Omlazený Štrasburk šokuje Ligue 1. Boj o Ligu mistrů, nepřízeň fanoušků i propojení s Chelsea

Dnes, 10:52
Aktuality
Hráči Štrasburku (© SEBASTIEN BOZON / AFP)

Největší překvapení aktuálního ročníku Ligue 1? Bezpochyby Štrasburk. Celek z východu Francie se před posledním kolem drží na šestém místě tabulky francouzské ligy a má velkou šanci se probojovat do Konferenční ligy, navíc stále živí naději na postup do Ligy mistrů. Co stojí za skvělou sezonou nenápadného výběru?

Ve velmi těsném souboji o poslední místo, ze kterého se lze kvalifikovat do předkola Ligy mistrů, jsou čtyři kluby. Mezi chrty, kteří se o milionářskou soutěž perou jsou tradičně Lyon, Lille nebo Nice. Čtvrté jméno do party je ale trochu překvapivé.

Štrasburk, který v posledních dvou sezonách obsadil 13. a 15. místo, je v bojích o poháry nováčkem. Kolo před koncem mohlo být ještě lépe. To by ale svěřenci Liama Roseniora nesměli v posledním odehraném kole prohrát s třináctým Angers.

Umístění Štrasburku (©Livesport)

I přes prohru ale má Štrasburk jistotu postupu do pohárů ve svých rukách. Co za vzestupem týmu stojí? Velkou roli hraje investor Todd Boehly, jenž do klubových struktur vstoupil před sezonou 2023/2024. Po prvním ročníku, kdy se klub pod jeho vedením pomalu zvedal, se zdá, že přišel průlom.

Boehlyho konsorcium BlueCo, které vlastní i londýnskou Chelsea, se na východě Francie nebojí utrácet. I předseda klubu Marc Keller uznal, že bez peněz, které nový akcionář do klubu nasypal, by k obratu nedošlo.

Velké investice

Štrasburk po vstupu Boehlyho stejně jako jeho známější anglická sestra začal ve velkém skupovat nadějné mladé hráče z celé Evropy. Nepřekvapí proto, že čtyři nejdražší fotbalisté do města na francouzsko-německých hranicích přišli právě v posledních dvou sezonách.

Při pohledu hlouběji do seznamu zjistíme, že z první patnáctky nejdražších přestupů v klubové historii jich 13 vymyslelo nové vedení v posledních dvou sezonách. Štrasburk má s věkovým průměrem 22,1 let nejmladší tým ze všech top pěti evropských lig a v šatně hotový Babylon. Kosmopolitní výběr je složený z hráčů 15 národností.

Na zajímavém mixu má svůj podíl i provázanost s Chelsea, ze které ve Francii hostují gólman Djordje Petrovič a záložník Andrey Santos. Aby toho nebylo málo, strukturami londýnského velkoklubu prošel i Diego Moreiro. Není proto žádným překvapením, že hlavním jazykem v šatně se stala angličtina. Odklon od francouzské kabiny potvrdil i příchod kouče Roseniora. Tedy trenéra, který vedl anglický Hull City.

Pod novým vedením se tým prezentuje ofenzivním fotbalem, v němž se snaží využít předností mladých atleticky výborně vybavených fotbalistů. "Vzpomínám si, že když jsem přišel do Francie, tak se mi lidé smáli a říkali, že neví, kdo jsem. To mě motivovalo k tomu, abych si vedl dobře," řekl kouč, který v prodloužil smlouvu do roku 2028.

Výsledky nepřišly hned, ale s postupem času se jeho práce začala projevovat. Poté, co mladý tým navnímal trenérovu herní filozofii, začal se posouvat směrem vzhůru. Nyní má Štrasburk jasně rozpoznatelnou tvář. Vysoký presink a rychlý přechod do útoku na co nejméně přihrávek. To vše v obrovské intenzitě.

"Když jsem přišel, změnil jsem náplň tréninku. Všechno jsme začali dělat v tempu a teď nám to pomáhá v tom, abychom se mohli držet našeho herního stylu i v pokročilých fázích zápasu," řekl Rosenior v rozhovoru pro agenturu AFP.

Jeho tým svým náročným fotbalem deptá i favority. Od 9. února stihl porazit Lyon i PSG, o body pak obral i Monako nebo Nice. O sérii neporazitelnosti přišel až minulý týden proti Angers.

Poslední zápasy Štrasburku (©Livesport)

Vzhledem k náročnému hernímu stylu není překvapením, že je Racing týmem, který naběhal nejvíc kilometrů ve sprintu napříč celou Ligue 1. Štrasburk se opírá o kolektivní pojetí fotbalu, k tomu, aby mohl do posledního kola myslet na postup do Ligy mistrů, ale potřeboval i výrazné výkony jednotlivců.

Mladí tahouni

Na první pohled zaujmou čísla nizozemského forvarda Emanuela Emeghy, který nasázel už 14 ligových branek a je pátým nejlepším střelcem Ligue 1. Produktivní je i záložník Santos, který se prosadil devětkrát. Jeho přednosti jsou přitom úplně jinde než v zakončení.

"Je to můj Rodri. Jeho technické schopnosti, schopnost pohybovat se mezi řadami a rozhodování s míčem na noze jsou neuvěřitelné. Nikdy byste neřekli, že je tak mladý. Oproti vrstevníkům je ve vidění fotbalu hodně napřed,” chválil hosta z Chelsea trenér Rosenior.

Je otázkou, jak dlouho v Alsasku tahouni týmu vydrží. Všichni jsou přirozeně v hledáčku Chelsea, je však pravděpodobné, že se o jejich služby přihlásí i další zájemci z prestižnějších adres.

Lákadlem, které by hráče mohlo ve Štrasburku udržet, je Liga mistrů, a také mladý skvěle fungující kolektiv. "Oproti soupeřům více běháme, naše největší výhoda ale spočívá v tom, jak blízko k sobě máme v kabině. Komunikujeme spolu naprosto bez rozpaků. Tím že jsme všichni skoro stejně staří, spolu můžeme mluvit úplně otevřeně,” řekl Felix Lemaréchal.

I proto Roseniorovy "děti" okouzlily Francii na hřišti i mimo něj. Mladá skupina si získala fanoušky nakažlivým entuziasmem. Fotbal totiž pro hráče dál zůstává hlavně zábavou. "V našem mládí a nadšení je obrovská síla,” uvědomuje si Lemaréchal.

Z úspěchů klubu paradoxně nemají radost vlastní fanoušci. Těm nejoddanějším, kteří klub podporují dlouhá léta, se vývoj v posledních dvou letech příliš nezamlouvá. Mají za to, že od Boehlyho příchodu se klub stal jen farmou Chelsea a ztratil vlastní identitu. Na protest proti nastalému vývoji jádro příznivců v každém zápase 15 minut stávkovalo.

Ač se to vzhledem k výsledkům zdá neuvěřitelné, historie jejich nespokojenost z části vysvětluje. Štrasburk se totiž z vstupu investorů v posledních 20 letech dvakrát tvrdě sbíral. V letech 2003 a 2011 dokonce zmizel z profesionálního fotbalu, protože investoři v obou případech klub zpustošili a prodali za symbolické jedno euro.

Hráče pochopitelně postoj příznivců příliš netěší. Na konci ledna po vítězství nad Lille vyzval kapitán Habib Diarra fanoušky k tomu, aby týmu fandili od začátku do konce, ani to a výborné jaro ale skupinu Ultra Boys 90 ke konci protestu nepřimělo. Dokázal by je udobřit postup do Ligy mistrů?

Autor: Livesport.cz

Komentáře (4)

Přidat komentář
Whitemedia

Frantíci mi přijdou jebnutí s tím stávkováním a protestováním. Já bych v jejich případě byl rád, že klubu nehrozí závažné finanční problémy, kterých pokud vím je zrovna Ligue 1 plná a oni budou kňourat a kňourat. Navíc se dostanou k hráčům s velkým talentem, kteří by o ně normálně okem nezavadili, i když u nich teda stráví jen rok na hostování. A že by od nich ve velkém Chelsea přetahovala hráče? Pochybuji, to tak maximálně přetáhneme časem Roseniora, kterého si tam pěstujeme.

Reagovat
Profesor Ikebara

Francie už prakticky neexistuje..

Reagovat
Me2win

stávkovali dokud nehráli o LM, to bude podobný i v Chelsea.

Reagovat
Talker

Tak ono je to tam zmíněné, 2x za posledních 20 let zkrachoval ten klub a byl prodán za 1 euro... Takže ta nedůvěra tam díky tomu bude dost brutální.

Reagovat

Sledování komentářů

Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.

Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele