Souhrn Ligy národů - čtvrtek 14.11.
Itálie vyhrála v Belgii a společně s Francií, která doma remizovala s Izraelem, prošla do čtvrtfinále. Severní Makedonie stvrdila postup do béčkové ligy po výhře nad Lotyši. Rakousko ve skupině B3 Ligy národů zvítězilo v Kazachstánu a upevnilo si první místo. Svěřenci trenéra Ralfa Rangnicka využili početní převahu, neboť Kazaši hráli necelých sedmdesát minut bez vyloučeného Aleksandra Maročkina. Faerské ostrovy v Lize C překvapivě zvítězily v Arménii.
Liga A - skupina 2
Belgie - Itálie 0:1
Góly: 11. Sandro Tonali
Italská reprezentace zvítězila v pátém kole základní skupiny Ligy národů v Belgii 1:0. Hosty poslal do vedení už v 11. minutě záložník Newcastlu Sandro Tonali a ačkoliv se Rudí ďáblové zejména po změně stran několikrát přiblížili k vyrovnání, na vyrovnávací branku to nestačilo. Zatímco domácí tak zůstali daleko za postupovými příčkami, tým z Apeninského poloostrova dal opět zapomenout na nedávná zklamání z velkých turnajů a udělal další krok k účasti ve vyřazovací fázi.
Přestože Azzurri v klidu vládli skupině a na svého soupeře měli šestibodový náskok, první vzájemné utkání bylo jediným v letošní Lize národů, které se Italům příliš nevyvedlo. Během říjnového měření sil v Římě sice rychle vedli 2:0, následné vyloučení Lorenza Pellegriniho ale vrátilo celek z Beneluxu do hry a především díky produktivnímu Leandru Trossardovi si nakonec svěřenci Domenica Tedesca odvezli bod.
Ochozy bruselského stadionu byly nicméně svědky podobné podívané jako zhruba před měsícem římský olympijský stadion. Hosté při obléhání belgické branky zrychlili hru kombinací na jeden dotek, míč do běhu dostal Giovanni Di Lorenzo, prozíravě jej poslal pod sebe na malé vápno k nikým nehlídanému Tonalimu, a ten bez větších problémů dopravil míč do zívající sítě. Výběr z jihu Evropy pak sice pokračoval v dominanci na balonu, žádná další velká šance v rámci úvodního dějství však na ani jednom konci hřiště nepřišla. O velké ofenzivní impotenci domácích nejlépe svědčil fakt, že se jim v první půli nepodařilo vyprodukovat ani jednu střelu směřující mezi tři tyče.
Po změně stran nicméně jako by nastoupila úplně jiná Belgie a už v 50. minutě z toho byla první nebezpečná situace. Zeno Debast si za vápnem přichystal míč ke střele a prověřil Gianluigiho Donnarummu. Autor tohoto pokusu ovšem vzápětí na opačné straně hřiště chyboval, čehož využil Davide Frattesi a do šance vyslal Matea Reteguiho, jehož i díky včasnému výběhu z branky vychytal Koen Casteels. Další příležitost hráčů v rudých dresech měl po centru Timothyho Castagneho neapolský útočník Romelu Lukaku, hlavičkou z ideální pozice však těsně minul zadní tyč. V síti ke smůle Belgie neskončil ani pokus Wouta Faese, jenž po skvělém balonu od Trossarda trefil pouze brankovou konstrukci.
Itálie tak hubený náskok udržela, ve skupině obhájila neporazitelnost, a ziskem tří bodů upevnila svou pozici na vrcholu tabulky. V závěrečném zápase vyzve 17. listopadu doma Francii, Belgie se téhož dne střetne s posledním Izraelem.
Francie - Izrael 0:0
Góly: -
Hráči Izraele uhráli ve svém pátém zápase v elitní skupině A2 Ligy národů první bod, když na stadionu Saint-Denis remizovali s domácí Francií 0:0. Ačkoliv Les Bleus opanovali drtivým rozdílem většinu statistik zápasu, v té nejdůležitější svého protivníka pokořit nedokázali, a tak před posledním duelem zůstavají v tabulce druzí s tříbodovým odstupem za Itálií.
Francii by k postupu mezi posledních osm stačila i remíza, ale na domácím hřišti jistě myslela na tři body, jelikož se setkala s trápícím se Izraelem, který v tomto ročníku Ligy národů prohrál všechny čtyři dosavadní zápasy. Bez Kyliana Mbappého, kterého Didier Deschamps kontroverzně nevybral pro listopadová reprezentační klání, přestože byl fit, bylo na hráčích jako Bradley Barcola nebo Michael Olise, aby se postarali o útočnou hrozbu.
To se v prvním poločase na řídce zaplněném Stade de France snáze řeklo, než udělalo. Francie byla na začátku utkání nebezpečnějším týmem, ale až v 19. minutě prověřila Daniela Peretze, když brankář Bayernu vytáhl ze vzduchu hlavičku Randala Kolo Muaniho. Krátce poté byl zablokován při svém snažení N'Golo Kanté a Ibrahima Konaté zase svůj pokus namířil nad bránu. Na druhé straně Raz Shlomo v souboji jeden na jednoho s Mikem Maignanem nedokázal dopravit míč do sítě, a to i přes to, že mu jej Dor Turgeman připravil skvěle načasovaným sklepnutím.
Přestože Izrael měl první příležitost druhého poločasu, kterou byla střela Liela Abady, Francie dominovala, ačkoli jasné šance se rodily jen těžko. Když už se jí podařilo trefit branku, postavil se hráčům Les Bleus do cesty Peretz, který nejprve zmařil pokus Eduarda Camavingy a poté předvedl úžasný zákrok proti střele Warrena Zaire-Emeryho z bezprostřední blízkosti.
Deschamps provedl několik změn ve snaze dodat svému týmu další impuls, ale nakonec to na zisk tří bodů nestačilo, přičemž Peretz se opět ukázal jako rozhodující faktor, když v nastaveném čase vyrazil pokus Christophera Nkunkua. Francii tak konečný výsledek nepotěšil, jelikož její hráči budou muset v posledním zápase s Itálií pro posun na první místo výhrat minimálně dvoubrankovým rozdílem a vstřelit alespoň tři góly.
Tabulka
Liga B - skupina 2
Řecko - Anglie 0:3
Góly: 7. Ollie Watkins, 78. Odisseas Vlachodimos (vl.), 83. Curtis Jones
Hráči Anglie oplatili ve svém pátém zápase skupiny B2 Ligy národů Řecku měsíc starou domácí porážku, když na stadionu v Aténách jasně zvítězili 3:0. Rozhodující zásah, jenž vrátil celek z Ostrovů do čela skupiny, obstaral už v sedmé minutě Ollie Watkins po práci Noniho Maduekeho.
Před zápasem se hodně mluvilo o výrazných změnách v anglické sestavě, přičemž Harry Kane vyjádřil své zklamání z této situace. Kapitán hostů nebyl v základní jedenáctce, ale během sedmi minut se jeho náhradník Watkins zapsal do střelecké listiny, a to především díky Maduekemu. Křídelník Chelsea se šikovně prokličkoval, aby mohl poslat útočníkovi Aston Villy skvělou pobídku, kterou stačilo jen lehce doklepnout.
Hosté dominovali ve statistice držení míče po většinu poločasu, přesto mohl ojedinělý řecký útok znamenat vyrovnání, když Konstantinos Tsimikas prověřil ranou k bližší tyči Jordana Pickforda. S blížícím se závěrem poločasu přišly slibné brejky vedené Judem Bellinghamem a Watkinsem, jenže ani ty gólem neskončily, a tak měla Anglie o přestávce jen jednogólový náskok.
Zkraje druhé půle se hostující družina snažila přeměnit svou dominanci v druhý gól. Rico Lewis pohotovým pokusem donutil Odyssease Vlachodimose k zákroku a následný roh se nakonec dostal k Bellinghamovi, který hlavičkoval na vzdálenější tyč, opět bez úspěchu. Po hodině hry bylo Řecko stále ve hře a hostům to připomnělo dvěma momenty v rychlém sledu. V obou případech musel Pickford udržet vyrovnaný stav, když nejprve vyrazil střelu střídajícího Fotise Ioannidise a poté zmařil i nebezpečnou dorážku.
Pojistku Anglii tak zařídil až Bellingham, jenž si na hranici pokutového území našel prostor pro střelu, která se za záda Vlachodimose dostala kvůli smolné teči právě brankáře Newcastlu. O pouhých pět minut později byl výsledek zpečetěn, když střídající Morgan Gibbs-White vrátil míč Curtisovi Jonesovi, který při svém debutu v dresu hostů vsítil třetí branku. Řecko tak přišlo o pozici vedoucího týmu skupiny, když ho na výsluní vystřídala právě Anglie.
Irsko - Finsko 1:0
Góly: 45. Evan Ferguson
Pátý hrací den ve druhé skupině Ligy B nabídl rozřešení jednoho složitého případu. Domácí Irové totiž díky těsnému vítězství nad Finy skončí ve skupině třetí a mají jistotu baráže o postup, zatímco smutná hostující strana se definitivně propadá o úroveň níž.
Aviva Stadium v Dublinu zažil krásný večer plný zvratů, emocí a šoků. Ale postupně. Irsko mělo před tímhle utkáním na kontě tři body a pokud by prohrálo s posledním Finskem, muselo by se o třetí místo bát až do posledního kola. Potřebovali vyhrát a první výbuch emocí na tribunách nastal ve 23. minutě. Tehdy si nabíhající Samuel Szmodicz poradil s brankářem Hradeckym a zasunul míč do sítě. Jenže jeho radost netrvala dlouho - byl mu totiž odpískán a odmáván ofsajd.
Své šance měli i Finové, tu nejvážnější ve 42. minutě Antman. Ten si navedl míč na ránu a vypálil, naštěstí pro Iry ale padající obránce Collins tečoval míč do tyče! A tehdy se finská srdce zlomila poprvé. Po pouhých dvou minutách hry totiž Johnston díky své technice obehrál dva protihráče a odcentroval na hlavu mladíka Evana Fergusona, jenž se vznesl do vzduchu a hlavou poslal míč do sítě!
Ferguson se ale mohl stát smutným hrdinou, protože v 75. minutě zahrál ve vlastním vápně vlastní rukou a sudí po nápovědě od videa pískal penaltu! Stadion naprosto ztichl, aby pak vybuchl nadšením, když střídající veterán Pohjanpalo napálil míč jen do brankáře Kellehera, jenž si poradil i s dorážkou!
Tabulka
Liga B - skupina 3
Slovinsko - Norsko 1:4
Góly: 21. Benjamin Šeško (pen.) - 4. Antonio Nusa, 45. Erling Haaland, 59. Antonio Nusa, 82. Jens Petter Hauge
Ve čtvrtek v Lublani se očekával nesmírně vyrovnaný a dramatický duel třetí skupiny Ligy B mezi domácím Slovinskem a vyzyvatelem z Norska, nicméně severský výběr předvedl velmi dobrý výkon a tentokráte si z půdy velkého konkurenta odváží celkem snadné tříbrankové vítězství, díky kterému se vyhoupl na druhé místo tabulky jen o skóre za vedoucí Rakousko a stále tak živí naději na celkové prvenství ve skupině.
Svěřenci trenéra Ståleho Solbakkena mají v tuto chvíli na kontě deset bodů, ovšem pokud ještě chtějí přeskočit Rakušany, tak musí na závěr získat více bodů v souboji s Kazachstánem než Rakušané proti Slovincům. Reprezentační tým vedený koučem Matjažem Kekem je třetí se sedmi body a pravděpodobně tuto pozici i obsadí, k vylepšení aktuálního umístění by musel v neděli ve Vídni zvítězit.
Norové zahájili tento důležitý zápas energicky a již po necelých čtyřech odehraných minutách šli do bleskového vedení. Prosadit se dokázal Antonio Nusa, jenž se i v obležení tří protihráčů dostal do zakončení před hranicí brankového území a přesně umístěnou šajtlí překvapil brankáře Oblaka. Domácí od tohoto okamžiku přidali a krátce po dvaceti odehraných minutách srovnali krok z pokutového kopu.
Zkušený anglický rozhodčí Oliver ho nařídil za nedovolený zákrok Heggema na Mlakara v hlavičkovém souboji a následnou velkou příležitostí nepohrdl Benjamin Šeško, jenž s velkým přehledem uklidil balón doprostřed branky. Ve 26. minutě byl poprvé vidět pozdější hrdina Erling Haaland, který střelou z voleje z dvaadvaceti metrů orazítkoval bližší tyč, zhruba pět minut před přestávkou se na druhé straně blýskl gólman Selvik proti pohotové ráně aktivního Mlakara.
Když už se zdálo, že se do kabin bude odcházet za nerozhodného stavu, tak v poslední minutě základní hrací doby první půle z ničeho nic udeřil Haaland. Ten otočil vývoj tohoto střetnutí po famózní kolmici Bergeho a mezi dvěma protihráči bez potíží obstřelil vyběhnuvšího Oblaka. Slovinci to po změně stran ale nezabalili a v 53. minutě měli blízko k vyrovnání, jenomže pokus Šeška z mírného úhlu vykopl před brankovou čarou do bezpečí vracející se Østigård.
Hosté zvýšili svůj náskok po necelé hodině hry, jelikož podruhé v tomto utkání měl přesnou mušku Nusa - stále teprve devatenáctiletý kanonýr německého RB Lipsko si navedl míč do šestnáctky protivníka a jeho tečovaná střela zapadla přímo ke vzdálenější konstrukci - 1:3. V 82. minutě nakonec uzavřel gólový účet střídající Jens Petter Hauge přesným přízemním pokusem z deseti metrů do protějšího spodního růžku.
Kazachstán - Rakousko 0:2
Góly: 15. Christoph Baumgartner, 25. Michael Gregoritsch
Oslabený Kazachstán nenašel sílu vzdorovat Rakousku a doma s ním o dvě branky prohrál. Po zásadním zvratu v utkání, červené kartě pro Aleksandra Maročkina, se Rakušané prosadili díky Gregoritschovi ještě jednou a dovedli utkání do vítězného konce.
Rakousko dávalo od prvních chvil jasně najevo, že přijelo s jasným cílem odvézt si domů tři body. Po třinácti rozehřívacích minutách natáhl k ráně Patrick Wimmer a brankář Pokatilov měl s jeho střelou plné ruce práce. Jen o dvě minuty později poslal bek Stefan Posch krásnou nahrávku do vápna, na niž si naběhl Christoph Baumgartner. Míč si zpracoval, elegantně zasekl před klouzajícím stoperem Kassimem a pak už neměl problém celou akci perfektně zakončit.
Baumgartner působil jako politý živou vodou a po deseti minutách hry pronikal do vápna. Za ruční brzdu musel zatáhnout obránce Maročkin a nemohl se moc divit, že ho sudí hned vyloučil. A s Kazachy bylo ještě hůř, protože nařízený přímý volný kop krásnou ranou poslal do sítě Michael Gregoritsch!
Rakušané se dál snažili zvýšit vedení a do konce prvé půle musel brankář Pokatilov řešit projektily Wimmera s Laimerem. Po hodině hry Pokatilov jen zázrakem vytěsnil šanci klouzajícího Romana Schmida a dvě minuty před koncem se mu hodně ulevilo, že branka střídajícího Adamua neplatila pro ofsajd. Aktivní Adamu ještě předtím mířil hlavičkou nad břevno a také jemu se utkání povedlo výtečně.
Tabulka
Liga C - skupina 4
Severní Makedonie - Lotyšsko 1:0
Góly: 57. Nikola Serafimov
Reportáž z utkání připravujeme.
Arménie - Faerské ostrovy 0:1
Góly: 33. Viljornur Davidsen (pen.)
Reportáž z utkání připravujeme.
Komentáře (3)
Přidat komentářBelgicko ma hrozny narodny stadion. A ten travnik. 90s vibes
Ono to tak celkově odráží ducha Belgie. Sice se jedná o bohatou západoevropskou zemi a sídlo EU, ale v mnoha ohledech je to tak trochu šedivá díra s překvapivě zastaralou infrastrukturou. Částečně to bude následek faktu, že je to národnostně rozpolcenej stát s věčnou krizí identity, což ho v mnohém brzdí. A zcela logicky to má podle mě vliv i na ten národní stadion, nedostatek jednoty a patriotismu v kombinaci s přebujelou byrokracií holt asi nejsou zrovna ideálními hnacími silami pro stavbu, která by spolkla stovky milionů eur.
Spal
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele