Představení účastníků ME do 21 let - Dánsko
V dobré kondici na malé Euro do České republiky zajíždějí druzí seveřané z Dánska. Thorupova parta vypadá být perfektně vyvážená, po všech směrech talentovaná a na základě kvalifikace i gólová. Skandinávci se nebudou lekat vůbec ničeho a postup ze skupiny pro ně představuje úplné minimum...
To je samo o sobě docela změna mimochodem. Pravda, roku 2011 se Eriksenovi a spol. nedávaly malé šance, taková důvěra jako do téhle party se však v Dánsku běžně do nějakého výběru nevkládá. Spíš vůbec než někdy.
Na druhou stranu, největší úspěch dánští mladíci - a nakonec i senioři - zažili právě tehdy, když se o ně nikdo příliš nestaral.
Dánská jednadvacítka roku 1992 dokráčela do semifinále podporována záviděníhodným juniorským střelcem Peterem Møllerem (který se později vypařil), a dospěláci potom vlastní Euro v sousedním Švédsku dokonce se Schmeichelem v zádech rovnou celé dobyli.
Nasnadě je dodat, že z tehdejší dánské jednadvacítky se v áčkové reprezentaci jakž takž uchytili pouze dva hráči (mimo Møllera ještě záložník Per Frandsen), zatímco zde nacházíme už šest seniorských internacionálů a přibývat budou zcela určitě další.
Na severu zkrátka očividně dělají něco dobře. Za poslední roky v dánské Superligaen, která tradičně platí za nejsilnější skandinávskou soutěž, notně přibylo vyslanců ze Švédska, Finska, Norska, Islandu, ale i Faerských ostrovů, a liga se tímto očištěním od ‚exotičtějších‘ národností vyrovnala. K lepšímu.
Ve výpravě do Česka nyní najdou zastoupení dva druholigisti a hned osm z devíti top celků; vynechané Hobro přitom na dálku reprezentuje alespoň zimní akvizice Braunschweigu Emil Berggreen a hodně se spekulovalo také o možné šanci pro produktivního Madse Hvilsoma.
Skutečnost, že talentovaný trenér Jess Thorup rozhodně má odkud brát, se dále promítá i v dobrovolné opomenutí všemi opěvovaného Lucase Andersena v originální nominaci, anebo v tu zdánlivou situaci, kdy ani není tolik cítit absence zraněného útočníka Andrease Corneliuse.
Navíc, i přes jistý ‚kosmopolitní’ charakter dánského výběru bychom měli hovořit o kolektivu s vysokou hladinou vnitřní harmonie. Speciálně záložní trio ve složení Højbjerg, Andreas Christensen a Lasse Vigen Christensen (poslední dva nejsou sourozenci, pozor) disponuje značným potenciálem utvořit nejvyváženější středovou základnu na turnaji. Minimálně na papíře všichni dokupy nabízí ideální mix šikovnosti, drajvu, zarputilosti, disciplíny i tvořivosti.
Pokud tedy tihle chlapíci dokráčejí velmi, velmi daleko, nikdo by se věru neměl divit...
Cesta na šampionát
Až do baráže šlo pro Dány všechno jako po másle. Na menší krizi z podzimu 2013 o dvou remízách 2:2 se při takových střeleckých radovánkách koncem skupinové fáze zapomíná opravdu s velkou radostí.
Dánové sice bez debat těžili z výhod šestičlenné grupy a nedisciplinovanosti Estonců a Bulharů (ti dohrávali v deseti a dohromady od seveřanů utržili 15 branek), přesto jejich abnormální a ve skupinové fázi bezkonkurenční potenci nelze brát na lehkou váhu. Hned 10 různých borců se totiž v rámci tohoto cyklu prosadilo alespoň dvakrát, a to je zkrátka smrtící rozložení palebné síly.
Že se seveřané mohou spoléhat i na sílu psychiky a víry ve chvílích, kdy to až tak nejde, potom dokazuje například jejich neporazitelnost v utkáních, kdy se ocitli v jakékoliv nevýhodě. Dánové napříč kvalifikací prohrávali celkem třikrát; z takových duelů však dohromady vytěžili hezkých pět bodů.
Mimoto se Jess Thorup až v překvapivé míře mohl opírat o debutanty, kteří jako by při svých premiérách vždy měli přísně nakázáno alespoň jednou napnout síť. To se povedlo L. V. Christensenovi (třetí díl cyklu), Pierru Højbjergovi (čtvrtý), Andreasi Corneliusovi (osmý) či Emilu Berggreenovi (desátý).
Střelecký apetit už jako by Dány opustil v baráži, kde se s dalším severským mančaftem z Islandu velice trápili. Ačkoliv za celou dobu vyprodukovali přesně 35 střeleckých projektilů, mezi tři tyče mířilo všehovšudy osm, z nichž akorát jeden si našel cestu do sítě. Ve finále Dánsko muselo k postupu coby jediný účastník Eura využít pravidla gólech na půdě soupeře.
Domácí základna
Dánská ligová scéna je jednou z těch, kde se může udát opravdu ledacos - každý rok může vyletět vesměs kdokoliv, ať si je do té doby sebevíc nenápadný. Zatímco v takovém Irsku je ovšem podobná nevyzpytatelnost dána hlavně všudypřítomnou finanční nestabilitou a k nebývalým úspěchům se mnohdy přichází tak trochu na styl slepého Dalibora; v Dánsku jde tradičně o odlišné případy.
Konkrétní exempláře z nedávné doby pro vás mám rovnou čtyři, a tím prvním je hnedka letošní mistr Midtjylland; suverénní až běda, a přece až do letoška panic, co se titulů týče.
Pro Vlky se stala příznačnou odvážná sázka na mladé, progresivní lidi v čele s 31letým předsedou Rasmusem Arnesenem, kteří si umně berou inspiraci v baseballovém Moneyballu. Až šest členů základní sestavy Midtjyllandu přitom tvořili jeho vlastní odchovanci; včetně súdánské komety Pioneho Sista a do Čech rovněž mířícího stopera Banggaarda.
Tradiční dánský titán, FC Kodaň, dříve v Superligaen triumfoval sedmkrát na prostoru pouhých devíti let - teď se však radoval jen jednou ve čtyřech sezonách a Aalborg ho loni oškubal pro jistotu na dvou frontách, v lize i domácím poháru. Žurnalista Soren Olsson tehdy zadlužené Aab označil za nejpřekvapivějšího dánského mistra od Herfolge roku 2000; mezi oběma senzacemi však spočívá zásadní rozdíl v tom, že Aalborg miloval hru nahoru-dolů a hráče aktivně vybízel k improvizaci, což jedině urychlilo vývoj takového Nikolaje Thomsena, nyní šikovného žolíka dánské "21".
Pakliže Aalborg si zamiloval doslova každý romantik a našla se i přirovnání k Rodgersově Liverpoolu z téže sezony 2013/14, fenomén předešlých dvou let - nejprve šampion a posléze vicemistr z nudného předměstí Kodaně, FC Nordsjælland - na tom byl velmi podobně. Jeden bývalý předseda klubu i starosta města Farumu sice kdysi pro nečestnou manipulaci s penězi daňových poplatníků skončil až za mřížemi, samo skromné mužstvo se však dokázalo ukázkově rehabilitovat a nakonec si vysloužilo jenom zlehka nadsazenou nálepku "dánské Barcelony". Právě v jejím středu mimochodem vyletěl současný zadák Aston Villy Jores Okore.
Na úplný závěr jsem si potom úmyslně schoval případ Esbjergu. Ten možná titul naposledy oslavil koncem 70. let, svou chvilku slávy si ovšem prožil i celkem nedávno; pod vedením aktuálního kormidelníka "21" Jesse Thorupa. Hráčská ikona fB nejprve roku 2012 zcela suverénně, se 17bodovým náskokem, vytáhla Esbjerg zpět mezi smetánku (za což byla vyhlášena dánským koučem roku), a posléze s ním ihned dokráčela k vítězství v národním poháru i na skvělou čtvrtou příčku.
Co je přitom na výše uvedeném nejlepší, je složení Thorupovy hráčské základny. "Čtrnáct z 18 hráčů, které měli k dispozici pro pohárové finále 2013, prošlo klubovou akademií, včetně bratrů Ankersenových a Braithwaitea," upozorňuje dlouholetý komentátor dánské ligy pro srbskou televizi Vladimir Novaković na fotbalisty narozené roku 1990 a později.
Pravý bek Peter Ankersen a křídelník Martin Braithwaite dnes pravidelně vyráží na srazy dánské reprezentace; a všichni tři jmenovaní se vzápětí rozprchli ven - do Švédska, Rakouska a Francie. "Když se na tým podíváte teď, najdete tam samé cizince, kteří se do poslední chvíle prali o záchranu. Řekl bych, že Jess (Thorup) byl klíčovým elementem jejich úspěchu," chválí trenéra dánských mládežníků Novaković.
Tahoun týmu: Pierre Emile Højbjerg (Bayern Mnichov)
Jak podle vás vypovídá o stavu mládežnické kopané v dané zemi fakt, že je naprosto v pořádku považovat za tahouna týmu 19letého holobrádka? V podstatě by se to mohlo dát vnímat i negativně: z takového úhlu, že je Højbjerg generačním talentem, který vrhá stín na své starší kolegy ze slabšího vrhu. Jenže tak to vůbec není; kmenový hráč mnichovského Bayernu je spíš od přírody rozdílový.
Při svém debutu ve čtvrtém kvalifikačním utkání tehdy čerstvě osmnáctiletý klučina z rezervy bavorského velkoklubu dvěma góly ukradl Slovincům vítr z plachet a stažením rychle nabytého manka zařídil svému týmu alespoň remízu. Tehdy se psal říjen 2013. Hned v listopadu toho samého roku třemi asistencemi (!) podepřel pro změnu další klíčovou výhru Dánů na půdě Bulharska (3:2).
Být v podobně útlém věku tak zásadním činitelem při tvorbě zásadních výsledků, to chce opravdové nadání i psychiku šampiona; a Højbjerg skutečně vypadá být patřičně vyzbrojen obojím. Jeho herní profil vesměs odpovídá modernímu box-to-box záložníkovi, který svému okolí prospívá na obou koncích hřiště zároveň a nijak se neschovává.
Společný produkt dvou vyhlášených kodaňských akademií (nejprve vyrůstal v tamním FC, posléze v Brøndby) nabízí brilantní techniku, záludné standardní situace a jistou dávku zarputilosti. Letos na jaře Højbjerg hostoval v Augsburgu a vynechal jediné utkání při průměrné tvorbě alespoň jedné šance na zápas. Už pro nadcházející ročník s ním počítá Guardiola do širšího kádru Bayernu.
Dánové si se svým největším klenotem vpředvečer šampionátu prožili menší infarkt - krátce před jeho vypuknutím vyplynulo na povrch, že si ještě v Mnichově léčí nějaké bolístky - nakonec ale všechno dobře dopadlo. Soudě dle nejnovějších informací zřejmě nevynechá ani zahajovací klání.
Na prahu slávy: Viktor Fischer (Ajax)
O Viktoru Fischerovi víme už drahnou dobu, bohužel by vám ale nikdo nemohl mít za zlé, kdybyste si začali stěžovat, že jste o něm pěknou chvíli neslyšeli. Na vině ovšem - naštěstí - nejsou jeho vlastní výkony, nýbrž vážné zranění z konce ročníku 2013/14, které ho vyřadilo prakticky z kompletní sezony následující.
Jakmile se však Fischer nyní na jaře vrátil, trefil se hned třikrát ve čtyřech kolech, takže se vše zdá být zase při starém. Stále teprve (a čerstvě) 21letý křídelník má samozřejmě pořád všechno před sebou a právě tenhle turnaj ho má znovu katapultovat mezi nejvýraznější naděje fotbalové scény.
Viktor Fischer vtrhl v listopadu 2012 na scénu jako hotový uragán - rovnou při svém plnohodnotném debutu v základní sestavě zaznamenal dvě branky proti Zwolle a na konci ročníku ho všichni zahrnovali slovy chvály.
Jak by také ne - jeho gól Ajaxu pomohl zdolat rivala z Eindhovenu, jeho dvě asistence zase pokořit Feyenoord (3:0) a jeho famózní lob proti Nijmegenu byl fanoušky amsterdamského celku zvolen brankou sezony. Ocenění pro talenta roku bylo už jen samozřejmostí.
Ve své první sezoně byl Viktor Fischer popisován jako "tvořivý křídelník" či "zatažený forvard", před oním těžkým úrazem se už ale pomalu začínal tlačit více dopředu a snad i nahoru. Proto by teď mohl být Jessem Thorupem využíván i ve funkci falešného hrotového útočníka, který soupeřovým zadákům mate hlavy s míčem i bez něho.
Aarhuskému rodákovi v tomhle směru hodně prospívá, že kouč seniorské reprezentace Morten Olsen obdivuje nizozemskou kopanou (sám se v ní kdysi ostatně pohyboval), a že s ohledem na příkaz dánského svazu musí všechny mládežnické výběry ctít taktické preference dospělých. Obdobu Olsenova (i De Boerova) vysoce flexibilního 4-3-3 tudíž vídáme rovněž u jednadvacítky.
Stranou reflektorů: Jannik Vestergaard (Werder Brémy)
Dánský kapitán, lídr v pravém slova smyslu, klidně budoucí nejdominantnější stoper šampionátu, a přece svým způsobem nenápadná opora dánské jednadvacítky - takový je Jannik Vestergaard, který se svou čelenkou a nikterak mladickým obličejem tak trochu působí dojmem, jako by už do této kategorie vlastně vůbec nenáležel.
Jeho hra ve vzduchu je totiž zpravidla dechberoucí, ba skoro až nečestná. V srpnu 23letý zadák letos v Bundeslize průměrně vyhrával neskutečných 6,7 hlavičkových soubojů na zápas a kromě toho, že takhle podpírá celou obrannou linii, navíc Vestergaard představuje velké nebezpečí i jako hlavní cíl centrovaných balonů. V kvalifikaci se ze vzduchu prosadil hned třikrát; z toho dvakrát po standardních situacích. K tomu je sebevědomý i na míči a přímý kop klidně rozehraje na vlastní pěst.
Důležitým milníkem v kariéře byl pro kodaňského rodáka zimní přesun do Werderu. V Hoffenheimu, kde prošel i rezervními výběry, mnoho prostoru ani důvěry nenacházel - to v Brémách okamžitě zapadl do základní sestavy a trenéru Skripnikovi pomohl změnit projev celého mužstva k nepoznání.
"Přišel a rázem jsme měli stopera, který vyhrál všechny hlavy, vyrazil z obranné čtyřky a okamžitě napadal soupeře s míčem u nohy," postihuje Vestergaardův přínos fanoušek Werderu Marián Homola. "Otočilo se to. Předtím byl Werder tím týmem, který nebyl aktivní, nechtěl převzít iniciativu a jen pasivně čekal. To hlavně Vestergaard zlomil - šel příkladem a v tom byl největším přínosem," doplňuje Homola.
Přesně takové impulsy se od Verstergaarda budou očekávat i zde, v České republice - speciálně při absenci zraněného Jorese Okoreho.
Dánové nastupují v klasickém 4-3-3 (protože vlastně musí), ale v reálu se zřejmě právě oni budou na tomto turnaji nejvíc blížit nějakému tomu sexy systému se třemi obránci. Jak si můžete všimnout na obrázku, původním povoláním stoper Andreas Christensen bude sedět mezi obránci a záložníky a poskytovat oporu dvěma běhavým kolegům ve středu zálohy i Fischerovi, který je zvyklý směrem dozadu vypínat.
Zároveň A. Christensen bude často klesat mezi stopery a pomáhat jim s rozehrávkou, stejně jako umožňovat velice ofenzivnímu a v pohodě hrajícímu Rizovi Durmisimu vyrážet kupředu a podílet se primárně na ofenzívě. Na levém beku může klidně naskočit i Jonas Knudsen, kterého sám Thorup pomáhal brousit pro áčko Esbjergu, i ten se nicméně rád zapojí výše na hřišti.
Stoperská dvojice Dánů mimochodem bez Okoreho jednoduše musí vykazovat rychlostní problémy; to se jen tak nenapraví a je třeba jich využít. Z Juventusu hostujícího Frederika Sørensena si lze představit jako takového severského Mertesackera - blonďatého obra, jehož mobilita tak nějak přirozeně není na nejvyšší úrovni. Ani Vestergaard potom není kdovíjakým sprinterem.
Další slabinu už Dánové na papíře nemají. Naopak, útočný trojzubec mohou poskládat na tisíc různých způsobů a na kvalitě utrpí jen sotva. Pro pravé křídlo se třeba nabízí skvělá varianta v Uffem Bechovi - malém, hbitém, inteligentním křídelníkovi, který nemá problémy s produktivitou a na kvalifikaci "21" se tolik nepodílel hlavně proto, že obrážel srazy áčka. Bohužel pro seveřany ale do turnaje vstupuje (polo)zraněný.
Případné Bechovo vplutí do základní sestavy by se mohlo zasadit o kompletní přeměnu herního stylu, neboť v tuhle chvíli máme na hrotu útoku klasickou věž, kladivo v osobě Brock-Madsena (potažmo Berggreena), nicméně operovat tam klidně může i Fischer nebo vysoký, ale nesmírně pohyblivý levý křídelník Yussuf Poulsen.
Varianta s Poulsenem po boku Brock-Madsena se nicméně jeví jako ta vůbec nejideálnější: prvně jmenovaný i od lajny nastřílel za druholigové německé Lipsko úctyhodných 11 gólů a jeho kolegovi to zase parádně střílí v jednadvacítce, kde se v průměru prosazuje ob zápas.
Další zajímavé alternativy na ofenzivní posty představuje Nikolaj Thomsen, oficiálně šikovné levé křídlo, jež rádo driftuje do středu pole a zapojuje se do kombinace; případně Rasmus Falk, který je pozoruhodnou postavou zejména proto, že od 10 let vyrůstal po boku Christiana Eriksena, společně měli dobýt celý svět - a momentálně není ani výsostní hvězdou v průměrném Odense.
Níže ve hřišti by potom svou šanci mohl dostat lepšící se středopolař z Brøndby, Christian Nørgaard. Ten se za poslední rok konečně naučil kombinovat svou fyzickou sílu s míčovou technikou a podle Novakoviće je v pohodě připraven propojovat pro Dány záložní linii s tou útočnou. O to se zde zatím nejvíce stará Lasse Vigen Christensen z Fulhamu, nejkreativnější níže položený fotbalista v sestavě.
Speciální zmínku si zaslouží rovněž Pione Sisto, na podzim nezastavitelný střízlík za později mistrovský Midtjylland, na jaře bohužel převážně zraněný. Náhlý vzestup súdánského rodáka, jenž dánský pas obdržel teprve nedávno, je každopádně obdivuhodný a zvláště jako žolíka lze toto technické pravé křídlo považovat za definici skryté zbraně.
Kapitolou samou pro sebe je Lucas Andersen. V Česku momentálně přebývá, ale o tom, s jakou rolí sem přijel, těžko spekulovat (oficiálně zde jen kryje záda zraněnému Berggreenovi). Andersenovo eventuální nezapojení by každopádně znamenalo obrovskou smůlu pro neutrálního diváka. Jde o hráče, který miluje přihrávky z první, jeho technika střelby je zcela bezchybná a jakožto falešný hrot dokáže obrany rozhazovat svým mazaným pohybem opravdu v jednom kuse.
Tip na umístění: Semifinále
To je samo o sobě docela změna mimochodem. Pravda, roku 2011 se Eriksenovi a spol. nedávaly malé šance, taková důvěra jako do téhle party se však v Dánsku běžně do nějakého výběru nevkládá. Spíš vůbec než někdy.
Na druhou stranu, největší úspěch dánští mladíci - a nakonec i senioři - zažili právě tehdy, když se o ně nikdo příliš nestaral.
Dánská jednadvacítka roku 1992 dokráčela do semifinále podporována záviděníhodným juniorským střelcem Peterem Møllerem (který se později vypařil), a dospěláci potom vlastní Euro v sousedním Švédsku dokonce se Schmeichelem v zádech rovnou celé dobyli.
Nasnadě je dodat, že z tehdejší dánské jednadvacítky se v áčkové reprezentaci jakž takž uchytili pouze dva hráči (mimo Møllera ještě záložník Per Frandsen), zatímco zde nacházíme už šest seniorských internacionálů a přibývat budou zcela určitě další.
Na severu zkrátka očividně dělají něco dobře. Za poslední roky v dánské Superligaen, která tradičně platí za nejsilnější skandinávskou soutěž, notně přibylo vyslanců ze Švédska, Finska, Norska, Islandu, ale i Faerských ostrovů, a liga se tímto očištěním od ‚exotičtějších‘ národností vyrovnala. K lepšímu.
Ve výpravě do Česka nyní najdou zastoupení dva druholigisti a hned osm z devíti top celků; vynechané Hobro přitom na dálku reprezentuje alespoň zimní akvizice Braunschweigu Emil Berggreen a hodně se spekulovalo také o možné šanci pro produktivního Madse Hvilsoma.
Skutečnost, že talentovaný trenér Jess Thorup rozhodně má odkud brát, se dále promítá i v dobrovolné opomenutí všemi opěvovaného Lucase Andersena v originální nominaci, anebo v tu zdánlivou situaci, kdy ani není tolik cítit absence zraněného útočníka Andrease Corneliuse.
Navíc, i přes jistý ‚kosmopolitní’ charakter dánského výběru bychom měli hovořit o kolektivu s vysokou hladinou vnitřní harmonie. Speciálně záložní trio ve složení Højbjerg, Andreas Christensen a Lasse Vigen Christensen (poslední dva nejsou sourozenci, pozor) disponuje značným potenciálem utvořit nejvyváženější středovou základnu na turnaji. Minimálně na papíře všichni dokupy nabízí ideální mix šikovnosti, drajvu, zarputilosti, disciplíny i tvořivosti.
Pokud tedy tihle chlapíci dokráčejí velmi, velmi daleko, nikdo by se věru neměl divit...
Cesta na šampionát
Až do baráže šlo pro Dány všechno jako po másle. Na menší krizi z podzimu 2013 o dvou remízách 2:2 se při takových střeleckých radovánkách koncem skupinové fáze zapomíná opravdu s velkou radostí.
Dánové sice bez debat těžili z výhod šestičlenné grupy a nedisciplinovanosti Estonců a Bulharů (ti dohrávali v deseti a dohromady od seveřanů utržili 15 branek), přesto jejich abnormální a ve skupinové fázi bezkonkurenční potenci nelze brát na lehkou váhu. Hned 10 různých borců se totiž v rámci tohoto cyklu prosadilo alespoň dvakrát, a to je zkrátka smrtící rozložení palebné síly.
Že se seveřané mohou spoléhat i na sílu psychiky a víry ve chvílích, kdy to až tak nejde, potom dokazuje například jejich neporazitelnost v utkáních, kdy se ocitli v jakékoliv nevýhodě. Dánové napříč kvalifikací prohrávali celkem třikrát; z takových duelů však dohromady vytěžili hezkých pět bodů.
Mimoto se Jess Thorup až v překvapivé míře mohl opírat o debutanty, kteří jako by při svých premiérách vždy měli přísně nakázáno alespoň jednou napnout síť. To se povedlo L. V. Christensenovi (třetí díl cyklu), Pierru Højbjergovi (čtvrtý), Andreasi Corneliusovi (osmý) či Emilu Berggreenovi (desátý).
Střelecký apetit už jako by Dány opustil v baráži, kde se s dalším severským mančaftem z Islandu velice trápili. Ačkoliv za celou dobu vyprodukovali přesně 35 střeleckých projektilů, mezi tři tyče mířilo všehovšudy osm, z nichž akorát jeden si našel cestu do sítě. Ve finále Dánsko muselo k postupu coby jediný účastník Eura využít pravidla gólech na půdě soupeře.
Domácí základna
Dánská ligová scéna je jednou z těch, kde se může udát opravdu ledacos - každý rok může vyletět vesměs kdokoliv, ať si je do té doby sebevíc nenápadný. Zatímco v takovém Irsku je ovšem podobná nevyzpytatelnost dána hlavně všudypřítomnou finanční nestabilitou a k nebývalým úspěchům se mnohdy přichází tak trochu na styl slepého Dalibora; v Dánsku jde tradičně o odlišné případy.
Konkrétní exempláře z nedávné doby pro vás mám rovnou čtyři, a tím prvním je hnedka letošní mistr Midtjylland; suverénní až běda, a přece až do letoška panic, co se titulů týče.
Pro Vlky se stala příznačnou odvážná sázka na mladé, progresivní lidi v čele s 31letým předsedou Rasmusem Arnesenem, kteří si umně berou inspiraci v baseballovém Moneyballu. Až šest členů základní sestavy Midtjyllandu přitom tvořili jeho vlastní odchovanci; včetně súdánské komety Pioneho Sista a do Čech rovněž mířícího stopera Banggaarda.
Tradiční dánský titán, FC Kodaň, dříve v Superligaen triumfoval sedmkrát na prostoru pouhých devíti let - teď se však radoval jen jednou ve čtyřech sezonách a Aalborg ho loni oškubal pro jistotu na dvou frontách, v lize i domácím poháru. Žurnalista Soren Olsson tehdy zadlužené Aab označil za nejpřekvapivějšího dánského mistra od Herfolge roku 2000; mezi oběma senzacemi však spočívá zásadní rozdíl v tom, že Aalborg miloval hru nahoru-dolů a hráče aktivně vybízel k improvizaci, což jedině urychlilo vývoj takového Nikolaje Thomsena, nyní šikovného žolíka dánské "21".
Pakliže Aalborg si zamiloval doslova každý romantik a našla se i přirovnání k Rodgersově Liverpoolu z téže sezony 2013/14, fenomén předešlých dvou let - nejprve šampion a posléze vicemistr z nudného předměstí Kodaně, FC Nordsjælland - na tom byl velmi podobně. Jeden bývalý předseda klubu i starosta města Farumu sice kdysi pro nečestnou manipulaci s penězi daňových poplatníků skončil až za mřížemi, samo skromné mužstvo se však dokázalo ukázkově rehabilitovat a nakonec si vysloužilo jenom zlehka nadsazenou nálepku "dánské Barcelony". Právě v jejím středu mimochodem vyletěl současný zadák Aston Villy Jores Okore.
Na úplný závěr jsem si potom úmyslně schoval případ Esbjergu. Ten možná titul naposledy oslavil koncem 70. let, svou chvilku slávy si ovšem prožil i celkem nedávno; pod vedením aktuálního kormidelníka "21" Jesse Thorupa. Hráčská ikona fB nejprve roku 2012 zcela suverénně, se 17bodovým náskokem, vytáhla Esbjerg zpět mezi smetánku (za což byla vyhlášena dánským koučem roku), a posléze s ním ihned dokráčela k vítězství v národním poháru i na skvělou čtvrtou příčku.
Co je přitom na výše uvedeném nejlepší, je složení Thorupovy hráčské základny. "Čtrnáct z 18 hráčů, které měli k dispozici pro pohárové finále 2013, prošlo klubovou akademií, včetně bratrů Ankersenových a Braithwaitea," upozorňuje dlouholetý komentátor dánské ligy pro srbskou televizi Vladimir Novaković na fotbalisty narozené roku 1990 a později.
Pravý bek Peter Ankersen a křídelník Martin Braithwaite dnes pravidelně vyráží na srazy dánské reprezentace; a všichni tři jmenovaní se vzápětí rozprchli ven - do Švédska, Rakouska a Francie. "Když se na tým podíváte teď, najdete tam samé cizince, kteří se do poslední chvíle prali o záchranu. Řekl bych, že Jess (Thorup) byl klíčovým elementem jejich úspěchu," chválí trenéra dánských mládežníků Novaković.
Tahoun týmu: Pierre Emile Højbjerg (Bayern Mnichov)
Jak podle vás vypovídá o stavu mládežnické kopané v dané zemi fakt, že je naprosto v pořádku považovat za tahouna týmu 19letého holobrádka? V podstatě by se to mohlo dát vnímat i negativně: z takového úhlu, že je Højbjerg generačním talentem, který vrhá stín na své starší kolegy ze slabšího vrhu. Jenže tak to vůbec není; kmenový hráč mnichovského Bayernu je spíš od přírody rozdílový.
Při svém debutu ve čtvrtém kvalifikačním utkání tehdy čerstvě osmnáctiletý klučina z rezervy bavorského velkoklubu dvěma góly ukradl Slovincům vítr z plachet a stažením rychle nabytého manka zařídil svému týmu alespoň remízu. Tehdy se psal říjen 2013. Hned v listopadu toho samého roku třemi asistencemi (!) podepřel pro změnu další klíčovou výhru Dánů na půdě Bulharska (3:2).
Být v podobně útlém věku tak zásadním činitelem při tvorbě zásadních výsledků, to chce opravdové nadání i psychiku šampiona; a Højbjerg skutečně vypadá být patřičně vyzbrojen obojím. Jeho herní profil vesměs odpovídá modernímu box-to-box záložníkovi, který svému okolí prospívá na obou koncích hřiště zároveň a nijak se neschovává.
Společný produkt dvou vyhlášených kodaňských akademií (nejprve vyrůstal v tamním FC, posléze v Brøndby) nabízí brilantní techniku, záludné standardní situace a jistou dávku zarputilosti. Letos na jaře Højbjerg hostoval v Augsburgu a vynechal jediné utkání při průměrné tvorbě alespoň jedné šance na zápas. Už pro nadcházející ročník s ním počítá Guardiola do širšího kádru Bayernu.
Dánové si se svým největším klenotem vpředvečer šampionátu prožili menší infarkt - krátce před jeho vypuknutím vyplynulo na povrch, že si ještě v Mnichově léčí nějaké bolístky - nakonec ale všechno dobře dopadlo. Soudě dle nejnovějších informací zřejmě nevynechá ani zahajovací klání.
Na prahu slávy: Viktor Fischer (Ajax)
O Viktoru Fischerovi víme už drahnou dobu, bohužel by vám ale nikdo nemohl mít za zlé, kdybyste si začali stěžovat, že jste o něm pěknou chvíli neslyšeli. Na vině ovšem - naštěstí - nejsou jeho vlastní výkony, nýbrž vážné zranění z konce ročníku 2013/14, které ho vyřadilo prakticky z kompletní sezony následující.
Jakmile se však Fischer nyní na jaře vrátil, trefil se hned třikrát ve čtyřech kolech, takže se vše zdá být zase při starém. Stále teprve (a čerstvě) 21letý křídelník má samozřejmě pořád všechno před sebou a právě tenhle turnaj ho má znovu katapultovat mezi nejvýraznější naděje fotbalové scény.
Viktor Fischer vtrhl v listopadu 2012 na scénu jako hotový uragán - rovnou při svém plnohodnotném debutu v základní sestavě zaznamenal dvě branky proti Zwolle a na konci ročníku ho všichni zahrnovali slovy chvály.
Jak by také ne - jeho gól Ajaxu pomohl zdolat rivala z Eindhovenu, jeho dvě asistence zase pokořit Feyenoord (3:0) a jeho famózní lob proti Nijmegenu byl fanoušky amsterdamského celku zvolen brankou sezony. Ocenění pro talenta roku bylo už jen samozřejmostí.
Ve své první sezoně byl Viktor Fischer popisován jako "tvořivý křídelník" či "zatažený forvard", před oním těžkým úrazem se už ale pomalu začínal tlačit více dopředu a snad i nahoru. Proto by teď mohl být Jessem Thorupem využíván i ve funkci falešného hrotového útočníka, který soupeřovým zadákům mate hlavy s míčem i bez něho.
Aarhuskému rodákovi v tomhle směru hodně prospívá, že kouč seniorské reprezentace Morten Olsen obdivuje nizozemskou kopanou (sám se v ní kdysi ostatně pohyboval), a že s ohledem na příkaz dánského svazu musí všechny mládežnické výběry ctít taktické preference dospělých. Obdobu Olsenova (i De Boerova) vysoce flexibilního 4-3-3 tudíž vídáme rovněž u jednadvacítky.
Stranou reflektorů: Jannik Vestergaard (Werder Brémy)
Dánský kapitán, lídr v pravém slova smyslu, klidně budoucí nejdominantnější stoper šampionátu, a přece svým způsobem nenápadná opora dánské jednadvacítky - takový je Jannik Vestergaard, který se svou čelenkou a nikterak mladickým obličejem tak trochu působí dojmem, jako by už do této kategorie vlastně vůbec nenáležel.
Jeho hra ve vzduchu je totiž zpravidla dechberoucí, ba skoro až nečestná. V srpnu 23letý zadák letos v Bundeslize průměrně vyhrával neskutečných 6,7 hlavičkových soubojů na zápas a kromě toho, že takhle podpírá celou obrannou linii, navíc Vestergaard představuje velké nebezpečí i jako hlavní cíl centrovaných balonů. V kvalifikaci se ze vzduchu prosadil hned třikrát; z toho dvakrát po standardních situacích. K tomu je sebevědomý i na míči a přímý kop klidně rozehraje na vlastní pěst.
Důležitým milníkem v kariéře byl pro kodaňského rodáka zimní přesun do Werderu. V Hoffenheimu, kde prošel i rezervními výběry, mnoho prostoru ani důvěry nenacházel - to v Brémách okamžitě zapadl do základní sestavy a trenéru Skripnikovi pomohl změnit projev celého mužstva k nepoznání.
"Přišel a rázem jsme měli stopera, který vyhrál všechny hlavy, vyrazil z obranné čtyřky a okamžitě napadal soupeře s míčem u nohy," postihuje Vestergaardův přínos fanoušek Werderu Marián Homola. "Otočilo se to. Předtím byl Werder tím týmem, který nebyl aktivní, nechtěl převzít iniciativu a jen pasivně čekal. To hlavně Vestergaard zlomil - šel příkladem a v tom byl největším přínosem," doplňuje Homola.
Přesně takové impulsy se od Verstergaarda budou očekávat i zde, v České republice - speciálně při absenci zraněného Jorese Okoreho.
Dánové nastupují v klasickém 4-3-3 (protože vlastně musí), ale v reálu se zřejmě právě oni budou na tomto turnaji nejvíc blížit nějakému tomu sexy systému se třemi obránci. Jak si můžete všimnout na obrázku, původním povoláním stoper Andreas Christensen bude sedět mezi obránci a záložníky a poskytovat oporu dvěma běhavým kolegům ve středu zálohy i Fischerovi, který je zvyklý směrem dozadu vypínat.
Zároveň A. Christensen bude často klesat mezi stopery a pomáhat jim s rozehrávkou, stejně jako umožňovat velice ofenzivnímu a v pohodě hrajícímu Rizovi Durmisimu vyrážet kupředu a podílet se primárně na ofenzívě. Na levém beku může klidně naskočit i Jonas Knudsen, kterého sám Thorup pomáhal brousit pro áčko Esbjergu, i ten se nicméně rád zapojí výše na hřišti.
Stoperská dvojice Dánů mimochodem bez Okoreho jednoduše musí vykazovat rychlostní problémy; to se jen tak nenapraví a je třeba jich využít. Z Juventusu hostujícího Frederika Sørensena si lze představit jako takového severského Mertesackera - blonďatého obra, jehož mobilita tak nějak přirozeně není na nejvyšší úrovni. Ani Vestergaard potom není kdovíjakým sprinterem.
Další slabinu už Dánové na papíře nemají. Naopak, útočný trojzubec mohou poskládat na tisíc různých způsobů a na kvalitě utrpí jen sotva. Pro pravé křídlo se třeba nabízí skvělá varianta v Uffem Bechovi - malém, hbitém, inteligentním křídelníkovi, který nemá problémy s produktivitou a na kvalifikaci "21" se tolik nepodílel hlavně proto, že obrážel srazy áčka. Bohužel pro seveřany ale do turnaje vstupuje (polo)zraněný.
Případné Bechovo vplutí do základní sestavy by se mohlo zasadit o kompletní přeměnu herního stylu, neboť v tuhle chvíli máme na hrotu útoku klasickou věž, kladivo v osobě Brock-Madsena (potažmo Berggreena), nicméně operovat tam klidně může i Fischer nebo vysoký, ale nesmírně pohyblivý levý křídelník Yussuf Poulsen.
Varianta s Poulsenem po boku Brock-Madsena se nicméně jeví jako ta vůbec nejideálnější: prvně jmenovaný i od lajny nastřílel za druholigové německé Lipsko úctyhodných 11 gólů a jeho kolegovi to zase parádně střílí v jednadvacítce, kde se v průměru prosazuje ob zápas.
Další zajímavé alternativy na ofenzivní posty představuje Nikolaj Thomsen, oficiálně šikovné levé křídlo, jež rádo driftuje do středu pole a zapojuje se do kombinace; případně Rasmus Falk, který je pozoruhodnou postavou zejména proto, že od 10 let vyrůstal po boku Christiana Eriksena, společně měli dobýt celý svět - a momentálně není ani výsostní hvězdou v průměrném Odense.
Níže ve hřišti by potom svou šanci mohl dostat lepšící se středopolař z Brøndby, Christian Nørgaard. Ten se za poslední rok konečně naučil kombinovat svou fyzickou sílu s míčovou technikou a podle Novakoviće je v pohodě připraven propojovat pro Dány záložní linii s tou útočnou. O to se zde zatím nejvíce stará Lasse Vigen Christensen z Fulhamu, nejkreativnější níže položený fotbalista v sestavě.
Speciální zmínku si zaslouží rovněž Pione Sisto, na podzim nezastavitelný střízlík za později mistrovský Midtjylland, na jaře bohužel převážně zraněný. Náhlý vzestup súdánského rodáka, jenž dánský pas obdržel teprve nedávno, je každopádně obdivuhodný a zvláště jako žolíka lze toto technické pravé křídlo považovat za definici skryté zbraně.
Kapitolou samou pro sebe je Lucas Andersen. V Česku momentálně přebývá, ale o tom, s jakou rolí sem přijel, těžko spekulovat (oficiálně zde jen kryje záda zraněnému Berggreenovi). Andersenovo eventuální nezapojení by každopádně znamenalo obrovskou smůlu pro neutrálního diváka. Jde o hráče, který miluje přihrávky z první, jeho technika střelby je zcela bezchybná a jakožto falešný hrot dokáže obrany rozhazovat svým mazaným pohybem opravdu v jednom kuse.
Tip na umístění: Semifinále
Program zápasů - skupina A
17.06.2015
Praha
20.06.2015
Praha
23.06.2015
Praha
Konečná nominace
Datum nar.
12.09.1993
25.03.1992
04.08.1992
Datum nar.
04.04.1994
08.01.1994
10.04.1996
10.01.1993
16.09.1992
16.01.1993
24.10.1992
14.04.1992
03.08.1992
Datum nar.
05.08.1995
10.03.1994
04.02.1995
08.05.1993
15.08.1994
Datum nar.
13.01.1993
10.05.1993
09.01.1993
15.01.1992
09.06.1994
15.06.1994
Související články
Zobrazit jen nejnovější
Zobrazit všechny
Představení účastníků ME do 21 let - Česko
17.06.2015, 09:26
Představení účastníků ME do 21 let - Německo
16.06.2015, 01:57
Představení účastníků ME do 21 let - Srbsko
15.06.2015, 17:08
Představení účastníků ME do 21 let - Portugalsko
15.06.2015, 12:27
Představení účastníků ME do 21 let - Itálie
14.06.2015, 22:36
Představení účastníků ME do 21 let - Švédsko
14.06.2015, 14:30
Představení účastníků ME do 21 let - Anglie
13.06.2015, 20:19
Komentáře (119)
Přidat komentářJá ty hráče trefil
Tak oni sou až po ten útočnej trojlístek dost čitelní. Na papíře teda
Právě toho útočníka jsem nevěděl
čím
V Ziline je na skuske Luka Lucic z Banika Ostrava, Mozete ho niekto opisat ci je perspektivny do buducnosti?
to je ten borec z tý juniorky splitu ne? nebo nějakýho chorvatskýho klubu. No provar od Baníku, takže se ho snaží někde udat, asi nic extra to nebude, navíc chorvat, to nemůže dělat dobrotu
Stasův výlev na Højbjerga 3... 2... 1... GO!
...holobrádek
Ja si za tym stojim.Zatial ma vobec neohuril ale ja som hodnotil len to,ako hral na klubovej scene.A tam bol klucovy hrac Baier.Hojbjerg vedla neho bude rast ak ostane este na hostovacke v FCA.Pekne si popisal jeho vlastnosti a to akym stylom hra.Len je na nom este vidiet taa neskusenost v istych chvilach.To je ale v jeho veku naprosto normalne.
Necital som tvoje predosle kritiky na Hojbjerga, ale s tymto nie je dovod nesuhlasit, co ale neznamena znehodnocovanie jeho talentu a kvalit. Jeho herny prejav nie je postaveny na mladickej zivelnosti, ale na akejsi vyspelosti uprostred ihriska (lepsie to popisat neviem ) a na to potrebuje este dozriet. Raz z neho bude/moze byt skvela suciastka perfektneho stroja (proste vychovavany pre masinu menom Bayern ).
Nevim, jestli si jen nebral servítky, protože šlo o soukromou konverzaci, ale mně psal... "on v nicom nevynika..technicky vobec,pozicne je priemerny,chyba mu akceleracia na prvych metroch.."
A to teda na základě toho, co sem viděl a četl, fakt neodpovídá.
Ked to takto vidim napisane,tak som ho dost zotrel.Proste v zapasoch ktore som videl ja,tak o nejaku ofenzivu sa predovsetkym staral Werner a Altintop.Aj ten Baier bol smerom dopredu vidiet dost.Hojbjerg ale ma vyborne centre,takmer vzdy to je velke nebezpecenstvo.
Však on taky nemá bejt nějak čistě ofenzivní. Pokud se držel vzadu, tak měl docela určitě takový pokyny.
Na svoj vek je velmi vyspely. No musis uznat, ze ziadna hracicka, ktora by individualnymi schopnostami ohurila na prvy pohlad, to nie je. To trebars nebol za mlada ani Kroos, ktoreho mi trosku pripomina.
Ale ja stasovi rozumiem. Sleduje BL, resp. Augsburg pravidelne a tam Hojbjerg skutocne nejak nevycnieval.
Jj, Kroos, to je dokonalý přirovnání... i když asi nebude tak uplně přes držení balonu.
Nicméně "technicky vůbec"? Nesmysl - že někdo neni hračička, přece neznamená, že nemá techniku. V podání Hojbjerga mi spíš vždycky připadala účelná, ale kdykoliv bylo potřeba ji ukázat, tak ji prostě ukázal... koneckonců standardky to dobře demonstrujou.
A že někdo nevyčnívá ve svý první profi sezoně, to fakt neni žádná tragédie. Stačí se podívat, jakej rozdíl dělal pro 21 v kvalifikaci, a hnedka takovej argument ztrácí na hodnotě.
Prehnal som to,staci? Ako pise Jozko,fakt sa v FCA na jeho hru nepozeralo tak,ze ak by pripadne absetnoval,tim by to pocitil.To je ale normalne,ved je rocnik 95 a teraz dostal prvy krat sancu v seniorskom futbale.Iste naznaky coho je schopny stihol ukazat.Ja som vcera pri nasej konerzacii mal ostat pri tom,ze nijak nevycnieval.
Ja myslim ze Kroos bol o nieco dalej v jeho veku.Teda presnejsie-daval najavo viac vidiet techniku a futbalove myslenie.Nevieme ale ake mal ulohy pod Weinzerlom.Ci skor mal doplnat Baiera a mysliet skor na defenzivu.Teraz ak ostane v FCA nadalej hostovat,moze dostat väcsiu volnost.
Højbjerg
Finále Německo - Dánsko
No Slovensko tam určitě nebude
Protože tam šovinistická UEFA chtěla Itálii!
Willi, ako sa ma pes?
Taďka fajn... když konečně přešly ty vedra.
Zlaty
Esteze ze Willi nema na fb aj babu.To by si sa tiez pytal?
Nie psi mam rad
A baby ne? Jsi na kluky?
Viťo, pls.
Jo aha stejně tak tam ti zmrdi chtěli Srbsko místo Španělska'
https://www.youtube.com/watch?v=XKmPaOMos9w
Legendární
Ty hovado!
Kvůli tomuhle chování vás nechtěli na turnaji
Lol
Jako sel k zemi hodně ochotně
hlavně proč na tý zemi ležel po tom pádu?
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10152966262676859&id=305852701858&refsrc=http%3A%2F%2Fwww.google.cz%2F&_rdr
To chces
Cetl jsem jakysi rozhodvor s Nedvedem,pry jsou co cerny konove sampionatu.. no jak to tak byva u podobnych medialnich masazi,nepostoupi ze skupiny..takze jeste jednoho potrebujem predbehnout
Vsadím litra na postup Srbska a je to
Rozdají si to s Německem o třetí místo ... ve skupině
Je tam ten Hojbjerg nebo ne? Jsem někde četl, že prý není ještě v praze, že má nějaký zranění
Dánové si se svým největším klenotem vpředvečer šampionátu prožili menší infarkt - krátce před jeho vypuknutím vyplynulo na povrch, že si ještě v Mnichově léčí nějaké bolístky - nakonec ale všechno dobře dopadlo, protože se dle nejnovějších informací zdá, že nevynechá ani zahajovací klání.
dík, já to budu teprve číst právě, jenom jsem tohle potřeboval rychle zjistit
On ho Petrák hned v 5. minutě vyléčí
Jen to ne, jeden hráč červená a druhej po pěti min zranenej by fantě neprospělo
Co vás vede k tomu dávat Petráka do fanty? On je tam jako obránce?
Zkusím ho, kdyžtak mám připraveny střídání
Tim neodpovídáš na mou otázku
tak pod Dovalilem to bude hodně o standartkách, tak Petrák nemusí bejt uplně špatná volba, hlavu má dobrou
Hm, to bych si teda radši vzal exekutora než jednoho z více hlavičkářů.
A nezbyly mi prachy, tak jsem musel vzít nějakýho českého záložníka
Aha, tak to jo
Ale ještě zítra počkám na sestavy, a když tam bude, vymenim ho za Skalaka
Pre mňa čierny kôň turnaja, mimoriadne kvalitná základná jedenástka, ak im to sadne, tak by zo skupiny mali postúpiť spolu s Nemeckom a v semifinále sa už môže stať čokoľvek...
https://twitter.com/DanishFooty/status/610917125281198081
Skoro trefeno , ten levej bek je holt 50-50.
Inak chalani co sledujete BL pravidelnejsie,suhlasite s nazorom na Vestergaarda?
Tvojim? Si tam dal taky detailny takticky postreh, ze si ho smrtelnik, ktory nesleduje Werder pravidelne, nemoze vsimnut. Tie uvodne zapasy (a tam som ich pa videl) hral vyborne. Potom mi prislo, ze trosku spadol a Werder parkrat inkasoval po jeho chybach; ci nie?
Ano V podstate od zapasu s Wolfaburgom nam prestala slapat na cas obrana.Vestergaard tam mal zavahania a aj po jeho chybe padol nejaky ten gol.Uz len jeho pritomnost v zostave nam pomahala,recou cisel-na jesen inkasovanych 39 golov,jeho prichod a jar uz len 26 golov.Mal aj zranenie v Nordderby a nehral dva zapasy.Odisla mu forma ale ze by vylozene zacal hrat zle,to nie.
OT: koukám na ženský ECU-JAP. Takovyhle tempo tam maj všechny zápasy? Mi to přijde jak když přijedeme na derby do Krakovan
Podle mě dojdou dál než vyhypované Německo.
Proč vyhypované? (koukl jsem na profil a hned je mi to asi jasný, no )
nezvládáš
Hlavně nenápadně
No. Jsem zvědavý. Na Dány se těším možná nejvíc.
Inak sympaticke od Teba fantik, ze si pouzil slova Maja, ale on to fakt pisal po cesky?
Nn, napísal to jako prase a bez diakritiky. Takže sem to jako správnej šovinista s dovolenim přepsal do češtiny, páč slovensky běžně nepíšu.
Urazilo by ma, ak by moj kamos Majo pisal cesky Majo, nabudúce aj s diakritikou, nech to fantik len skopiruje
To by nebyl Majo. (A mimochodem, stas i sem tam česky psával, ne?)
.skor slovensky s castymi ceskymi slovami, pokial viem
Snazim sa na tom zapracovat aby ich tolko nebolo. Ani snahu mi neocenis.
Ocenujem, na to, ze si vyrastal v CZ
neboj
Jeden clanok mi tu kedysi zverejnili.Radsej som ho napisal po cesky,vyhol som sa tak klasike-preco sa na EF objavuje slovencina kedze je to eurofotbal.CZ.Inak pisem slovensky pretoze mi je slovencina blizsia ako cestina. Cesky pisat viem,ak by si chcel tak s tym nemam problem.
slovencina by tu mala byt rozsirenejsia, kedze EF ma vela sloven.navstevnikov a EF to len prispieva
Suhlasim. Keby s tym mal niekto problem tak Pj moze spravit aplikaciu ktora slovenske slova prelozi do cestiny.Problem sa tak vyriesi a pitomci budu rozumiet vsetkemu.
tu aplikaciu skor urobi Jan (owny), PJ je lenivy clovek na take zmeny
Ale podla mna nie je tazke pre cloveka z CR porozumiet, aj ked provokateri a ignoranti sa najdu, no...
No já si totiž matně vybavuju nějakej Oliho komentář na tebe ve stylu "proč píšeš česky?!?! "
Jaj,viem co myslis.Pod nejakym clankom som sa nudil a tak som zacal chvilu pisat po cesky.Oliho to zmiatlo a asi ostal aj sokovany. Neboj,to prekliate ceske ř viem.
A poznamenalo ho to do konce života.
Tak ja tak bezne pisem komentarov. A tolko prace s tym nebolo.
*komentare
Nj,slovencinu som na skole nemal.
Však já ti to za zlý nemám jen je podle mě pochopitelný, že sem to přepisoval ve svym rodnym jazyce. :(
Si vzdy predstavim Tvoju tvar, ked das tych smutných smajlov
Jako bys ji někdy viděl
Mam referencie z organizacie...
Ja sa fakt zacinam regulerne obavat o svojich kamaratov tu na EF.Olo,brzdi alebo utekaj do SIS,tam najdes väcsie uplatnenie.
Ja si nastastie nedavam nic na fb.Psa nemam.
Viem.
V klidu, má jen 50 jmen...
jako fakt?
Zdroj: Oliho organizace.
V poriadku.Clanok je pisany po cesky,autor je tiez cesky a tak tam ta slovencina na silu byt nemusi.
"sexy systému" tvl
* tento mal byt
100. Pre Tomáša a Dominika.
Propadák turnaje. Nepostup ze skupiny.
Andersen nie je napísaný v nominácií
Zatim nehrajou nic.
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele