby babes

To letos asi nikdo ne?

Reagovat
Ragnar Lothbrok

Jak se říkávalo kdysi nám, nejvíc to razili samozřejmě vaši fans a fans Čukotky. Něco ve stylu "Vy si hrajte fotbal, my budeme vyhrávat (zápasy, trofeje).."

Reagovat
Bozz

Reagovat
r.mrazik

covece nevim jak vy ted, ale ja si hru vetsinou dost uzival, kdyz MU vyhravalo trofeje...

Reagovat
Ragnar Lothbrok

Hru MU si teď neužívám a na ten pravěk, kdy jste vyhrávali trofeje, si moc nepamatuju, ale odpověď je nejspíš taky ne. Jestli ti to takhle stačí

Reagovat
Golasso

Takže slepice definuje to, že už je nesledují ani vlastní fans, reps. latentní fans Arsenalu? To by asi šlo.

Reagovat
bbbauch

Tak ani tenhle pokus o ster moc nevysel. Ale bojuj

Reagovat
Nizzie

Braň si tu holku pořádně.

Reagovat
Golasso

Reagovat
Golasso

Tak hlavní je, že vyšel titul .

Reagovat
Nizzie

Reagovat
bbbauch

Tak jestli tvoje reakce na jk s clankem, kterej popisuje vase zdrzovani - ktery je objektivne meritelny a zdrzujete fakt dost sekvence tehle hoven, tak gratuluju

Reagovat
jk

lofin9

02.06.2026

15:02

niektorí chytajú slušné záchvaty po tom titule a zanechalo to vážne následky na psychickom stave

Tak už vím co tím myslel.

Reagovat
lofin9

krásne si sa v tom našiel a prišiel sa sebakriticky prihlásiť

Reagovat
jk

Nuda

Reagovat
Golasso

Hlavně mu to přemýšlení trvá jak nám rohy, ale gólem to na rozdíl od nich teda úplně nekončí ...

Reagovat
lofin9

demonštratívne to myslenie naťahuje aby poukázal na naše zdržovanie

Reagovat
Nizzie

Reagovat
Golasso

Tak tady je to samá "sekvence hoven", hlavně díky jk a mufanům. Aby se člověk v těch "sekvencích hoven" dokázal zorientovat, musí se zaměřit na to podstatné. A oba vím, co to je

Reagovat
bbbauch

Jojo, stara znama pisnicka “prizpusobil jsem se vasim hovnum, jinak jsem na vysi”

Reagovat
Golasso

Wut? Zrovna tohle mi fakt nepřišiješ. Já nikde netvrdím, že jsem na výši. To spíš klasicky ve vašem táboře najdeš morální majáky, Mirky Dušíny z Wishe a dobroděje zmítané pohoršením nad vší špatností ve fotbale i jinde.

Reagovat
bbbauch

Jasne majaku, sekvence hoven hlavne kvuli jk a mufanum, ale stejne ti to neda a pridas se..

Reagovat
Busby babes

To jak spocital ze vyplejtvali 190 let zivota lidi je bozi

Reagovat
fantomas10

Reagovat
jk

Jj

Reagovat
Spalovač šancí

Super článek

Reagovat
bbbauch

Ze zdrzovali od zacatku vi vsichni nezaslepenci.. jen ti nejohebnejsi v pateri zas najdou cestu, jak ze sebe udelat chudinky a svest to na zbytek sveta

Reagovat
iamek

Reagovat
Golasso

Je super, jak máme souběžně slabý útok, musíme posílit k dorovnání konkurence, ale je to taktika/systém, co tu ofenzivu limituje. Autor tady po Cimrmanovsku zastává stanovisko, které zároveň vyvrací. (Tbf z článku to nezní tak blbě jako z nadpisu).

Reagovat
J0EL

Lebo cele je to postavene nespravne. Limituje nas kvalita v utoku (a neforma kucovych hracov tam) preto sme museli prisposobit taktiku a system a preto ta druha polovica sezony uz nebola dobra. Na tu prvu aj LM sa ale celkom zabuda.

Reagovat
Golasso

+ ještě teda zranění a nervy.

I tak si myslím, že jsme i v té druhé půlce sezony vytvářeli dost potenciálních nebezpečných situací, ale hráči toho strašně moc zadrbali. Hodně vypovídající je třeba výkon Martinelliho ve finále LM.

Reagovat
Bozz

Já bych to neházel pouze na nekvalitu a neformu ofenzivních hráčů. Ano, oproti PSG, Bayernu, Barce i City tam výrazně zaostávame, ale zase bych z nich nedělal úplné loupáky.

Ono nebude náhoda, že všichni z té ofenzívy měli slabou/nevýraznou sezónu. Já tam vidím problémů víc a jedna z věcí jsou ty zmiňované zranění, kdy jsme většinu sezóny neměli to nejlepší pohromadě zdravé.

Další věc je, že od ledna strašně dropnul Zubimendi a absolutně nám nefungovalo propojení mezi obranou a zálohou. Dokonce začal hrát daleko víc na šestce Rice, než tomu bylo na podzim.

Reagovat
Bozz

Potom je to i systémem, kdy Arteta chce mít zápas pod kontrolou a nechce moc riskovat a zbytečně ztrácet míče, což samozřejmě zase má vliv na ofenzivní hráče. Bylo hodně zápasů, kdy jsme dali gol a zatáhli se s tím, že budeme spoléhat na naší největší přednost, že prostě góla nedostaneme. A to bylo často i proti soupeřům, které bychom normálně měli herně přejet. A ano, bylo to i v zápasech na Emirates.

Reagovat
Bozz

+ tam je i to, jak hrajou naší krajní beci, kteří jsou původně stoperi, což o něčem taky vypovídá. Já byl úplně alergický, když jsem je vidával v situaci, kdyz mělo naše křídlo balón a oni se šli postavit někde do zahuštěného prostoru před vápno a chudák Saka tak byl často 1vs2 1vs3.

Reagovat
jk

A nebyl to začátek sezóny kdy se řešilo, že směrem dopředu spoléháte jen na standartky a směrem dopředu ste jalový?

Reagovat
Nizzie

No ono se to řešilo celou sezónu, ale jestli to byla i pravda, to nechám na každém z vás, ale podle počtu vstrelenych gólů bych se spíš přiklonil k tomu, že ne.

Reagovat
J0EL

Myslis ako si to riesil ty a tebe podobni?

Zaujimave potom, ze v LM sme tych golov zo standardiek vela nedali no

Reagovat
jk

Třeba britští novináři nebo jim podobní.

Narážím samozřejmě na tu část, kdy ste podle tebe museli v průběhu sezóny přizpůsobit taktiku a systém.

Bylo by zajímavé vysledovat kdy přišel ten zlom

Reagovat
Golasso

Lepší by bylo napsat, že ten systém funguje obousměrně, akorát jsme s průběhem sezony víc spoléhali na tu část s bráněním a spoléháním se na základy, což se dá vysvětlit nervama, případně i dalšími faktory. To je akorát slovíčkaření, na kterém si tu honíš triko. Výsledek je stejný.

"Zlom" vidíš zcela jasně v tom období, kde začalo jít do tuhého a na hráče padla deka kvůli tlaku. V PL to bylo hodně brzo, v LM jsme dlouho podávali diametrálně odlišné výkony, než přišel útlum ve vyřazovací fázi.

Jinak britští novináři jsou odpad.

Reagovat
Nizzie

Reagovat
J0EL

Chapes ako debilne je postaveny ten argument v tomto?

Ked sme davali goly zo standardiek - Arsenal spolieha len na standardky, len preto vyhravaju.

Ked sme prestali davat goly zo standardiek - Arsenal sa spolieha len na dobru obranu.

Stale si nieco najdete no

Reagovat
jk

No ale ste to vy, kteří tvrdí, že k tomuto přístupu jste se uchýlili poté co opory byly bez formy nebo na útočných postech byla nekvalita. (Ty píšeš o půlce sezóny) Přitom ty reakce na herní projev jsou stejný celou sezónu.

Reagovat
J0EL

Tak to ani nahodou. Pretoze su to dve rozne reakcie. Prvu sezonu sme hrali dobry futbal aj so standardkami. V LM sme hrali dobry futbal tak v 80% zapasoch, mozno aj viac.

Takisto reakcie nie su ani nahodou rovnake, akurat si to poniektori prisposobuju ako sa im hodi v danom case. Taktiku sme museli prosposobit aj vzhladom na zraniena. Prote Hicapie je super dozadu, slabsi dopredu. Ked vypadol White s Timberom, tak nam proste utocna faza z obrany skoncila a museli sme sa spoliehat viac na zalohu. Potom sa zranil Ode, Zubimu odisla forma a uz sme to len "nejako" chceli dokopat.

Reagovat
Busby babes

Ale jako jsem na to zvedavy u vas, a prave by me zajimalo jestli to je system nebo hraci. Eze nebo Saka maji na vic, a pokud se pristi rok rozjedou na vyssi level nez letos, tak budete daleko silnejsi

Reagovat
Golasso

Je to kombinace kvality hráčů v ofenzivě (hlavně LW a AM) + zranění (Havertz skoro celou sezonu mimo, Gabi J kolena v háji, Saka laboroval tři čtvrtě sezony s problémy) + nervy od tlaku na první titul po 22 letech. Systém je logicky nastavenej tak, aby využíval silné stránky týmu, což je defenziva, ale to je důsledek výše uvedeného, ne příčina.

Od příští sezony by měl opadnout tlak + snad se dají do kupy i zranění. Musíme ale posílit levou stranu a ideálně i AM. Saka má na víc, pokud se dá do kupy zdravotně. U Ezeho nevím, za mě trochu zklamání. On vypadá, že se neumí uzpůsobit tempu na té top úrovni. Kolem něj plyne hra a on jen otáčí hlavu, ale je to jeho první sezona, tak třeba si to sedne.

Reagovat
Bozz

Eze se do toho našeho strojového systému moc nehodí. Ten jeho work rate na mě působí, že se tam kolikrát motá, jak hadr v kýblu a vůbec netuší.

On je prostě individulista, který je nejlepší, když má v té ofenzivě volnost. Každopádně jsem četl statistiku, že nám svými góly zařídil nejvíc bodů. Je dobré mít v týmu aspoň jednoho takového nepředvídatelného hráče, jen se s ním musí umět pracovat.

Reagovat
Golasso

Pokud se motá jak hadr v kýblu v systému, který mu (podle tebe) diktuje, co má dělat, tak volnost by mu spíš uškodila ne?

To, co pravděpodobně myslíš, je, že bychom ho měli vyjmout z většiny týmového úsilí a hrát ho jako "hvězdu". Tím pádem by se musel soustředit na zápas jen v určitých momentech a stíhal by, jako to měl v CP. Když si nalijeme čistýho vína, tak tenhle přístup na top úrovni nedostane. Zase to není Messi, Ronaldo, Salah apod., kde by se ti to vyplatilo. Musí prostě máknout.

Reagovat
Sigma Olomouc

souhlas

Reagovat
inferno08

"Jinak se může se stát, že když si bude potenciální hráč vybírat mezi City, Liverpoolem, United, PSG či Barcelonou s Realem Madrid, dá Arsenalu košem. Uvidí totiž, jak lehce může v jejich systému šikovný hráč zapadnout."

No já myslím, že potenciální hráč nejdřív přepočítá počet nul ve výplatě, a pak se možná koukne na nějaký systém.

Reagovat
Nezávislý nefanoušek

Jak si může dovolit zpochybňovat Joseho Rafaela Artetu

Reagovat
sejber

Celkom rozporuplna sezona. Napriek titulu a dvom finale mam pocit ze od idealu sme dalej ako jeden prestupak.

Z toho utoku by mi vyslovene nevadil odchod nikoho vratane Saku.

Sam neviem ci to bola neforma, takticka zviazanost, slabsia chemia medzi hracmi alebo nejaky suhrn vsetkeho dohromady ale fakt mam pocit ze my v tom utoku nemame ziadneho hraca svetovej extratriedy.

Reagovat
Mastný Chobot

Suhlasim az na toho Saku

Reagovat
sejber

OK aj ja by som ho nerad videl odchadzat. Jeho odchod aj tak neni realny. Ine velkokluby na tu poziciu maju lepsich hracov a tu cenovku 100+ zanho nik nezaplati.

Reagovat
EaP

Havertz .... Ten je OK a aj svetová špička. Mne sa páči

Reagovat
sejber

Havertz je vyborny clen kadru. Ma jasne prednosti ale aj slabiny. Pri nom je otazna aj samotna pozicia. Na utocnika je negolovy, second striker neni pozicia na ktoru by sme primarne hrali a v zalohe to neni ziadne terno. Hlavny problem je ale zdravie.

Vzhladom k platu je to ale nepredajny hrac.

Reagovat
Whitemedia

Reagovat
fenixLFC

Reagovat
Golasso

Reagovat
Nizzie

Tak to, že ti hráči umí hrát fotbal jsme viděli na začátku sezóny a v minulých sezónach. Letos to byla bych řekl kombinace více faktorů. Obrovský tlak už něco dotáhnout, zranění hráčů (Saka je po zranění poloviční), nový hráči a tedy jistý čas na adaptaci atd. Nebylo to od asi prosince hezké, ale ta hysterie je vyvolaná spíše zbožným přáním místní elity nad něčím pohonit, když už do nás nemůžou jít s klasickým "bottlers" apod. Samozřejmě, můžeme příští rok hrát stejně nekoukatelný fotbal jako letos v druhé půli sezóny, ale já si to spíš nemyslím, vždyť i Arteta musel vidět, ze hrát takhle pořád, nevyhrajeme vůbec nic.

Reagovat
j_mrazik

Já se fakt obávám toho, že právě Arteta viděl, že díky tomuhle jsme vyhráli ligu a byli ve finále LM.

Reagovat
VARsenal

Má pravdu ten chlapec!

Reagovat
Busby babes

ono bude nejak ted koncit ta dohoda se SJR o predkupnim pravu, ne?

Reagovat
Hlahart

Když si dám dokupy to, co jsem našel po internetu, a to co, se píše na tom redditu, tak:

- podle mě to "předkupní právo" (ROFO) není časově omezené, ale obecně se očekává, že INEOS při plným prodeji nebude mít dost peněz;

- jinak je tam drag-along, který asi INEOS právě děsí nejvíc. Tam, co jsem našel, není časově omezený, ale je tam minimální prodejní cena pro Glazery, aby drag along platil (pokud bude po 33USD, tak drag along neplatí, ale i tak se uplatní ROFO) s tím, že ta minimální kupní cena se uplatní pouze do začátku příštího roku. Pak Glazerové mohou prodat pod cenou investice INEOS, INEOS bude mít ROFO, ale pokud nesežene peníze (což spíš nesežene), tak můžou být donucení k prodeji spolu s Glazerovcema pod hodnotou jejich investice.

Takže časovaná bomba je to trochu z obou stran. Pro Glazery kvůli tomu dluhovému zatížení United (viz reddit), pro INEOS s ohledem na ten drag along a aktuálně chybějící likviditu (a třeba prodej Nice by jim v tom asi výrazně nepomohl + by prodávali dost pod tlakem).

Reagovat
Busby babes

https://x.com/Ole_is_right/status/2062314726625812874

ja videl tohle : After getting the ROFO notice, INEOS can tell the glazers it wants to buy all (but not some) of the offered shares. If INEOS says they don't want to buy, the ROFO notice will set the floor (ie the Glazers cannot sell the shares for less than the amount specified in the ROFO notice).

But, INEOS still gets another bite at the bullet, if they reject the ROFO, and the Glazers are about to sell the shares to an investor (or consortium which would vote in concert) which would result in a change of control of the company. In such a case, you enter the "last look" period. During this time, INEOS can basically say "ya know what, I don't want to work with these guys. I'll buy the shares on the same terms you offered them."

a pak tohle: This creates an opportunity for INEOS to take a bigger stake or new investors to come in as part of a stadium financing package. Reminder, the 3yr lock up for INEOS ends in Feb 2027 whereby an investor needs to pay $33 per share minimum. After that point it is most probable (imo), Glazers and INEOS would push for highest possible valuation (it’s in both their financial interests to do so).

If it is new external investors that can help fund a stadium that deal would most likely, in my opinion, be to take a slice of some future stadium earnings to make their return. Would be a complex structure and not easy.

https://x.com/thePoS_007/status/2062298983439987131

Reagovat
Hlahart

Podle mě ty první dva odstavce vzájemně nedávají smysl, resp. popisují to samé ve dvou kolech.

K tomu druhému jsem našel, že těch 33USD se vztahuje na drag along, tady moc nechápu, k čemu to vážou Asi je možný, že tím "lock up" asi myslí nepřímo taky ten drag along. Pak to sedí s tím, co jsem psal výše - do začátku roku je na ten drag along minimum 33USD (lock up), pak tam minimální částka není => snaha o navýšení hodnoty, aby neprodali pod investici

Ale jako klidně je možný, že si teda INEOS najde investora, využije ROFO a koupí to pro někoho no

Reagovat
Busby babes

tak jsou to popisy dvou ruznych lidi, jsem to blbe oddelil. melo to byt proste jen co jsem videl jako vysvetleni a prislo mi to zajimave

Reagovat
VojtovaChelsea

vitinha a neves momentálně nejlepší dvojka ne světě

Reagovat

Sledování komentářů

Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.

Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele