21.11.2012 20:45 CET
3 : 0
(1:0)

FC Porto - Dinamo Záhřeb 3:0

Fotbalisté Porta potvrdili na plné čáře roli favorita a definitivně si zajistili postup do další fáze, navíc mají vcelku blízko k prvnímu místu. Portugalský celek nedal outsiderovi ze Záhřebu žádnou šanci a mohl zvítězit ještě větším rozdílem, než jen tříbrankovým. Porto tak má na kontě 13 bodů a na závěr bude bojovat o první místo na půdě PSG, kde mu bude stačit i přijatelná porážka. Dinamo naopak definitivně přišlo i o šanci zahrát si alespoň Evropskou ligu.

K tomu navíc prohloubilo svou velkou krizi v této soutěži a skóre 0:13 v pěti utkáních je opravdu tristní, chorvatský celek čeká na branku vskutku velmi dlouho. Domácí mohli jít do vedení už v 5. minutě, kdy se po rohovém kopu Joãa Moutinha dostal k hlavičce úplně osamocený Jackson Martínez, avšak branku hostů o pár decimetrů minul. Hosté spálili svou největší šanci po necelé čtvrthodině hry.

Po krásné kolmé přihrávce od Vidy utekl po pravé straně Sammir, jenže svou tvrdou střelou trefil pouze tyč. Domácí celek odpověděl ve 20. minutě vedoucí brankou. Po přízemní kombinaci Moutinha s Martínezem se na hranici ofsajdu uvolnil Lucho González a pohotovou střelou k levé tyči otevřel gólový účet zápasu - 1:0. V dalším průběhu se nic zajímavého nedělo a teprve pět minut před koncem poločasu překvapivě opět zahrozilo Dinamo.

Po krásném lobu Sammira mohl nejprve úplně osamocen střílet Fatos Bećiraj, avšak na poslední chvíli byl odzbrojen Nicolásem Otamendim. Po následném rohovém kopu Sammira tu byla další skvělá příležitost. Hlavičku Vidy sice vyrazil gólman Helton, ale jen k Bećirajovi. Ten však vyslal velmi pomalou střelu a Silvestre Varela jí ještě dokázal odkopnout z brankové čáry. Domácí měli sice štěstí, po přestávce už ale předváděli svou hru.

Úvodní polovina druhého poločasu zaváněla nudou, ovšem v 67. minutě portugalský celek z ničeho nic zvýšil své vedení. K přímému volnému k kopu z 20 metrů se postavil Moutinho a fantastickou střelou obstřelil zeď a zamířil přímo do horního růžku. V 85. minutě se zrodila definitivní pojistka, po přihrávce Jamese Rodrígueze se na hranici vápna ocitl Moutinho a patičkou uvolnil Varelu, který zblízka nemohl minout. V samém závěru mohl ještě zvýšit stav po centru Danila znovu Varela, brankář Ivan Kelava ale tentokráte vytáhl famózní zákrok.

Autor: Viktor Sandev / soccernet.com