Evropské koeficienty po pohárovém týdnu (5)

Dnes, 10:36
Aktuality
Plzeň v Evropě konečně vyhrála (© TERJE PEDERSEN / NTB / AFP)
Zaujalo nás

Velké měření pražských 'S' s předními kluby Premier League dopadlo, i přes zajímavé herní pasáže, výsledkově špatně. Body do národního koeficientu přivezly z venkovních hřišť alespoň Plzeň a Jablonec. I v pátém pohárovém týdnu tak pokračuje očekávaný odchod Česka z TOP 10 v pětiletém období 2022/23-2026/27, které určí nasazení do ročníku 2027/28.

V probíhající sezoně Česku patří aktuálně až 18. pozice se ziskem 4.500. V předchozích letech (5.600, 7.500, 5.750, 5.250) jsme na tom po polovině základní fáze byli vždy lépe. Více se letos daří konkurentům z Řecka, Norska, Dánska, Švýcarska i Rakouska, naopak špatný ročník prožívají v Polsku a na Kypru.

Uplynulý pohárový týden byl ve znamení velkých debaklů (Villarreal vs PSG, Lens vs Como, Midtjylland vs Ajax) i zajímavých překvapení (AC vs Ferencváros, Sunderland vs Dinamo, Atalanta vs Kairat, Lincoln vs Hajduk). Elitní čtveřice zaznamenala poměrně hodně výpadků - kluby z PL, Serie A, LaLigy a Bundesligy více zápasů prohrály, než vyhrály. Ve stínu toho všeho se pak odehrál jubilejní 50. zápas Jablonce na evropské scéně.

ELITNÍ ČTVEŘICE

Anglie (týdenní zisk 1.222, bilance 5-1-3) i přes tři porážky připsala v pátém týdnu nejvyšší zisk z elitních soutěží. Dál tak míří za vítězstvím v pětiletém součtu, i za triumfem v letošním ročníku - dvě nejlepší soutěže získají bonusové místo pro další tým v Lize mistrů.

Itálii (1.000, 3-1-3), letos průběžně až osmou, táhne nováček z Coma. Za očekáváním naopak zůstávají Neapol s AS v milionářské soutěži a především AC Milán v Evropské lize.

Barca, Real... a pak už nic. Španělsko (0.625, 2-1-5) prožilo velmi slabý týden. V LM zbylé trio (Villarreal, Atleti, Betis) narazilo na favorizované týmy (PSG, Bayern, Dortmund), lépe se nedařilo ani v Evropské a Konferenční lize.

Německo (1.000, 3-1-3) může být spokojené - těžký los proti španělským a anglickým týmům relativně zvládlo (prohrálo jen Lipsko se City). Hlavní zklamání přišlo až ve čtvrtek, kdy Leverkusen padl doma s Marseille.

Ve vzájemných zápasech mezi čtyřmi elitními ligami si polepšila právě Bundesliga. Dominanci potvrzuje Premier League, naopak negativní bilanci mají Serie A i LaLiga.

Vzájemná bilance elitní čtveřice

země
zápasy, bilance
koeficient - průměr na zápas
Anglie
13 (8-2-3)
1,38
Německo
9 (3-3-3)
1,00
Španělsko
15 (6-1-8)
0,87
Itálie
9 (3-0-6)
0,67

TOP 10

Dlouhodobě pátá (3x LM, 2x EL) je Francie (1.286, 3-3-1) se svým nejlepším výsledkem v sezoně. Ze sedmi zástupců prohrálo jen Lens... A to tedy stálo za to. Stále lepší a aktuálně druhé letos je, v pětiletém součtu šesté (2x LM, 1X EL), Portugalsko (1.800, 4-1-0). Ideální týden lehce zkazila jen závěrečná remíza Bragy na Jutském poloostrově. Výborně si letos vede též celkově sedmá (1x LM, 1X EL) Belgie (1.600, 3-2-0). V aktuálním ročníku je průběžně třetí se skvělou bilancí 11-3-4 v ligové fázi. Osmé (1x LM) je Nizozemsko (1.000, 3-0-3), deváté Turecko (1.000, 2-0-2) a za desátým místem si v relativním klidu kráčí Řecko (0.800, 2-1-1), jemuž body sbírá i pohárový vítěz z Kréty.

DALŠÍ POŘADÍ

Jedenácté je Česko (0.600, 1-1-2). Ztráta na Řeky není velká, ale trend je jasný: sestup na 11. pozici. Díky dílčím úspěchům se alespoň daří navyšovat náskok na dvanácté Polsko (0.000, 0-0-2), které je letos bez KL poněkud bezradné. Pro lepší zítřky je pro nás důležité přiblížit aktuální nízký zisk někam alespoň k osmi bodům, což je na hřišti například 5 výher, 4 remízy a nějaký ten postup.

Je toho české kvarteto ve druhé polovině ligové fáze schopné? Spíše ne. Z první půlky si totiž odnášíme špatnou bilanci 2-4-9. Do patnáctky se letos vejdou ještě Norsko (0.800, 1-2-1), Dánsko (0.750, 1-1-2) a Kypr (0.000, 0-0-2). I když bez šance není ani tentokrát stoprocentní Švýcarsko (1.000, 2-0-0). Zaujaly především výsledky Lugana, dalšího soupeře Jablonce, které má v úvodu sezony formu jako hrom.

A co se dělo v nižších patrech? Bez ztráty je také Ferencváros v EL, jenž tentokrát dobyl San Siro. Dinamo Záhřeb pro změnu vyloupilo Sunderland, ovšem bez chyby to pro Chorvaty nebylo, protože Hajduk Split veze porážku z Gibraltaru. Blízko svému prvnímu historickému bodu byl i další trpaslík - Inter Escaldes sahal v Bělehradě po největším překvapení kola, v nastavení však padl vlastním gólem. Slovensko (0.000, 0-0-1) je v hlavní fázi stále bez bodu, Slovanu se kromě výsledků nedaří ani herně.

JABLONECKÉ JUBILEUM

(©Eurofotbal)

České kluby v pohárech, to není jen Slavia, Sparta a Plzeň. Klíčové trio posledních patnácti let někdy zdárně, jindy méně zdárně, doplňují i další kluby. Celkem dvanáct účastí v historii samostatného Česka mají dva severočeské celky - Liberec a Jablonec. A právě zelenobílý klub ze Střelnice patří letos svými výkony k tomu lepšímu, co český fotbal na evropské scéně předvádí.

Jablonec je v Evropě tedy podvanácté - poprvé se v ní objevil v létě 1997 v Poháru UEFA. Další rok se krátce představil v PVP. Po devíti letech pauzy následoval návrat do Poháru UEFA a poté sedm účastí v Evropské lize. Poslední dvě představení v Konferenční lize jsou pak vůbec těmi nejúspěšnějšími sezonami v pohárové historii Jablonce.

Čerstvé utkání v Rize bylo jubilejním 50. jabloneckým zápasem na evropské scéně. Pyšní se solidní bilancí 16-13-21 (v předkolech 13-6-14, v hlavní fázi 3-7-7). Zapomenout by v Jablonci chtěli na nepovedené duely s Apollonem Limassol (v PVP 1998), s Pjunikem Jerevan (2019) či s Dunajskou Stredou (2020). Naopak do série "Naše slavné výhry” řadí Severočeši postup přes FC Kodaň (2015), vítězství v Kyjevě (v hlavní fázi EL 2018) a hlavně letošní pouť předkoly KL, završenou postupem přes Rangers.

VÝPOČET NÁRODNÍCH KOEFICIENTŮ

Vedle standardních 2 bodů za vítězství a 1 bodu za remízu (v předkolech pouze polovina, 1 a 0,5) hrají důležitou roli body bonusové. Za účast v LM je 6 bodů. Bonusové body se budou připisovat také po skončení ligové fáze - první až 24. celek v LM a EL získají od 6 do 0,25 bodu (v KL od 4 do 0,125 bodu) - každé místo se tedy počítá!

Za účast v každém ze čtyř kol (osmifinále, čtvrtfinále, semifinále, finále) získají kluby v LM 1,5 bodu, v EL 1 bod a v KL 0,5 bodu. Maximální počet bonusových bodů (první místo v tabulce plus cesta až do finále) tak v LM může být 18, v EL 10 a v KL 6. Národní koeficient se vypočítá jako součet zisků jednotlivých týmů dané soutěže vydělený počtem těchto týmů.

Koeficienty UEFA

Země
Celkem
Letos
LM
EL
KL
T LM
T EL
T KL
1
Anglie
107.685
9.166
4
2
1
5
3
1
2
Itálie
91.732
7.500
4
2
1
4
2
1
3
Španělsko
86.493
7.875
4
2
1
5
2
1
4
Německo
84.973
8.285
4
2
1
4
2
1
5
Francie
72.296
7.214
4
2
1
3
3
1
6
Portugalsko
69.150
8.900
3
2
1
2
2
1
7
Belgie
64.050
8.400
2
2
1
1
2
2
8
Nizozemsko
56.395
7.666
2
2
1
2
2
2
9
Turecko
53.075
7.900
2
2
1
2
1
1
10
Řecko
47.612
7.200
2
2
1
1
2
1
11
Česko
46.325
4.500
2
2
1
1
2
1
12
Polsko
45.725
3.600
2
2
1
0
2
0
13
Norsko
41.012
7.400
2
1
2
2
1
1
14
Dánsko
40.806
6.500
2
1
2
0
0
4
15
Kypr
35.443
3.875
2
1
2
0
1
1
16
Švýcarsko
32.200
5.250
1
1
2
0
0
2
17
Rakousko
29.650
6.200
1
1
2
1
2
0
18
Maďarsko
29.312
4.875
1
1
2
0
1
0
19
Chorvatsko
27.906
5.750
1
1
2
0
1
1
20
Švédsko
27.000
2.500
1
1
2
0
0
1
21
Skotsko
26.850
2.700
1
1
2
0
1
1
22
Rumunsko
26.125
3.125
1
1
2
0
0
1
23
Ukrajina
24.837
3.125
1
1
2
1
0
0
24
Ázerbájdžán
24.187
5.625
1
1
2
1
0
0
25
Izrael
24.125
3.375
1
1
2
0
1
0
26
Slovinsko
23.593
2.125
1
1
2
0
1
0
27
Slovensko
22.375
4.125
1
1
2
1
0
0
28
Bulharsko
22.062
4.375
1
1
2
0
1
1
29
Srbsko
19.000
2.750
1
1
2
0
0
1
30
Rusko
17.332
0.000
0
0
0
0
0
0
31
Island
17.020
2.000
1
1
2
0
0
0
32
Irsko
16.343
1.875
1
1
2
0
0
0
33
Arménie
15.812
2.625
1
1
2
0
1
0
34
Lotyšsko
14.625
4.375
1
1
2
0
0
1
35
Bosna a Hercegovina
14.468
2.375
1
0
3
0
0
1
36
Kosovo
14.031
2.375
1
0
3
0
0
0
37
Finsko
13.875
3.625
1
0
3
0
0
1
38
Kazachstán
12.875
2.000
1
0
3
0
0
1
39
Lichtenštejnsko
11.000
2.500
0
0
1
0
0
0
40
Moldavsko
10.250
0.875
1
0
3
0
0
0
41
Faerské ostrovy
9.875
1.625
1
0
3
0
0
0
42
Albánie
9.500
3.000
1
0
3
0
0
1
43
Severní Makedonie
8.967
1.833
1
0
3
0
0
0
44
Bělorusko
8.708
2.333
1
0
3
0
0
0
45
Litva
8.125
2.125
1
0
3
0
0
1
46
Gibraltar
7.874
2.000
1
0
3
0
0
1
47
Andorra
7.832
2.500
1
0
3
0
0
1
48
Malta
7.625
0.500
1
0
3
0
0
0
49
Estonsko
7.041
2.500
1
0
3
0
0
0
50
Gruzie
6.750
2.000
1
0
3
0
0
1
51
Severní Irsko
6.625
1.000
1
0
2
0
0
0
52
Lucembursko
6.250
0.875
1
0
2
0
0
0
53
Černá Hora
5.833
0.000
1
0
2
0
0
0
54
Wales
4.499
0.375
1
0
2
0
0
0
55
San Marino
2.998
0.333
1
0
2
0
0
0
Celkem - celkový aktuální koeficient. Body letos - část koeficientu získaná v této sezóně. M LM, EL a KL - počet míst v pohárech platný pro sezónu 2028/2029. T LM, EL a KL - počet týmů zbývajících v aktuální sezóně pohárů.

Autor: Martin Lavický

Komentáře (3)

Přidat komentář
Pablos

Aspoň na ty Poláky jsme něco udělali no.

Reagovat
mupi23

no jsem celkem rád, že ta 10 se neudělá. Chci, abychom hráli pravidelně LM, ale jeden rok v EL by fakt neuškodil

Reagovat
Y.N.W.A

Těch pět výher, remízy a nějakej postup pro český týmy moc nevidím. Max tak tři výhry - Jabka s Iberia, Plzeň možná s Polákama, Sparta možná s Alkalmaarem

Reagovat

Sledování komentářů

Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.

Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele