Co ukázal zápas Česko - Guatemala? Vyšachovaný Šulc dlouhými míči, mdlý střed pole

05.06., 08:32
Aktuality
Šulc odehrál proti Guatemale poločas (© MAGN IMAGES via Reuters)

Česká reprezentace má za sebou generálku před startem MS 2026. V New Yorku sice porazila Guatemalu 3:1, ale utkání ukázalo, že tým musí do úvodního zápasu s Jižní Koreou pracovat na spoustě nedorazů v defenzivě a také najít způsob, jak oživit oporu Pavla Šulce (25).

Důrazná hra funguje

Bylo to téma už přípravného utkání doma s Kosovem, kde bylo k vidění přes 30 faulů. Ovšem v Praze se nedovolených zákroků dopouštěl především soupeř. V New Yorku přidali na důrazu i Češi a hráčům Guatemaly to vůbec nechutnalo.

Technické typy protivníka jako by vůbec nebyly zvyklí na takovou míru agresivity v soubojích, což může být česká výhoda v duelech na MS. Kanadský sudí navíc poměrně často a možná až zbytečně přerušoval hru i po letmých kontaktech mezi hráči. Celkově tak fauly vyzněly z pohledu Česka 18:4.

Nenápadný Šulc

Má za sebou náramnou sezonu v Lyonu, kde nastřílel 14 branek a přidal sedm asistencí. Jenže v posledním testu před startem šampionátu si Pavel Šulc moc fotbal nezahrál. Připsal si sice asistenci u branky Patrika Schicka, když šikovně zrychlil brejkovou akci Čechů, jinak se ale plavovlasý záložník vytrácel.

Tým jej vůbec nedokázal dostat do hry, do kombinace, natož k ohrožení branky. "Je to alarmující pro trenéry, protože se opravdu nedostal do hry. Možná se i Adam Hložek rve o základní sestavu, který má obrovskou chuť. To je na něm vidět," pronesl Karel Poborský ve studiu ČT Sport.

Obehrávání, centry a bez kombinace ve středu

Česko má za sebou jedno z nejdominantnějších utkání v posledních letech. Držení míče se zastavilo na 65 %. Ze 707 přihrávek si hráči rozdali 645 pasů a měli přesnost 91 %. Jenže to je jediné pozitivum. Proti Guatemale zahajovací sestava nemohla najít recept, jak převahu využít. Často obehrávali soupeře ze strany na stranu jako v házené. Naprosto chyběla kombinace středních záložníků, kde Michal Sadílek a Tomáš Souček nedokázali vzít míč, otočit se s ním směrem nahoru a vymyslet nečekané řešení.

I proto byly k vidění dlouhé centry už od stoperů, kteří se snažili o moment překvapení diagonálami. I do zakončení se Češi dostávali po typické akci - centrům do vápna. Ve druhém poločase už přišla alespoň částečná změna a bylo znát, že Vladimír Darida, Adam Hložek a Denis Višinský chtějí více kombinovat, neuchýlit se jen k nákopům a přihrávkám do stran.

Statistiky utkání (©Livesport)

Nejistý Kovář

Guatemala sice svou kvalitou není na takové úrovni jako čeští soupeři v základní skupině na šampionátu, ale i tak dokázala Čechům zavařit. Objevilo se pár závarů po brejkových situacích, které česká obrana nedokázala utnout už v zárodku. Paradoxně největší příležitosti a následně i vstřelenou branku, dostal český soupeř po nedorozumění mezi brankářem Matějem Kovářem a stopery.

Poprvé mu malou domů sklepnutím balonu hrudníkem posílal Štěpán Chaloupek a Kovář jako by to nečekal. Při druhé chybě už se Guatemala radovala - pro další malou domů Krejčího hlavičkou si Kovář rovněž aktivně nešel, i když mu Chaloupek odclonil soupeře. Míč českému brankáři vypadl z rukou na hranici velkého vápna a William Fajardo už jen musel trefit odkrytou branku.

Chorý a Douděra v repre fungují

Bylo to velké téma, zda Tomáš Chorý a David Douděra do zámoří vůbec pojedou poté, co je Slavia vyřadila z kádru za disciplinární prohřešky. Trenér Miroslav Koubek si však stál za tím, že oba v kádru potřebuje. Generálka s Guatemalou ukázala, že pro český výběr toto spojení může v určitých pasážích dávat velký smysl.

V národním týmu spolu dva slávisté odehráli 221 minut a podíleli se na čtyřech brankách - oba vstřelili po dvou po asistenci toho druhého. V zámoří Chorý rozhodl o české výhře, když mu Douděra přesným centrem posadil balon na hlavu a vysoký hroťák se ve vápně nemýlil.

Autor: Jakub Dvořák

Komentáře (97)

Přidat komentář
BaggioRoberto

Tak nasaďte Sochurka a máte po problému.

Reagovat
Salfovic

Místo Součka

Reagovat
Y.Cabaye

Ten borec za poločas ukázal víc, než Sadílek, Souček a Provod dohromady, ale my budeme pořád posraný něco změnit

Reagovat
Sigma Olomouc

Reagovat
ACSeRw!n

Reagovat
Boris Ščerbina

Musí hrát Horníček, Sochůrek a Hložek

Reagovat
OdbornikzeSudet

Hložek??? Nemyslis vazne - letos odehral asi 100 minut dohromady. Ten tam muze prijit max tak na poslednich 15minut, to rozhybat a udelat trochu vitr.

Bud realista, diky.

Reagovat
Boris Ščerbina

Dobrý, tak tam bude nulovej Provod

Reagovat
Salfovic

Jestli myslíš v klubu, tak v letošní sezoně odehrál 41 minut.

Reagovat
OdbornikzeSudet

dokonce...

Reagovat
Remt

Sparťanovi říkej ať je realista, to je jak kdybys říkal levicakovi ať je pravicak

Reagovat
Baníczech

Reagovat
Langi

Kováře podrží za tu zvládnutou baráž...za mě bohužel...taky bych tam radši viděl Horníčka

Reagovat
Igner Farnsworth

Reagovat
oli9

Hložek neda 90 minut rikali ten tam pujde jako oziveni vzdy

Reagovat
Trener_co_trenuje

Clickbajtovej clanek. Relevance nula.

Reagovat
Kocour Klapuška

Gol Chory na ktery nahrava Doudera to nevymyslis

Reagovat
Coutinho10

zbytečně se o ně oslabujeme v klubu...aspoň repre není blbá a využívá je

Reagovat
Miguel19

Jsem v šoku, že záloha Sadílek - Souček nedokáže nic vymyslet. Kdo by to byl čekal...

Reagovat
doshcz

Reagovat
Salfovic

Možná by fakt bylo lepší tam přihodit dalšího stopera a rovnou to jebat dopředu na Chorého s Schickem.

Reagovat
PP

to už doufám nikdy..

Reagovat
Nuno čomes

Těch míst v sestavě je slabých strašně moc, ale tohle je střed zálohy na druhou ligu..

Reagovat
Selänne

Hrajou spolu asi po desatý, ale nefungovalo to ani v jednom případě. Mohli bychom příště zkusit, já nevím, třeba dvojici Souček - Sadílek. To by mohlo zabrat.

Reagovat
Y.Cabaye

A nebo Schick - Chorý, to sice taky dopadlo pokaždý tragicky, ale jakmile se mluví o "útočnější" variantě, tak se poprvý zmiňuje tahle šaškárna. Jak to ještě může někoho se zdravým rozumem napadnout je mi záhadou.

Reagovat
Selänne

Na víc nemáme, taková je realita. Naši hráči umí jenom odkopávat, co jsem tak pochopil z úst expertů.

Reagovat
Cotton

Reagovat
M.Vaza

Tak k nim příště nacpe pro jistotu ještě Daridu

Reagovat
Melda

Reagovat
Freedo

A jsou tam od toho, aby něco vymýšleli? Za mě v tomhle systému ne. Kreativitu mají dodat především dva podhroti.

Reagovat
Baníczech

Reagovat
Sigma Olomouc

Reagovat
KnoxXx

Reagovat
ACSeRw!n

Reagovat
Pablos

Je smutný, že ten Douděra byl i platnější než Coufal. Když je Coufal na hřišti tak je strašně moc často vyhledávaný (hlavně Provodem a Součkem) a on to pak posírá. Douděrovi se to dává jen tak když se to nabízí do centrů (což je ta nejrozumnější ofenzivní role u wingbeka, když nehrajeme na křídla).

Reagovat
naheCZ

Tak Coufal chce neustále hrát a v nabídce je pořád, takže logicky pak i bude fakt hledanej. A proti těmto týmům, kdy musíme hrát do plných, je to často problém, protože on toho moc taky nevymyslí a ani často nemá s kým hrát, je tam zavřenej na té pravé straně. Mu nejvíc sedí, když hrajeme proti lepšímu soupeři a může běhat do otevřenější obrany. Má tam víc prostoru a uplatní tak všechny svoje přednosti.

Reagovat
Pablos

Jo to je s tím spojené

Reagovat
Selänne

Reagovat
Cotton

Reagovat
Sigma Olomouc

Reagovat
Luka3enko

Nj ale přijde mi že má centry jak Wiesner

Reagovat
MJ16

Ahoj, chtěl bych vás poprosit o vyplnění dotazníku k mé diplomové práci, která se zabývá komunikací fotbalové Chance Ligy na Instagramu.

Zabere to cca 5 minut.

Moc děkuji

https://docs.google.com/forms/d/1cPZOKIxmKQUureeOpPg5VExaeNPNvxR6WxPwJa8xy3k/edit

Reagovat
Transfermarkt_2

Nemám instagram

Reagovat
Čenda

To je jako skutečný? Tohle je téma diplomky?

Reagovat
Pablos

Ale nejvíc mi dělá obavy ta obrana no. Chaloupek začal hrát nejistě včetně kiksů už koncem ligy (má nějaké blbé období teď), u Hranače člověk nikdy neví taky, Krejčí vlastně v minulosti taky (ten už to snad zapomněl ), Zima to kdyžtak umí taky, Holeš už taky díky nějakému nestíhání... no jako nic moc skálopevné jistoty celkově, čili jako na Euru 2020... kde ale pak zahráli jak bozi krom Bořila, tak snad se to sejde nakonec i tady bez toho Bořila

Reagovat
Nuno čomes

Že bude Hranáč v základu po Euru a po tom angažmá v Bundeslize, to asi mluví za vše..

Reagovat
Cottage

Vždyť měl Hranáč klubovou sezonu jak málokdo z našich

Reagovat
John Obi Mikel

Hranáč má letos v Bundeslize 2251 minut.

Krejčí má letos v PremierLeague 2356 minut.

Vitík má letos v SeriiA 1325 minut.

Nuno Čomes

Že bude Hranáč v základu po Euru a po tom angažmá v Bundeslize, to asi mluví za vše..

Reagovat
Nuno čomes

Jo tuto, a co loni? No uvidíme na MS

Reagovat
Miguel19

Reagovat
Pablos

predikujeme hráče podle předloňské sezóny

Reagovat
Kiss Me Polka!

Reagovat
icka

Reagovat
gocii

Reagovat
naheCZ

Reagovat
Pepesma

Reagovat
Freedo

Jsi úplně mimo, ostatně skoro jako vždy tady na EF

Reagovat
Coutinho10

Reagovat
John Obi Mikel

Reagovat
Sigma Olomouc

Takže co si myslis třeba o Sochůrkovi na základě loňské sezóny...?

Reagovat
John Obi Mikel

Reagovat
Čenda

miluji, kdyz si clovek nemůže bejt jistej, jestli je nekdo dement, troll nebo dementní troll. Diky.

Reagovat
John Obi Mikel

Reagovat
Kluivert9

Reagovat
Pablos

Euro bylo dá se říct smolné, nebyly to jó vyloženě kiksy... a letos Bundesligu hrál víc než obstojně (k závěru už moc teda nebyl v základu)... takže to nemluví vůbec o ničem. Ale jistotu v něm prostě tak úplně necítím... občas prostě nevim no, co udělá

Reagovat
Nuno čomes

No právě. A společně s Chaloupkem a Kovářem..

Reagovat
naheCZ

Reagovat
doocetung

a co teprv Souček po té anabázi jak ho nechtěli ani na Žižkově.. výsměch

Reagovat
Pablos

Reagovat
Nuno čomes

Taky tomu ty výkony odpovídají To bazírování na jeho základu je mimo Ale vzhledem k tomu, co chceme hrát, je to jedno.

Reagovat
Selänne

Chaloupek je snad nejvíc přeceňovaný stoper, kterýho já pamatuju. Co dokáže dobrý výběr ve vápně a jeden skluz na Interu.

Reagovat
Salfovic

Mě by zajímalo, co Koubkovi vadí na Vitíkovi. Přitom v té baráži se vyloženě nabízel, když je s Krejčím sehranej ze Sparty a s Hranáčem z 21´.

Reagovat
Selänne

A hlavně předváděl fakt dobrý reprezentační výkony - Albánie, Ukrajina, Chorvatsko...

Poslední reprezentační sraz se mu nepovedl (stejně jako zhruba 2/3 hráčů), ale to snad ještě není důvod zaškatulkovat ho stejně jako Vencu Černýho. Málokdo si dneska vzpomene, že Chaloupek doma proti Dánsku udělal obrovskou minelu a měl štěstí, že ji Dánové nepotrestali.

Reagovat
Pablos

vidíš, to už jsem zapomněl i já s tím Chaloupkem

Reagovat
Pablos

hlavně kdyby ho nechtěl do základu tak oká... ale tvl že ho nechce ani na lavičku místo Zimy (naprostej průměr + neobratnej) to mě teda taky udivilo dost.

Reagovat
Messy<3

Tak co ten Kovář do Neapole

Reagovat
Pablos

nic... jedno blbý vypadnutí míče v přáteláku mu zničilo definitivně kariéru

Reagovat
Selänne

Který nejde ani jenom za ním...

Reagovat
Messy<3

Já teda trnu vždycky když chytá

Reagovat
kasparko

Tak bude se to resit zapas co zapas kdyz se stane nejaka chyba. Holt je to udel toho, ze mame hodne dobrych brankaru, ale zadnyho toho top jako byl driv Cech. Takze se porad bude pochybovat kdo ma byt ta jasna jednicka.

Reagovat
Pablos

bude no, to i tak něják chápu ( i když už mě to taky občas nebaví číst furt dokola), ale tohle vyloženě byl výsměšnej koment k nějákému případnému přestupu jeho.

Reagovat
Sosi

Tak on hlavne dobry neni, no

Reagovat
oli9

vzdyt by tam sel delat dvojku

Reagovat
oli9

Ten náš střed je fakt tragický z toho mám obavu, Suk se Sadílkem opravdu nevymysli nic, to jsou bořiči a pokud bude tento střed tak musíme hrát na šulce po zemi, ne ho hledat dlouhyma balonama...

jinak Hložan nedá 90 minut psali pred MS, i s timto ohledem a to ze vsechny tymy budou v mexiku odchazet fyzicky od 70 minuty bych ho vzdy setril na zaver jako oživení hry

Reagovat
Baníczech

kéž by zasahl Nedvěd a protlacil k sukovi sochurka, ale to jsem moc blahovy

Reagovat
Luka3enko

Ale ani to nebude dávat smysl. Sochůrek je ideál ve 3 členém středu. Ve dvoučleném bych teda měl taky obavy. Nevím proč hrajem na 3 stopery, když složíme stěží 2 ve formě

Reagovat
Baníczech

Zase experimentovat s rozestavením v závěrečném turnaji asi nebudeme. Skoda ze jsme zabili kvaldu s radobytrenerama.

Reagovat
Sigma Olomouc

Tvl to fakt chce Sochůrka

Reagovat
Mass

Už i ty si naskočil na vlnu čerstvě 18 letého spasitele reprezentace s 8 ligovými starty? Já ho teda viděl pořádně jen jednou a to proti Bohemce a tam docela tekl.

Reagovat
Sigma Olomouc

Viděl jsem ho proti Kosovu. Tam se mi líbil, že se nebál hrát dopředu.

Reagovat
Modi6

Pro soupeře jsme hrozně čitelní. Jediný způsob útoku je přes křídla a následné centry. Když teď Černý šnorchluje někde v Karibiku, není jediný hráč, který by uměl obejít soupeře. Tudíž stále jen přihrávky do šířky a dozadu. Stačí pokrýt naše křídelní prostory, předvést jak vytvořit přečíslení obejitím našeho hráče a hurá na naši branku.

Reagovat
arvncrtx

Z Karibiku to nemá daleko. Když ho postavíme na hřiště a dáme mu dres Douděry, Korejci poznají hovno, všichni jim připadáme stejní.

Reagovat
Modi6

Ovšem Korejci všichni stejní jsou, o tom není pochyb. Ještě k tomu se všichni jmenují stejně. KIM. To musí být těžká taktická příprava. Ty si hlídej Kima se šestkou, ty Kima s desítkou, ty Kima s osmnáctkou, ve vápně pozor na Kimy s dvojkou a čtyřkou, a tak dále.

Reagovat
oli9

Sulc umi jen to nechce hrat balóny vzduchem na nej.

Hlozan taky umí, ale ten neda cely zapas takze bude chodit jako zolik..

Reagovat
Luka3enko

Nechápu proč se nevysereme na 3 stopery, když je ve formě jen Krejčí. Za mě ideálně 433, aspoň neobětujeme střed hřiště za mizernou křídelní hru.

Reagovat
Baníczech

Reagovat
ACSeRw!n

souhlas, ale na to uz je davno pozde

Reagovat

Sledování komentářů

Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.

Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele