24.10.2012 20:45 CET
3 : 2
(2:1)

FC Porto - Dynamo Kyjev 3:2

Porto nakonec v dramatickém utkání doma přestřílelo Dynamo Kyjev 3:2 a pojistilo si místo na průběžné první příčce, když si i nadále zachovalo dosavadní stoprocentní úspěšnost. Ještě dvanáct minut před koncem přitom svítil na tabuli nerozhodný výsledek; pak však vítězným gólem určil skóre Jackson Martínez.

Portugalský šampion v zápase dvakrát vedl, ale Blochinův tým dokázal pokaždé odpovědět. Už po čtvrthodině hry poslal domácí napřed pěknou individuální akcí Silvestre Varela, ale o pouhých pět minut později hlavičkou vyrovnával Oleg Gusev. Skóre prvního poločasu následně určil po dobré akci Jamese Rodrígueze svojí první trefou v zápase Martínez, na což za hosty odpověděl v 71. minutě Ideye Brown. Na druhou Martínezovu branku však už Ukrajinci odpovědět nedokázali.

Kyjev přitom začal utkání aktivněji a Ideye pořádně vystrašil Héltona, když jeho rohový kop málem zapadnul ke vzdálenější tyči. Bylo to však Porto, kdo skóroval jako první - Lucho González nacentroval na Varelu, který jedním dotekem zpracoval, prohnal se hostující defenzivou a propálil Šovkovského - 1:0.

Ukrajinci se brzy dostali k odpovědi, ale Velosovu ránu ještě dokázal na roh vytlačit gólman Hélton. Právě z tohoto rohu však i on poprvé inkasoval - Veloso zakroutil svůj centr do vápna, kde si na něj naskočil Gusev, vyšplhal nad portugalskou defenzivu a zblízka hlavou srovnal - 1:1.

Utkání následně ztratilo na tempu a diváci viděli spíše fyzický fotbal, což rozčísla pouze Varelova neúspěšná hlavička; to však skončilo ve 36. minutě, kdy se Portugalci znovu mohli radovat z gólu. Rodríguez vyslal fantastický pas na svého krajana Martíneze, který odrazil nápor bránícího Jevhena Chačeridiho a protlačil míč pod Šovkovským - 2:1.

Martínez mohl podruhé skórovat už krátce po přestávce, ale přestřelil; nevedlo se ani Rodríguezovi, jehož střelu krátce poté zblokoval Ognjen Vukojević. Po tomto rychlém úvodu se diváci na Estadio do Dragao opět začali brzy nudit; další vzrušení jim připravili aktéři zápasu až 20 minut před koncem. Andrij Jarmolenko vyslal z hloubky pole křížný pas na Ideyeho, který zkrotil míč na prsou a uklidil jej za Héltonova záda - 2:2.

Taková remíza by pro Dynamo znamenala výborný výsledek, ale hostující radost neměla mít dlouhého trvání. Tentokrát byl centrujícím mužem opět Lucho González, který ze svého arzenálu vytáhl další z pověstných přesných pasů - adresátem byl Martínez, který bez problémů překonal Šovkovského podruhé - 3:2. Skóre mohl ještě v nastaveném čase zvýšit z přímého kopu Maicon, ale ani jeho neúspěch už domácím kýžené vítězství nepokazil.

Autor: Dominik Zezula / soccernet.com