Souhrn evropské kvalifikace o MS 2014 - úterý 11.9.
Skotsko - Makedonie 1:1
Góly: 43. Kenny Miller - 11. Nikolče Noveski
Máme za sebou teprve dvě kola nového kvalifikačního cyklu a ve Skotsku už pomalu propadají panice. Dvě domácí remízy určitě nepředstavují kýženou kořist; tím spíš, pokud ta nejčerstvější vzešla ze souboje s tradičně podceňovanou Makedonií.Ve hře je sice pořád mnoho bodů, na základě posledních dvou duelů nicméně i sami ostrovští fanoušci jen křečovitě živí naděje na postup na mistrovství světa. Skotové totiž doma Makedonce ani nijak zvlášť nepřehrávali; dokonce brzy inkasovali, aby je pak ještě musela zachraňovat tyč či nespočetněkrát zasahující brankář McGregor.
Výstižně mohly působit už jen prvotní pozdravy obou stran. Zatímco Caldwellův levonohý projektil měl k Bogatinově ohrožení tuze daleko, McGregor se hned napoprvé musel přetrhnout, aby vytěsnil Trichovského pokus. Z této akce si Makedonci vzali to nejcennější - sebevědomí -, aby okamžitě Noveski z metrového ofsajdu usměrňoval do sítě právě Trichovského dodávku napříč pokutovým územím.
Ostrované byli dále očividně otřeseni, stěží si přidali několik přihrávek za sebou. Naproti tomu Balkánci nebezpečně hrozili z protiútoků, takže se nakonec McGregor musel solidně ohánět - třeba když blokoval Ibraimiho ránu.
Teprve s příchodem 30. minutě se Skotové skrze duo M+M (Mackie, Maloney) začali probouzet. Prvně jmenovaný působil problémy ať už přesnými centry (jeden takový odhlavičkoval mimo Webster), nebo samotnými střelami (z přímého kopu donutil Bogatinova k bystrému zákroku).
Nakonec domácím honba za vyrovnáním skončila ještě před přestávkou, když Mackie parádní individuální akcí nadopoval skórujícího Millera, ovšem že by na tomto vitálním gólu ostrované dále dovedli stavět, to se úplně říci nedá. Jakkoliv útočili častěji, do vedení měli opticky stále blíže Makedonci. Hasani takhle střelou zpoza šestnáctky orazítkoval levou tyč McGregorovy svatyně, přičemž skotský brankář později musel včas startovat na pomalu unikajícího Ivanovského.
V závěrečných pasážích už muži v modrém kompletně odešli. Jejich poslední výraznou šancí zůstala kombinace Adama s Rhodesem těsně po příchodu obou mužů. Tehdy prvně jmenovaný centroval, aby útočník Huddersfieldu rozvlnil boční síť.
Belgie - Chorvatsko 1:1
Góly: 45. Guillaume Gillet - 6. Ivan Perišić
Belgičané v duelu favoritů skupiny B Chorvaty přestříleli a celkově byli lepším týmem - jenže co naplat, ve fotbale rozhodují góly, a ty dnes padly pouze dva. Po jednom do každé brány.A Chorvaté dokonce vedli, neboť už v šesté minutě otevřel skóre Ivan Perišić. Belgičané tak mohou děkovat svému zachránci Guillaume Gilletovi, jehož přesná trefa z nastaveného času první půle zachránila hvězdami nabitému celku alespoň bod. Oba celky tak zůstávají v kvalifikaci neporaženy.
Hosté mohou děkovat svému brankáři Pletikosovi, který se po celý zápas rozhodně nenudil; kola belgické ofenzivy roztáčel zejména Dries Mertens, který dnes na křídle odehrál velmi dobrý zápas.
První střelu na bránu zaznamenali diváci v Bruselu už po čtyřech minutách, kdy Alex Witsel, milionová posila ruského Zenitu Petrohrad, protáhla Pletikosu v chorvatské bráně - aby se po dalších dvou minutách měnilo skóre na opačné straně. Perišić vtrhl do vápna a přízemní ranou poslal hosty do vedení - 0:1.
Belgie se pokoušela odpovědět prostřednictvím Mertense, ale Pletikosa byl pozorný. Po celý první poločas domácí útočili, ale ani střela Christiana Bentekeho, ani hlavička Axela Witsela se mezi tři tyče nevešly. Už se zdálo, že úvodních pětačtyřicet minut je u konce, když Gillet vyzkoušel svoje štěstí a jeho rána zdálky překvapivě zapadla za zkoprnělého Pletikosu - 1:1.
Wilmotsovi svěřenci pokračovali i ve druhé půli ve festivalu zmařených šancí, a chorvatský gólman se vyznamenal při střelách Bentekeho a Mertense. Neuspěl ani Witsel, zatímco domácí gólman Thibaut Courtois úspěšně zlikvidoval Srnův přímý kop. A když i závěrečný pokus střídajícího Mirallase přelétl chorvatské břevno, rozešly se oba týmy smírně.
Srbsko - Wales 6:1
Góly: 16. Aleksandar Kolarov, 24. Zoran Tošić, 37. Filip Đuričić, 55. Dušan Tadić, 80. Branislav Ivanović, 90. Miralem Sulejmani - 31. Gareth Bale
Srbové doma rozdrtili Wales vysokým skóre 6:1 a rázně tak odpověděli na úvodní remízu ve Skotsku. Naopak hosté vypadají po dnešním výprasku daleko, předaleko od brazilských vod...Pro ostrovní reprezentaci šlo o nejhorší porážku od roku 1996 (1:7 s Nizozemskem) a vinu je nutno přičíst příšernému bránění, které Srbům dovolilo po brankách Kolarova a Tošiće vést 2:0 už ve 25. minutě. Vlnu naděje pro Wales vykřesal skvělým přímým kopem Gareth Bale, ale ještě do přestávky opět na dvoubrankový rozdíl zvýšil Filip Djuričić. Dílo zkázy pak ve druhé pětačtyřicetiminutovce dokonali Dušan Tadić, Branislav Ivanović a Miralem Sulejmani.
Fanoušci Walesu přitom doufali, že současná mladá generace pod vedením legendárního Garyho Speeda má na to ukončit dlouholeté čekání na další účast na mistrovství světa (naposledy se to povedlo v roce 1958). Po Speedově smrti se však vše obrátilo, Velšané prohráli pětkrát v řadě a zdá se, že toto čekání se protáhne o další čtyři roky.
Jestliže kouč Chris Coleman hledal na dvoubrankové porážce s Belgií pozitiva a chválil defenzivní výkon svého týmu, výlet do Srbska všechno rozcupoval na kousíčky. Defenziva kupila chybu za chybou už od samého začátku a Adam Matthews musel odvracet hlavičku nepokrytého Matiji Nastasiće; krátce nato si Darcy Blake málem vstřelil vlastní gól.
Po patnácti minutách už Wales zaslouženě prohrával. Po faulu Simona Churche na Ivanoviće sudí nařídil přímý kop, k němuž se postavil Kolarov a nechal za sebe mluvit svoji levačku - Boaz Myhill zareagoval příliš pomalu - 1:0.
Komická defenziva hostů kapitulovala podruhé o deset minut později, a Kolarov se tentokrát převtělil do role tvůrce šancí. Jeho výlet po lajně nedokázali zastavit ani Ashley Williams, ani Chris Gunter, a bek Manchesteru City se tak pohodlně propracoval až ke střele. Tu sice Myhill ještě vyrazil, ale pro nepokrytého Tošiće neznamenala dorážka do prázdné brány sebemenší problém - 2:0.
A Srbové pokračovali; Tadićova rána měla gólové parametry a nebýt Gunterova bloku, vedli Balkánci už o tři branky. Obrana hostů se hroutila prakticky při každém srbském útoku.
Přesto se však Colemanův tým vrátil do hry. Gareth Bale, momentálně nejcennější hráč velšského kádru, se vydal na výlet a byl nedovoleně zastaven Milanem Biševacem; k následnému přímému kopu se postavil sám a fantastickou ránou z téměř 30 metrů snížil - 2:1.
Jenže místo toho, aby tato branka hosty nabudila ke zlepšenému výkonu, Srbové nerušeně útočili dál. Blake se sice před vlastním gólmanem dostal k hlavičce, ale ta měla tak zoufalé parametry, že Tadićovi nedělalo žádnou práci poslat snadno získaný míč na Djuričiće, který se následně obtočil kolem Matthewse a propálil nebohého Myhilla potřetí - 3:1.
Coleman udělal do druhého poločasu dvě změny v obraně, ale dnes zkrátka nebylo jeho hráčům souzeno. Tadićovi trvalo jen deset minut, než zvýšil už na tříbrankový rozdíl; Ivanović obehrál špatně postaveného Balea i Rickettse a bez potíží se dostal až do útočného pásma, kdy už stačilo pouze přihrát Tadićovi do jednoduché koncovky - 4:1.
Ani pátý gól si ostrovní zadáci za rámeček zrovna nedají. Blake se ve vlastním vápně prakticky vzdal hlídání své pozice, čehož promptně využil Ivanović a pravačkou do spodního rohu branky poslal Myhillovi pátou "navštívenku" - 5:1. Skóre následně uzavřen střídající Miralem Sulejmani, jehož střela byla sice tečována, ale přesto přelétla gólmana hostí a zaplula do sítě - 6:1.
Itálie - Malta 2:0
Góly: 5. Mattia Destro, 90+2. Federico Peluso
Itálie podle očekávání doma porazila Maltu a po remíze s Bulharskem zaznamenala své úvodní kvalifikační vítězství. Fanoušci však zřejmě doufali v jasnější výsledek než 2:0.Domácí v Modeně příliš nepřesvědčili a dlouho vedli pouze o gól po brzké trefě Mattii Destra; definitivní pojistku přidal až v závěru Federico Peluso.
Italové si ze zápasu s Bulharskem (2:2) odnášeli určitá ponaučení, avšak dnešní zápas v Modeně nevykazoval známky výrazného zlepšení. Kouč Cesare Prandelli volal po přesvědčivějším výkonu a zpočátku to vypadalo, že jeho slova padla na úrodnou půdu - to když už po pěti minutách hry Marchisio přesným centrem našel Destra, který zpoza vápna nedal maltskému gólmanovi šanci - 1:0.
Alessandro Diamanti málem zvýšil vedení po dalších pěti minutách, ale Andrew Hogg v bráně hostí si s jeho přímým kopem výtečně poradil. Neprosadil se ani Pablo Osvaldo, který krátce poté hlavičkoval po Pirlově rohu, ale mířil vedle. Římský útočník se neprosadil ani ve své další šanci z 25. minuty, kterou zblokoval bránící Luke Dimech.
Malťané se k prvnímu náznaku šance propracovali po půlhodině hry, avšak dalekonosná střela Michaela Mifsuda přelétla břevno. Squadra Azzura odpověděla další ránou Diamantiho, se kterou si však Hogg snadno poradil. Ve 33. minutě pak mohlo být překvapivě vyrovnáno - střelu Rodericka Briffy musel Buffon vyrážet konečky prstů.
Ještě před přestávkou mohli zvýšit Bonucci a Pirlo, ale oba své šance zahodili. Italové očekávaně dominovali i po pauze, ale nepříjemnou střelu Lorenza Insigneho odvrátil obránce Andrei Agius. Hogg následně zlikvidoval slibný Osvaldův volej.
Jenže skóre zůstávalo nepříjemně nízké, a Malta toho podruhé málem využila. Po hodině hry to byl opět Roderick Briffa, který pořádně vystrašil italské fanoušky - naštěstí pro domácí však mířil těsně nad. Podobná situace se opakovala i o šest minut později - tentokrát musel Briffův pokus odvracet obětavý Antonio Nocerino.
Italové odpověděli nepřesnou střelou Marchisia, ale to už se schylovalo k závěrečnému náporu. Bonucci pálil nad, a proti Destrově střele musel zasahovat pozorný Hogg. Neuspěl ani Giampaolo Pazzini. Až v nastaveném čase se k rohovému kopu postavil Andrea Pirlo a Pelusova hlavička uklidnila nervózní fanoušky domácích - 2:0.
Bulharsko - Arménie 1:0
Góly: 43. Stanislav Manolev
Bulhaři pokračují ve chvályhodném začátku kvalifikace a po remíze s Itálií si připisují i první tři body za nejtěsnější výhru nad Arménií. Utkání hodně ovlivnily hned tři červené karty.Divoké čtyři minuty ve druhé půli ohraničila vyloučení domácího Svetoslava Djakova a hostujících Marcose Pizelliho a Gevorga Ghazarjana. Autorem jediné branky utkání byl Stanislav Manolev. Bulhaři mají nyní po dvou odehraných zápasech čtyři body a společně s Italy vedou tabulku skupiny B, zatímco Arménie má stále jeden bod.
Utkání začalo v ospalém tempu a prvním celkem, který zahrozil, byli Arméni - konkrétně Ghazarjan, který prověřil pozornost Nikolaje Mihajlova v bulharské bráně. Na druhé straně se k rohovému kopu postavil Vladimir Gadžev, na následný centr si naskočil Ivan Ivanov a jeho hlavička skončila jen těsně vedle.
Dvě minuty před přestávkou se málem měnilo skóre na 1:0 pro Arménii - jako blesk z čistého nebe totiž přišla Mchitarjanova rána z rohu pokutového území, která naštěstí pro domácí skončila pouze na tyči. A tak se mohlo potvrdit otřepané "nedáš, dostaneš" - o pouhou minutu později poslal Ivelin Popov do vápna pěkný centr, s jehož doklepnutím do sítě už Manolev neměl problémy - 1:0.
Arméni se s průběžným stavem nesmiřovali lehce, a když těsně po přestávce málem zvýšil Veselin Minev, začalo to na hřišti jiskřit. V 73. minutě ztratil Pizelli nervy a byl vyloučen za násilné chování; stejný osud postihl i Djakova, který obdržel druhou žlutou kartu. Ze stejného důvodu se v 76. minutě poroučel ze hřiště Ghazarjan, a Bulhaři už proti oslabenému soupeři vedení bez problémů uhájili.
Rakousko - Německo 1:2
Góly: 57. Zlatko Junuzović - 44. Marco Reus, 52. Mesut Özil (pen.)
Velice pozitivní bilance Němců v utkáních proti Rakousku napsala další kapitolu. Přestože domácí se favorizovanému soupeři dokázali takřka ve všem vyrovnat, jediný hlavní ukazatel přesto rozhodl a Nationalelf se tímto drží na čele skupiny C.Na dřívější rakouské poměry nevídaná věc - základní sestava Marcela Kollera se obešla bez jediného (!) zástupce domácí nejvyšší soutěže. Přitom hned devět adeptů "dodala" německá bundesliga, už jenom tento fakt podtrhuje stoupající úroveň rakouské reprezentace. Druhá strana se oproti duelu s Faerskými ostrovy vrátila ke klasickému rozestavení 4-2-3-1 s Felixem Kroosem ve středu, jenž tak nahradil Maria Götzeho. Do obrany se postavil také Schmelzer, což "vyšouplo" Mertesackera.
Hektický začátek podtrhnul Hummels, který balón poslal jen na kopačky Baumgartlingera, ten okamžitě nastartoval Harnika, stuttgartského křídelníka ovšem za minutu dvanáct vyrušil Badstuber a z nadějně vyhlížející akce tak nic nebylo. Aby to Rakušanům "nebylo líto", zazmatkoval pro změnu Almer, před Klosem se tím otevírala zajímavá příležitost, velezkušený kanonýr však prostor branky nenašel.
Utkání rozhodně nenudilo. Němci drželi míč pod kontrolou a trpělivou kombinační hrou se snažili dostat k ohrožení soupeřovy branky, domácí však vytrvale hrozili z rychlých protiútoků a mimo jiné jim v tom nahrávalo také velké množství chyb ve středu pole. Zpoza vápna tak zkusil hned dvakrát štěstí obávaný dělostřelec Ivanschitz, jehož doplnil také Harnik a Junuzović, ani jeden z nich ale nedokázal strážce hostující svatyně výrazněji ohrozit. Z ničeho nic pak mohlo v 19. minutě udeřit na opačné straně: Özil posadil standardku na hlavu Müllera, jeho pokus však u své pravé tyče vytěsnil hbitý Almer!
Diváky na vídeňském pažitu bavil otevřený fotbal z obou stran. Pozornost rakouského brankáře vyzkoušel Kroos, avšak prioritní hrozbou byl zejména na opačném pólu hřiště nezastavitelný expres Harnik, ani jeho snaha však k očekávanému výsledku nevedla. Mezitím opětovně z dálky neuspěl Ivanschitz. Těsně před odchodem na pauzu pak Klose posunul míč na Reuse, ten si udělal kužely hned z několika hráčů a pohotovou ranou na bližší tyč nečekaně otevřel skóre - 0:1.
Střelec vedoucí branky si na trávníku příliš dlouho nepobyl, po změně stran jeho místo zaujal klubový spoluhráč z Borussie Dortmund Mario Götze. Německá snaha uklidnit hru byla evidentní a kulatý nesmysl se povětšinou pohyboval jen na hostujících kopačkách. Očekávaný proces navíc notně urychlil neohrabaný Kavlak, jenž ve vápně poslal k zemi Müllera a nařízenou penaltu bezpečně proměnil Özil - 0:2.
Domácí aktivita byla rázem tatam a všechno nasvědčovalo tomu, že Německo již utkání pohodlně dovede ke tříbodovému závěru. Na programu však měla být dramatická koncovka: Arnautović si prohodil balón mezi dvojicí Götze - Schmelzer a následný centr na přední tyči usměrnil za brankovou čáru obětavý Junuzović, který předčil Lahma - 1:2. Německý kapitán si vzápětí mohl vylepšit pošramocenou reputaci, Müller však prostor tří tyčí nenašel.
Opětovné zaváhání si však krajní bek mnichovského Bayernu připravil na 72. minutu: čerstvě příchozí Burgsteller se najednou hnal z úhlu tváří v tvář na Neuera, ten si však poradil na výbornou a svůj tým uchránil od nejhoršího! Na přetřes se ovšem i přesto dostal závěrečný nápor a hned po dvou slibných možnostech si připsali Pogatetz a Arnautović, druhý jmenovaný ale trestuhodně selhal.
Švédsko - Kazachstán 2:0
Góly: 37. Rasmus Elm, 90+4. Marcus Berg
Mise splněna. Podobná slova mohl po utkání s Kazachy volit švédský kormidelník Ekir Hamrén, jenž tak nyní může směle hledět k nadcházejícím duelům, mimo jiné také k utkání na půdě Německa, kde se Seveřanům dlouhodobě nedaří.Skandinávské mužstvo podle očekávání hned od první minuty drželo taktovku ve své ruce a bylo jenom otázkou času, kdy se dostane na dostřel kazašské branky. To se podařilo Rasmusovi Elmovi, ten však z ideální pozice branku vysoko přestřelil. Velké nebezpečí opětovně vznikalo po standardních situacích Larssona, přičemž jednu z nich o chlup nevyužil Wernbloom.
Domácí se ne a ne dočkat, zvyšující tlak ovšem nakonec přinesl kýžené vyústění krátce před odchodem do kabin: Lustig našel přesným pasem od levé postranní čáry Elma, a ten se napodruhé nemýlil - 1:0. Ten samý hráč mohl zanedlouho přidat pojistku, tentokráte ho ale pro změnu zradila přesná muška.
Ve stejném duchu se pokračovalo i po obrátce. Larsson našel hlavu Zlatana Ibrahimoviče, kanonýr PSG ovšem na Sidelnikova nevyzrál! Zahrozili také Asiaté, avšak Šabalin mířil jenom do místa, kde stál nachystaný Jonas Olsson. Hostujícího brankáře pak nedokázal překonat ani střídající Emir Bajrami, což mohlo Švédy mrzet, Rožkov však na Isakssona nevyzrál! Definitivní klid pak domácí družině zajistila v nastavení spolupráce Ibrahimoviče s Bergem - 2:0.
Tým | Zápasy | Výhry | Remízy | Porážky | Skóre | Body | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | ![]() | Německo | 2 | 2 | 0 | 0 | 5:1 | 6 |
2. | ![]() | Švédsko | 1 | 1 | 0 | 0 | 2:0 | 3 |
3. | ![]() | Irsko | 1 | 1 | 0 | 0 | 2:1 | 3 |
4. | ![]() | Rakousko | 1 | 0 | 0 | 1 | 1:2 | 0 |
5. | ![]() | Kazachstán | 2 | 0 | 0 | 2 | 1:4 | 0 |
6. | ![]() | Faerské ostrovy | 1 | 0 | 0 | 1 | 0:3 | 0 |
Maďarsko - Nizozemsko 1:4
Góly: 7. Balázs Dzsudzsák (pen.) - 3. Jeremain Lens, 19. Bruno Martins Indi, 53. Jeremain Lens, 75. Klaas-Jan Huntelaar
Holandsko má možná novou hvězdu, dnešní večer patřil jednoznačně Jermainu Lensovi, který vstřelil dvě branky a pro brankáře Bogdana znamenal neustálé nebezpečí. Poslední trefu přidal osvědčený útočník Klaas-Jan Huntelaar.Holanďané doslova vlétli na domácí a již ve třetí minutě se dostali do vedení. Wesley Sneijder našel Luciana Narsingha, který si míč narazil s Robinem van Persiem. Nový útočník Rudých ďáblů nacentroval na nabíhajícího Lense a ofenzivní klenot PSV zkušené hlavičkoval do protipohybu brankáře Bogdana - 1:0.
Bleskurychlou odpověď ale měli domácí již připravenou, neboť o pouhé čtyři minuty později svítilo na tabuli nerozhodné skóre 1:1. Mladík Jordi Clasie fauloval ve vápně pronikajícího Zoltana Geru a rozhodčí byl ve svých názorech na tuto situaci více než nekompromisní. K penaltě se postavil zkušený Balazs Dzsudzsák a Maarten Stekelenburg lovil míč ze sítě.
Neuběhlo ani patnáct minut a skóre se měnilo opět. Tentokrát se přiklonilo na stranu hostí. Sneijderův centr zachytil na zadní tyči nehlídaný Bruno Martins Indi a v poklidu hlavičkoval - 2:1 pro Oranjes.
Jermaine Lens mohl přidat třetí branku holandského výběru, když si poradil s obranou ve složení Koman - Vanczak, ale brankář Bogdan jeho střelu vystihl a zneškodnil. Osm minut po změně stran se ale Lens svého druhého gólu v zápase přeci jen dočkal. Napadání Narsingha zakončil Lens pohotovou střelou přes brankáře Bogdana a zvýšil.
Pět minut poté musel své kvality ukázat Maarten Stekelenburg, který reflexivním zákrokem zneškodnil spolupráci Vanczaka s Priskinem a nedopustil dramatickou zápletku. Těsně nad Bogdanovu bránu poté mířil tvůrce hry Interu Milán, Wesley Sneijder, jehož rána uvedla rychlé ruce brankáře Bogdana opět do práce.
Oživení do skomírajících holandských řad vnesl také střídající útočník Huntelaar. Nejprve se prosadil po chybě domácí obrany, poté jeho druhou snahu o skórování zastavila s vypětím sil obrana Maďarska. Ani ta ale dnes nezastavila Lense a spol. Domácí sice dokázali vstřelit branku favoritovi, utkání ale dopadlo podle očekávání a Holanďané jsou se šesti body první.
Turecko - Estonsko 3:0
Góly: 44. Emre Belözoğlu, 60. Umut Bulut, 75. Selçuk Inan
Estonsko se v minulé kvalifikaci propracovalo až do baráže, v té aktuální ale ztrácí naděje na zajímavé umístění hned na začátku. V pátek prohrálo doma s Rumunskem, nyní nestačilo v Turecku.Pro hosty přitom začal zápas velmi nadějně, po několika minutách se do míče opřel Lindpere a trefil tyč. Utkání pak hodně ovlivnil moment z 20. minuty, Jääger fauloval Yilmaze a sudí Marcin Borski mu ukázal rovnou červenou kartu.
Turci podle očekávání kontrolovali hru a vytvářeli si šance, dlouho ovšem chyběla přesnost v zakončení. Tu postrádali Bulut, Yilmaz a Arda Turan. Když už pak Yilmaz trefil prostor mezi tyčemi, byl proti jeho střele připraven Parejko.
Parejko se proti Yilmazovi v první půli zaskvěl ještě jednou a vyškrábl i trestný kop Emreho, čisté konto ovšem až do přestávky neudržel. Ve 44. minutě se k míči v pokutovém území dostal Emre a přesnou střelou otevřel skóre - 1:0.
Druhá půle přinesla stejný obrázek, jako ta první, Estonci byli pod velkým tlakem a dvakrát mu neodolali. Po hodině hry zvyšoval Bulut, patnáct minut před koncem stanovil konečnou podobu výsledku Inan. Další zásahy pak s chutí hrajícím domácím už vynikající Parejko nepovolil.
Rumunsko - Andorra 4:0
Góly: 29. Gabriel Torje, 44. Costin Lazăr, 90. Valerică Găman, 90+3. Alexandru Maxim
Rumunsko splnilo roli favorita a doma porazilo Andorru, kanonáda se ovšem nekonala. Ještě chvíli před koncem domácí favorit vedl jenom o dvě branky.Do první šance se překvapivě dostali hosté. Pujol zahrával trestný kop, na jeho centr si naběhl Sebastian Gomez a jeho zakončení minulo rumunskou svatyni. Rumunsko se do tempa dostávalo pomaleji, než se očekávalo, první vlaštovkou byla střela nad, jejímž autorem byl Bourceanu. Neúspěšně pak štěstí zkoušel Torje, který byl zablokován.
Torjeho to příliš dlouho mrzet nemuselo, ve 29. minutě se k němu dostal míč v pokutovém území a po tvrdé ráně to bylo 1:0.
Dvakrát se následně snažil zvýšit Grozav, na jeho neúspěšnou snahu pak dala zapomenout 44. minuta a v ní branka Lazara - 2:0.
Rumunsko o poločasové přestávce přišlo o zraněného brankáře Lobonta, po změně stran pak musel střídat i útočník Marica a na ofenzívě to bylo znát - až na pokus Torjeho neměl Josep Gómes v hostující svatyni téměř žádnou práci.
Andorra v závěru vystrčila růžky a Pujol s Gomezem se snažili o snížení, místo toho ovšem přišly dva zásahy na druhé straně. V první minutě nastavení zvýšil na 3:0 Gaman, o dvě minuty později pak dal výsledku konečnou podobu Maxim.
Švýcarsko - Albánie 2:0
Góly: 23. Xherdan Shaqiri, 68. Gökhan Inler (pen.)
Mužstvo Ottmara Hitzfelda potvrdilo herní pohodu z úvodu kvalifikace a výhrou nad Albánií si na své konto připsalo další tři body, celkově jich má už šest a po zásluze se ujalo vedoucí pozice ve skupině E.Balkánci začali v duchu předchozího utkání s Kyprem a Benaglio se musel již po čtvrthodině ohánět po dalekonosném pokusu Mehy. Byli to ovšem Švýcaři, kdo se mohl o chvíli později radovat: Xhaka našel přesným míčem Shaqiriho, jenž neváhal a povedenou přízemní střelou nedal Ujkanimu šanci zasáhnout - 1:0.
Krátce nato mohl po Shaqiriho volném přímém kopu přidat druhou branku Djourou, jeho hlavičku však pohotový strážce albánské branky zastavil! Vzápětí z rychlého protiútoku pálil na druhém konci hřiště Bulku, ani tady se však čísla na ukazateli skóre neměnila.
Od této sezóny čerstvá posila Bayernu Mnichov na sebe v tomto utkání poutala nejvýraznější pozornost - další rána subtilního středopolaře ale skončila pouze u Ujkaniho. Definitiva z domácího pohledu se udála dvacet minut před koncem řádné hrací doby: Lila ve vápně svrhnul Stockera a Inler zkušeně upravil na 2:0.
Norsko - Slovinsko 2:1
Góly: 26. Markus Henriksen, 90+3. John Arne Riise (pen.) - 16. Marko Šuler
Jako bájní Vikingové dokázali Norové vstát z popela a výhrou nad Slovinskem se opět reálně vracejí do postupové matematiky! Hosté sice zásluhou Šulera drželi vedení, ještě do obrátky však svěřenci Egila Olsena srovnali a kýžené tři body zajistil v nastavení Riise.Souboj dvou poražených mužstev z prvního hracího dne lépe odstartovali hosté, kteří působili o poznání aktivnějším dojmem. Tato slova mohl podtrhnout po čtvrthodině hry Kurtic, jeho dalekonosný pokus však Jarstein za svá záda nepustil! Záhy však udeřilo na druhé straně: ten samý hráč rozehrál standardku, domácí brankář míč vyrazil pouze k Šulerovi, jenž ho i přes ofsajdové postavení dopravil na místo určení - 0:1.
Za Nory byl suverénně nejnebezpečnějším hráčem John Arne Riise, po jehož vydařené střele se musel Oblak pořádně otáčet. Hned nato mohl pojistit slovinské vedení Matavž, prostor ohraničený třemi tyčemi ale nenašel! To ho pak vzápětí mohlo mrzet: Elyounoussi natáhl z velké dálky, kulatina se sice odrazila od břevna, ale jenom k připravenému Henriksenovi - 1:1.
Jestliže nesmírně aktivní Kurtic těsně před odchodem na přestávku zamířil vysoko nad branku, po změně stran se o "zastřelovací" ránu postaral Braaten, ani jemu se však nevedlo o nic lépe. Ani jedna strana nechtěla připustit další zaváhání a tomu naprosto odpovídal průběh hry, kdy se hrálo takřka bez šancí před oběma brankami. Výjimkou byla možnost Henriksena, tomu však vystavil stopku Obal.
Když už se všechno klonilo k nic neřešící remíze, tak ve čtvrté nastavené minutě Kelhar v pokutovém území fauloval taktéž střídajícího Søderlunda a rozhodčí Aydınus musel ukázat na penaltový puntík. Balón si vzal pod svouji správu zkušený John Arne Riise a nekompromisně vystřelil Norům důležité vítězství - 2:1.
Kypr - Island 1:0
Góly: 58. Konstantinos Makrides
Island v pátek porazil Norsko a nyní si dělal zálusk na body z duelu s papírově slabším soupeřem. Na ty ovšem nakonec nedosáhl, Kypr po několika letech znovu slaví soutěžní výhru.V úvodu byl hodně vidět Gylfi Sigurdsson, po jeho dvou akcích měl šance Birkir Bjarnason, jenomže ani jednu neproměnil. Na druhé straně se až ve 32. minutě osmělil Solomou, jeho ránu Halldórsson kryl.
V utkání padla jediná branka a v 57. minutě se o ní postarali domácí, přesně mířil Makrides.
Islanďané nesložili zbraně, nepoložilo je ani vyloučení Sölviho Ottesena a v samém závěru mohli urvat bod, jenomže Finnbogason nastřelil pouze břevno.
Portugalsko - Ázerbájdžán 3:0
Góly: 63. Silvestre Varela, 85. Hélder Postiga, 88. Bruno Alves
Portugalci doma podle předpokladů rozdrtili Ázerbájdžán a vyhráli snadno 3:0, když zasypali branku protivníka 33 střelami, z čehož 20 našlo svůj cíl.Na vítěznou branku však domácí favorit čekal až do 63. minuty, kdy jej vysvobodil střídající Silvestre Varela po pouhých 82 sekundách na hřišti. Finální podobu skóre potom v závěrečných pěti minutách ustanovili Hélder Postiga a Bruno Alves.
Svěřencům Paula Benta dnes štěstí dlouho nepřálo - ještě za stavu 0:0 totiž hned čtyřikrát (!) trefili brankovou konstrukci. Největší hvězda domácích Cristiano Ronaldo měl sám několik šancí ke skórování, ale fanoušci na stadionu v Braze museli vyčkat až příchodu svého spasitele Varely.
Portugalci tak mají po dvou zápasech plný počet bodů a trůní společně s Rusy na čele své kvalifikační skupiny.
První šanci domácích měl už po pěti minutách Bruno Alves, ale jeho střelu po Meirelesově rohu zblokoval Mahir Šukurov. O šest minut později se vyznamenal ázerbájdžánský gólman Kamran Agajev, když konečky prstů vytlačil Meirelesovu střelu. V 18. minutě trefil Postiga tyč, a totéž zopakoval Joao Moutinho v minutě třiadvacáté.
Agajev dlouho platil za hrdinu hostí a srdnatě držel skóre na překvapivém bezbrankovém stavu; zuby si na něm vylámali třeba Moutinho či Veloso. V nastaveném čase první půle sice nestačil na Postigovu střelu, ale zachránila ho tyč - už potřetí v zápase.
Po přestávce ožil Cristiano Ronaldo, ale všechna dějství jeho soukromé bitvy s Agajevem vyhrál azerský gólman. Největší šanci měla hvězda Realu Madrid v 58. minutě, když minula z malého vápna; něco podobného se zopakovalo i v minutě 79.
To už ale Portugalci konečně vedli. Varela vystřídal Velosa a prakticky okamžitě po svém nástupu na hřiště se uvedl přesnou střelou z pokutového území do pravého rohu branky - 1:0.
Agajev potom sice bravurně zlikvidoval pokusy Naniho, Ronalda i Joaa Pereiry, ale osud jeho týmu byl už zpečetěn. Ronaldo v 85. minutě vyzval ke skórování Postigu a portugalský útočník nezaváhal - 2:0. Definitivní podobu výsledku pak určila Alvesova hlavička po Moutinhově rohu o tři minuty později - 3:0.
Severní Irsko - Lucembursko 1:1
Góly: 14. Dean Shiels - 86. Daniel Da Mota
Pokud si snad v Severním Irsku dělali naděje alespoň na baráž, po dnešku je natuty musejí pustit k vodě. V belfastském Windsor Parku se totiž zrodila nečekaná remíza s trpaslíkem z Lucemburska. Tomu alespoň bod za remízu vystřelil až čtyři minuty před koncem Da Mota.Pro Severní Iry to byl neobyčejně frustrující zápas. Do ofsajdu byli chyceni rovnou 13krát, přičemž Kyle Lafferty docela klidně mohl slavit hattrick - kdyby všechny tři trefy nebyly usvědčeny z nekorektnosti. Aby toho nebylo málo, druhou žlutou kartu této kvalifikace uviděl v prvním poločase Gareth McAuley, takže právě jeho služeb nebude moci příště využít už tak rozezlený trenér Michael O’Neill.
Ten si po utkání stěžoval na polevení v druhém dějství, na propad úrovní tempa hry i energie vlastních fotbalistů. Přitom před změnou stran to nevypadalo věru zle a Lucembursko zdánlivě směřovalo za desátou porážkou v soutěžním utkání v řadě. Shiels koneckonců už po 14 minutách zužitkoval Evansovu uličku k brzkému úderu, aby pak Lafferty dvakrát neregulérně skóroval - jednou byl zavržen pro údajný faul, podruhé pro ofsajd.
Lucemburkové se mezitím omezovali jenom na dalekonosné pokusy, zatímco domácí pálili jedna radost. Lafferty dále troskotal na Joubertovi či vlastní ambicióznosti (když nepovedeně loboval), obránce Baird minul a Chris Brunt pro jistotu ozkoušel pevnost brankové konstrukce. Později frustraci ještě učinil zadost starý známý Lafferty, do třetice nepřipuštěný ke gólovým oslavám (znovu ofsajd), a pak už to přišlo.
Da Mota, na němž se mimochodem dříve "vyfauloval" McAuley, v 86. minutě odrazil svůj pokus o McGiverna, takže zničehonic dokonale odstavil ze hry bezmocného a dosud stěží zaměstnaného brankáře Carrolla.
Izrael - Rusko 0:4
Góly: 7. Aleksandr Keržakov, 18. Aleksandr Kokorin, 64. Aleksandr Keržakov, 78. Viktor Fajzulin
Velmi dobře otevřeli kvalifikaci Rusové, kteří mají na svém kontě dvě výhry. V Izraeli si počínali suverénně a zvítězili 4:0.Hostujícímu týmu hodně pomohla už šestá minuta, v ní z dálky napřáhl Keržakov a trefil parádně - 0:1.
Domácí se ještě pořádně nestačili otřepat z úvodního zásahu a už prohrávali o dvě branky. O dvanáct minut později se do šance dostal Kokorin a Aouate lovil míč ze sítě podruhé.
Rusové zápas opanovali a před přestávkou mohli přidat další branky. Glušakov a Vasilij Berezuckij mířili moc vysoko, po střele Keržakova pak měl práci Aouate. Samotný závěr úvodní části hry pak patřil domácím. Vše začala nepřesná rána Natcha, velkou příležitost pak propásl Radi, když nastřelil břevno. Tentýž hráč pak neměl ideálně seřízená mířidla ani v nastaveném čase.
Izraelskou ofenzívu po změně stran ještě přišli podpořit Ben Sahar a Eden Ben Basat, který se hned uvedl nepřesnou hlavičkou po centru Natcha.Podobně se Ben Basatovi zadařilo i o několik minut později, na druhé straně mezitím zahrozili Glušakov a Samedov.
Domácí šance na bodový zisk definitivně vzaly za své v 64. minutě, Fajzulin centrem našel Keržakova a ten z hranice malého vápna zaznamenal dvou druhou trefu v zápase. V 77. minutě pak centroval Samedov a do střelecké listiny se zapsal Fajzulin.
Domácím nebyla přána ani čestná branka, neúspěšně o ní usilovali Radi a Ziv.
Tým | Zápasy | Výhry | Remízy | Porážky | Skóre | Body | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | ![]() | Rusko | 2 | 2 | 0 | 0 | 6:0 | 6 |
2. | ![]() | Portugalsko | 2 | 2 | 0 | 0 | 5:1 | 6 |
3. | ![]() | Lucembursko | 2 | 0 | 1 | 1 | 2:3 | 1 |
4. | ![]() | Severní Irsko | 2 | 0 | 1 | 1 | 1:3 | 1 |
5. | ![]() | Ázerbájdžán | 2 | 0 | 1 | 1 | 1:4 | 1 |
6. | ![]() | Izrael | 2 | 0 | 1 | 1 | 1:5 | 1 |
Řecko - Litva 2:0
Góly: 55. Sotiris Ninis, 72. Konstantinos Mitroglou
Řecko si po Lotyšsku poradilo i s Litvou, i když na první branku se čekalo hodně dlouho. Čtvrtfinalista letošního evropského šampionátu tak kvalifikaci o postup do Brazílie odstartoval na jedničku.Řekové byli od úvodu lepším týmem a skóre mohli otevřít už v páté minutě, Gekas z dobré pozice hlavičkoval mimo. Za hosty odpověděl Mikoliunas, Kamezis si na své konto připsal jeden z mála zákroků.
Ve 26. minutě zahrávali domácí trestný kop, Ninis poslal na litevskou bránu hodně nepříjemný míč a Karčemarskas měl co dělat, aby vyrazil nad břevno. Ve 42. minutě měl pak Karčemarskas znovu spoustu práce, tentokráte proti zakončení Fortounise. Tečku za prvním poločasem pak udělal nepovedený lob Katsouranise z dvaceti metrů.
V úvodu druhé půle se znovu vyznamenal Karčemarskas, tentokráte zlikvidoval hlavičku Mitrogloua z bezprostřední vzdálenosti. V další šanci pálil vedle Tziolis, poté už se ale domácí fanoušci mohli radovat. V 55. minutě hlavičkoval Mitroglou pouze do tyče, odražený míč ale dopravil na místo určení Ninis - 1:0.
A nakonec nezůstalo u jedné branky, v 72. minutě se totiž zasloužené odměny dočkal aktivní Mitroglou, jemuž gólovou pozici připravil Ninis.
Slovensko - Lichtenštejnsko 2:0
Góly: 37. Marek Sapara, 79. Martin Jakubko
Žádná gólová kanonáda se nekonala. Slováci si moc dobře nevěděli rady s lichtenštejnskou obranou, pozornou tvrz překonali až v 36. minutě díky gólu Sapary. Ve druhém poločase přidali další branku, o tu se postaral Jakubko. Slovenští reprezentanti, kteří nepodali přesvědčivý výkon, nakonec slaví povinné vítězství 2:0. V tabulce kvalifikační skupiny G tak mají po dvou zápasech čtyři body.Slováci se pokoušeli hned v úvodu vstřelit rychlý gól. Už v šesté minutě se jim to mohlo podařit, ale Zabavník po Stochově přihrávce nepřekonal lichtenštejnského brankáře Jehleho. Hosté dobře bránili a odolávali slovenskému útoku. V 25. minutě dokonce vystrčili růžky Lichtenštejnci, když z dvacetimetrové vzdálenosti ohrozil domácí bránu Polverino, brankář Kuciak musel předvést parádní zákrok.
Diváci si museli v Pasienkách na první gól počkat až do 36. minuty, kdy se do vedení dostali favorizovaní slovenští fotbalisté po trefě Marka Sapary. Ten v pokutovém území nadvakrát dotlačil míč do brány. Slovensko tak vedlo 1:0 a tento stav mohlo zvýšit těsně před odchodem do šaten. Hamšik totiž v 41. minutě hlavičkou trefil břevno. Grigovi svěřenci vyhráli první půli 1:0.
I po změně stran byli domácí reprezentanti aktivnější. Do šance se dostal v 51. minutě Hamšík, jenž z třicetimetrové vzdálenosti krásnou ránou prověřil brankáře Jehleho, ale ten jeho pokus zneškodnil. V dalším průběhu zápasu si Slováci nedokázali vytvořit další vyloženou šanci. Na hřišti se děly zajímavé věci až od 77. minuty, kdy mohlo Lichtenštejnsko potrestat chybu slovenského brankáře Kuciaka, ale Hasler naštěstí pro domácí minul bránu.
O několik okamžiků později se slovenská družina dostala do dvougólového trháku zásluhou Jakubka, jenž po Stochově střele na bránu dotlačil míč do brány. Jakubko se málem blýskl i v nastavení, ale mířil těsně vedle levé tyče. Slováci nakonec vydřeli výhru 2:0 nad Lichtenštejnskem.
Bosna a Hercegovina - Lotyšsko 4:1
Góly: 12. Zvjezdan Misimović (pen.), 44. Miralem Pjanić, 54. Zvjezdan Misimović, 90+2. Edin Džeko - 5. Kaspars Gorkšs
Balkánci mají na začátku kvalifikačních bojů skvostnou formu a po kanonádě ve Vaduzu, kde se prezentovali osmi brankami, dokázali nasázet čtyři kousky do sítě Lotyšska. Ambiciózní celek tak razantně vykročil za svým cílem...Hostující tým přesto začal nejlépe, jak mohl. Hned po pěti minutách oslovil Klava ve vymezeném území Gorkšse a nic v tu dobu nenasvědčovalo další bosenské kanonádě - 0:1. Ovšem o pár minut později Krjauklis ve vápně zablokoval Džeka a sudí Aytekin nařídil pokutový kop. Míč si postavil na značku Misimović a s přehledem srovnal na 1:1.
Velkou možnost měl i sám útočník Manchesteru City, avšak na strážce lotyšské branky se mu vyzrát nepodařilo. Ani přesto však nemusel smutnit. Záhy využil dobré práce vysokého kanonýra Pjanić a bylo to ještě do konce prvního poločasu 2:1.
Krátce po příchodu z kabin se ten samý hráč pro změnu obsadil do role nahrávače a Misimović už neměl problém zavěsit - 3:1. Dvojice Misimović - Džeko poté zavzpomínala na svoji úspěšnou spolupráci v dresu Wlfsburgu, druhý jmenovaný ale napálil míč pouze do horní tyče Vaņinsovy svatyně! Chuť si však bývalý hráč Teplic přeci jen spravil v nastaveném čase, kdy uzavřel na konečných 4:1.
Tým | Zápasy | Výhry | Remízy | Porážky | Skóre | Body | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | ![]() | Bosna a Hercegovina | 2 | 2 | 0 | 0 | 12:2 | 6 |
2. | ![]() | Řecko | 2 | 2 | 0 | 0 | 4:1 | 6 |
3. | ![]() | Slovensko | 2 | 1 | 1 | 0 | 3:1 | 4 |
4. | ![]() | Litva | 2 | 0 | 1 | 1 | 1:3 | 1 |
5. | ![]() | Lotyšsko | 2 | 0 | 0 | 2 | 2:6 | 0 |
6. | ![]() | Lichtenštejnsko | 2 | 0 | 0 | 2 | 1:10 | 0 |
Anglie - Ukrajina 1:1
Góly: 87. Frank Lampard (pen.) - 39. Jevhen Konopljanka
V anglickém svatostánku Wembley se sešly dva týmy, jež se dlouhodobě prezentují aktivním pojetím a rychlou kombinací. Za příjemného počasí nás tedy čekal velmi zajímavý duel favoritů skupiny. Domácí byli hnáni obecenstvem, hosté chutí získat první body v dlouhé kvalifikaci.V první šanci se ocitli domácí a klidně se mohlo měnit skóre. Jermain Defoe se obtočil kolem dvou protihráčů a neomylně zavěsil. Problém spočíval v jeho faulu na Jarmolenka a písknutí tureckého sudího Cakira, takže branka nebyla uznána. Ukrajinci se ale snažit o aktivní napadání anglické rozehrávky a dařilo se jim čisté odebírání míčů. Z toho vznikaly rychlé protiútoky; jeden z nich zakončil Oleg Gusev centrem, který olízl Hartovu pravou tyč.
Přechodová fáze Anglii nevycházela, ukrajinská záloha se pohybovala jistě a hlavně účinně. Odebírání míčů proto nezabralo hostům více času, než jak by bylo nezbytné. Velkou šanci aktivně napadajícího Milnera skvěle zablokoval Selin, z následného rohu Albion sice hrozil, ale vážné nebezpečí pro brankáře Pjatova neznamenala ani hlavička Phila Jagielky.
Velké tempo hry neupadalo, oba tábory aktivně napadaly své protihráče. Skvělou práci v dresu Anglie odváděl již zmíněný Steven Gerrard, jehož neúnavné plíce mnohokrát znamenaly rozdíl. Ukrajince zdobil pohyb a nápaditost, Angličané se zaměřovali na rychlý přechod do útoku a pohlednou kombinační hru. V obrovské šanci se objevil Tom Cleverley, kterého našel možná v ofsajdovém postavení se nacházející Jermaine Defoe, nicméně Pjatov předvedl famózní zákrok a míč nohama vyrazil!
Pokud na Ostrovech nikdy neslyšeli jméno Jevhen Konopljanka, dnešní večer to razantně změnil. Zdánlivě odnikud přišla nahrávka na šikovného záložníka Dněpropetrovsku, který míč krásnou ranou zakroutil do rohu Hartovy brány a rozjásal hostující sektor!
Anglie se ale nevzdala a snažila se o rychlou odpověď - Lampardovu rychlou vybídku nezasáhl Cleverley. A opět mladík z Manchesteru! Skvělou práci na kraji hřiště odvedl James Milner, přesně nacentroval a Cleverley trefil z úhlu tyč. Dvouminutové nastavení již víc vzrušení nepřineslo. Ostatně, diváci se jistě nenudili a hráči na obou stranách odehráli první poločas ve vynikajícím tempu.
Druhé dějství začali aktivněji domácí. Johnsonův centr proletěl tečován celým pokutovým územím hostí, obrana ale roh odvrátila. Jarmolenkův centr odvrátil akrobaticky zasahující Johnson, za ním byl již jen Konopljanka. A víme, jak to dopadlo naposledy, když se hbitý záložník dostal k míči.
Pronikající Milner byl důvodem žluté karty pro Jevhena Selina, Gerrardův centr ale pozorná obrana Ukrajinců odvrátila. Po nepovedeném útoku domácích se míče chopil rychlonožka Konopljanka, jehož absolutně nestíhal vracející se Johnson. Po záložníkově centru mohl zakončit Zozulja, nakonec ale stopeři celou akci vyřešili. Dvakrát po sobě se probíjel k bráně obránce Baines, ale dvakrát jej také zneškodnila hostující obrana. K Defoeovi přibyl na hřišti druhý útočník s tváří Dannyho Welbecka, aby vnesl trochu vzruchu do poklidného života ukrajinských obránců.
Spolupráce Oxlade-Chamberlaina s Glenem Johnsonem vedla ke krásné střele, kterou Pjatov vyrazil, nevedla však ke gólu. Na Ukrajincích bylo sympatické pozorovat, že je vedoucí branka neukolíbala k letargickému vyčkávání, ale neustále napadali rozehrávku Albionu a drželi tempo utkání stále poměrně vysoko. Angličané až ke konci utkání pochopili to, co si hosté předsevzali již při znění hymny - důraz v osobních soubojích a agresivní napadání. Pokud jsem v úvodu mluvil o plících Steveho Gerrarda, deset minut před koncem ukázal minimálně stejné plíce střelec první branky, když si pohrál s každou překážkou a mířil na bránu.
Na druhé straně mířil do tyče střídající Welbeck, dnes domácím prostě nebylo přáno. Po krásné kombinaci Konopljanky se Zozuljou mohlo být skóre pro domácí ještě nepříznivější. Nakonec se to ale ukázalo jako fatální chyba, když se tři střídající hráči zapojili do společné akce, na jejímž konci Welbeck zasáhl ruku Chačeridiho. Sudí ukázal jasně na penaltovou značku a neméně jasně proměnil Lampard nabídnutou šanci - 1:1.
Na konci zápasu ještě stihl liverpoolský hrdina Gerrard inkasovat druhou žlutou kartu, po níž nedobrovolně opustil hřiště. V nervózním konci se oba týmy spíše smířily s bodem, celý zápas tomu odpovídal. Anglie má tedy čtyři body, hosté po jednom utkání jeden bod.
Polsko - Moldavsko 2:0
Góly: 33. Jakub Błaszczykowski (pen.), 81. Jakub Wawrzyniak
Polsko rozpačitě registruje svou první výhru v soutěžním zápase od porážky San Marina v roce 2009. Rozpačitě zejména proto, že naši sousedé v první půli proti slabému Moldavsku ani zdaleka nepřesvědčili, aby jej nakonec přemohli pouze rozdílem dvou vydřených branek.Vše přitom nasvědčovalo debaklu - Poláci si z Černé Hory přivezli vitální bod za remízu 2:2, zatímco Moldavané doma vůbec nedokázali vzdorovat Angličanům. Ve Wroclawi se ale valnou část zápasu hrála až podivuhodně vyrovnaná partie.
Ba ještě hůř - když se Blaszczykowski po faulu na Piszczeka ve 33. minutě radoval po proměněném pokutovém kopu, šlo dokonce zkonstatovat, že se Poláci ujali vedení poněkud nezaslouženě.
Do té doby se totiž činil hlavně jejich brankář Tytoń. Vyrážel Suvorovův přímý kop, poradit si bylo třeba i s dalekonosným pokusem Picusciase a v pohotovosti raději Tytoń musel být i při střelách Gatcana se Suvorovem, jež pokaždé zablokoval rebel z vlastních řad.
Teprve po přestávce se Poláci konečně srovnali a začali adekvátně plnit roli favorita. Moldavany už jen stěží k něčemu pouštěli, přičemž se dokonce probral i spící střelec Lewandowski. Tedy probral - alespoň k jedné zajímavé ráně na Namasca se odhodlal. Druhý gól tedy ve finále musel připadat poněkud netradiční střelec, když se hlavou prosadil Wawrzyniak.
San Marino - Černá Hora 0:6
Góly: 24. Luka Đorđević, 26. Fatos Bećiraj, 51. Fatos Bećiraj, 69. Elsad Zverotić, 78. Andrija Delibašić, 82. Andrija Delibašić
Jak se asi čekalo, Černohorci neměli se San Marinem pražádné starosti. Před přestávkou ho ještě šetřili, když se prozatím jen uklidnili dvěma slepenými zásahy, po ní už ale naplno úřadovali. Nakonec domácí konto zatížili šesti góly a duu Delibašić-Bećiraj scházel po závěrečném hvizdu jediný krok k hattricku.V Podgorici to v pátek nebyla žádná pohádka, remíza 2:2 s Polskem znamenala spíše zklamání. Tentokrát si ale Balkánci nemuseli s ničím lámat hlavy, jakkoliv šli do vedení až ve 24. minutě. Tehdy Luka Djordjević zblízka dorážel střelu hvězdného Jovetiće, jenž se dnes kupodivu mezi střelce zapsat nestihl.
Výrazně potřeba to každopádně nebylo, jelikož při chuti stále zůstávali jiní. Například Bećiraj, jenž se těsně po Djordjevićovi prosadil precizní ranou zvnitřku pokutového území, aby chvíli po obrátce dalším umístěným pokusem vlastně definitivně rozhodl. Poté už muži ze země obklopené Itálií nekladli vůbec žádný odpor.
Z větší dálky se vzápětí prosadil Zverotić, aby předznamenal pozdní show střídajícího Andriji Delibašiće. Muž, který dlouhodobě působí ve Španělsku, nejprve Simonciniho překonal z dorážky a pak zužitkoval přesný centr Kasalici.
Tým | Zápasy | Výhry | Remízy | Porážky | Skóre | Body | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | ![]() | Černá Hora | 2 | 1 | 1 | 0 | 8:2 | 4 |
2. | ![]() | Anglie | 2 | 1 | 1 | 0 | 6:1 | 4 |
3. | ![]() | Polsko | 2 | 1 | 1 | 0 | 4:2 | 4 |
4. | ![]() | Ukrajina | 1 | 0 | 1 | 0 | 1:1 | 1 |
5. | ![]() | San Marino | 1 | 0 | 0 | 1 | 0:6 | 0 |
6. | ![]() | Moldavsko | 2 | 0 | 0 | 2 | 0:7 | 0 |
Francie - Bělorusko 3:1
Góly: 48. Étienne Capoue, 68. Christophe Jallet, 80. Franck Ribéry - 71. Anton Pucila
Stejně jako před dvěma lety se v Saint-Denis na úvod kvalifikace představilo Bělorusko a znovu na lavičce domácích stál nový trenér. Jen výsledek tentokrát pro francouzskou ekipu vyzněl mnohem lépe, díky procitnutí ve druhém poločase zvítězili domácí 3:1 a s plným počtem bodů vedou skupinu I.Bělorusové začátkem září 2010 v Paříži senzačně triumfovali 1:0, domácí favorit si tak tentokrát dal na outsidera pořádný pozor. Mužstvo nového lodivoda Deschampse se nikam nehnalo, hrálo obezřetně, a ačkoliv v defenzivně bylo bezchybné, tak v ofenzivě toho moc nepředvedlo. Z prvního poločasu stála za zmínku snad jen šance Girouda, jehož hlavičku po Ribéryho centru ale od levé tyče vyrazil pozorný Veremko.
Po obrátce už Stade de France vidělo mnohem zajímavější hru a také první šanci hostů, když se Dragun zjevil sám před Llorisem, kapitán domácího výběru ale rychle zmenšil úhel a zakončení vyrazil. Fakt, že šlo o klíčovou situaci zápasu, vyplynul na povrch v devětačtyřicáté minutě. Po rychlém protiútoku prostrčil Jallet míč Ribérymu, který našel v druhé vlně Capouého a ten přízemní střelou otevřel skóre - 1:0.
Druhá branka v běloruské síti přišla v osmašedesáté minutě a znovu z pravé strany. Jalletovi se centr nepovedl takovým způsobem, že se transformoval v nechytatelnou střelu do přední šibenice a Veremko se nestačil divit - 2:0. Hosté z východu Evropy ale brzy utkání zdramatizovali, když čtyři minuty nato fauloval Yanga M'Biwa Pucilu a kopala se penalta. Tu Kornilenkovi sice chytil vynikající Lloris, ale Pucilova dorážka si již cestičku do sítě našla - 2:1.
Francouzská nervozita ovšem trvala jen dalších osm minut. Poté předvedli Deschampsovi svěřenci povedenou kombinaci, na jejímž konci stál Ribéry a ten vybíhajícího Veremka umně přeloboval - 3:1. Les Bleus tak poprvé v historii dokázali porazit Bělorusy a díky tomu si připsali druhé vítězství do startu světové kvalifikace.
Gruzie - Španělsko 0:1
Góly: 86. Roberto Soldado
Španělé otevřeli kvalifikační cyklus o postup na MS 2014 v Gruzii a hned na úvod se pořádně nadřeli. Domácí tým dlouho držel vyrovnané skóre, bod za bezbrankovou remízu mu sebral až chvíli před koncem Roberto Soldado.První půle nabídla očekávaný scénář - Španělé drželi míč a Gruzínci se soustředili na pečlivou defenzívu. Ta mohla kapitulovat už v jedenácté minutě, kdy po Xaviho rohu hlavičkoval Ramos, Loria byl ale pozorný. Další zajímavá situace přišla až ve třicáté minutě a domácí tentokráte měli štěstí - Silva nastřelil tyč.
Závěrečné minuty prvního poločasu pak patřily Loriovy. Ten si nejprve poradil s ranou Xaviho a těsně před odchodem do kabin vychytal Soldada, jehož v pokutovém území objevil Xavi.
Ani po změně stran se obraz hry výrazně nezměnil, z děje utkání ovšem vybočila situace, při níž se k zakončení dostal Amisulašvili - Casillase zachránila tyč.
Vicente Del Bosque se snažil zvýšit ofenzivní sílu svého týmu a za Busquetse poslal na hřiště Pedra, Silvu poté nahradil Cazorla. Změnit stav zápasu se následně snažili Pique a Alba, oba mířili nepřesně.
Deset minut před koncem se na hřiště dostal i Fabregas a byl to nakonec on, kdo pomohl najít recept na gruzínskou obranu. Záložník Barcelony dostal přihrávku od Pedra, následně předložil míč Soldadovi a ten už měl snadnou úlohu - 0:1.
Gruzínci v závěru vrhli síly do útoku a málem se jim povedlo vyrovnat. Ve skvělé pozici se ocitl Sirbiladze, jeho střelu ovšem na poslední chvíli zablokoval Ramos.
Komentáře (169)
Přidat komentářtyvole jednou za ca si tu vsadit , dam si tam Spanely jako jsitotu na zvyseni kurzu a oni ten gol nedaj ? :D
Dali
Neplaš sa
tak paráda, teď můžu konečně fandit ukrajincům
Tak teď už jen Ukrajina a Belgie vyhrat a bude na nejakej vyjezd navic
No dopici takovej FIFA gol :D
jak jsi dospěl k té dvojce na Ukrajinu? Vzájemný zápas na Euru a něco dál?
zaprvý se mi moc nelíbí nynější Anglickej tým a nevěřim mu, zadruhý mě celkem zaujala hra Ukrajiny a zatřetí mi přišel hrozně přepálenej kurz (6,6 na UA)
musim souhlas anglicka repre je casto mnohymi porad precenovana a ukrajinci prekvapily, na zapas nekoukam ale skore zatim hovori podobne
ten zapas je paradni z obou stran, krasnej rychlej fotbal plnej sanci. Doporucuju zapnout
Soldado mal byt na ME...
naco sa vracat k ME, ked Spanieli aj tak vyhrali
možno by vyhrali takým spôsobom,ktorý by sa páčil viac ľudom ako len fanatikom
já bych s tím moc nepočítal. Soldado v té poslední třetině sezony moc dobrou formu neměl, navíc dostal ještě poslední šanci v posledním přáteláku před nominací, který mu nevyšel. I kdyby nakonec jel, Del Bosque by mu věřil asi ještě méně než Negredovi a na hřišti by moc času nepobyl
no praveze ten pratelak bol snad najlepsi
skor ide o to, ze by si ten titul zasluzil
ano, po pětatřicáté to napišme
Cry me a river
Bulharsko - Armenie 3 červený během 5 minut
Nizozemsko v tuto chvíli bojuje v Maďarsku a v jeho sestavě chybí Arjen Robben. Záložník Bayernu Mnichov se během rozcvičení zranil, charakter a rozsah zranění zatím není znám.
Do řitě to už není možný
Vždyť fandíš Bayernu, tak se raduj.
on uz tam hraje tuzku v Bayernu? driv co sem sledoval trochu tak byl dost dulezitej clanek pro sbirani bodu
asi fotbal moc nesleduješ
Robbenův charakter je znám všem, určit diagnózu bude složitější
My sme ABSOLUTNE tragickí ked hrame doma s papierovo slabsim muzstvom ...1:0 hrame s andorou, 1:0 hrame s rusmi....hrame štylom,súper vymýšla, pokazí..- protiutok ....najtazsie zapasy pre slovensko bude doma s litvou a lotyšskom
Najlepsi vykon podal komentator Mirko Spacek, perly ako " Mino Stoch strelil snad najkrajsi gol v historii", "Treba hracom zatlieskat,v tomto teple sa hralo tazko", "V prvom polcase sme odohrali dobry priemerny vykon", " Vyborna strelecka strela" atd ... aky futbal,taky komentator
a inak postavit proti Lichte 4 obrancov a nechat jedneho hrotaka,tak to uzas ... co tak dat namiesto toho jedneho obrancu utocnika? Som po dlhej dobe chcel pozriet pokojny SVK repre zapas,ale toto bolo otras
Lichtenštejnsko bylo tragické? Mně se strašně líbili v té minulé kvalifikaci, hlavně u nás odehráli dobrý zápas, ve kterém měli tak čtyři tutovky
Ja na Lichte nemam ani jedno krive slovo ... hrali nad svoje moznosti,ja som tu hodnotil len SVK vykon
jj, já jsem to tam nějak "zkřížil" s tím, že posledně se mi líbili a v pátek dostali osm kousků, tak jestli šli nějak výrazně dolů, nebo to s Bosnou byl jenom jednozápasový kolaps a dneska zase hráli dobře
To nie je o pocte utocnikov mozes ich mat aj desat, ked nemaju dostatocny pohyb resp. dostatocnu podporu, tak ten gol das iba z nejakej haluze. Mna ta nasa nekompaktnost, laxnost, statickost a technicka nevyspelost doslova urazala. Vsetka cest Zabavnikovi, ale vidiet podobneho hraca na kraji v 21. storoci je atrapa, aka sa nevidi.
tak ja som toho Jakubka spominal preto,ze nasi v prvom polcase nakopovali lopty z obrany do utoku a vynechavali zalohu ... tym som chcel,ze vtedy tam chybal este druhy hrot ... viem,ze je to o pohybe,presnosti prihravok ... ale tiez som podotkol,ze je uplna hlupost hrat na 4 obrancov proti superovi ako je Lichte ...
Ale predsa nejde o to, ako je to poskladane postovo na ihrisku. Trebars Pekarik dnes casto podporoval ofenzivu, hoci svojskym sposobom, Skrtel sa vysuval dopredu, obcas sa o nieco zvlastne a neidentifikovatelne pokusil Zabavnik. Chyba nam urcita kvalita, bohuzial.
To tak dopadne, ak sa zveri prenos reprezentacneho muzstva takemu hnoju a odpadu, akym Markiza je.
takyto amatersky prenos som dlho nevidel ... ale pocul som,ze aj v Litve to vraj bolo komicke ... tam som nemal to "stastie" vidiet ten zapas
V Litve to bolo ešte horšie . Aj keď sa tomu ťažko veri...
len som pocul,ze Mirko Spacek snad volal z telefonnej budky
Nic len mi prislo smiesno s Alcantarovho prispevku. Aj ked nie z toho co napisal, ale proste slovenske televizie su vsetko jeden hnoj a prislo mi smiesno pri predstave, ze iba lokalne televizie stoja za nieco. Aj ked to neni do smiechu, ale je to skor smutne. DAJTO je uplny amaterizmus a proti Litve im isiel zvuk skor ako obraz. Komentator stoji za hovno. Na druhej strane Merciaka mam uz tiez plne zuby. Nevie byt objektivny. Samozrejme na komentar Slovenska je asi najlepsi. Premna osobne je najlepsi asi Jurko, ale z neho v nasich televiziach nic. Si pamatam, ze par zapasov vysielala aj JOJ a tam to nebolo az take zle.
No slovaci ako 2:0 s lichtenstajnskom doma???? aby nas to nemrzelo ked budeme mat rovnako bodov ako bosna a budes sa rozhodovat o postupe do baraze
Bosna celou tu skupinu rozstřílí
Super, vyšel mi tiket.
Ale dost se štěstím, Norové až penaltou v 94 minutě.
Chytnu Belgii, Norsko, Kypr, Finsko a utece mi Irsko - Lucembursko
Já sem dal Norsko, Švýcarsko, Německo, Turecko, Nizozemí. Za pade mám kousek přes tři stovky. Ale to Norsko byla fakt haluz, a to sem je na poslední chvílu vyměnil s Angličanama kterým sem vůbec nevěřil.
Proto jsem tak vytoceny
. Vsazim max jednou mesicne ta kilco. Kdyz hazard, tak ruleta.
Ale tys musel mít luxusní kurz.
Mne usla trapna Australia, kazdy ma svoje...
mne neuslo nic, cakam este na mexiko v noci a bude daco na pivo
Tak to máš asi bohaté rodiče, podle teorie pana Boly.
Vida
Belgie - Chorvatsko 1:1
tento zápas mi vzal tiket, dal jsem čistou jedničku především kvůli sympatiím k Belgii, věřil jsem, že to zvládnou, ale bohužel remíza...Chorvatsko je sice silný soupeř, ale i tak, doma by se mělo vyhrávat s kýmkoliv...
zebracke anglicko preda vyrovnalo
skoda pre Ukrajinu
Coentrao neda gol a neda a neda a neda
http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/255476_466577660040089_1627052841_n.jpg
Videl som dneska daco na Prime ako podpalovali jedno aj druhe. Viem, ze dakto oslepol ci co. Nieco viac o tom?
U nás vě městě (Havířov) se prodával pančovanej čep ve stánku na sídlišti
V republice se objevil pančovaný alkohol, nejspíš vodka. Už umřelo osm lidí, většina ve Slezku a na Moravě, ale jeden aji v Čechách. Policie se snaží zabavit co nejvíc podezřelého alkoholu a zatím to vypadá, že někdo dovezl ze zahraničí jedovatou vodku a naplnil ňou staré barely jedné hanácké likérky.
Plus dva lidi během dneška zemřeli v Polsku...
to je sialene
za toto normalne trest smrti
Niekedy si ten koniec sveta zelam...
Vše na webu tn.cz
Tak Španělé si možná užijí jednu z posledních společných kvalifikací. http://zpravy.idnes.cz/dva-miliony-lidi-v-ulicich-barcelony-d75-/zahranicni.aspx?c=A120911_214201_zahranicni_ert - i když nechápu, co brání referendu, když ze 6,5 miliónu obyvatel vyšlo do ulic 2 milióny lidí. Hmmm
Tohle se děje každý rok.
no, ale nechápu, co brání tomu referendu. Je naprosto zřejmé, že podpora veřejnosti k nezávislému státu je velká. Tak nechápu, kde to vázne. jse msi vždycky myslel, že je to názor jen pár fanatiků, ale pokud vyjde skoro třetina do ulic, tak to už něco znamená.
Neznamená to nic. Hodně těch lidí vyšlo do ulic kvůli chudobě a nezaměstnanosti a s nezávislostí to nemá až tolik moc společného. Naopak, Katalánsko nedávno požádalo vládu v Madridu jestli by nenavýšila financování regionů, protože mu hrozí insolvence.
Prý je tam problém v tom, že Katalánsko bylo hodně bohaté, ale v podstatě dotovalo Španělsko a teď na to doplácí a to se lidem nelíbí. Podobná rétorik je u Skotů, proč se máme dělit s celou Británii o zisky z ropy, když jsou v našich vodách. - rétorika k osamostatnění. - jinak a´t udělají referendum jako tenkrát v Quebecu a budou mít na čas klid.
V podstatě tak. Katalánsko je centrem průmyslu a jedním ze dvou nejbohatších regionů (s Baskickem), státu tudíž odvádí největší peníze, které se jim ale poté nevrací, což je hlavní ekonomický důvod, proč ti lidé protestují. Nutno ale říci, že ta situace není zas tak černobílá, protože k současné situaci Katalánsku pomohli i sami Španělé, když je po pádu Frankova režimu v rámci "odškodnění" podpořili a umožnili jim stát se tak nejsilnější oblastí. Osobně ale vůbec nevěřím, že se samostatného Katalánska dočkám, protože tahle problematika má tolik otazníků (EU, další regiony toužící po samostatnosti, výrazný propad kat. ekonomiky atp.), že takovou situace si nedokáže představit snad nikdo.
Já si teda myslím a je to můj úsudek. Že v době této krize dojde k odtržení problémových regionů a zvedne se vlna nacionalismu. Myslím, že bude trošičku paralela s dobou před druhou světovou válkou. Budou se prostě ukazovat viníci a lidi (národy) se vzájemně budou obviňovat, kdo za to může. (z krátkodobého hlediska to možná pomůže uhasit možné vznikající konflikty, na druhou stranu s dlouhodobého hlediska prostě Evropa bude vždycky vést k integraci)
Může se stát leccos, ale šlo mi o rozdělení mírovou cestou. Co se stane v případě krachu a vypuknutí anarchie, ani nechci předvídat.
Právě naopak. Když je krize, tak lidi řeší kde sehnat práci a co bude k jídlu. Politika a nezávislost se řeší až bude dobře. Tohle platí skoro všeobecně.
Právě, že lidé jenž nemohou nalézt tu prací a čelí tlaku chudoby, tak jsou daleko háklivější na populistická řešení a na nalezené viníka jejich bídy. Před druhou světovou válkou se viníky našli židi. Všimni si, že teď, když se nadává, tak za krizí v Evropě mohou Ti líní Řekové případně jižané a když se hledá viník ve státě, tk se většinou ukáže na cigány a tzv. socky. Oni přece můžou za to, jak se máme že nejsou peníze.
Jo, ale bída nikdy nevedla k osamostatnění. Naopak, o samostatnost vždycky bojovali ti co se měli spíš dobře, a chtěli toho využít a vládnout si sami. Proto se taky chce odtrhnout bohaté Katalánsko, bohaté Skotsko, bohatá Padánie, bohaté Vlámsko, bohaté Baskitsko. Chudá Sicílie by o odtržení nikdy neuvažovala.
Právě, že to vnímáš úplně tu opačně tu bídu a chudobu. Právě, že ty bohaté státy, co mají dostatek nakonec začínají chudnout a tím pádem hledají viníka toho, že chudnou a svalují to na ty, co údajně na nich "parazitují". Kdyby nebyla krize, tak si pořádně někdy ani nevšimnou, že od tu jde nějaká hrozba, ale ve chvíli, kdy to lidé začnou pociťovt na svých peněženkách, tak začnou hledat viníky a nejlepší je říci, za to můžou valoni, na ně doplácíme, za to může Madrid atd.
Ale ano, tohle platí. Ale když je krize, tak tohle lidi přestávají řešit a obracejí se na každodenní starosti. Otázka nezávislost se znovu objeví až bude zase líp. A to platí o všech velkých otázkách.
problem spanielska je ten, ze keby sa oddelilo katalansko, tak ako druhe by hned zacalo vyskakovat baskicko, kde su baskovia mentalne aj jazykovo uplne inde ako spanieli. a tam by baskovia chceli v ramci samostatneho baskicka aj francuzsky cast baskicka (pau, bayonne, biariztz) a by frantii urcite nedovolili. ak by sa odtrhli aj baskovai, tak svoje by chela aj andaluzia (turisticky priemysel, gibraltar, obrovsky sady a farmy) a tak by to islo do pecka cele... potom by zaali vyskakovat severni taliani, juzne tirolsko, samostana korzika, rozbitie belgicka, bosna sa chce delit, skotsko tiez... neviem, nedopadlo by to dobre. dnes, ked europa musi stat pokope proti emigrantom, moslimom, koranu, tak sa ideme delit a oslabovat...
Ve Španělsku je to o dost složitější než třeba v případě Velké Británie a odtržení Skotska. Nestačí dostatečný počet hlasů občanů Katalánska (který by dost možná nebyl ani teď), ale nejprve by musela mezi Španělskem a Katalánském vzniknout politická dohoda a poté by musela v referendu být pro nezávislost většina občanů celého Španělska.
tak to je pitomost, co se k tomu mají, co vyjadřovat Španělé? Upřímně je jedno jestli se odtrhnou nebo ne, ale když kolem dělají tkový humbuk, tak ať udělají to referendum. Myslím, že tohle více prospěje zemi. Než furt hrozba domnělého rozkladu.
Je to pitomost, ale daná zákony země. Samotné referendum v rámci Katalánska nic neznamená.
njn mají to dobře pozichrované, ale druhá věc, co nechápu Skotové, Velšané, Sev. Irové mají svou repre oficiálně, tak nevím proč FIFA měří dvojím metrem Baskům a Kataláncům. Protože ty autonomní státy své repre mají.
Ty tři britské státy a Severní Irové to mají za zásluhy o vznik fotbalu. Za nic jiného. Proto má třeba pravidlová komise takové složení, že v ní zasedá zástupce za Anglii, další za Skotsko, další za Wales, a další za Severní Irsko a zbytek světa má další čtyři hlasy.
Aha, tak ona je v tom takováhle protekce.
Faerské ostrovy, Guam další si to zaslouží čím?
Jsou to de facto samostatné státy, pouze volně spojené s mateřskou zemí. Tohle se posuzuje případ od případu a záleží tam na tom, jestli má území znaky samostatného státu. Což Katalánsko nemá - je součástí Španělska.
I když v tom postrádám logický důvod proč jsou odmítnutí Gibraltar a Grónsko.
Možná nejsou. Monako taky nemá svou repre, i když by ju mět mohlo. Možná o to prostě nestojí.
Právě, že Grónsko a Gibrlatar nějaký čas usiluje o získaní statu člena FIFA.
Gibraltar bych chápal že ho FIFA nechce, ale to Grónsko ne. To je prakticky stejný případ jako Faerské Ostrovy a členství ve FIFA by dostat mělo.
V tom je ten zásadní rozdíl, Katalánsko autonomní stát není (je to komunita). Pro fotbal možná dobře, ani mě by možná nebavilo dívat se na EURU na 16 malých španělských regionů a litovat toho posledního, co zůstal doma.
Prostě mají. Jednou má Španělské království takové zákony o secesi, tak je bude dodržovat. Ono tohle zdaleka není tak jednoduché jako to vypadá. Rovnice bohatý region plus nezávislost rovná se bohatější samostatný stát vůbec nemusí platit. Zaprvé má Španělsko vazby na Jižní Ameriku, které Katalánsko nemá, za druhé může těžit z výhody velkého státu, čili levnější přístup na mezinárodní trh, větší vnitřní trh, silnější slovo v zahraničí. Katalánsko by o tohle všechno přišlo, což si uvědomuje i to Skotsko. Klidně by se mohlo stát že po osamostatnění zažije Katalánsko hospodářský propad, a to nemluvím o spoustě problémů které bude muset řešit, například ten, že se mu jako lusknutím prstů na jeho území objeví dost velká španělská menšina se kterou se bude muset snažit nějak vyjít, čili jazykové zákony, místní autonomie a tak dále.
Já vůbec nechci polemizovat nad tím jestli je to pro ně dobré. Jenom nechápu proč se jim to neumožní. A to, že jsou tak hloupě nastavené zákony referendy na nějakému vřelému soužití nepřispívá. Pokud chtějí referendum a žádá si to třeba i třetina obyvatel Katalánie, tak ť jim to umožní. Myslím si, že by to měl být základ každé demokratické společnosti, aby se občané vyjádřili k důležitým rozhodnutím daného území, kde žijí. Takové neustále bububu, které vede jenom ke zbytečným svárům a možné destabilizaci, může být v klidu rozetnuto svobodným referendem a bude klid. A jak říkám nejsem zastánce Katalánců, Španělů ani Basků.
Teď je otázka, jestli Španělsko víc destabilizuje bububu nebo by je destabilizovala ztráta nejenom Katalánska, ale i Baskicka, Galicie nebo Andalusie.
Vycházíme z předpokladu, že se tak stane. Pokud by došlo k rozpadu, tak ano pravděpodobně by došlo k destabilizaci, na druhou stranu by se vědělo, že si to Ti lidé přáli a o to přece v demokratickém světě jde ne?
Každý stát ale především hájí své zájmy a zájmy většiny svých lidí. Jinak bych taky možná zauvažoval nad svým vlastním státem.
Já vím je to složité, ale dle mého sprvidlivé, ale zároveň vím, že politické tlaky jsou důležitější než zájmy občanů. prostě mě zaráží, že se tam na mítinku objevují tváře a vedené comunidadu a řve o samostatné Katálnii dvomilionovému davu ono z toho naonec bude hovno.
Tak oni to ti lidé slyšet chtějí. Spousta z nich cítí velkou křivdu a chtějí vědět, že v tom nejsou sami. Národní svátek je proto ideální příležitost.
Ale tyhle referenda jsou. Ale podle Španělských zákonů, které podepsali i zástupci Katalánska jsou nezávazné. Skotsko bude mít referendum asi do dvou let. V Qubecku už proběhly dvě referenda, obě nezávislost odmítly. Baskitsko má problém který se jmenuje ETA a proto s ním dlouho nikdo nejednal. A navíc je zádrhel v tom, že se nedokáží shodnout kde jsou vlastně hranice Baskitska. To jejich "Velké Baskitsko" nikdo neuzná a referendum by tam prohráli. Nota bene když zasahuje i do Francie, a ta se na ně zvysoka vysere. Navíc, a to je hodně důležité. Je každé osamostatnění velice citlivá věc. Dlouho se to řeší a schvaluje se to pomalu a neochotně. Taky by se mohlo stát, že by samostatné Katalánsko málokdo uznal. Protože kdyby ho uznala třeba Británie, tak se najednou zvětší naděje že se odtrhne i Skotsko. A tohle státy odmítají připustit. Proto se Kosovo řešilo tak dlouho, i když to reálně nikoho moc nezajímá. Něco jiného byl konec Studené války, tam se měnila celá mapa Evropy a mohly se dít velké změny, ať byl účet jakkoliv velký, splatil se. Dneska už je situace jiná a každá změna bude pomalá a opatrná.
Ale třeba v tom Quebecu se to umožnilo. A nemluvili do toho Kanaďané, ale týkalo se to pouze občanů Quebecu. A v jednom referendu, aby došlo k osvětlení to bylo opravdu o fous. 51 ku 49. Docela mě to překvapilo.
Kanada má holt jiné zákony. Ale stejně se minulý premiér Cretién nechal slyšet, že ani 51% by pro něho prostě nebylo dost a chce výraznější převahu aby začal jednat o samostatnosti. Tam je základní rozpor v tom, že zatímco ta francouzská snaha o autonomii vedla k federalizaci Kanady, se kterou je anglická většina spokojená, tak francouzská menšina spokojená není. Angličané nechápou proč by měla mít jedna provincie větší pravomoce než všechny ostatní, Francouzi nechápou proč by měli být jedna z provincií, když jsou něco extra a zaslouží si extra zacházení. Čili dostali se do stavu který chtěli, ale dostali tam i ostatní provincie a to nechtěli. Ta otázka je citlivá i pro zbytek státu, protože tři provincie mezi Britskou Kolumbií a Ontariem se vyjádřily, že pokud se odtrhne Quebeck, tak ony budou preferovat připojení k USA. A pak by byla BK izolovaná, Ontario skoro nepřístupné z moře a u Atlantiku by zůstaly miniaturní provincie.
Zajímavé o tom jsem nevěděl, že další provincie hrozí odtržením. To nic nemění na názoru, že nikdy nebude dělat dobře, když někoho budeš nutit držet násilně a nerespektovat jeho práva. Tož díky za skvělou obohacující diskuzi, já si jdu na dobrou noc číst hledače pravdy
vim ze v historri kdyz se nejake uzemi s temi obyvateli chteli osamostatnit, tak nejdriv jejich politicky spicky apod. lobovali u zahranicnich velmoci jesli by u nich nasli podporu (ktera pravne nic neznamena ale tak se to delalo) a potom se trebas vyhlasil plebiscit (coz je v podstate to same co referendum - tedy hlasovani obyvatel toho uzemi o osamostatneni se) a kdyz byla velka ucast + vetsina odhlasovala pro tak se nakonec osamostatnily, nevim jesli je legitimni mit nejake zakone dohody se spanelskem o tom ze nemuzou pouzit referendum v pripade zajmu o odtrzeni to je mozna trochu proti zakladnim pravum ale nevim pravnik ani historik nejsem, a nerikam ze by tim nakonec utrpeli nejvice oni (katalansko) ale myslim ze pravo by na to mit meli a nakonec jim nemuze branit ani spanelsko ani EU ktery se navic mimoradne hlasi k dodrzovani vsech lidskych prav apod... i kdyz chapu ze tady by hospodarsky zajmy atd jako vzdy meli navrch
3 tikety s 5 zápasama. Pokaždý 1 zápas
Ukrajina
Belgie
Island
Ukrajina
dufam ze doma im daju tym drevakom anglickym
dufam ze podas na Ukrajinu
aj podam, napriklad vcera som mal ze Ukrajina da gol
HELDEEEEEEEEEEEEEEEER. Tak Cristiano tu asistenciu si predsa len pripise potom co odfajcil Coentrao
POSTIGOL
BRUNOOOOOOOOOOOOO
prostě se nepoučím a zase budu tu Anglii na ten tiket cpát
tak Albion v kvalifikaciach vali, toto je teda pekna vynimka
no tych zavahani nemaju malo,doma neporazili tusim ani macedonsko alebo ciernu horu
Leda pod Capellem, ne? Jinak to nikdy nebylo nic extra.
no okrem vybuchu v kvalde na ME 2008 si daval Albion kvaldy s prstom v nose
strucne zhrnutie Slovakov a Anglicanov niekto?
Anglie-Ukrajina zasloužená remíza. Konoplyanka MOTM, ten si tam dělal co chtěl z celého albionu. Defoe v útoku úplně zbytečnej asi jako u nás Pekhart. Být tam Welbeck od začátku,tak by měla Anglie větší šanci na výhru, i ten Studge by byl lepší. Nepochopil jsem,proč Gerrard hraje nejvíc zezadu. Přitom při absenci Rooneyho se nabízelo,aby měl volnou pozici. Místo něho tam byl Clev,který herně nezklamal,ale bohužel dvě tutovky nedal a u třetí střely trefil tyč. Gerrard slabší,červená jasná, Lampard až na penaltu a jednu tutovku pro Cleva nic.Hodně dobře James u lajny asi nejlepší z anglie,Jags má šílenou rozehrávku
Hodgson to uz avizoval dopredu, ze Gerrarda s Lampsom stiahne trochu dozadu a Cleva hodi dopredu...neviem co zahodil Clev, pozriem zaznam, ale ked to boli fakt velke sance tak to beriem pozitivne, ze sa do toho dostal...keby dal 2-3 goly, tak by si asi nepisal, ze tam mal hrat Gerrard nie?
napsal bych to stejně, tak i Clev u vás hraje klasické CM, bud je před ním Kagawa nebo Rooney. Bylo tam jedno nesmyslné střídání Baines<>Bertranda
prave Fergie ho tam nema kedy oskusat a Hodgson mal teraz k tomu dobru prilezitost tak to skusil...vravis ze herne nesklamal, navyse sa vedel do tych sanci dostat, do buducna to moze byt kludne jeho pozicia, pretoze Albion vela moznosti na tento post nema - sice ja to vidim inak, ale on ma nato hrat v trojclennej stredovej formacii akykolvek post
dobře,ale tohle se má zkoušet v přátelácích a né v kvladě
Tvl
Cleverley zahodil to ,co dávají v okresním přeboru pupkatí čtyřicátníci
tu jednu šanci by dal i slepej no
Takze z tiketovho pohladu som celkom spokojny aj ked mohlo byt aj lepsie. Tutovky Polsko, Bosna a Turecko su doma, este cakat na noc na Mexicanov.
Co sa tyka vysokych kurzov, tak mi na druhom tikete krasne vysiel handicap na nemcov 1x co som pekne posral, lebo ja som bol presvedceny o tom, ze oni vyhraju o gol. Mohol som dat cisty X. Rovnako ako som vedel, ze Holandsko v Madarsku budu golove hody a Anglicanom som tiez neveril. Bohuzial som tam hodil aj Francuzov, ktorym som veril maximalne na jeden gol
Slovinsko
Robbie Brady v debutovom starte za Irsko
http://www.youtube.com/watch?v=f50x_5T6Elw
Haaaa kretééééniiiii (dejte tomu takovej ten japonskej hlas jako ten týpek z filmu "Pařba v LAs Vegas"... hlavně že Raheem nastoupil na konec utkání, kvůli Jamajce...
Už předtim jsem říkal že ste mi k smíchu, teď ještě víc
OT: nevíte někdo jakej musí mít tiket minimální kurz aby , případě 1 chybnýho tipu byla ještě šance na výhru (jestli to teda vůbec , protože dřív to na nějakej velkej kurz bylo) ?
* u fortuny
zda sa mi ze kurz 200 a vratia ti desatnasobok vkladu
dík
Kolarov
po 2 zápasech Lucembursko 3. z 6.
Škoda že to Ukrajina neudržela a ztratila dva body,tahle výhra z venku by byla cenná...Kdyby to krátce předtím Zozulja doklepl do brány,mohlo být rozhodnuto,na druhou stranu nutno uznat že při té tyčce na druhé straně rovněž nedlouho před vyrovnáními měli štěstí-takže nakonec přeci jen ta očekávaná remíza.
Jinak Konopljanka opět maladěc
*molodec
vyslo to pekne co som si vybral ja za euro som vychytal 18 zapasov pane jo
nikdy som na jednom tikete nechytil 18 zapasov teda komplet. vyhra nie je velka ale potom poste potesi aj 33 euro
Tiez som vyhral na cent 33 eur
https://www.nike.sk/app/ulozenyTiket/526527/46413 To bol tutovy tiket, vobec som sa nemal srat s dalsimi tiketami a mal som to dat za vsetko, co som mal.
Radamel
Spomínate si ešte na toho chlapíka, čo bol nedávno nominovaný v nejakej ankete o hráča roka, akýsi Welšan alebo severný Ír. Hral teraz v kvalifikácii? Alebo hral vôbec niekedy za reprezentáciu? Ako sa volá?
Bale? jediný co mě napadá :D
belamy
Byl to Welšan Leslie Davies a za dospělou repre nikdy nehrál...
Díky
Srbsko, Bulharsko, Rumunsko, Rusko, Ukrajina
A z tých neeurópskych tímov Jordánsko, Uzbekistan, Libanon, Kolumbia, Peru, Ekvádor, Venezuela a Panama
Včera Slovensko hrôza des zhnusenie .. štadión
ceny lístkov
SFZ
Weiss ml.
TV Dajto
výkon celkovo
rozostavenie
výhovorky po zápase
.. jedine Stoch
Stoch a Sapara a taký malý palec aj pre Jakubka.
Škrtel veľký profesionál, ten si vždy odvedie svoje.
Palec pre jakubka, ktorý ukradol gól.
Na Saparu som zabudol :)
vždy som tvrdil že si zaslúži základ v repre a ukazuje prečo..snáď mu to vydrží.
Takže jsme na tom podobně.
Dajto
videl si toho pána s tou elektronickou tužkou?:D akože rozanalyzovanie golu ...a on tam zakružkoval hráča že tento prihraval, pusti to, ok zastav, prihral tomuto, zas zakružkoval toho, komu prihral a zas ze pusti to, ok zastav to
no ja som nemohol ....amaterizmus dajto nehorazne....štadion maju lepsi aj v jordansku, hrame so 4obrancami dvoma DM ..fakt jedine Stoch a aj Hamsik nebol zly
Kedy uz konecne Stoch vypadne z toho zapadneho Ulanbataru a zacne hrat v top lige? Mal by aj na velkoklub, dokazovat to uz nikomu nemusi.
a jakto, ze nehraje zaklad ani v tom zapadnom Ulanbatare?
Pretoze pokupovale vyhasinajuce hviezdy a pocet legionarov je tam obmedzeny, mozu hrat len traja, pritom za minulu sezonu jeden z najlepsich hracov Fenerbahce.
Proste ma smolu, hlavne , ze sa o neho zaujimali i top kluby pred podpisom zmluvy
Nie jeden z najlepších, ale bol najlepším hráčom aj podla oficiálneho hlasovania ...
Aspon vidno kam do tramtarie prestupil, a este podpise mnohorocnu zmluvu, ktora mu odchod este viac znemozni. Chlapec je to asi hlupucky, ale hrac paradny, nech si tu hovori kto chce co chce. Jediny nas futbalista, ktory by sa podla mna presadil i vo velkoklube.
Iniesta zraneny, Alba ma vraj chripku aneb ako sa potesit takto na vecer.
zvykaj si v mesacnych intervaloch na take spravy
asi jsem včera moc pil..., ale prosím vás, jaktože hraje španělsko coby obhájce MS kvalifikaci? Copak vítěz nejde autopilotem?
autopilotem jde jen pořadatelská země, jinak by se tam Brazílie neměla šanci dostat....
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele