Feyenoord se rozloučil s legendou. Van Persieho nezachránilo ani druhé místo

Robin van Persie (42) po šestnácti měsících skončil jako trenér Feyenoordu. Někdejší elitní útočník byl odvolán navzdory tomu, že s rotterdamským klubem obsadil druhé místo v Eredivisie a kvalifikoval se do hlavní fáze Ligy mistrů.
Feyenoord vsadil na Van Persieho v únoru 2025 po konci Briana Priskeho a jeho angažmá začalo slibně. V uplynulé sezoně se rotterdamský celek nevyhnul výkyvům, nakonec ale splnil hlavní cíl v podobě návratu do Champions League. Přesto se nové vedení v čele s generálním ředitelem Robertem Eenhoornem a technickým ředitelem Dévym Rigauxem rozhodlo pro změnu.
"Robin van Persie dal za poslední rok a půl klubu všechno," uvedl Rigaux po potvrzení trenérova konce. "Zaslouží si rozhodně uznání za to, že obtížnou sezonu nakonec zakončil na druhém místě. Tím klubu zajistil účast v Lize mistrů, což je samozřejmě velmi důležité," dodal.
Feyenoord parts ways with Robin van Persie
— Feyenoord Rotterdam (@Feyenoord) June 7, 2026
Feyenoord will start the 2026-2027 season with a new head coach. The club would like to thank Robin van Persie for everything he gave during his time as head coach. pic.twitter.com/P9UkuUGUnv
"Provedli jsme interní důkladnou analýzu. Zohlednili jsme v ní mimo jiné vývoj předváděné hry a klesající trend v počtu bodů, a to jak v evropských soutěžích, tak v Eredivisie. Došli jsme k závěru, že do příští sezony bude lepší nastoupit s novým hlavním trenérem," vysvětlil Rigaux.
Kontroverze i neklid v kabině
Van Persie během svého působení pravidelně budil pozornost svým neortodoxním přístupem. V De Kuipu se řešila například otázka kapitánské pásky, konflikt s Quintenem Timberem nebo časté přesuny hráčů mezi pozicemi. Podobné hlasy se přitom ozývaly už během jeho prvního angažmá v roli hlavního trenéra v Heerenveenu, kam zamířil od mládeže Feyenoordu v létě 2024.
Bývalý nizozemský reprezentant vedl rotterdamský celek v 58 soutěžních zápasech s průměrem 1,71 bodu na utkání. Van Persie měl ve Feyenoordu smlouvu ještě pro příští sezonu.

Komentáře (68)
Přidat komentářžoldák.
Semlelo ho to, vypadá strašně strhaně.
Vždyť vypadal semletě už v 25
Furt vypadal dobře vzhledem k tomu, že musel hrát za Arsenal
Jsi ještě pořád tady.
Zjavne uz doliecil zlomene srdiecko
Tak sliboval,že pokud Arsenal získá titul tak tady ruší účet. Tak jsem čekal,že se k tomu postaví jako chlap
To je ten co říkal že Arsenal s Artetou nikdy nezíská titul?
Se mu moc nedaří?
A bez pomoci rozhodcich by nikdy nevyhral.
Vzdyt uz i ofiko vysla zprava, kde se prochazela vsechna pochybeni rozzhodcich a Arsenal by byl pred poslednim kole o x bodu za City..
Ofiko vyšla správa aj o 114 pochybeniach že
Můžu odkaz?
Já viděl jinou, kde byl Arsenal o bod před City (odkaz ale nemám, nevím, kde to bylo
)
Ale ty to budeš určitě vědět, kolik x bodů?
Nevim jestli je to vyhodnoceni ok nebo ne, a kazdej si tam stejne najde svoje, ale odkaz na bbc, ktera by nemusela bejt uplne neobjektivni je tady https://www.bbc.com/sport/football/articles/cvgzl2gmvrzo
Tohle je ale zajímavý, no, to jsou jen rozhodnutí, která řešil VAR.
Neviděl jsem všechny zápasy Arsenalu a i tak jsem měl pocit, že bylo dost momentu, kdy se třeba měla kopat penalta a var to neřešil vůbec, rozhodčí rovnou ukázal ne. Myslím, že to bylo i doma s Evertonem.
takže řešit var skrz to, že byl zájem někoho tlačit nebo netlačit je blbost
pokud chceš někoho tlačit, rovnou ukážeš ne a jdeš od toho
A nebo rovnou ukážeš že penalta je a VAR ji zruší. Proč to taky nenechal?
Samozřejmě že VAR řešil i ten Everton.
Aha, myslel jsem že ne, tak pak nevím proč v ty tabulce nebylo rozhodnuti proti, to byla penalta
No jasne, ja osobne jsem netvrdil ze nekdo chtel tlacit Arsenal. Je to proste jen odkaz a podle nej Arsenal letos nachybach rozhodcich (VAR) vydelal. Pro mne to jen ukazuje, ze abys vyhral, krome schopnosti musis mit i stesti a to i na chyby rozhodcich. Ty konspirace, to je jen styl mysleni gambleru, kterejm kdyz neco nevyjde, tak je to spiknuti nebo podvod, nikdy jejich chybnej odhad.
Tady jsou ty konspirace skoro že 100 procent úlety místních uchylu, kteří se nedokázali přenést přes to, že Arsenal ten úspěch dokázal
Tak to bylo teda pořádné štěstí
Stesti? Ale prosimte, tady ti vysvetli, ze to je styl hry
Moc dobře víš,jak vypadá, když sudí jeden tým tlačí. V utkáních SKS je to jasně vidět zápas co zápas
Letenské slzy
Asi to nebude zrovna neobjektivní, ale stačí si vyhledat že tam není zmíněná třeba potenciální redka pro Fodena proti Fulhamu. Což je dost zajímavý, když tam je ta Havertzova proti Burnley a šlo o téměř stejné situace, kdy teda Foden byl ještě jasnější a vypadalo to hlavně i na vyšší intenzitu než od Havertze. Oboje měly být červené, zmíněno je jen jedno jako chyba. Jen takový příklad co mě napadl hned a nechápu že to autor článku zvládl vynechat, když se Foden právě po tom, co se Kai redce vyhnul, dost připomínalo a srovnávalo..
Ale vyhrál ho. Tak to prostě je a našli by se podobné příklady v každé lize. I u nás se prostě občas pomůže Slavii, Spartě i Plzni. Zároveň si dovedu představit tu oficiální zprávu. Řešené budou výhradně pochybení ve prospěch Arsenalu, nikoli proti němu a hlavně každá sporná situace vyhodnocená na druhou stranu, což absolutně neodráží realitu. Bodově odečtené podle chyb, ale že by pak Arsenal třeba byl schopný rozhodnout zápas jiným gólem tam samozřejmě nebude.
Chápu, že Arsenalu to nepřeješ, ale tohle už je trochu křeč
A Tottenham by byl kde?
Ten by byl ještě o x bodů před City.
Stejně jak u nás Slavia no
Je zajímavé sledovat některé bývalé hráče, jak se z nich stávají trenéři.
Xabi Alonso, Van Persie i Riera vypadají, že hráčům zrovna med kolem huby nemažou a vyznačují se větší náročností. Možná náročností, která byla kdysi vyžadována i od nich.
Problémem je, že ne všichni současní hráči tohle dokáží překousnout
hraci, ktori chcu nieco dokazat to prekusnu. hraci, ktorych ega daleko presahuju ich schopnosti na travniku nie.
souhlasím
Takhle to bylo vždycky.
Jak se to vezme. Ty mladší generace jsou čím dál, tím víc soft. Stačí se podívat, jak se trénovalo v hokeji před 20-30 lety, a jak teď. Každej, kdo to tehdy zažil, ti řekne, že dnes už stejný metody nefungujou. Na jednu stranu je ten přístup lidštější, ale někdy se jde hráčům asi až moc na ruku a snadno se sesypou.
Tehdy se ani netrenovalo. Trener rekl "... Vite co mate delat" , hraci si dali par pivek, nekteri si zapalili po treninku a pak se vyhralo.
jak kde, jak v čem
zrovna ve fotbale přišel do Arsenalu v 96 Wenger a jeho metody by tohle nestrpěly
Osobně dávám částečně Txapeldunovi za pravdu, protože hráčům se skutečně na ruku jde a ti pak nesnesou kritiku. Například kritiku nedostatečné fyzické připravenosti na zápas.
Osobně si zrovna Van Persieho a i Rieru (a samozřejmě i Xabiho) pamatuji, jako profesionály, co byli fyzicky vždy maximálně připravení na zápasy. To se bohužel o jejich svěřencích tuto sezonu tvrdit nedalo. Xabi to z nich měl ovšem asi nejtěžší...ten řešil nedostatečnou mentální přípravu a vyspělost...
Jak říkal Mourinho, tak Lampard byl v 25-26 už dospělej chlap. Dnes se chovají jak nevychovaní fracci pomalu i ti 30 letí
Jenže zmínit zrovna lamparda, který měl IQ na mensu, je fakt nevypovídající
uvedl jsem první příklad, který mě napadl
Mimochodem vysoké IQ je krásná věc, ale určitě jsi se i ty setkal v životě s tím, že některým bylo dopřáno vysoké IQ, ale v jiných oblastech zůstali hodně ochuzení
Tak jasně, já to myslel směrem k Mourinhovi, který potřeboval podpořit tu svoji myšlenku, jak všichni mladí jsou k hovnu a dříve to byli všichni chlapi.
A opře to o Lamparda, který byl prostě zrovna extrémně inteligentní borec
Tréninky jsou dnes teda o dost tvrdší než před 30 lety. Kdybys vzal nějakého lenocha z před 30 lety a dal ho do dnešních týmů, tak by musel dlouho dohánět manko.
Neporovnatelné. Změnil se styl fotbalu.
V hokeji by Wayne Gretzky dominoval i dnes.
Ve fotbale by Maradona, Pelé i Ronaldo neměli konkurenci.
Top hráči by se vždycky přizpůsobili době.
Ale o to mi více méně ani nešlo. Spíš jsem původně naznačoval, že někteří hráči nejsou v dnešní době schopni plnit pokyny náročných trenérů. Dřív byl trenér prostě šéf a tím to končilo. Dnes se musí vyjednávat, vysvětlovat atd. Pro někoho dobře, pro někoho špatně (viz Real Madrid).
Spíš jsem zvědavý, jak to bude do budoucna a jestli s nástupem těchto nových trenérů nedojde k opětovnému posunu směrem k "trenér je boss".
I dříve byli trenéři "kamarádi". Co se týče pokynů, tak jsou dnešní trenéři o dost náročnější. Od stravy, přes fyzičku až po taktiku.
spíš bych je dřív označil za otcovské autority
Ale nevím, jestli bych si troufnul říct, že dřívější trenéři byli méně nároční. Tím spíš, když se postupně přecházelo k větší a větší profesionalizaci, která s sebou nesla skutečnost, že jsi musel mít opravdu velmi tvrdou ruku, abys to dokázal protlačit viz. Wenger v úvodních letech v Arsenalu.
Ano máš tu opravdu hodně atletů. Na druhou stranu ubylo technických typů.
Na jednu stranu říkáš, jak je to náročnější od fyzičky, přes stravu, až po taktiku. Na druhou stranu tady máš Van Persieho s Rierou, kteří fyzičku vyžadovali a Xabi Alonsa, který vyžadoval taktiku a všichni tři trenéři odnesli svoje požadavky vyhazovem.
Je to určitě na zajímavou a hodně dlouhou diskuzi, ale nevím, jestli se někde dokážeme úplně sejít
Na dnešní dobu byli méně nároční. Možná měli tvrdší přístup, ale to bych řekl, že je spíše individuální a v každé době najdeš tvrdé trenéry, empatické a nebo ryze profesionální.
Trenéři dostávají padáky pořád. To není o tom, že by byli moc nároční a proto je vyhodili. Fakt to není o tom, že by dnešní hráči byli moc měkcí a proto trenéry potopili.
Vem si třeba Hřebíka ve Spartě. Tam se hráči postavili trenérovi na odpor i veřejně. A taky ho pak vyhodili. Přitom to je právě těch 20-30 let.
Tyhle domněnky místních pseudoexpertů
Transfermarkt_2
08.06.2026
20:53
Moc dobře víš,jak vypadá, když sudí jeden tým tlačí. V utkáních SKS je to jasně vidět zápas co zápas
Přesně
Tak jedna věc je fyzická stránka, druhá věc je psychická. Ano, fotbal je fyzičtější, ale spíš jsem mluvil o “drsnosti” trenérů co se týče psychiky, často až šikanování. To už jim dneska sotva projde.
Že se trenéři chovají slušněji/profesionálněji neznamená, že jsou hráči měkčí. Navíc tohle je dost individuální a i dnes bude spousta raplů.
Já cituju hráče z profi sportu, nemám to z vlastní hlavy. Zvlášť v hokeji je ten rozdíl v komunikaci v rámci kabiny/lavičky obrovský
Jenže tohle můžeš mít zkreslené. Protože žádný 20 letý hráč ti teď nebude veřejně říkat, že trenér X ho "šikanoval". Ale 50 letý bývalý hráč, který už nedělá kariéru v oboru, už nebude mít problém to veřejně říct, že před 30 lety ho trenér "šikanoval".
Tak já slyšel i hokejisty, co zažili víc ér. Spíš si myslím, že tomu drsnějšímu trénování trochu odzvonilo, i když psychopati se tam asi pořád najdou. Jen se v dnešní době tyhle věci snáz dostanou ven, než za doby bez sociálních sítí
Jenže k starším hráčům už se ti trenéři taky chovají jinak a oni sami to jinak vnímají.
Tohle neni pravda.
Spousta hracu z pred 30 let by dnes neuspela. V NHL byl obrovsky zlom vyluka v roce 2005, po ktere se hra extremne zrychlila, coz odstrelilo radu veteranu. Strelci, co stravili karieru pred branou jako Andreychuk ci Robitaiile by si dnes ani neskrtli, ze stredni generace to odnesl treba Jason Allison. Pokud by Tavares umel pritvrdit, byl by v 90. vetsi hvezdou nez dnes, kdy ho limituje brusleni. Phil Kessel ajeho vasen pro jidlo byla tercem rady vtipu od fanousku.
Podobne je to ve fotbale. Wenger je povazovan za cloveka, co do PL prinesl moderni metody, od te doby se hra ale neskutecne zrychlila a vzrostly naroky na fyzicku hracu. Chovani jako Maradona ci vypalovani jako Stoickov by si dnes hraci dovolit nemohli. Neymara jeho party zivot v kariere dost limitoval.
Byli i narocni treneri, v hokeji Keenan, ve fotbale treba Lobanovskij z jejichz metod a kasarenskeho drilu by se dnesni hraci posrali ale rada uspesnych koucu fungovala stylem hrajte jako posledne nebo v tydnu si chlastejte, kdyz se o vikendu vyhraje.
Za mě je tohle trochu mýtus. Ano, dnes je hokej i fotbal víc o datech, bruslení/běhání. Ale zároveň si myslím, že prosadit se ve vrcholovém sportu je strašně moc o hlavě. A to, že se dneska hraje a trénuje jinak neznamená, že by se tomu hvězdy z minulosti nepřizpůsobily. Doba reflektuje to, jak se na všech úrovní trénuje. Stejně tak se dá říct, že řada dnešních fotbalistů by v minulosti třeba měla sklony k tomu trochu flákat životosprávu a žít víc bohémsky. Proto nejde moc dobře srovnávat hráče z různých období. Nikdy nevíš, jak by ten daný hráč hrál v kontextu jiné doby.
Tam musí být radost trénovat
zkusi ho Sigma ?
V tom Feyenoordu je něco dlouhodobě strašně špatně. Ale Ajax jim tedy poslední dobou nemá co vyčítat.
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele