Triumf v poháru dodal Athleticu chuť, baskický klub si brousí zuby i na evropský úspěch
Loď La Gabarra, která na řeku Nervión vyplouvá, jen když Athletic zvedne nad hlavu evropskou, nebo velkou domácí trofej, čekala na svou chvíli dlouhých 40 let. Letos v dubnu se dočkala a dostala se zpět na vodu. Athletic totiž ovládl Španělský královský pohár.
Během čtyřicetiletého půstu byl sympatický celek z Baskicka několikrát velmi blízko trofeje. Na domácí scéně prohrál šest pohárových finále. V roce 1985 nestačil na Atlético Madrid, v letech 2009, 2012, 2015 a 2021 podlehl Barceloně a v sezoně 2019/2020 padl s konkurenčním Realem Sociedad.
Jedno finále ztratil i na evropské půdě, paradoxně to opět bylo se španělským soupeřem. V roce 2012 tým složený kolem Fernanda Llorenteho a Ikera Muniaina vyřadil Manchester United, Sporting Lisabon nebo Schalke, ve finále ale podlehl Atlétiku Madrid 0:3.
Na osmý pokus už to hrdý baskický celek dokázal. V Seville 6. dubna prolomil finálové prokletí a po výhře nad Mallorcou 2:1 na penalty získal 24. španělský pohár v klubové historii. Vítězná penalta Alexe Berenguera se nesmazatelně zapsala do klubové historie a rozpoutala ve městě několikadenní oslavy.
Nada más tuvieron que pasar 40 años para que el Athletic Club sacara la gabarra a la ría de Bilbao para celebrar el título de la Copa del Rey y wow, esta tradición es increíble
— Sopitas (@sopitas) April 11, 2024
pic.twitter.com/SicwOzPfTo
Srdce mistrů Evropy
Athletic je na koni, což potvrdilo i letošní Euro. Trofej pro mistry Evropy zvedli nad hlavu hned tři hráči. Brankářskou jedničkou byl Unai Simón, který však proti Slavii kvůli rekonvalescenci zraněného zápěstí nenastoupí. V poli se představili Dani Vivian a Nico Williams, který dal tři góly a byl jednou z komet turnaje.
Prosadil se i ve finále, ve kterém dal na začátku druhého poločasu úvodní gól zápasu. I proto se v létě spekulovalo o jeho přestupu do Barcelony, kde by vytvořil útočné trio s Lamine Yamalem a Robertem Lewandowskim. Nakonec se ale rozhodl zůstat v Bilbau, které by rád i spolu s bratrem Iňakim dotlačil do domácího finále Evropské ligy.
Nico Williams: "My heart is Bilbao, but nobody knows what will happen in the future”.
— Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) August 31, 2024
"It's always good when big teams want you. But I always said that I wanted to be here”.
"If there was anything, it was from my agent. But I wanted to play in Europe with Bilbao”, told DAZN. pic.twitter.com/RPS303d7yx
Zápas o evropský titul se 21. května uskuteční právě na stadionu San Mamés a Rojiblancos chtějí být u toho. Do hlavní fáze některého z evropských pohárů se probojovali po šesti letech, rozhodně ale neplatí, že by měli dojet na nezkušenost.
Ve druhé nejprestižnější evropské soutěži navíc mají nedodělanou práci. Vedle neúspěšného finále z roku 2012 baskický celek narazil v zápase o titul také v sezoně 1976/1977. Tehdy tým, v jehož středu nastupovali José Ángel Iríbar, Javier Irureta nebo bývalý prezident Španělské fotbalové federace Ángel María Villar, podlehl Juventusu.
Do Evropy se Athletic vrátil úspěšně. V úvodním kole remizoval 1:1 s AS Řím, zatímco v tom druhém před zaplněným stadionem San Mamés porazil AZ Alkmaar 2:0. Relativně vydařený start má za sebou i v domácí nejvyšší soutěži, kde v úvodních deseti kolech nasbíral 17 bodů.
Jediné tři prohry navíc přišly s týmy hrajícími Ligu mistrů. I proto svěřenci Ernesta Valverdeho drží pátou příčku se ztrátou jediného bodu na Villarreal.
Komentáře (0)
Přidat komentářSledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele