Feyenoord se rozloučil s legendou. Van Persieho nezachránilo ani druhé místo

08.06., 10:44
Aktuality
Robin van Persie skončil na lavičce Feyenoordu. (© Marcel van Dorst / NurPhoto via AFP)

Robin van Persie (42) po šestnácti měsících skončil jako trenér Feyenoordu. Někdejší elitní útočník byl odvolán navzdory tomu, že s rotterdamským klubem obsadil druhé místo v Eredivisie a kvalifikoval se do hlavní fáze Ligy mistrů.

Feyenoord vsadil na Van Persieho v únoru 2025 po konci Briana Priskeho a jeho angažmá začalo slibně. V uplynulé sezoně se rotterdamský celek nevyhnul výkyvům, nakonec ale splnil hlavní cíl v podobě návratu do Champions League. Přesto se nové vedení v čele s generálním ředitelem Robertem Eenhoornem a technickým ředitelem Dévym Rigauxem rozhodlo pro změnu.

"Robin van Persie dal za poslední rok a půl klubu všechno," uvedl Rigaux po potvrzení trenérova konce. "Zaslouží si rozhodně uznání za to, že obtížnou sezonu nakonec zakončil na druhém místě. Tím klubu zajistil účast v Lize mistrů, což je samozřejmě velmi důležité," dodal.

"Provedli jsme interní důkladnou analýzu. Zohlednili jsme v ní mimo jiné vývoj předváděné hry a klesající trend v počtu bodů, a to jak v evropských soutěžích, tak v Eredivisie. Došli jsme k závěru, že do příští sezony bude lepší nastoupit s novým hlavním trenérem," vysvětlil Rigaux.

Kontroverze i neklid v kabině

Van Persie během svého působení pravidelně budil pozornost svým neortodoxním přístupem. V De Kuipu se řešila například otázka kapitánské pásky, konflikt s Quintenem Timberem nebo časté přesuny hráčů mezi pozicemi. Podobné hlasy se přitom ozývaly už během jeho prvního angažmá v roli hlavního trenéra v Heerenveenu, kam zamířil od mládeže Feyenoordu v létě 2024.

Bývalý nizozemský reprezentant vedl rotterdamský celek v 58 soutěžních zápasech s průměrem 1,71 bodu na utkání. Van Persie měl ve Feyenoordu smlouvu ještě pro příští sezonu.

Autor: Jiří Vojík

Komentáře (68)

Přidat komentář
Tomáš Pešír

žoldák.

Reagovat
Rezan

Semlelo ho to, vypadá strašně strhaně.

Reagovat
Nadržený šimpanz

Vždyť vypadal semletě už v 25

Reagovat
Csaplárova past

Furt vypadal dobře vzhledem k tomu, že musel hrát za Arsenal

Reagovat
$dolar$

Reagovat
Rezan

Reagovat
REPLIKATOR

Reagovat
Front hell

Jsi ještě pořád tady.

Reagovat
sejber

Zjavne uz doliecil zlomene srdiecko

Reagovat
Front hell

Tak sliboval,že pokud Arsenal získá titul tak tady ruší účet. Tak jsem čekal,že se k tomu postaví jako chlap

Reagovat
icemike

Reagovat
raduinho

Reagovat
Taarabt_QPR

Reagovat
Fleury

Reagovat
masly008

To je ten co říkal že Arsenal s Artetou nikdy nezíská titul?

Se mu moc nedaří?

Reagovat
Lexi Belle

Karmička

Reagovat
$dolar$

A bez pomoci rozhodcich by nikdy nevyhral.

Vzdyt uz i ofiko vysla zprava, kde se prochazela vsechna pochybeni rozzhodcich a Arsenal by byl pred poslednim kole o x bodu za City..

Reagovat
kitas

Ofiko vyšla správa aj o 114 pochybeniach že

Reagovat
Bakary3

Můžu odkaz?

Já viděl jinou, kde byl Arsenal o bod před City (odkaz ale nemám, nevím, kde to bylo )

Ale ty to budeš určitě vědět, kolik x bodů?

Reagovat
Detective

Nevim jestli je to vyhodnoceni ok nebo ne, a kazdej si tam stejne najde svoje, ale odkaz na bbc, ktera by nemusela bejt uplne neobjektivni je tady https://www.bbc.com/sport/football/articles/cvgzl2gmvrzo

Reagovat
Bakary3

Tohle je ale zajímavý, no, to jsou jen rozhodnutí, která řešil VAR.

Neviděl jsem všechny zápasy Arsenalu a i tak jsem měl pocit, že bylo dost momentu, kdy se třeba měla kopat penalta a var to neřešil vůbec, rozhodčí rovnou ukázal ne. Myslím, že to bylo i doma s Evertonem.

takže řešit var skrz to, že byl zájem někoho tlačit nebo netlačit je blbost pokud chceš někoho tlačit, rovnou ukážeš ne a jdeš od toho

Reagovat
masly008

A nebo rovnou ukážeš že penalta je a VAR ji zruší. Proč to taky nenechal?

Samozřejmě že VAR řešil i ten Everton.

Reagovat
Bakary3

Aha, myslel jsem že ne, tak pak nevím proč v ty tabulce nebylo rozhodnuti proti, to byla penalta

Reagovat
Detective

No jasne, ja osobne jsem netvrdil ze nekdo chtel tlacit Arsenal. Je to proste jen odkaz a podle nej Arsenal letos nachybach rozhodcich (VAR) vydelal. Pro mne to jen ukazuje, ze abys vyhral, krome schopnosti musis mit i stesti a to i na chyby rozhodcich. Ty konspirace, to je jen styl mysleni gambleru, kterejm kdyz neco nevyjde, tak je to spiknuti nebo podvod, nikdy jejich chybnej odhad.

Reagovat
Bakary3

Tady jsou ty konspirace skoro že 100 procent úlety místních uchylu, kteří se nedokázali přenést přes to, že Arsenal ten úspěch dokázal

Reagovat
Salfovic

Tak to bylo teda pořádné štěstí

Reagovat
bbbauch

Stesti? Ale prosimte, tady ti vysvetli, ze to je styl hry

Reagovat
Transfermarkt_2

Moc dobře víš,jak vypadá, když sudí jeden tým tlačí. V utkáních SKS je to jasně vidět zápas co zápas

Reagovat
Front hell

Letenské slzy

Reagovat
Acquanni

Asi to nebude zrovna neobjektivní, ale stačí si vyhledat že tam není zmíněná třeba potenciální redka pro Fodena proti Fulhamu. Což je dost zajímavý, když tam je ta Havertzova proti Burnley a šlo o téměř stejné situace, kdy teda Foden byl ještě jasnější a vypadalo to hlavně i na vyšší intenzitu než od Havertze. Oboje měly být červené, zmíněno je jen jedno jako chyba. Jen takový příklad co mě napadl hned a nechápu že to autor článku zvládl vynechat, když se Foden právě po tom, co se Kai redce vyhnul, dost připomínalo a srovnávalo..

Reagovat
masly008

Reagovat
Bakary3

Reagovat
Marv

Ale vyhrál ho. Tak to prostě je a našli by se podobné příklady v každé lize. I u nás se prostě občas pomůže Slavii, Spartě i Plzni. Zároveň si dovedu představit tu oficiální zprávu. Řešené budou výhradně pochybení ve prospěch Arsenalu, nikoli proti němu a hlavně každá sporná situace vyhodnocená na druhou stranu, což absolutně neodráží realitu. Bodově odečtené podle chyb, ale že by pak Arsenal třeba byl schopný rozhodnout zápas jiným gólem tam samozřejmě nebude.

Chápu, že Arsenalu to nepřeješ, ale tohle už je trochu křeč

Reagovat
kilobyte

A Tottenham by byl kde?

Reagovat
arvncrtx

Ten by byl ještě o x bodů před City.

Reagovat
Csaplárova past

Reagovat
Transfermarkt_2

Stejně jak u nás Slavia no

Reagovat
REPLIKATOR

Reagovat
MichaJel

Je zajímavé sledovat některé bývalé hráče, jak se z nich stávají trenéři.

Xabi Alonso, Van Persie i Riera vypadají, že hráčům zrovna med kolem huby nemažou a vyznačují se větší náročností. Možná náročností, která byla kdysi vyžadována i od nich.

Problémem je, že ne všichni současní hráči tohle dokáží překousnout

Reagovat
janinho

hraci, ktori chcu nieco dokazat to prekusnu. hraci, ktorych ega daleko presahuju ich schopnosti na travniku nie.

Reagovat
MichaJel

souhlasím

Reagovat
kilobyte

Takhle to bylo vždycky.

Reagovat
Txapeldun

Jak se to vezme. Ty mladší generace jsou čím dál, tím víc soft. Stačí se podívat, jak se trénovalo v hokeji před 20-30 lety, a jak teď. Každej, kdo to tehdy zažil, ti řekne, že dnes už stejný metody nefungujou. Na jednu stranu je ten přístup lidštější, ale někdy se jde hráčům asi až moc na ruku a snadno se sesypou.

Reagovat
Csaplárova past

Tehdy se ani netrenovalo. Trener rekl "... Vite co mate delat" , hraci si dali par pivek, nekteri si zapalili po treninku a pak se vyhralo.

Reagovat
MichaJel

jak kde, jak v čem

zrovna ve fotbale přišel do Arsenalu v 96 Wenger a jeho metody by tohle nestrpěly

Osobně dávám částečně Txapeldunovi za pravdu, protože hráčům se skutečně na ruku jde a ti pak nesnesou kritiku. Například kritiku nedostatečné fyzické připravenosti na zápas.

Osobně si zrovna Van Persieho a i Rieru (a samozřejmě i Xabiho) pamatuji, jako profesionály, co byli fyzicky vždy maximálně připravení na zápasy. To se bohužel o jejich svěřencích tuto sezonu tvrdit nedalo. Xabi to z nich měl ovšem asi nejtěžší...ten řešil nedostatečnou mentální přípravu a vyspělost... Jak říkal Mourinho, tak Lampard byl v 25-26 už dospělej chlap. Dnes se chovají jak nevychovaní fracci pomalu i ti 30 letí

Reagovat
Bakary3

Jenže zmínit zrovna lamparda, který měl IQ na mensu, je fakt nevypovídající

Reagovat
MichaJel

uvedl jsem první příklad, který mě napadl

Mimochodem vysoké IQ je krásná věc, ale určitě jsi se i ty setkal v životě s tím, že některým bylo dopřáno vysoké IQ, ale v jiných oblastech zůstali hodně ochuzení

Reagovat
Bakary3

Tak jasně, já to myslel směrem k Mourinhovi, který potřeboval podpořit tu svoji myšlenku, jak všichni mladí jsou k hovnu a dříve to byli všichni chlapi.

A opře to o Lamparda, který byl prostě zrovna extrémně inteligentní borec

Reagovat
icka

Reagovat
kilobyte

Tréninky jsou dnes teda o dost tvrdší než před 30 lety. Kdybys vzal nějakého lenocha z před 30 lety a dal ho do dnešních týmů, tak by musel dlouho dohánět manko.

Reagovat
MichaJel

Neporovnatelné. Změnil se styl fotbalu.

V hokeji by Wayne Gretzky dominoval i dnes.

Ve fotbale by Maradona, Pelé i Ronaldo neměli konkurenci.

Top hráči by se vždycky přizpůsobili době.

Ale o to mi více méně ani nešlo. Spíš jsem původně naznačoval, že někteří hráči nejsou v dnešní době schopni plnit pokyny náročných trenérů. Dřív byl trenér prostě šéf a tím to končilo. Dnes se musí vyjednávat, vysvětlovat atd. Pro někoho dobře, pro někoho špatně (viz Real Madrid).

Spíš jsem zvědavý, jak to bude do budoucna a jestli s nástupem těchto nových trenérů nedojde k opětovnému posunu směrem k "trenér je boss".

Reagovat
kilobyte

I dříve byli trenéři "kamarádi". Co se týče pokynů, tak jsou dnešní trenéři o dost náročnější. Od stravy, přes fyzičku až po taktiku.

Reagovat
MichaJel

spíš bych je dřív označil za otcovské autority

Ale nevím, jestli bych si troufnul říct, že dřívější trenéři byli méně nároční. Tím spíš, když se postupně přecházelo k větší a větší profesionalizaci, která s sebou nesla skutečnost, že jsi musel mít opravdu velmi tvrdou ruku, abys to dokázal protlačit viz. Wenger v úvodních letech v Arsenalu.

Ano máš tu opravdu hodně atletů. Na druhou stranu ubylo technických typů.

Na jednu stranu říkáš, jak je to náročnější od fyzičky, přes stravu, až po taktiku. Na druhou stranu tady máš Van Persieho s Rierou, kteří fyzičku vyžadovali a Xabi Alonsa, který vyžadoval taktiku a všichni tři trenéři odnesli svoje požadavky vyhazovem.

Je to určitě na zajímavou a hodně dlouhou diskuzi, ale nevím, jestli se někde dokážeme úplně sejít

Reagovat
kilobyte

Na dnešní dobu byli méně nároční. Možná měli tvrdší přístup, ale to bych řekl, že je spíše individuální a v každé době najdeš tvrdé trenéry, empatické a nebo ryze profesionální.

Trenéři dostávají padáky pořád. To není o tom, že by byli moc nároční a proto je vyhodili. Fakt to není o tom, že by dnešní hráči byli moc měkcí a proto trenéry potopili.

Vem si třeba Hřebíka ve Spartě. Tam se hráči postavili trenérovi na odpor i veřejně. A taky ho pak vyhodili. Přitom to je právě těch 20-30 let.

Reagovat
Transfermarkt_2

Tyhle domněnky místních pseudoexpertů

Reagovat
Front hell

Transfermarkt_2

08.06.2026

20:53

Moc dobře víš,jak vypadá, když sudí jeden tým tlačí. V utkáních SKS je to jasně vidět zápas co zápas

Přesně

Reagovat
MichaJel

Reagovat
Txapeldun

Tak jedna věc je fyzická stránka, druhá věc je psychická. Ano, fotbal je fyzičtější, ale spíš jsem mluvil o “drsnosti” trenérů co se týče psychiky, často až šikanování. To už jim dneska sotva projde.

Reagovat
kilobyte

Že se trenéři chovají slušněji/profesionálněji neznamená, že jsou hráči měkčí. Navíc tohle je dost individuální a i dnes bude spousta raplů.

Reagovat
Txapeldun

Já cituju hráče z profi sportu, nemám to z vlastní hlavy. Zvlášť v hokeji je ten rozdíl v komunikaci v rámci kabiny/lavičky obrovský

Reagovat
kilobyte

Jenže tohle můžeš mít zkreslené. Protože žádný 20 letý hráč ti teď nebude veřejně říkat, že trenér X ho "šikanoval". Ale 50 letý bývalý hráč, který už nedělá kariéru v oboru, už nebude mít problém to veřejně říct, že před 30 lety ho trenér "šikanoval".

Reagovat
Txapeldun

Tak já slyšel i hokejisty, co zažili víc ér. Spíš si myslím, že tomu drsnějšímu trénování trochu odzvonilo, i když psychopati se tam asi pořád najdou. Jen se v dnešní době tyhle věci snáz dostanou ven, než za doby bez sociálních sítí

Reagovat
kilobyte

Jenže k starším hráčům už se ti trenéři taky chovají jinak a oni sami to jinak vnímají.

Reagovat
Muffi

Tohle neni pravda.

Spousta hracu z pred 30 let by dnes neuspela. V NHL byl obrovsky zlom vyluka v roce 2005, po ktere se hra extremne zrychlila, coz odstrelilo radu veteranu. Strelci, co stravili karieru pred branou jako Andreychuk ci Robitaiile by si dnes ani neskrtli, ze stredni generace to odnesl treba Jason Allison. Pokud by Tavares umel pritvrdit, byl by v 90. vetsi hvezdou nez dnes, kdy ho limituje brusleni. Phil Kessel ajeho vasen pro jidlo byla tercem rady vtipu od fanousku.

Podobne je to ve fotbale. Wenger je povazovan za cloveka, co do PL prinesl moderni metody, od te doby se hra ale neskutecne zrychlila a vzrostly naroky na fyzicku hracu. Chovani jako Maradona ci vypalovani jako Stoickov by si dnes hraci dovolit nemohli. Neymara jeho party zivot v kariere dost limitoval.

Byli i narocni treneri, v hokeji Keenan, ve fotbale treba Lobanovskij z jejichz metod a kasarenskeho drilu by se dnesni hraci posrali ale rada uspesnych koucu fungovala stylem hrajte jako posledne nebo v tydnu si chlastejte, kdyz se o vikendu vyhraje.

Reagovat
Txapeldun

Za mě je tohle trochu mýtus. Ano, dnes je hokej i fotbal víc o datech, bruslení/běhání. Ale zároveň si myslím, že prosadit se ve vrcholovém sportu je strašně moc o hlavě. A to, že se dneska hraje a trénuje jinak neznamená, že by se tomu hvězdy z minulosti nepřizpůsobily. Doba reflektuje to, jak se na všech úrovní trénuje. Stejně tak se dá říct, že řada dnešních fotbalistů by v minulosti třeba měla sklony k tomu trochu flákat životosprávu a žít víc bohémsky. Proto nejde moc dobře srovnávat hráče z různých období. Nikdy nevíš, jak by ten daný hráč hrál v kontextu jiné doby.

Reagovat
Kucka

Tam musí být radost trénovat

Reagovat
ACSeRw!n

zkusi ho Sigma ?

Reagovat
Wednesdayite

V tom Feyenoordu je něco dlouhodobě strašně špatně. Ale Ajax jim tedy poslední dobou nemá co vyčítat.

Reagovat

Sledování komentářů

Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.

Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele