U21: Jaká řešení se nabízí a k čemu vlastně tato kategorie je?

11.10.2024, 12:08
Aktuality
Zaujalo nás

Česká reprezentace do 21 let nehraje dobře a trenér Jan Suchopárek zaslouženě čelí kritice. Zamysleme se ale nad tím, jaký je vlastně hlavní smysl mládežnických reprezentací a zda není tuzemské pojetí nastaveno nevhodně.

Úplně na začátek se podívejme na aktuální vývoj tabulky ve skupině 9. Česká reprezentace do 21 let sice posledně utrpěla hrozivý debakl s Dánskem a obecně výkony v kvalifikaci byly velmi nepřesvědčivé, shodou okolností ale šance na postup stále žije. Pokud totiž Lvíčata proti Walesu a Litvě uhrají 6 bodů, baráž o postup je nemine. Cokoliv jiného než vítězství nad Walesem ale bude znamenat konec nadějí pro Suchopárkovy svěřence a pravděpodobně (konečně) také konec trenéra.

Osobně nejsem zastáncem trenéra Suchopárka, pokusím se ale text koncipovat víc pozitivně než jen jako výčet chyb kouče a debatou nad tím, kdo by jej měl nahradit. Kritice ale trenér přesto neujde. Kromě více esejisticko-filozofické části o tom, jaký je vůbec smysl kategorie do 21 let, se podíváme i na výčet hráčů, kteří by měli být tahouny nejen juniorské reprezentace, ale brzy by měli dostat příležitost rozvíjet se i v A-týmu.

Česká fotbalová scéna zažívá po dlouhé době nejlepší ročník v mezinárodních pohárech, ale je to čistě zásluhou fotbalových klubů, jejichž struktury fungují na ligové špici podstatně lépe než rigidní a nepotisticky orientovaná struktura FAČR. Obsazování vysokých pozic kamarády a známými sice pořádný problém je, ve světě tím ale české prostředí nijak unikátní není (po zpackané Copě se museli probudit například v USA). Opravdovým problémem je ale neexistující koncepce přechodu mezi kategorií do 21 let a A-týmem.

K čemu vlastně máme kategorii do 21 let?

Hned na začátek je nutné si položit otázku, proč vlastně klademe takový důraz na kategorii do 21 let, kde se zpravidla utkávají už dospělí muži okolo 21-22 let, kteří by ve zrychleném vývoji dnešního fotbalu vlastně měli být začínajícími tahouny svých klubů? V naprosté většině světa je kladen větší důraz na kategorii do 19-20 let (všude se to jmenuje trochu jinak) a cílem je kvalifikace na světový šampionát do 20 let. Všechny mládežnické kategorie navíc trpí stejnou věcí, ti nejlepší mladí hráči na ně nejezdí, neboť jejich zaměstnavatelé nechtějí riskovat jejich zranění. U evropských týmů, vzhledem k větší koncentraci mladých talentů, je tento aspekt ještě umocněný.

Proč vlastně začala kvalifikace na ME do 19 let, kdy Češi horko těžko zdolali San Marino v samém závěru 2:0, prakticky bez povšimnutí tuzemských médií? Přitom tato věková kategorie by vlastně měla být klíčová. V této kategorii hrají povětšinou hráči, kteří ještě nemají tolik zkušeností s dospělým fotbalem a mít kvalitu v 18 nutně neznamená, že se prosadíte alespoň do ligového prostředí. Přesto je ale nutné, aby už v tomto věku měli hráči kvalitní míčovou techniku, protože tu už později nedoženete. A je třeba si přiznat, že moc českých hráčů do 19 let pro světový trh zajímavých není - letos zatím v lize nastoupili pouze 4 hráči ročníků 2006 a 2007, přičemž nejzajímavěji se jeví 16letý Jiří Panoš (případně ve druhé lize hrající Karel Belžík a Samuel Pikolon). V tomto neobstojíme ani ve srovnání s Islandem, naším přímým konkurentem v kategorii do 21 let. A to má celý Island méně obyvatel než třeba samotné Brno...

Neprosazování mladých reprezentantů (či hráčů obecně) by šlo snadno svést na to, že starší hráči jsou jednoduše lepší. Jistě, ale proč nejsme schopní vychovávat ve větší míře zajímavé hráče? Laťka není v tuzemském prostředí zase tak vysoko, navíc reprezentační fotbal je do značné míry hodně odlišný od toho klubového. Je to tím, že v reprezentaci jen těžko dokážete tým sehrát tak dokonale jako v klubu, kde tráví hráči většinu své práce. O to důležitější je mít reprezentaci dobře složenou typologicky a trenér musí vědět, co po hráčích na hřišti chce. Nemusíme tedy nutně vychovávat hráče pro Arsenal nebo Bayern Mnichov, ale je třeba mít dostatečně širokou základnu schopných hráčů s různým herním profilem.

Trenér Suchopárek tedy v roli trenéra týmu do 21 let samozřejmě "zdědil" práci svých kolegů z nižších kategoriích, sám ale z týmu může dostat podstatně víc. Obecně problémem českého prostředí je absence jakékoliv dlouhodobé koncepce. Není jasně nastaveno, jakým stylem se chce reprezentace prezentovat, v jakém rozestavení hrát a jakým způsobem hrát, když máme v držení míč. Uveďme jako protipól Uruguay, která od začátku 21. století pod vlivem silné persony Óscara Tabáreze nastolila jasně nastavenou koncepci hry pro všechny reprezentační kategorie od 15 let. Výsledkem bylo, že hráči, kteří tímto vývojovým procesem prošli, věděli předem naprosto přesně, jakou roli v týmu budou plnit. Trenér už poté s tímto schématem mohl pracovat a na jednotlivé soupeře vymýšlet různé kulišárny kvůli překvapení. Zároveň díky zjednodušení taktického modelu Uruguayci začali klást mnohem větší důraz na individuální schopnosti svých hráčů. Poučit se z úspěšné jihoamerické školy ale v místním prostředí bohužel brání jazyková bariéra a také určitá míra konformity.

Jsme na tom skutečně tak špatně?

Na otázku lze odpovědět optimisticky - nejsme. Současná generace mladých fotbalistů se sice zatím až na pár výjimek neprosazuje v nejlepších tuzemských klubech, zároveň ale trenérovi nabízí opravdu extrémně zajímavou typologickou skladbu, se kterou bohužel trenér neúspěšně zápolí. Nechci se trenéra Suchopárka dotknout, protože výsledky Lvíčat ve finále nejsou úplně špatné, ale jde poznat, že je to přece jen trenér "ze staré školy" a výsledky preferuje před rozvojem hráčů. A k čemu jinému než k rozvoji hráčů má juniorská reprezentace sloužit? Vždyť pouze v mezinárodní konfrontaci vidíme, jak na tom vlastně naše mládež je.

Jak bych si tedy já osobně představoval, aby česká reprezentace do 21 hrála? Především bychom měli hráče učit, aby se nebáli hrát s míčem. Současný A-tým je v jiné pozici, jelikož nám chybí vyspělý tvůrce hry ve středu zálohy, U21 ale o určitých chybách je a jejich dopady nejsou fatální, neboť jde stále jen o přípravu na velký fotbal.

Začneme současným kádrem. Individuální kvalita je jak proti Walesu, tak i proti Litvě jednoznačně na straně českého týmu. Absence Antonína Kinského by neměla Lvíčatům vadit, protože trenér Suchopárek nestaví na precizně vystavěné rozehrávce od brankáře, což je Kinského nejsilnější stránka. Uvidíme, jak tentokrát Suchopárek složí obranu, ve které kvůli zraněním proběhl pořádný veletoč, a zda na krajích hřiště dostanou šanci neokoukaní Jaroslav Harušťák a Matěj Hadaš. Kritickým, i když zároveň silným místem výběru, je střed zálohy. Suchopárek dlouhodobě sází na Patrika Vydru, který se tam definitivně přesunul ze středu obrany, otázkou ale je, jestli opět bude trenér sázet na pojetí se 4 stopery v základní sestavě nebo dostane konečně prostor Kričfaluši na stoperu a v záloze nebude defenzivní dvojice Vydra - Icha, čímž Suchopárek de facto dělil svou sestavu na defenzivní a ofenzivní polovinu bez pořádného propojení.

Vzhledem k tomu, že s Walesem potřebují k udržení šance na postup zvítězit, nabízí se konečně přestat ignorovat Matěje Šína, případně přesunout Filipa Prebsla na pozici box-to-box záložníka, což se z něj mimochodem snaží udělat i Jindřich Trpišovský ve Slavii. Díky návratu Matěje Juráska a vyššímu hernímu vytížení Adama Karabce bude mít český tým na křídlech vysokou kvalitu. Nedivil bych se, kdyby místo Matěje Šína navíc dostal přednost někdo z dvojice Daněk, Langhamer, které Suchopárek preferuje. Na hrot sice určitě nastoupí kapitán Václav Sejk, pozornosti ale konečně neušel ani David Látal, který má v Chrudimi výbornou formu a měl by být brzy přestupovým cílem prakticky pro každý ligový klub s výjimkou Sparty a Slavie. Tak či tak, český tým má téměř ve všech ohledech kvalitnější tým než Wales, který se pravděpodobně stejně jako v prvním zápase pokusí našemu týmu zápas co nejvíc znechutit a důležité bude nenechat se vyprovokovat přehnaně tvrdými zákroky, na které určitě dojde.

Výhled do budoucího cyklu

Většinu současného týmu tvoří ročníky 2002 a 2003, které už v příštím cyklu nebudou moct nastoupit a pracovat by s nimi měl štáb A-týmu (alespoň s hráči jako Kinský, Prebsl, Karabec nebo Jurásek). Na kterých hráčích tedy stavět do budoucna a na kterých by v blízké budoucnosti měla stát i hra seniorské reprezentace?

Především je třeba začít výstavbu hry už od vlastního pokutového území a nebát se hrát s míčem. v obranné řadě totiž budeme mít inteligentního rozehrávače Ondřeje Kričfalušiho, vedle kterého mohou hrát například Adam Dohnálek nebo Adam Ševínský. Naopak kraje obrany zůstanou slabinou. Popravdě moc nerozumím dlouhodobému přehlížení Matěje Šína z Baníku Ostrava, který je momentálně asi nejdůležitějším mladým hráčem svého klubu v celé Chance Lize. Pochopitelnější bylo donedávna opomíjení Daniela Samka, kterému uškodila štace v Itálii, přesto jde ale potenciálně o nadstandardní tvořivou "šestku" a týmu určitě dokáže dát víc než třeba Jakub Křišťan nebo Patrik Vydra, na které Suchopárek sázel. Tato trojice by měla zajišťovat více nápaditosti s míčem a tvoři osu příští U21. Prostor by měl v týmu U21 ideálně co nejdříve dostávat také další technik Jiří Panoš. Byla by to pro něj lepší příprava na velké zápasy než U19.

Tím, že slabinou jak současného, tak i budoucího týmu, budou kraje obrany, nedává smysl dále sázet na tradiční oldschoolovou taktiku křídelní hry a centrování na vysokého útočníka, která je bohužel v tuzemském prostředí stále aktuální. Ani ofenzivní křídla totiž pro příští ročník pravděpodobně nenabídnou takovou kvalitu jako dvojice Karabec, Jurásek. Smysl by tedy dávalo začít hrát středem hřiště a využívat ostré náběhy křídel do pokutového území. A hlavně mít na paměti, že důležitější než uhrát dobrý výsledek za cenu neatraktivní ustrašené hry, je nebát se proti soupeři hrát a ukázat, že i čeští hráči mohou být konkurenceschopní ve světě, co se týče fotbalovosti.

Autor: Jaroslav Novotný / transfermarkt.com

Komentáře (82)

Přidat komentář
Pablos

Fotka... Psychopárek

Reagovat
mayday

Pokud se tady bavíme o kvalitách a erudici trenéra obecně... Tak fotka hovoří za vše.

Reagovat
Sosi

Odkladiste nepotrebnych treneru

Reagovat
Nihilister

Tvl člověk vidí přední tváře našeho fotbalu a chce se mu blít. Tohle má stejný vibrace jako tehdy za Jarolíma.

Reagovat
Sosi

Toho Jarolíma nechapu ..

Reagovat
Messi14

neschopnost porazit azerbajdzan, severni iry nebo tehdy nory..

Reagovat
Sosi

No, to sice ano, ale Jarolim je oproti Suchoparkovi o nekolik urovni jinde. Jarolim prisel k repre tak o 10 let pozdeji, nez mel. Suchoparek tam nemel byt nikdy.

Reagovat
Taarabt_QPR

Tak hlavně učit hráče nebát se hrát fotbal a dělat chyby, by se mělo od přípravky a ne v u21. V u21 už by měl mít za sebou hráč tisíce těchto situací z "ostrého" zápasu. Tím se nechci rozhodně zastávat Suchopárky, který hraje šílený fotbal a nevyužívá "potenciál" hráčů, ale na druhou stranu to vše plyne už z mnohem nižších kategorií.

Reagovat
dave30

Na druhou stranu. Co ti pomůže stoper, který se snaží hrát kreativně (bez nakopávání), když každý zápas vyrobí 2-3 gólové situace pro soupeře? To je i v áčku. Nemáme kreativní záložníky, tak to vyžadujeme po obráncích. A jak to dopadá...

Reagovat
Taarabt_QPR

Já to myslim tak, že ty chyby mají dělat v žácích, aby se naučili co a jak správně dělat a poučili se z toho. Sorry ale v u21 už musíš mít hotové hráče. Fakt, že to děláme i v áčku, ukazuje pouze na nedostatečnou kvalitu

Reagovat
dave30

Jj, v tom máš pravdu.

Reagovat
kilobyte

Že se naučí hrát i pod tlakem. Když bude celou svou "výchovu" jen nakopávat míče, tak když pak po něm trenér bude chtít rozehrávku, tak pak každý zápas udělá několik kritických chyb. Když bude od mala veden k rozehrávce, tak se naučí pracovat pod tlakem, s prostorem apod.

Reagovat
dave30

Máš pravdu. Ale naši stopeři v áčku mi připadají, jako by to po nich začali chtít až teď...

Reagovat
kilobyte

A proto by se to mělo po nich chtít v mládeži.

Reagovat
dave30

To je jasné snad všem. Ale když máš před sebou hráče, kteří ten míč nechtějí (a ty vidíš pouze jejich číslo na zádech), tak nastává problém. Kdysi jsem sledoval Chorvaty. Stopeři brouzci bez jakékoliv kreativity (ani Gvardiol netvořil, protože v City na to má jiné). A ti záložníci (Modrič, Kovačič, Brozovič) si chodili pro míče ke stoperům. Jestliže u nás je jeden z mála hráčů, který chce míč Souček, tak je to prostě problém...

Reagovat
kilobyte

A nebude právě problém v té výchově? Když nenaučíš obránce rozehrávat konstruktivně, tak se logicky ani nenaučí ostatní hráči se nabízet. Všechno to má souvislost.

Odkopnout míč se naučíš jednoduše. Ale rozehrát rychle pod tlakem a nabízet se do správných prostorů, se nenaučíš během jednoho tréninku. Na tom se musí pracovat.

Reagovat
Taarabt_QPR

Hlavně to jsou věci, které pokud se neučí opravdu od mala, tak se dohání a učí později šíleně složitě.

Reagovat
dave30

Samozřejmě. A myslím si, že se to lepší (i když to není moc vidět). Ale těch pokynů u žáků- odkopni to kamkoliv, je pořád dost.

Reagovat
Taarabt_QPR

Já předpokládám, že v dnešní době už se neučí nakopávat míče dopředu, ale třeba se pletu.

Reagovat
dave30

To určitě ne. Ale pokud nemáš hráče ve středu hřiště, který ten míč chce a neztratí, tak je to na nic.

Reagovat
Taarabt_QPR

A právě, tohle už je máš učit v přípravce a mladších žácích. Ve starších už prostě pomalu selektuješ posty a začínáš řešit taktické věci, ale když nedostaneš kluky, kteří si zlatým věkem učení neprošli s kvalitním koučem ..... je to víš kde

A takhle to bohužel často je a proto všechno děláme o kategorie později než bychom měli

Reagovat
dave30

Jj,

Reagovat
kilobyte

Určitě se to zlepšuje. Ale pořád spíše zaostáváme.

Reagovat
Taarabt_QPR

Osobně si myslím, že se v tomto zlepšujeme na úrovni u13-u15, ale to níže je pořád šílený problém. Tam je potřeba největší trenérská kvalita, a tu my bohužel stále nemáme.

Reagovat
Salfovic

Bohužel, spousta mládežnických trenérů v klubech pořád jede: hlavně nic neposrat.

Reagovat
HalaMadrid_Flx

Reagovat
Axelrose

To v tom jinak dobrém článku trochu chybělo.

Naučit je to musí hlavně v klubech, ne?

Jenže......

Prostě jsou potřeba body

Reagovat
kilobyte

Naučit se to musí hlavně v klubech, ale potřeba jsou hlavně v repre. Takže by se v tom měl určitě angažovat svaz. Kluby radši investují do řešení, které jsou vidět hned.

Reagovat
Axelrose

Svaz je tu akorát na dobré platy pro bafuňáře

Reagovat
Neri04

Jenze kazdy zapas je jiny, kazdy zapas ma jiny tlak, jineho soupere. Ma to jiny rozmer.

To, ze hrace naucis v pripravce kreativni odvahy, neznamena, ze to to pak nemusis ucit v zacich, dorostu a juniorskych kategoriich. Je to vec, ktera se musi neustale vybrusovat.

Muzes byt odvazny jak dabel v U19 proti San Marinu, ale v U21 proti Dansku v dulezitem zapase... Je to proste rozdil. A o tom to podle me je.

Reagovat
Taarabt_QPR

Za mě u19 a u21 je už pouze o systému hry, tam už tu hlavu těžko nastavíš jinak a samozřejmě přizpůsobuješ taktiku soupeři. O tom nikdo nepochybuje. Na druhou stranu, pokud máš opravdu kvalitu tak určuješ ty, jaké bude tempo hry a jak se bude hrát

Reagovat
Messi14

Myslím, že ten point byl, že v jiných reprezentacích nechávají ty svoje hráče hrát volně - bez zbytečného svazování taktikou. My to svážem taktikou už od mala a ti kluci pak nejsou kreativní. V Barceloně se chodí s míčem i spát, tady nám překáží. Což - pokud chceš hrát míčovou hru, je pak celkem problém.

Reagovat
Axelrose

Reagovat
Neri04

Ty jo, nemam pocit, ze by nasi hraci v reprezentaci byli nejak prehnane svazovani taktikou.

To, ze se to nekdy svazuje prehnanym taktizovanim v klubovem fotbale na urovni zakovskych kategorii, to mas recht.

Reagovat
Jordi Alba

Tak jestli tohle hovno hrajou bez toho, aniž by jim to někdo přikázal, tak je to ještě horší.

Reagovat
fantomas10

Kolega vyse to natuknul dobre, uz jsem to psal kdysi pod clanek U21, ten problem je mnohem hlubsi nez ve FACR, byt on by mel byt hybatelem veci kupredu.

Zacina to u mladeze, a nejen fotbalove, je potreba neklast duraz na vysledky, ale na to, aby se hraci rozvijeli, a naucis se klicku whatever jenom tak, ze to opakujes neustale dokola i za cenu chyby, proste pokazis to 80x, jedes dal aby ses to naucil, misto toho na tebe zacne rodic/trener rvat, co delas ztratil jsi balon, dostaneme gol. Dobre to popisoval Hubacek u hokeje, kde to treba cpou neustale do mladych hokejistu, neboj se delat obrance klicku na modre, vypilujes to a proste po tisici to udelas dobre a naucis se to (kdyz to trochu prezenu).

Neustale jedeme na vysledky, byt vysledky mladeze nemluvi o nicem, zarnym prikladem stribro z ms u20 tusim tehdy, ve finale hral proti nasim aguero, kde je ta generace na ceske strane? Golman Petr rozvazi dneska material kdesi.

Pro cesky fotbal se piedestalem uspechu staly tituly z ME. Muze mit spousta lidi trenera csaplara za dementa, ale jeho vykony na ms u20 tusim v mexiku byly skvele, proste hral se technicky fotbal, bylo videt, ze ti hraci chteji hrat fotbal a ne jen sbirat vysledky 1:0 po betonu a jednom brejku.

Da se o tom psat a mluvit hodiny, ale cesta tohle mysleni zmenit je dlouha a ven z toho se da jen zmenou mysleni.

Reagovat
Taarabt_QPR

Jen bych chtěl dodat, že je potřeba je naučit vyhodnocovat situace i na základě prostoru, kde se nachází. Jinak souhlasím, až na Csaplára, protože to MS jsem neviděl a v současnosti jen hudruje.

Reagovat
Calgary_CZ

Ale je legenda. Někomu postaví sochu, po někom pojmenují past.

Reagovat
kilobyte

Csaplár těží jen z toho, že kolem sebe vytvořil auru "odborníka", který nedostal prostor.

Reagovat
Transfermarkt

Souhlas

Reagovat
Neri04

Diky za clanek, velice zajimavy a vede k dalsim uvaham. Ceske prostredi se v poslednich letech hodne meni, ale porad je to jeste dlouhy beh. Sam nejsem fanouskem trenera Suchoparka, ale nemyslim si, ze je to jen o nem, nebo ze jeho pripadny konec najednou vsechno zmeni. Je to o celem ceskem fotbale. On po tech hracich muze chtit spoustu veci, ale oni po tom pod tlakem mohou sklouznout k naucenym chovanim z klubu. Za me par bodu k debate:

- neustale omylana koncepce

Srovnani s Uruguayi pokulhava. Je to zeme, kde maji hraci uplne jinou kulturu, vychovu, temperament, podminky... Meli bychom imho hledat vlastni cestu a hlavne byt s ni trpelivi a schopni ji lehce upravovat za chodu. Kdyz uz, tak bych koukal do koncepce zemi, ktere nam jsou blize.

Koncepce existuje, otazka je jeji implementace, to je ale na hodne dlouhou debatu. Hlavne o celkovem nastaveni FACR.

- vedeni FACR

"Je to čistě zásluhou fotbalových klubů, jejichž struktury fungují na ligové špici podstatně lépe než rigidní a nepotisticky orientovaná struktura FAČR. Obsazování vysokých pozic kamarády a známými..."

Hodne odvazne tvrzeni. Vysoke pozice v top klubech u nas jsou porad obsazovany znamymi a kamarady. Do realizacnich tymu se angazuji znami a kamaradi. Otazkou je vzdy mira a hlavne kompetence a kompetentost danych lidi.

- hracska zakladna:

"Je třeba mít dostatečně širokou základnu schopných hráčů s různým herním profilem."

Neprijde mi, ze bychom nemeli sirokou zakladu hracu s ruznym profilem (coz sam pak zminujes v clanku dale, takze jsem tady z toho tvrzeni trochu zmaten). Hlavnim problemem jsou u nas vycnivajici individuality, ty se nam nedari vychovat. Duvody opet hledejme v mentalite a nastaveni ceskeho mladeznickeho soutezniho systemu.

"Neprosazování mladých reprezentantů (či hráčů obecně) by šlo snadno svést na to, že starší hráči jsou jednoduše lepší."

Do vetsi miry ale do toho vstupuje mentalita a nastaveni ceskeho prostredi. Trener proste vzdycky uprednostni prumerneho znameno veterana, od ktereho vi, co muze cekat, nez nadprumerneho, slibneho juniora, ktereho v podstate nezna, protoze na treninky/zapasy mladsich kategorii se nechodi divat a s ackem byl parkrat.

- vysledek vs. rozvoj?

"Je to přece jen trenér "ze staré školy" a výsledky preferuje před rozvojem hráčů."

Co je tedy cilem U21? Vysledek nebo rozvoj? Nebo oboji? Nejak jsem to nepochytil a i u U19 mluvis primarne o vysledcich, a z celeho clanku nemam dojem, ze je pro Tebe na prvnim miste rozvoj hracu.

-vliv klubu na vychovu hrace

"Trenér Suchopárek tedy v roli trenéra týmu do 21 let samozřejmě "zdědil" práci svých kolegů z nižších kategoriích, sám ale z týmu může dostat podstatně víc. "

Trener Suchoparek dedi hlavne praci klubu. A tady narazime. Pises o tom, ze nase kluby jsou top, ale je treba si tady uvedomit, ze jsou top protoze zacali kostru tymu skladat a doplnovat z ciziny. Staci si obcas poslechnout trenery jinych mladeznickych kategorii, clovek dostane obrazek o tom, kde pokulhavame.

Trener Suchoparek od hracu muze chtit, aby byli kreativni a odvazni, ale chteji to od nich treneri v klubech, kde jsou ti hraci drtivou vetsinu sveho casu?

Reagovat
kilobyte

Suchopárek není problém, ale je jeden z neviditelnějších symptomů problému.

Reagovat
Transfermarkt

Suchopárek je problém

Reagovat
Neri04

S tim souhlasim. A to, ze je tam tak dlouho je dalsi veci.

Jednou jsem ho na jednom seminari zazil jak pokladal otazku, a kdyz jsem ho slysel, tak mi do hlavy vlezla myslenka, jak asi mluvi pred tymem, kdyz je pod tlakem. Ale jsou to dve naprosto odlisna prostredi, takze kdo vi. Ale je pravda, ze v te roli uplne nepresvedcuje.

Reagovat
Posledni Kovboj

prestal jsem cist u "neustale omylana koncepce"

Reagovat
Neri04

Dekuji za informaci. Omlouvam se za tu gramaticko chybu. Preji krasny vikend.

Reagovat
Kiss Me Polka!

a jinak bys jako pokracoval dal?? vzdyt to ma pres 500 slov

Reagovat
Posledni Kovboj

presne, co bude priste? Budu cist clanek?!

Reagovat
Jordi Alba

Tady jsou pod tím obrázkem i články?

Reagovat
ratusek

co je to obrázek?

Reagovat
veikko

Díky za komentář. Začnu tím, že jsem zastáncem toho, aby mládežnické kategorie sloužily primárně pro rozvoj hráčů. A zároveň souhlasím s tím, co píšou diskutující výše, že jsem neměl tolik bazírovat na U19, ale jít i do nižších kategorií, ale už tak byl ten článek dlouhý. Že z toho nevyplynulo to, že jsem pro rozvoj a ne pro výsledky, mě mrzí. V půlce psaní jsem se rozhodl velkou část textu přepsat a už potom ty myšlenky evidentně utrpěly.

K té Uruguayi: on tam právě v těch nižších kategoriích podle mě zase takový rozdíl není. Děti nebo mládež obecně jsou vždycky temperamentnější než dospělí, mi naopak přijde, že ta Uruguay je dobrý příklad v tom, že s hodně malým rozpočtem a bez supermoderních tréninkových center stejně produkuješ kvalitní hráče. Souhlasím ale s tím, že jde hodně i o demografickou skladbu. Spousta zemí, a v poslední době jde i o země ze západní Evropy, těží z práce s kluky z chudších poměrů (stačí i nižší střední třída). Takový ten "pouliční skauting" u nás podle mě moc nefunguje a dalo by se to pak vztáhnout i třeba na to, proč vlastně třeba kluci z romských rodin se v kolektivních sportech téměř neobjevuji (ale to už je spíš sociologický problém, do toho jsem zabíhat nechtěl).

K té diverzifikaci typologie hráčů: my to právě máme, ale pak vidíš, že Suchopárek toho nevyužije. Zase tam prostě prdnul double pivot, jako to dělá vždycky.

Zbytek po zápase, snad to pro nás i tak dopadne dobře.

Reagovat
Talker

Tak v repre jsou ti hráči kolik, 50 dní v roce, přičemž ne všichni jedou na všechny srazy? Přičemž většinu toho času budou věnovat tomu, aby ti hráči byli alespoň trošku sehraní/znali se, přípravě na jednotlivé zápasy, video atd.

Tam není úplně prostor pro to nějak hrotit rozvoj hráčů, zvlášť v U-20/U-21, kdy ti hráči už často hrají v ačku nebo do něj nakukují.

Reagovat
veikko

Tak my jsme právě mluvili i o těch nižších mládežnických kategoriích, ta U21 je až ta poslední a vlastně já osobně třeba nechápu, proč zrovna na tuhle kategorii klademe takový důraz, to je podle mě chyba. U21, ač na to sám rád koukám, je vlastně nejzbytečnější z těch mládežnických kategoriích.

Reagovat
Talker

Nevím, jak to funguje u mladších, ale předpokládám, že to bude stejné - tj potkají se párkrát do roka na týden-dva a mají v tom 2 zápasy, kde mají něco předvést a je tam tlak na to, aby se ukázali.

Reagovat
Neri04

Diky za reakci, necekal jsem to, byl to ode me hodne dlouhy komentar.

Jdu si to ted pustit relive, tak snad to bude dobre.

Jenom rychla reakce:

1) Otazkou je, v cem konkretne by mela mladeznicka repre hrace dale rozvijet - jednoznacne je tam aspekt te vyjimecnosti, zapas pod tlakem, a prave i ta vysledkova cast. Jak to vidis Ty?

2) Chapu. Priznam se, ze vubec nevim, jak to funguje v Uruguayi na mladeznicke urovni, a tenhle clanek me posunul k tomu, abych si zjistil a okusil, jak to funguje v JIzni Americe, takze diky za to. Ta reakce na Uruguay je zpusobena tim, ze mi prislo, ze jsme koukali kolem sebe, misto abychom hledali vlastni cesty usite pro nasi specickou situaci, mentalitu, podminky. A to je za me skoda.

Co se tyce hracu z romskych rodin, tak to je opravdu hlubsi sociologicka debata, mel jsem moznost trenovat jednoho zajimaveho romskeho hrace, byla to velka zkusenost, je to opet uplne odlisna mentalita, nevim, jestli s tim zatim dokazeme pracovat.

Diky za myslenky, hezky vikend!

Reagovat
veikko

Prvně se musím omluvit Suchopárkovi za double pivot, protože nakonec hrál druhého CM Daněk, který to sice v klubu nehraje, ale ve finále to celkem zvládl.

K bodu 1: souhlasím s lidmi, kteří tady diskutují, že chtít po reprezentaci, aby někam fotbalově posunovala ty hráče za krátký čas, je prakticky nemožné. Zároveň ale zmíním to, co tu pak psal Talker, že bych rád viděl nějakou snahu o úzkou spolupráci mezi kluby a reprezentačními trenéry. To mi přijde, že se neděje a podložit to můžu tím, že de facto 90 % mladých reprezentantů jsou buď hráči Sparty a Slavie nebo těmi kluby prošli. Samozřejmě, že je to dáno i tím, že logicky ty nejlepší kluby si stáhnou největší talenty. Taky bych si představoval, že třeba FAČR bude organizovat nějaké vzdělávací semináře s těmi nejlepšími trenéry, aby někam posouval nejen hráče, ale i trenéry. Jako příklad bych uvedl ekvádorské Independiente del Valle, která ač klub, tak nedávno podobný seminář pořádalo pro zájemce ze všech ostatních klubů. Jasně, po klubech u nás to nemůžeme chtít, protože IdV jsou v tomto dost idealisti, že si vlastně vytvářejí konkurenci (je to kvůli tomu, aby kluci a holky nedělali pro gangy a radši sportovali, prostě jiné prostředí), ale FAČR by zájem na tom, aby byly všechny tuzemské kluby co nejkvalitnější.

Ad 2: Oni vytvořili tzv. "Proceso", což byl Tabárezem vymyšlený proces přechodu mezi jednotlivými kategoriemi, který perfektně zafungoval a dostal Uruguay (3 miliony obyvatel) opět mezi širší světovou špičku. Dokážu si představit, že nějaký poradní sbor těch nejvzdělanějších trenérů (napadá mě hned třeba Janotka a Barák + nějací další) by fungovat mohl.

A hlavně mě to přivádí k poslední myšlence, kterou bych u nás strašně rád viděl: aby fotbal ty kluky a holky formoval i do života a jejich osobnost. Aby se nekladl důraz jen na to, abys byl skvělý fotbalista, ale taky abys po tom fotbale nemusel tak maximálně rozvážet pizzu. U nás školy se zaměřením na sport podle mého názoru vyloženě selhávají. Co vím, tak zpravidla to funguje spíš tak, že máš normální výuku jako všichni ostatní, akorát s upraveným časovým plánem, abys stíhal tréninky. Ve finále to tedy často funguje na principu, že se ty děti doučujou nějak samy. Mrkni na "Reinvented IDV", něco podobného by třeba "školský magnát" Kania mohl vytvořit klidně taky místo kecání do médií.

Reagovat
Messi14

Za Kaniu to ale delaji lidi - vizionari (reditele tech skol), kterym ukradne napady a pak je vyrazi (aspon dle zkusenosti tech, se kterymi jsem se bavil).. navic ani z projevu, ktery v posledni dobe intenzivne daval, z nej nemam pocit, ze on je ten vizionar.. on je "zivotni vitez" a uz neni na X . Davat tyhle proslovy detem bude mit uplne stejnej efekt jako je poslat do OVB. Nastoupi tam typek se zlatym retezem, rekne, ze ma 5 iPhonu, 3 Porsche a kdyz se budou snazit, tak budou taky zivotni vitezove.

Navic Kania je zamerenej tvrde byznysove, ostatne jako vetsina zdejsich lepsopodnikatelu. Musi z toho citit hromady penez, jinak "charitu" delat nebudou.

Reagovat
veikko

Jo, věřím tomu.

Reagovat
Talker

On je ale problém v tom, že máš u repre Suchopárka, kterému se většina lidí vyloženě vysmívá. Pak je otázka, zda chceš, aby zrovna tohle byl někdo, kdo by měl spolupracovat s kluby a zda by se mu nevysmáli i tam.

Reagovat
veikko

Však jistě, že bych tam viděl radši prakticky kohokoliv jiného.

Reagovat
andrew96

OT (nevím, kde na tebe reagovat ): co se děje s Chile v kvalifikaci na MS? Problém s generační obměnou?

Reagovat
veikko

Jj, přesně tak. Ti staří odešli a mladí nemají takovou kvalitu, plus chybí nějaký jasný lídr jako byli Vidal, Medel a Alexis. Vidal má prý mimochodem zájem pořád reprezentovat, protože se na to nemůže dívat. A vinu teda nese částečně i Gareca, protože vypadá zatím dost zmateně a bezradně. Pořád se ofenziva dá postavit třeba na Breretonovi, což je sice celkem kopyto, ale strašně moc toho odmaká pro tým. Chilani si dost slibují od Osoria, ale nevím, no. Dobrý hráč to bude, ale nový Sánchez to asi spíš nebude.

Reagovat
andrew96

Díky.

Reagovat
Neri04

Diky za reakci.

Co se tyce spoluprace repre - klub, tak ta funguje, ale zase je otazka jeji hloubky a vlastne jejiho prinosu - trener Loucka Ti na rovinu rekne, ze ho nezajima, co mu rika FACR, on ma noticky od Priskeho (ted uz Friiseho) a podle tech proste pojede.

Seminare FACR (resp. UCFT) porada a pomerne dost. Je to teda mireno do cele trenerske obce jako takove, ale deje se to. A spousta zajimavych veci - ale zase jsme u otazky toho, co si od toho kdo predstavuje a jak moc se ty veci pak prenasi do praxe.

K posledni myslence - tady za sebe a me prostredi mohu rict, ze to je nase primarni zamereni na grassroots urovni. Z 99.9 % malych fotbalistu, kteri nam prijdou do klubu, vime, ze nebudou fotbalove hvezdy. Jde nam ale o to, aby se fotbal bral jako prostredek pro rozvoj individuality a osobnosti. A o tom vim, ze je hlavni myslenka grassroots fotbalu a je to primarni veci, ktera se resi na vsech krajskych licenci. Jenze (muj pohled) fotbal je proste zkostnately a bude trvat dlouho, nez se mysleni lidi kolem nej zmeni.

Reagovat
andrew96

Reagovat
oli9

Česká 21 měla vždy úspěchy, postupy na euro snad v každé kvaldě i hra byla vždy super. To co jsem ovšem viděl minule.. Tak mi přišlo, že ty hráče to ani nebaví a nedávají do toho vše, ten debakl v Dánsku to byl úplně šíleně odevzdaný výkon..

Reagovat
Salfovic

Česká 21 měla vždy úspěchy, postupy na euro snad v každé kvaldě i hra byla vždy super

Reagovat
kilobyte

Co se ti nezdá?

Reagovat
Salfovic

Postupová úspěšnost je 50 % a ta super hra už bude taky pár pěkných cyklů zpět.

Reagovat
Odborný diskutér

Chvilku, když spolu hráli Schick, Černý a Čermák, tak se na to dalo koukat, ale to trvalo tak rok. Jinak hra stála vždycky úplně zavyliž.

Reagovat
Selänne

A přitom nebýt tenkrát kolapsu Belgie, tak by nastoupila ani tahle fantastický generace.

Reagovat
kitas

Ondřej Kričfaluši? To čo sa takto s mamkou nedohodli na priezvisku tak dali mix ?

Reagovat
Jordi Alba

V Česku se primárně novorozenec nepodílí na výběru svého jména.

Reagovat
Cechino

Reagovat
Witcher

Tak minimálně si to podepisuje v matrice

Reagovat
Talker

TLDR: Repre je jen nějaký důsledek, je to nějaká vitrína toho fotbalu, tam toho moc změnit už nejde v současném systému. Tam představuješ nejlepší hráče těm klubům (a fanouškům) a v současném formátu, kdy se setkávají 5-6x za sezonu na týden z toho nic lepšího nevytřískáš, co se týče rozvoje hráčů. Nebavím se teď o výsledcích, stylu hry atd, vyloženě jen o tom rozvoji.

________________________________

V současném stavu ty repre srazy jsou na hovno - během těch +-10 dní se snaží o nějakou sehranost (protože se ten tým mění co měsíc) o nějaké nastavení systému (který navíc musí být jednoduchý, protože hráčům je vtloukán do hlavy úplně jiný v jejich týmech), o přípravu na zápasy atd.

Na nějaký rozvoj tam není moc prostoru, aby tohle byl cíl, tak by se musel kompletně překopat systém repre, zrušit repre pauzy pro juniorky a všechny ty dny dát dohromady na nějakou velkou přípravu, kde mohou ti trenéři s těmi hráči pracovat na nějakém rozvoji.

Druhou věcí pak je, že už jen ten systém licencí je "nelogický" - trénovat mládež je "nejjednodušší" (z pohledu náročnosti licence).

Zatímco někteří trenéři tam jdou s tím, že budou trénovat mládež a to je to, co chtějí dělat, tak máš pak ty, kteří chtějí trénovat dospělé, ale na to nemají už licenci, takže si odbydou ty první roky a chtějí hlavně vyhrávat, protože tím ukážou, že jsou lepší, než ostatní a třeba se dostanou výše a výše. Je to mnohem viditelnější než když vychováš hráče, který bude za 10let v repre, protože za 10 let ten trenér bude úplně jinde.

Takže ideálně rozdělit licence na juniorku a na seniory, kdy nebudou propletené, ale naopak oddělené. Pokud jde někdo trénovat mládež, tak kvůli tomu, že chce pracovat s dětmi, že je chce rozvíjet, že chce tohle dělat. Ne proto, že tohle je cesta k tomu, aby jednou trénovali dospěláky.

Dále třeba mít nějaký poradní sbor X trenérů na kraj a kteří budou objíždět mládežnické týmy, pracovat s trenéry, být jim k dispozici, konzultovat ten rozvoj hráčů, radit jim s tréninky, když si nejsou jistí atd.

To jdu ale do úplně jiného tématu.

Reagovat
Selänne

"Dále třeba mít nějaký poradní sbor X trenérů na kraj a kteří budou objíždět mládežnické týmy, pracovat s trenéry, být jim k dispozici, konzultovat ten rozvoj hráčů, radit jim s tréninky, když si nejsou jistí atd."

Tohle je super věc, která by se měla tesat do kamene. Třeba v Dánsku to funguje tak, že svaz hodnotí třicet nevětších akademií v zemi na základě různých metrik. Podstatný na tom ale je, že automaticky vzdělávají trenéry mládeže a propojují tak akademie dohromady. Samotný akademie pak jedou podle podobných principů a herních schémat, díky čemuž roste kvalita samotných akademií a zároveň je pro mladý dány daleko jednoduší přechod do dospělého fotbalu. Třešničkou na dortu pak je začleňovaní mladých Dánů do reprezentačních výběrů, kde pouze systematicky navazují na to, co dělají v akademiích, které jsou právě pod "dozorem" asociace. Odpadá pak starost hráče něco učit, na rozdíl třeba od nás. U nás právě chybí propojenost a nefunguje vzdělávání trenérů. Dobře o tom mluvil třeba pan Barák starší a Michal Prokeš v nějakým podcastu nedávno. Je to na větší debatu, ale v našem případě to bude pořád jenom debata.

Reagovat
Sigma Olomouc

Reagovat
Grupma

Hezký a zajímavý seminář jste tu z toho udělali. Může mi někdo udělat souhrn tak na 5-7 řádků?

Reagovat
Jordi Alba

Repre

pro

děti

nikoho

nezajímá

.

Reagovat
Grupma

Reagovat
Uwe háže buly

Za mě zrušit celou tuhle kategorii. Nechat prostě na vrchol MS dvacítek/u21 a předtím euro devatenáctek/osmnactek. S tím, že těm hráčům bude skutecne třeba na msu21 skutečně do 21 let.

Takhle je tu juniorská kategorie, kdy na závěrečném turnaji hraje několik hráčů, kterým je klidně skoro 23 a mají za sebou klidně i pět let v dospělém fotbale, to nemá s mládežnickým fotbalem nic společného.

Reagovat

Sledování komentářů

Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.

Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele