Problém pro Leverkusen či Lipsko? Úřad vyzval k důslednému dodržování pravidla 50+1

Spolkový antimonopolní úřad (Bundeskartellamt) zveřejnil v pondělí své závěry z přezkumu pravidla 50+1, na jehož principech funguje německý klubový fotbal. Úřad vyzval k zachování pravidla i jeho důslednějšímu dodržování. Stanovisko úřadu klade otazníky před další budoucností vybraných klubů. Jde především o Leverkusen, Lipsko a Wolfsburg.
Pravidlo 50+1 uchovává v každém německém profesionálním klubu prostou většinu hlasovacích práv pro členy mateřských oddílů, jehož profesionální části (tedy účastníci 1. či 2. Bundesligy) fungují jako samostatná právnická entita. Členy mateřských oddílů jsou z velké části skalní fanoušci, kteří tak ve výsledku mají rozhodující vliv na to, jakým směrem se daný klub ubírá. To zároveň klade překážky pro externí investory, kteří v jiných zemích fotbalové kluby ovládají mnohem snadněji.
Ne všechny bundesligové kluby ovšem musí pravidlo dodržovat, jiné jej zase zdatně obcházejí. Konkrétně se jedná o Leverkusen, Lipsko a Wolfsburg, Ti všichni ale nyní na základě rozhodnutí Bundeskartellamtu musí řešit, co a jak dál.
V roli Evropský soudní dvůr
Pravidlem se antimonopolní úřad zabývá už od roku 2018, kdy jej tehdejší vedení Německé fotbalové ligy (DFL), tedy organizace zřizující 1. a 2. Bundesligu, vyzvalo k prozkoumání, zda je regule v souladu s pravidly hospodářské soutěže. K tomu předložil Bundeskartellamt své stanovisko v roce 2021, kdy pravidlo posvětil a zároveň vzkázal, že problém představují výjimky z pravidla pro Leverkusen a Wolfsburg.
Tehdy nakonec došlo mezi danými kluby a DFL k dohodě, která říkala, že pokud koncerny, jež oba kluby ovládají (farmaceutický gigant Bayer v případě Leverkusenu a automobilka Volkswagen u Wolfsburgu), budou vyrovnávat velké ztráty svých oddílů, musí zároveň doplatit jakousi "daň z luxusu". Zde taky narážíme na problém výjimek: Zatímco kluby dodržující pravidlo si musí svůj rozpočet hlídat obzvlášť pečlivě, Leverkusen s Wolfsburgem mohou rozhazovat mnohem víc, neboť na rozdíl od ostatních mají v zádech společnosti, které v zásadě bez problémů dodají chybějící finance.
Das Präsidium des #DFL Deutsche Fußball Liga e.V. nimmt die aktuelle Bewertung des Bundeskartellamts der 50+1-Regel zur Kenntnis und wird sie eingehend prüfen.
— DFL Deutsche Fußball Liga (@DFL_Official) June 16, 2025
Weitere Infos ➡️ https://t.co/JIk9bTAXJI pic.twitter.com/Bpy4vOEEkT
V roce 2023 se však Bundeskartellamt k pravidlu vrátil poté, co Evropský soudní dvůr vydal rozhodnutí týkající se sportovního antimonopolního práva, kdy se mezi jinými případy zabýval také známou snahu evropských fotbalových velkoklubů založit Superligu. Dvůr sdělil, že sportovní federace musí ve svých soutěžích zachovat rovnost příležitostí, jinak jsou další opatření v rozporu s pravidly vnitřního trhu a hospodářské soutěže Evropské unie.
Na půdě antimonopolního úřadu v Bonnu tedy začalo další prošetřování, které nyní skončilo rozhodnutím, že pravidlo 50+1 je v souladu se závěry Evropského soudního dvora, musí se však zlepšit jeho dodržování. Další zásadní výstupy Bundeskartellamtu pak lze shrnout do třech následujících bodů:
1) Nesmí existovat výjimky - týká se Leverkusenu a Wolfsburgu.
2) DFL musí zajistit otevřený přístup fanoušků k členství v klubech 1. a 2. Bundesligy - týká se Lipska.
3) DFL má taky zajistit, aby se pravidlo dodržovalo při hlasováních, a to i v klubech - týká se druholigového Hannoveru.
Spor o výjimky
Zatímco němečtí fanoušci ve většině existenci pravidla vítají a hájí, v opozici proti nim mnohdy stojí investoři toužící vybudovat silnou fotbalovou značku, což ovšem za přísného dohledu příznivců není tak snadné. Pohled skalních fanoušků na fotbal je totiž často diametrálně odlišný a z toho důvodu blokují řadu snah investorů. Existuje nicméně možnost, jak se v Německu z regule vymanit, a to získáním výjimky. Není to ovšem vůbec snadné.
Leverkusen a Wolfsburg získaly výjimku z pravidla už při jeho zavedení. Ani jeden se totiž nevyvíjel "tradiční" cestou, kdy se z mateřských oddílů vyňal profesionální klub. Leverkusen s Wolfsburgem žádné mateřské oddíly nemají, neboť oba kluby jsou plně kontrolovány fabrikami, při nichž vznikly - Bayerem a Volkswagenem.
Starke Nachrichten aus Bonn: das Bundeskartellamt sieht keine grundlegenden Bedenken gegen die 50+1-Regel! Vielmehr beanstandet das Amt die beiden Ausnahmen von Bayer Leverkusen und des VfL Wolfsburg! ????
— Fussballmafia.de (@fussballmafiade) June 16, 2025
Die DFL muss voraussichtlich Wege finden, die Ausnahmen für die beiden... pic.twitter.com/6rgKJES1S8
A právě kvůli této "odchylce" ve vývoji užívají zvláštní status, který je v řádech definován tak, že pokud chce klub (respektive jeho investor) získat výjimku z pravidla 50+1, musí daný tým významně podporovat nepřetržitě po dobu 20 let. Což zároveň znamená, že se prostor pro udělení výjimky otevírá vedle Leverkusenu a Wolfsburgu i pro další ambiciózní investory, byť v době zavedení pravidla - na přelomu 20. a 21. století - se nikdo takový ještě nevyskytoval.
O několik let později se však začal nahoru soukat Hoffenheim s jměním Dietmara Hoppa v zádech. Tomu se v roce 2015 povedlo výjimku získat, neboť TSG osobně podporuje více než dvě desetiletí. Předloni se ale Hopp výjimky zase vzdal a v současnosti Hoffenheim opět patří do společnosti dodržující 50+1. Tedy alespoň formálně. Reálně je klub údajně pořád v držení Hoppa a jeho blízkého okolí.
Lipsko "bez členů" a třenice v Hannoveru
Specifický případ pak představuje Lipsko, které pravidlo formálně splňuje, avšak členství v klubu a s tím související hlasovací práva omezuje na vybranou skupinu asi 20 lidí spojených s mecenášem oddílu, výrobcem energetických nápojů Red Bull. Kvůli těmto limitům poukazují kritici na to, že v Lipsku není možné podstatu pravidla 50+1 naplňovat.
Ve 2. Bundeslize je pak problematický Hannover. Jeho dlouholetý prezident Martin Kind kdysi podobně jako Hopp v Hoffenheimu usiloval o výjimku z regule, DFL ovšem k jejímu udělení nepřesvědčil. Kind se tím dostal do křížku s mateřským oddílem Hannoveru a jeho fanoušky. Tento svár pořád pokračuje a naposledy se výrazně projevil předloni, kdy kluby 1. a 2. Bundesligy hlasovaly o možném vstupu investorů do DFL. Ten byl schválen, přičemž Hannover měl podle rozhodnutí na klubové úrovni hlasovat proti. Na půdě DFL nicméně jako jednatel klubu hlasoval Kind... a poté, co další účastníci volby začali sdělovat, jak se rozhodli, vzrostlo podezření, že se svérázný funkcionář vzepřel pověření a hlasoval pro vstup.
Sám Kind nikdy neuvedl, jak to tehdy bylo. Vzhledem k jeho dlouhodobému sváru s fanoušky Hannoveru by však výše nastíněný příběh nepřekvapil. Z hlediska pravidla 50+1 je každopádně důležité, že podle DFL je součástí jeho dodržování také respektování výsledku hlasování na klubové úrovni. A jelikož existuje vážné podezření, že Kind vlastní klub obešel, týká se aktuální dění okolo 50+1 i Hannoveru.
Přitáhnou se opasky? Nebo se pravidlo zruší?
Stanovisko antimonopolního úřadu není závazné, o dalším osudu pravidla rozhodne DFL. Bundeskartellamt každopádně vymezil hřiště a dovedl spor o reguli na křižovatku. Už žádná šedá zóna, dál se pojede buď v mantinelech pravidla, anebo se zruší.
První směr pochopitelně obhajují fanoušci, především pak ti skalní. Podle nich pravidlo 50+1 zaručuje férovou soutěž, kterou dosud fungující výjimky a nejasnosti narušovaly. Zároveň mají díky reguli zásadní vliv na dění v německém fotbale, o čemž si příznivci z jiných zemí mohou nechat tak akorát zdát. I díky pravidlu vyjde návštěva bundesligového zápasu poměrně levně, na stadionu pak lze stát, pít pivo a kouřit. Mnoho z toho je třeba v Anglii tabu. "Výsledek nyní vyžaduje důsledné uplatňování principu 50+1, o ničem jiném nebudeme jednat," vzkázalo v reakci na rozhodnutí Bundeskartellamtu uskupení německých ultras Fanszenen Deutschlands.
Na stejné lodi jako fanoušci by měla plout také Německá fotbalová liga. "Pravidlo 50+1 je esencí německého fotbalu. Výkonný výbor DFL bude i nadále prosazovat jeho ochranu a pokračování," nechal se slyšet předseda dozorčí rady DFL Hans-Joachim Watzke. Tentýž Watzke nicméně loboval za vstup investorů do DFL, což v zájmu fanoušků rozhodně nebylo, a obecně mezi hlasy z tribun a přáními investorů rád kalkuluje. Momentálně si lze navíc jen těžko představit, jak se DFL pustí do problému, k němuž se dosud stavěla liknavě a jeho řešení odkládala.
????????⚽️ Football fans across Germany unite this weekend to send a single message against the planned DFL investor deal:
— DW Sports (@dw_sports) December 16, 2023
'We won't be part of your deal'
'S*** DFL!* pic.twitter.com/1kgXqyySr8
Existují však i silné hlasy, které si pokračování pravidla nepřejí. Takové stanovisko zastává třeba nadále vlivný funkcionář mnichovského Bayernu Uli Hoeneß nebo předseda představenstva Leverkusenu Fernando Carro. V jejich očích způsobuje regule to, že německý fotbal kvůli ní ztrácí na špičku Evropy, a to jak sportovně, tak i finančně.
Jestliže se však o zrušení pravidla začne jen debatovat, můžeme očekávat masivní protesty na německých tribunách podobné těm, které provázely jednání o vstupu investorů do DFL. To ostatně tehdy padlo mimo jiné i kvůli tlaku ochozů, neboť fanoušci zjistili například to, že část peněz, které měly do Německa díky dohodě přitéct, pocházely z blízkovýchodních zemí porušujících lidská práva.
Ať už to s pravidlem dopadne jakkoliv, zřejmě se máme v následujících měsících na co těšit.
Komentáře (68)
Přidat komentářna stadionu pak lze stát, pít pivo a kouřit. Mnoho z toho je třeba v Anglii tabu
Chapem co sa chcelo povedat ale vybrali sa hadam najblbsie priklady. Pivo sa pije aj v anglicku, miesta na statie nesuvisia s tym ze fans o tom nerozhoduju (a uz sa to pomaly zavadza) a kourit na stadione sa zakazuje aj v nemecku
Zapojím sa po dlhšom čase do diskusie. Súhlasím, že sa mohli vybrať lepšie príklady. To, čo tam Ondro napísal je ale pravda. V Anglicku som bol na veľa štadiónoch a s pivom ma do sektoru nepustili. Miesta na státie tam nie sú, ale máš pravdu, že v niektorých sektoroch sa stojí. To ma osobne veľmi potešilo na futbale v Anglicku. A máš pravdu aj v tom, že na štadióne v Nemecku sa nemôže fajčiť. Ale v sektore na státie sa fajčí bez obmedzení, nikto za tebou nepríde a nevyvedie ťa.
Za mňa by som tam napísal asi príklady ako pyro (nie je dovolené, ale nikto ťa za to nevyvedie), možnosť presadiť veci, ktoré majú väčšinovú podporu a hlavne možnosť veci meniť. To sú veci, ktoré si vziať nedáme. Pre mňa je oveľa dôležitejšie mať vplyv na chod svojho klubu pred nejakými “kúpenými” úspechmi. Lebo nalejme si čistého vína, liga v Anglicku je o tom, že kto má hrubšiu peňaženku. Nikomu samozrejme neberiem to, že mu to nevadí. My touto cestou ísť nechceme.
Co se týče kouření, ještě jsem na žádném stadionu nezažil, ať už v útrobách nebo během zápasu na tribuně, že by pořadatel přišel s tím, že se nemůže kouřit. Pokud tedy zákaz existuje, je jen formální a nikdo ho neřeší. Pokud jde o moji zkušenost, je to Lipsko (několikrát), Olympstadion (několikrát), Bayern, Dynamo. Bayern byla dokonce Liga mistrů a taky to nikomu nevadilo a to jsem vždy kouřil pár metrů od stojícího pořadatele, stánku nebo nekuřáků přímo na tribuně. Dokonce i když narazíš na pořadatele, který chce vyndat obsah kapes, nevadí mu krabička cigaret se zapalovačem. Jediný ze zmíněných stadionů, kde se to zakazuje je rodinný sektor na Dynamu, ale to je, resp. byla 3. liga a ta má možná zase jiná pravidla. Fakt po téhle zkušenosti pochybuji, že tě někdo vyvede nebo přijde buzerovat třeba někde na VFB, BVB nebo třeba Augsburgu. Navíc všude na těch stadionech jsou v útrobách i koše s popelníky na vrchu.
To bych chtěl poblíž tebe sedět
Je to v celku normální, až někdy zavítáš tak uvidíš.
Jsou tam i lidi, co mají pod sebou za zápas naházeno půl krabičky vajglů, takže nějaký 2-3 během zápasu fakt nikoho nezabijou a nikdo mi nikdy nic neřekl.
Jo, je mi jasný že když to dělá každý, tak se člověk přemáhat nebude
Ale na Slavii mě to (nebo teda dřív kdyz jsem chodil častěji) dost vysíralo, když jsem to půl zápasu musel čuchat… kdyz to srovnám s diváckým zazitkem z Anglie, tak tam je to nádhera (nejen timhle)
V Německu jsem byl jen jednou v sektoru hostí a pak na Euru, takže nedokážu srovnávat
To je stejný jako bych říkal, že mě serou před stadionem lidi s flaškama, když nepiju.
Prostě to k tomu patří. Stejně jako vůně trávy, kterou jsem taky nikdy neměl. Kdo to nepřekousne, ať nechodí.
Tak lidi s flaškama necítíš (většinou
), ale na některý vylitý individua tedy taky nejsem zvědavý.
Jinak jde o to, které skupinky bude víc - když klub kouření zakáže, pak by spíš neměli chodit ti, kteří nepřekousnou to, že by se měli chovat podle toho. Pokud to je povolené, pak je to jak píšeš ty
To je pěkně debilní argument. Lidi s flaškama na tebe žádnej vliv nemaj, ale pasivní kouření škodí lidskému zdraví, což jednoznačně potvrzují studie (ať už cigarety nebo tráva, to je fuk). Stačilo napsat, že jsi sobec a je ti jedno, že tím poškozuješ i zdraví lidí kolem tebe.
Já zas nechápu jedince, co to nevydrží 45 minut. O půli si můžou jít zakouřit ven.
Tohle je ještě debilnější argument.
Jako kam ven? Mimo stadion? To už se asi pak těžko dostaneš zpátky.
Nevím kolik dalších stadionů krom Olympstadionu nebo Allianz areny má velký venkovní prostor kolem tribun. Jakej je rozdíl v tom, jestli kouříš na tribuně nebo někde v davu u stánku v útrobách? Navíc je to jak jsem psal. Nikdo to neřeší, ani lidi kolem tebe na tribuně, kde hodně z nich kouří taky. Tobě to tady vadí víc než těm lidem tam.
Pokud to tam nikdo neřeší, tak to tak je.
Zároveň by mě zajímalo, jestli by byli kuřáci tak ohleduplný, třeba i ty, kdyby je někdo požádal, že jim to vadí cuchat ten smrad a pak kvůli tomu hodit doma prádlo do pračky, jestli by přestali.
Přestaň chlastat, protože ti smrdí z huby a chováš se potom jako debil. Uděláš to?
Mluvil jsem spíš o těch cigaretách, tráva není zas tak hrozný smrad, ale někomu to může taky vadit.
Jestli si myslíš, že někomu na tribuně, kdo ti stojí pomalu rameno na rameno tím nesmrdis, tak jsi fakt tupej ignorant.
Argument se zápachem z úst zase úplně mimo.
Samozřejmě když se chovám jako debil, mám se krotit.
No protože tobě nepřijde tráva jako špatný smrad, neznamená že to někomu nevadí. Je to úplně stejný jako s těmi cigaretami, je to prostě smrad stejně jako cigaretový kouř. Mě zase třeba smrdí Icos, ale neřeším to. Rameno na rameno stojíš kolikrát i ve frontě na turniket a to není ani na tribuně, ale na volným prostranství mimo stadion. Dle tvojí logiky bys nemohl kouřit vlastně nikde, protože pravděpodobnost, že to někdo ucítí je asi 99%. Mě nevadí ani jedno, protože s tím počítám (např. když jdu na fotbal) a ať si každý dělá co chce. Jenom jsem se ti snažil uvést příklady, že když někomu vadí kouř, druhému může vadit zase něco jiného. Takže jediný ignorant jsi tak možná ty. Buď se všichni navzájem tolerují nebo se netoleruje nikdo. V tom je ten princip. A argument se zápachem a stavu pod vlivem by v tomhle případě mimo nebyl. Protože když do mě ten týpek 40x strčí, když se motá, než projdu turniketem, bude mě dýchat za krk tak mě to taky bude srát. Ale je mi to fuk. Takhle to na fotbale prostě je. Pokud na Slavii lezete s každou cigaretou na střechu tak to klidně dělejte. Jste v tom asi světovej unikát.
Tráva jsem napsal, že mi tak nesmrdí, ale ne, že když někomu jinému, tak že je to v pohodě.
"Takže jediný ignorant jsi tak možná ty. Buď se všichni navzájem tolerují nebo se netoleruje nikdo."
Jakože když mě někdo vyloženě obtěžuje kouřem z cigaret a budu kvůli němu smrdět celý den a vadí mi to, jsem já ignorant?
Tak já třeba budu hned vedle tebe jíst a celýho tě zakydam majonézou, hořčicí, mastnou klobásou.
Doufám, že tam budeš sedět a budeš držet hubu, jinak jsi teda absolutní netolerantní ignorant !
To, že to lidi neřeší, neznamená, že jim to nevadí. Jen se nechtějí hádat s těma, co na nějaký zákaz stejně serou. Měl by to vymáhat klub.
Rozdíl to není velkej, pořád to musí dejchat hodně lidí proti své vůli. Na Slavii normálně pouští mimo stadión, nebo se aspoň dá jít nahoru nad tribunu.
Já bych k tomu ještě dal, aby usírání si na stadionech vymáhal klub. Víš jak moc to otepluje planetu?
Podobně na zákaz kouření reagujou kokoti na FB, ale u těch to člověk chápe, protože mají IQ 70. U tebe jsem si myslel, že máš rozum
Ano, naprosto sis odpoveděl, diváckej zážitek, ale ne fanouškovskej. To pak choď do divadla a ne na fotbal.
Jako že se člověk nemůže jít normálně podívat na fotbal?
Takových lidí je tu v průměru třeba 90 % stadionu, chtěl bych vidět příjmy ze vstupného, kdyby měli chodit jen “fanoušci” (to by pak sotva pokrylo pokuty na ně
)
Nemluvě o tom, že jsem si tedy rozhodne i fanouškovsky vic zafandil na Arsenalu nez na Slavii, kde tri čtvrtě zápasu slyšíš akorát řev do megafonu a zbylou čtvrtinu nadáváš Spartě
Na Arsenalu.
s tym kourenim mi to napadlo prave kvoli bayernu pretoze typek podobnou si zapalil a hned k nemu prisli usporiadatelia ze tam nemoze fajcit a ma to odlozit
Já mám teda na Bayernu stejnou zkušenost. Týpek o radu pode mnou si zapálil a už po něm šel pořadatel
Čo to znamená v praxi? Pre Lipsko je to jednoduché, proste budú musieť členstvo a participáciu povoliť všetkým, ale budú Wolfsburg s Leverkusenom musieť znovu odovzdať 50+1 tomu spolku, z ktorého kedysi vznikli ako firma? Alebo čo ešte? Nebude to len na papieri à la Hoffenheim?
Teraz sa ukáže, že či je DFL banda darmožráčov (ako doteraz), alebo konečne začnú dôsledne dbať na dodržiavaní pravidiel.
Pre koncernové kluby to znamená, že ich nebude ovládať koncern, ale členovia klubu. Otázka je, že ako sa k tomu postaví koncern, ak nebude mať rozhodovacie právomoci. Nemám nič proti tomu, aby pôsobil ako sponzor. Samozrejme tieto kluby nebudú mať žiadne výnimky, preto sa napr. Leverkusen bude musieť aj premenovať. Čo je ale najdôležitejšie, tak nebudú môcť dostávať žiadne finančné injekcie od svojich majiteľov. Čiže nebudú mať výhody oproti ostatným.
Lipsko by mohlo zaniknúť, ani pes po nich neštekne. Nemyslím si, že RB bude dávať peniaze do niečoho, čo nebudú môcť ovládať.
Dnešné rozhodnutie je víťazstvom zdravého rozumu. Dlhodobo upozorňujeme na to, že existencia výnimiek kazí férovosť súťaže. To isté platí o obchádzaní výnimiek. Skrátka DFL si už nebude môcť zatvárať oči nad pôsobením RaBa Lipsko a taktiež nebudú môcť donekonečna odkladať rozhodnutie o ukončení vydaných výnimiek.
Jen mi není jasné, proč to u antimonopolního úřadu neskončilo už dávno ?
Pretože DFL strkala hlavu do piesku. Až na nátlak fanúšikov sa to začalo riešiť.
Jak to je s těma finančníma injekcema ošetřené? Kdyz bude Red Bull 49% vlastníkem a bude chtít davat (plácnu) 100 mega eur za sezonu za sponzorství např dresu a arény, může mu to někdo zatrhnout?
A jeste související dotaz, klub musí vlastnit stadion? Protože teoreticky mě napadá, že právě přes jeho vlastnictví může sponzor/minoritní vlastník držet klub v hrsti
Nikto im to nemôže zatrhnúť a ani im to nebude chcieť zatrhnúť. Budú dodržiavať pravidlá a nikto im nič nepovie. V podstate takto funguje Bayern. Dostáva obrovské peniaze od menšinových majiteľov. Otázka je, že či RB bude chcieť investovať do klubu, ktorý im nepatrí. Iba uvítam ak áno.
Ved financne injekcie budu môct dostavat nadalej, taky zakaz ani nie je sucastou 50+1. A Leverkusen uz pri zalozeni klubu mal v mene Bayer este ako e.V. (!), kedze bol zalozeny zamestnancami, resp. pre zamestnancov. To sa mi nechce verit, ze by im to zobrali. A ten zanik Lipska by mi teda nevadil, ale tiez v to moc neverim, myslim, ze RB najde spôsob ako (aspon na papieri) tuto podmienku splnat bez toho, aby im to nejak extra ublizilo.
Celkovo mam pocit, ze pokial bude puto medzi investorom a clenmi klubu dostatocne silne, nemalo by zrusenie vynimiek pre tieto kluby spôsobit nejake velke tazkosti. Lipsko, Wolfsburg ani Leverkusen nemaju velku fanusikovsku zakladnu a klub defacto od prveho momentu stoji a pada na koncerne, nemyslim si, ze by sa nasla medzi clenmi dostatocne velka rebelujuca frakcia na to, aby koncern na tych hlasovaniach alebo vo vnutroklubovych zalezitostiach potapali na styl tradicnych klubov (Hertha, Hannover, HSV). Bude to pre tieto kluby komplikacia, najmä po formalnej stranke, no nemyslim si, ze ich to dlhodobo velmi poznaci.
Tak když RB dokázal vochcat UEFA a LM můžou vesele hrát Lipsko i Salzburg, tak tohle určitě taky nějak vošulí.
Nie som si s tými finančnými injekciami až tak istý ako ty. Ten klub im už nebude patriť a všetky rozhodnutia bude mať v rukách vedenie klubu, na ktoré nebudú mať koncerny dosah. Takže je otázka, že či budú chcieť do toho investovať tak veľa peňazí. Ak áno, tak klobúk dole a ja to iba uvítam.
Čo sa týka názvu klubu, tak pravidlá sú jasne uvedené. Ak im neudelia výnimku
Čo by bolo ale v rozpore s týmto všetkým čo sa deje. V podstate mi je ukradnuté, že ako sa volajú, ale pravidlá sú pravidlá. Keď si mohol Bayer premenovať Uerdingen podľa seba a potom sa na nich vysrať, tak nevidím dôvod aby musel mať Leverkusen stále rovnaký názov klubu.
A či budú hlasovať členovia v súlade s predstvami koncernu? Zo začiatku asi áno, ale postupne to bude stále menej. Ľudia zistia, že koncern ich iba využíva a chce prostredníctvom nich propagovať svoj produkt. Postupne koncern stratí vplyv v klube, príp. bude poskytovať menej financií a tieto kluby padnú nižšie.
Ja si naopak od teba myslím, že dodržiavanie pravidiel ich poznačí najmá dlhodobo. Pretože koncerny budú postupne škrtiť financie. Čím budú mať menší vplyv na rozhodovanie, tým viac budú škrtiť. Čože nečakám nejaký rýchly lavínový efekt, ale postupné upadanie koncernových klubov.
Toto čo sa dnes stalo je presne to, o čom už roky hovoríme. A nie raz som to tu písal a zároveň dostal “výsmech”, že sa tomu nerozumiem a jediná cesta sú investori a predaj klubov. My si ale za hodnotami, ktoré vyznávame, stojíme. Sú to naše kluby a nenecháme si ich vziať niekým, pre koho budú iba hračkou, reklamou ich produktu, príp. nástrojom sportwashingu.
“Ľudia zistia, že koncern ich iba využíva a chce prostredníctvom nich propagovať svoj produkt. Postupne koncern stratí vplyv v klube, príp. bude poskytovať menej financií a tieto kluby padnú nižšie.”
Prečo by to ale ľudia robili? Toto by asi platilo u tých fanúšikov tradičných klubov, kde fanúšikom vadí zmena status quo za účelom športového úspechu. Prečo by ale fanúšici netradičných klubov naopak chceli zmenu status quo za účelom športového úpadku?
Reálne, investori na tie kluby dosah nestratia. Stále budú mať 49% + nejaku historickú zvyklosť a povahu chlebodarcu bez reálnej opozície (ten klub nevznikol teraz, určitým spôsobom tam veci fungovali od začiatku a spojitosť klub-koncern je za mňa príliš dlhá a veľká na to, aby sa to menilo).
Dominik, pretože je to ľudská vlastnosť. Skôr či neskôr sa tie názory budú meniť, status quo nikdy nepretrvá.
Poďme do reálneho života, nikdy sa ľudia na Slovensku nemali lepšie ako teraz. A aj tak sú nespokojní, chcú stále viac a viac. Preto si myslím, že skôr či neskôr sa nájdu nespokojní členovia, je to iba otázka času.
A ďalšia vec, ak budú naozaj členovia bývlého koncernového klubu iba pasívni a nechajú za seba rozhodovať koncern, tak čo to o nich vypovedá? Že chcú úspech zadarmo namiesto toho, aby sa o ten úspech sami pričinili. Ale pozri, ak budú dodržiavať všetky pravidlá, tak nech si robia čo chcú. Hlavne nech hrajú férovú hru, nie ako doteraz.
Aby boli pravidlá po formálnej stránke dodržané, s tým súhlasím aj ja, nemyslím si ale, že to v realite prinesie nejaky veľký rozdiel oproti súčasnej situácii.
Pozri, keby nepriniesol, tak prečo už do toho koncernové kluby dávno nešli? Teraz ich nikto nemá rád a neustále sú pod tlakom, že nedodržiavajú pravidlá. Lenže oni presne vedia, že prečo to nechcú spraviť. Pretože nechcú prísť o vplyv a moc.
Ver mi, že rozdiel to prinesie. Nebude to hneď, ale postupne sa to bude meniť. Ale ešte sme nevyhrali. DFL bude teraz vymýšľať všelijaké hlúposti. Samozrejme aj Lipsko a spol.
Pokud doposud tyto vyhody nemel treba Bayern, jak se jim podarilo se stat takovym kolosem? Chapu Mnichov silna zakladna, ale je to diky sponzoringu?
Ze je to znacka celosvetova atd tomu rozumim, ale ci se k tomu dopracovali “sami” nebo prave diky sponzorum atd
Ekonomicky najsilnejší región, najsilnejšie mesto. Medzi sponzormi mali vždy veľké mená a na vrchol sa dostali v dobe, keď ešte futbal nebol taký profesionálny a nebolo na to treba tak veľa peňazí. Odvtedy boli dosť múdri na to, aby sa tam udržali a išli s dobou. Bayern má taktiež investorov, resp. minoritných vlastníkov. A to nie len tak hocijakých, je to Adidas, Allianz a Audi. Akurát nevlastnia tak veľké podiely, aby to robilo problémy. Bayern je záruka stability, s dlhodobým vedením, ktorému investori môžu dôverovať. Preto sa to oplatí vlastne obojstranne.
Ako píše Dominik, Bayern už dávno predal 25% svojho klubu spoločnostiam, ktorým nejde o zisk, ale o propagáciu ich produktov. Čiže postupovali veľmi múdro
Samozrejme robia v klube aj pomerne dobrú robotu, to im treba nechať. Dodržiavajú všetky pravidlá a klub je vedený ukážkovo.
Možno na mňa budú fanúšikovia Bayernu ukazovať prstom (s kľudom do mňa
), ale za mňa si tie úspechy kúpili. Ale ako píšem, nemôžem povedať ani mäkké f, keďže žiadne pravidlá neporušujú. Veľa klubov je ale vlastnených na 100% členmi klubu a nemajú teda prístup k peniazom od menšinových majiteľov.
A co kdyby do toho zacali sypat miliony ti clenove klubu, myslim treba podnikatele, ne tak velci jako adidas, ale proste soukrome penize?
To je v podstate sponzoring. Kým nezačnú požadovať mista v orgánoch klubu, tak nech sypú koľko chcú. Podstatou je, že nad klubom majú kontrolu členovia. Tým pádom aj nad financiami.
A adidas ma treba ty lidi ve vedeni nebo nejaky vliv? (ted se fakt ptam, vubec netusim). Mne trosku vzdycky irituje takove to jak se rika “koupeny” uspech, protoze si nedovedu predstavit uspech nezalozeny na penezich (a klidne cistych, nemyslim koncerny atd)
Áno, keďže majú kúpené podiely v klube, tak majú aj zástupcov vo vedení klubu.
Čo sa týka kupovania úspechov, tak európsky futbal je toho veľkým dôkazom. Čoraz menej sa dbá v jednotlivých ligách na športovú stránku.
Telekom, Adidas, Allianz a Audi majú každý po jednom členovi v dozornej rade (dokopy ich je 9).
tak po roce normální článek na ef
skoro jsem za tu dobu zapomněl číst, díky autorovi
(ne ef)
Leverkusen s Wolfsburgem mohou rozhazovat mnohem víc, neboť na rozdíl od ostatních mají v zádech společnosti, které v zásadě bez problémů dodají chybějící finance.. zase tohle
Veď to je pravda. Alebo mi chceš povedať, že ste nikdy nedostali finančnú injekciu po neúspešnej sezóne? Alebo vám nikdy koncern nevyrovnal straty? Lebo napríklad my sme také šťastie nikdy nemali.
Čo je pravda?
Majiteľ klubu v kríze počas covidu nenechal klub zbankrotovať. Okay. To je vám divné, ale fajn. Zachoval sa ako zodpovedný majiteľ.
A teraz jakým spôsobom Leverkusen rozhadzuje "mnohem víc peněz" ktoré dostáva od majiteľa?
Bayer je akciovka zameraná na zisk do prdele, ochráni svoj kapitál pred bankrotom, áno, ale nie je to dobročinná organizácia ktorá by z lásky pumpovala prachy do fotbalu.
No ja by som povedal, že VW a Bayer dávajú peňazí tak akurát na to, aby ten klub bol schopný konkurovať. A je pravda, že akonáhle sa klub dostane do problémov, tak ich koncern podrží (Toto skôr platí pre VW a najmä pre Hoffe, Leverkusen to reálne nepotrebuje a Lipsko zatiaľ tiež nie, ale tí zvyšní dvaja by normálne už dávno boli v nižších ligách.). Ale kebyže dávajú “mnohem víc” než majú zvyšné kluby, tak asi tá liga vyzerá inak
Dominik, veľmi dobre vieš, že akékoľvek výnimky rušia férové súťaženie. Každý koncern už podržal svoj tím. A kto podržal tvoje tímy?
Tak bavíme sa o tých výrazoch. Kebyže niekto dostáva “mnohem více”, tak je Rekordmeister.
Veď aj je. Len oni to robia v rámci pravidiel.
To je ale myšleno s ohledem na klubové rozpočty, nikoliv na poměřování absolutních částek výdajů mezi kluby. Werksvereine zkrátka nemusí tolik hledět na balanc mezi příjmy a výdaji. O to jde.
No vidíš. A presne o tom nie je nemecký futbal. A koncernové kluby sú vďaka tomu tam, kde sú. Zdá sa ti to férové? Mne nie.
Ja chápem, že in fandíš a obhajuješ konanie klubu. Ale za mňa musia mať všetci vytvorené rovnaké podmienky. A podľa drvivej väčšiny nie je cesta sa otvárať investorom a bezbrehému míňaniu.
Mně tiež nie. Porušuje Leverkusen pravidlo? Nie - majú výnimku. Môžu bezbreho míňať? Nie - musia byť zodpovední a prinášať majiteľovi zisk. Plynú z toho výhody? Ale áno sú tam. Plynú z toho nevýhody, ktoré klasické kluby nemajú? Sakra že jo, jen do nich nikdo nevidí a nechce vidieť.
Slovné spojenia ako "bezbrehé míňanie" a "rozhadzovanie peňazí" sú na úrovni Blesku a nikto z vás ich nemôže myslieť vážne, pretože to nikto v Nemecku nerobí.
Čiže priznávaš, že koncerny nehrajú férovo. Nikde nepíšem, že koncerny porušujú pravidlá, vždy píšem, že majú výnimku. Ani nikde nepíšem o bezbrehom míňaní. Píšem o rôznych formách finančnej pomoci, ktoré tieto kluby dostávajú od materského koncernu. A práve tým je narušená férovosť súťaže, určite máš v čerstvej pamäti covidovú sezónu. Alebo pár rokov predtým, keď ste sa konkrétne vy nedostali do európskych pohárov a koncern vyrovnal z toho plynúce straty.
Nám nejde o nič iné ako rovnaké príležitosti pre všetkých. Nechceme aby sa futbal meral hrúbkou peňaženky, ale schopnosťami klubov na ihrisku a mimo neho.
Tak to asi nevíš, jak vypadá bulvár.
Nevím, až do teď jsem se mu vyhýbal, ale očividně mě dohání i na ef.
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele