Představení účastníků ME 2016 - Turecko
Když se Turci naposledy představili na velké scéně, zasadili se tak na Euru 2008 o neslavné adieu Karla Brücknera s Janem Kollerem — mohou tedy podobnou zkázu českému národnímu týmu přinést i nyní, opět pod taktovkou kouče Fatiha Terima a s hvězdným záložníkem Ardou Turanem na čele?
Turci mají letos, obdobně jako Chorvaté, k dispozici tu nejtalentovanější záložní linii za hodně dlouhou dobu a na postup ze skupiny si proto určitě věří. Ačkoliv to s nimi na konci roku 2014, krátce po rozjezdu kvalifikace, vypadalo hodně bledě, nakonec jdou do turnaje v relativně velké pohodě.
Turecká liga bude mít na šampionátu víc zástupců (36) i než španělská nejvyšší soutěž, a jako obvykle bude Fatih Terim svou základní sestavu skládat především z vyslanců trojice istanbulských celků, potažmo z vybraných německých rodáků (celkem osmi).
Zatímco třeba Galatasaray se však vytasil se svou nejhorší obhajobou ligového primátu od sezony 1969/70, kdy první příčku zaměnil za osmou, a i přes ostudný finiš na šesté pozici se teď na Euru může pochlubit alespoň třemi zástupci, senzačně třetí Konyaspor po famózním jaru kompletně ostrouhal.
"Je to skoro, jako kdyby Roy Hodgson do své anglické nominace nevtěsnal jediného hráče Leicesteru," přibližuje mi za užití mírné nadsázky hojně diskutované téma Ata Dizdar, tvůrce jediného anglicky namlouvaného podcastu o turecké kopané. (Fatih Terim se svazem takovou nemilou skutečnost fanouškům klubu již dříve kompenzoval, když závěrečný kvalifikační duel s Islandem poprvé v historii zasadil právě do Konye.)
O čem se v Turecku naopak vůbec nemluví, to je blížící se kolize velkého mezinárodního turnaje s muslimským svátkem Ramadánem. Cestující fotbalisté během něho mají tradičně výjimku z povinnosti mezi úsvitem a západem slunce vůbec nejíst ani nepít, a jestliže Mesut Özil, Xherdan Shaqiri i jiné hvězdy například během předloňského mistrovství světa nepokrytě vyhlásili, že Ramadán dodržovat nebudou, Turci se nyní vydávají 'alžírskou' cestou a natolik soukromou záležitost na veřejnosti vůbec nekomentují.
Ať už nicméně Turky bude hnát hlad obrazný nebo skutečný, počítat se s nimi letos rozhodně musí. Už v minulosti se koneckonců jejich podcenění leckomu vymstilo...
Uvést, že se fotbalová historie Turecka začala psát teprve po zjevení současného kouče národního týmu Fatiha Terima, to by se rovnalo jen minimálnímu přehánění. Před kvalifikačním cyklem na Euro 1996 totiž potomci Osmanů zajímali jen málokoho a i vstupenku na svůj do té doby jediný turnaj, mistrovství světa 1954, jim zajistil akorát šťastný hod mincí tváří v tvář favorizovanému Španělsku.
Krátce nato přišel v Turecku jistě považovaný, byť v reálu bezvýznamný skalp toho času neporazitelných Maďarů v přátelském utkání z roku 1956, především ale následovaly také dekády plné tápání v různých kvalifikačních cyklech. K účasti na Eurech 1972 a 1976 Turkům scházel jediný bod a v posledním zápase přišli také o možnost k proražení na světovém šampionátu 1990.
Své velké turnajové premiéry v moderní éře se tedy Ay-Yıldızlılar dočkali teprve roku 1996 pod vedením zmíněného Fatiha Terima. V kvalifikaci se Turci senzačně postarali o debakl Švédů jakožto bronzových medailistů z předešlého MS, ovšem na závěrečném turnaji v Anglii už potom Terimova parta nic moc nepředvedla — nezískala ani bod, nevstřelila ani branku, a zaujala tak maximálně první ochutnávkou umu toho času 24letého a ještě téměř neznámého Hakana Şüküra.
Právě nejlepší turecký útočník všech dob potom Turky coby kapitán vedl na památném asijském mistrovství světa 2002, kdy si vyslanci země s půlměsícem ve vlajce i díky poměrně jednoduchému losu dokráčeli pro senzační bronzové medaile. Turci ve vyřazovací fázi čelili nejprve Japonsku a poté Senegalu, aby se jim záhy stalo osudným měření sil s pozdějšími šampiony. V utkání o bronz to pak po Číňanech a Japoncích od Turků znovu schytal asijský soupeř — domácí Jižní Korea — a Hakan Şükür se tenkrát po necelých 11 sekundách postaral o nejrychlejší gól v dějinách světových šampionátů.
Fatih Terim již Turky roku 2002 nevedl, místo něho v čele úspěšné ekipy stanul Şenol Güneş (mimochodem muž, který nyní stojí za prvním titulem Beşiktaşe po sedmileté odmlce), svým způsobem se však i na onom bronzu Terim výrazně podílel. Jeho Galatasaray, jenž roku 2000 ve finále Poháru UEFA na penalty i o deseti mužích (bez vyloučeného Hagiho) zaskočil favorizovaný Arsenal, totiž v nečekaně těsném semifinále s Brazilci (0:1) zastupovalo hned šest klíčových jedinců: vyholené pravé křídlo Ümit Davala, jeho zdánlivé dvojče Hasan Şaş, zkušený stoper Bülent Korkmaz, univerzální levák Ergün Penbe, kapitán Hakan Şükür a střídající útočník Arif Derim.
Když se potom Fatih Terim po dalším odloučení se svými krajany připravoval na Euro 2008, registroval již zvýšená očekávání fanoušků — a ta se Turkům opět navzdory papírovým předpokladům podařilo naplnit, ba rovnou předčít. O tom, jak Terimova eskadra obratem z 0:2 na 3:2 i díky Čechovu 'galapředstavení' zlomila všechna naše srdce, bych se snad raději více nerozepisoval, zároveň je však nutno podotknout, že tehdy byli Turci v ráži tak nějak obecně. Již ve skupinové fázi ve druhé nastavené minutě poslali do kolen domácí Švýcary a ve čtvrtfinále potom až na penalty udolali Chorvaty; pro oba týmy jde patrně o nejhořčejší zklamání v dějinách reprezentace.
Tureckou kvalifikační jízdu si lze úhledně rozdělit na tři části: naprosto otřesný začátek, sotva přesvědčivý střed a beze zbytku famózní finiš. Hned zkraje se Turci naučili pokory, když nadutá slova bývalého internacionála a současného televizního experta Hasana Şaşe ("I kdyby ten balon Islanďané nesli v rukou, k naší bráně se přiblíží maximálně třikrát za zápas") následoval drsný výprask 0:3 a posléze i domácí selhání s českou reprezentací. Turci vzápětí překvapivě ztratili i v Lotyšsku — a to už si zkrátka žádalo radikální řez.
Obranu zcela nově přišli vyztužit Hakan Balta se Serdarem Azizem, ofenzivní část zálohy zase čerstvě povzbudil Volkan Şen, větší role se dostalo Hakanu Çalhanoğluovi a ze sestavy se naopak postupně vytratil stárnoucí útočník Umut Bulut. Toho na hrotu nahradil Burak Yilmaz, aby okamžitě třemi góly zařídil nutnou výhru nad Kazachstánem spolu s vitální remízou v Nizozemsku (1:1). Poté Turci upachtili tři body v Kazachstánu, ovšem domácí plichta s Lotyšskem je znovu měla stát letenku do Francie...
... jenže to by nebyl Fatih Terim, aby se nepřizpůsobil ještě jednou, a tentokrát s definitivní funkčností. V základní sestavě se poprvé zabydlel středopolař Oğuzhan Özyakup a právě pod jeho taktovkou Turci předvedli neskutečný závěrečný spurt. Tři výhry, skóre 6:0 a nakonec i působivě ukradené privilegium přímé kvalifikace na Euro z pozice nejsilnějšího třetího mužstva skupiny. Tuhle nálepku Turkům až minutu před koncem zápasu s Islandem zařídil přímý kop Selçuka İnana. Zkrátka jako na horské dráze...
Málokdy se stává, abychom na jednom šampionátu naráz mohli přihlížet práci tří největších trenérských legend svých reprezentací. U Rumunska a Španělska se s kariérou po turnaji nejspíš rozloučí Anghel Iordănescu, respektive Vicente del Bosque, a v Turecku by tentýž osud mohl čekat na Fatiha Terima. Ten je sice z daného trojlístku se slušným náskokem nejmladší (62 let), minimálně u národního týmu si však jeho pokračování lze představit jen stěží — velká část Turků je už z jeho osoby unavená, a i když nakonec Fatih Terim závěrem kvalifikace zvládl leccos obdivuhodně vyspravit a do Francie bere i pár neokoukaných jmen, jeho konzervatismus už zkrátka leckomu nevoní.
Podobně jako u Hakana Şüküra, který se tam dvakrát vracel jako hráč, také na Fatiha Terima působí jako učiněný magnet jistý klub jménem Galatasaray. Velké jméno si pod křídly istanbulského titána udělal už jako hráč, když týmu v 80. letech delší dobu kapitánoval (stejně jako reprezentaci) a doteď zůstává fotbalistou se šestým největším počtem ligových startů (317) v dresu, s nímž během složitých 11 let alespoň třikrát oslavil triumf v národním poháru.
O poznání úspěšnější éra na Galatasaray čekala teprve s Fatihem Terimem v roli hlavního trenéra. Rodák z Adany se dříve v Gala učil mimo jiné od Juppa Derwalla — na Euru 1980 pozlaceného kouče Západního Německa, který svého oblíbeného svěřence po vlastním konci na lavičce přemluvil k pokračování ve světě kopané (Terim se sám chtěl raději naplno věnovat rodině) — a doteď je dle svých slov v kontaktu i s Joachimem Löwem a dalšími německými odborníky. Sám Terim potom musel bezesporu ovlivnit celou generaci tureckých trenérů: jeho Galatasaray v druhé polovině 90. let neohroženě vládl turecké ligové scéně (dvakrát slavil i domácí double) a na trůn se okamžitě vrátil rovněž v sezonách 2011/12 a 2012/13, kdy Terim svému milovanému klubu laskavě přišel vytrhnout trn z paty po třech otřesných ligových ročnících.
Jak napovídá už jeho vznešená přezdívka 'Císař', Fatih Terim je některými Turky skoro až nábožně uctíván, o čemž svědčí i skutečnost, že po sobě slavný kouč už teď má pojmenovány hned dva stadiony. Ten v Adaně, kde se Terim narodil kyperskému přistěhovalci, už nějakou dobu stojí; ten v istanbulské části Başakşehir byl otevřen teprve před dvěma roky (a Terima k novému klubu nic zpříma neváže).
Mimoto byl dále Fatih Terim poměrně vlivnou postavou také na italské fotbalové scéně. Mnoho lidí už dnes zřejmě pozapomnělo na to, jak na podzim 2000 k poslední výtečné sezoně napínal populární Fiorentinu kolem Ruie Costy a dalších. Sám turecký mistr řemesla se pak sice v únoru ve zlém rozešel s majitelem Vittoriem Cecchim Gorim, Roberto Mancini ovšem na jeho práci vhodně navázal ziskem stále ještě poslední trofeje Violy — té pro vítěze Coppa Italia. Fatih Terim, jenž svou menší stopu zanechal i v AC Milán, se dnes může utěšovat alespoň rytířským řádem Commendatore OSSI, který mu byl udělen jakožto cizinci s mimořádným přínosem italskému sportu.
Zpětně je tak trochu k nevíře, že jsme tohohle nevzrostlého špílmachra naposledy na velké akci sledovali už v jeho 21 letech a teprve po dokončení druhé kompletní sezony v Galatasarayi. (V té třetí už v Istanbulu nosil kapitánskou pásku i posvátné Hagiho či Oktayovo číslo 10.) Již tenkrát totiž Arda Turan s lehkostí sobě vlastní Turkům dodával na jiskře, domácí Švýcary pozdním gólem připravil o šance na čtvrtfinále, pak zahájil slavný comeback proti Čechům a při postupu do semifinále se v rozstřelu sebevědomě ujal první penalty. Ačkoliv do oficiálního týmu turnaje nakonec pronikl jenom jeho parťák ze zálohy Hamit Altintop, sám Arda jistě nebyl bez šance.
O osm let později Ardova pozice v reprezentaci není o nic slabší. Na Guardianu jeho medailonek zahájili stručně a výstižně slovy "Kapitán, lídr, legenda", ve své rodné čtvrti Bayrampasa po sobě má už teď pojmenovánu ulici, a ačkoliv v reprezentaci jeho úlohu pomalu, ale jistě přebírá 22letý Hakan Çalhanoğlu (který si i v Ardově přítomnosti bere pod patronát veškeré standardky), loni to byl právě vášnivý sběratel sportovních aut, kdo symbolicky figuroval na obalu turecké verze počítačové hry Fifa.
Arda Turan — na šikovného tvůrce hry s vynikající kontrolou balonu až nevídaně pracovitý fotbalista — se delší dobu řadil k zástupu nedoceněných fotbalistů. Právě s takovým přízviskem ho v rámci španělské La Ligy během sezony 2012/13 vypichoval Bleacher Report, kdežto na konci roku 2014 si už Arda našel cestu až na 38. příčku seznamu nejlepších fotbalistů světa z dílny Guardianu. O pár měsíců dříve Arda svému Atlétiku dopomáhal k titulu a do finále Ligy mistrů.
Ardovo jméno se delší dobu zákonitě skloňovalo s ještě většími kluby a vítěz Evropské ligy z roku 2012 si nakonec svůj sen přeci jen splnil loni v létě, když za něho Barcelona neváhala vysázet na stůl zhruba 34 milionů eur. První záložníkova sezona v Katalánsku pak měla k ideálu daleko — na podzim si Arda musel kvůli registračnímu embargu udržovat fyzičku mimo jiné hrou ping pongu a na jaře se mu pak nedařilo nacházet stálou formu ani pevné místo v sestavě.
Sám 29letý ofenzivní univerzál si na druhou stranu tolik nestěžuje. "Jsem zrelaxovaný. Po dlouhou dobu jsem sezonu co sezonu hrával 40 až 50 zápasů. Teď mám i nějaký čas pro sebe," zaměřuje se na pozitiva rodák z města Fatih. A soupeři by se proto měli mít opět na pozoru — svěžího Ardy totiž tradičně bývá plné hřiště.
V Turecku se o něm moc dobře ví — jako jediný ostatně nevynechal jediný kvalifikační zápas, což je při té mase vyzkoušeného materiálu dosti zásadní informace. Ovšem ve světě je 21letý Ozan Tufan stále jaksi neznámou entitou. Což je obrovská škoda.
Dříve pranýřovaný pro svou zjevnou nadváhu a stále poněkud oplácaný, Ozan Tufan se teď svým kritikům coby energetický, rychlý a důrazný box-to-box záložník nahlas vysmívá. Nastoupit zvládne na pravém beku, na témže křídle i v jakékoliv roli uprostřed pole, a o jeho kvalitách (jež postrádá snad akorát střela) dostatečně vypovídá i jen samotný fakt, že ve Francii zřejmě bude dostávat přednost před Nurim Şahinem.
Jen málokdy turecký velkoklub za hráče z menšího celku vyplázne sedm milionů eur, v případě Ozana Tufana (odchovance Bursasporu) a Fenerbahçe nicméně kráčelo o poměrně logickou investici. Ve své první sezoně v nabitém kádru zatím Ozan tolik nevynikal a převážně s jistotou zaskakoval napříč sestavou, v útočně laděném tureckém projevu by však jeho schopnost neztratit a přesně rozehrát balon měla krásně vynikat.
Pro majitele 23 startů za seniorskou reprezentaci nepůjde o první zkušenost s mistrovstvím Evropy: Ozan před třemi lety cestoval i na Euro "19", spolu s Ahmetem Çalıkem je dnes jediným bleskurychle povýšeným dorostencem, a pokud si odmyslíme všechny poloviční Turky, představují tito dva borci také jediný čerstvý vzorek turecké práce s mládeží (dalšímu nejmladšímu produktu turecké akademie, Semihu Kayovi, je už 25 let)...
Mezi třemi tureckými tyčemi letos dochází k pozoruhodnému ozvláštnění. Na minulých velkých turnajích byli fanoušci zvyklí na brankáře z Galatasaraye (MS 1954), Fenerbahçe (Rüştü Reçber, Volkan Demirel), Beşiktaşe (veterán s legendárními černými šmouhami pod očima se nakrátko vrátil do brány i roku 2008)... a letos nás čeká první zkušenost s gólmanem čtvrtého istanbulského klubu v pořadí — Başakşehiru. Volkan Babacan přitom dřív dělával dvojku ve Feneru, teď ale podceňovaný tým z hlavního města dotlačil až na skvělou čtvrtou příčku a objektivně je tím nejlepším brankářem v zemi. Jeho reflexy jsou bezchybné, proti Slovinsku v přípravě byl jasným mužem zápasu, a mohl by se tudíž ukázat jednou z nejméně doceněných jedniček na turnaji.
Před Babacanem už se rozprostřou převážně zástupci těch větších a známějších istanbulských firem. Na pravém beku se zatím 26letý Özbayraklı nezvládl ve Fenerbahçe prosadit přes o pět let staršího veterána Gönüla, a stejnou hierarchii by měl ve Francii ctít také Terim. Stoperskou dvojici utvoří tvrďák a zcela nenahraditelný lídr defenzívy Mehmet Topal spolu s rozehrávajícím 'Němcem' Hakanem Baltou z Galatasaraye. Nalevo v obraně operuje přeškolený záložník a na špatnou disciplínu trpící Caner Erkin, který si před pár dny výbornými výkony za Fenerbahçe vysloužil prestižní smlouvu v Interu Milán.
Populárním diskuzním bodem je absence Ömera Topraka, kterého měl nedávno pistolí ohrožovat Gökhan Töre. Fatih Terim byl dlouho fanoušky kritizován za to, že se alibisticky vyhýbal konečnému řešení incidentu (do něhož byl zapleten i Toprakův klubový spoluhráč Hakan Çalhanoğlu), avšak tentokrát se Terim rozhodl vše vyřešit souběžnou ignorací zadáka Leverkusenu i problémového křídelníka Beşiktaşe.
To Çalhanoğlu v konečné nominaci nechybí a společně s Yunusem Mallim — 11gólovým ofenzivním záložníkem Mainzu, který se Turecku namísto Německa uvázal teprve loni — Terimovi dává zajímavé alternativy pro složení ofenzivního trojzubce. Tam má místo jisté akorát Arda Turan, který bude patrně začínat zleva, zatímco vášnivý střelec z větší vzdálenosti Çalhanoğlu je favoritem pro (falešný) pravý kraj zálohy. Ten si nicméně dál nárokuje také tvořivý a vzrůstem drobný miláček fanoušků Fenerbahçe Volkan Şen, potažmo produkt dánské líhně Emre Mor — teprve 18letý zázrak, jehož driblink od pravé postranní čáry výrazně připomíná mladého Messiho.
Fotbalová federace, stejně jako čerstvý ligový mistr, sídlí v istanbulském distriktu Beşiktaş, a i odtamtud se samozřejmě rekrutuje pár schopných alternativ. Erkinovi bude na levém beku krýt záda İsmail Köybaşı, žolíkem na tu samou stranu je pak produktivní křídlo Olcay Şahan a černého koně pro post hrotového útočníka představuje Cenk Tosun. Ten sice v klubu zatím převážně jen odkoukává řemeslo od Maria Gómeze, jinak je ovšem nesmírně schopným forvardem a mnozí ho tipují na startovní pozici před veteránem Burakem Yilmazem, proti němuž mohou promlouvat přetrvávající zdravotní problémy i angažmá v daleké Číně.
Na závěr jsem si potom záměrně schoval nejviditelnějšího zástupce tureckých šampionů, bývalého člena akademie Arsenalu Oğuzhana Özyakupa, jenž má za sebou zdaleka nejlepší sezonu v Beşiktaşi (9+7), a klidně by mu mohla být ve středu zálohy svěřena úloha vrchního rozehrávače. O tuto roli se s Özyakupem nejspíš podělí Selçuk İnan, spíš níže posazený distributor balonů, a také již představený Ozan Tufan. Na svou šanci bude dále čekat dortmundský Nuri Şahin, který se zatím navzdory své reputaci v národním týmu příliš neprosazuje (v minulém kvalifikačním cyklu vůbec nevystoupil).
Turci mají letos, obdobně jako Chorvaté, k dispozici tu nejtalentovanější záložní linii za hodně dlouhou dobu a na postup ze skupiny si proto určitě věří. Ačkoliv to s nimi na konci roku 2014, krátce po rozjezdu kvalifikace, vypadalo hodně bledě, nakonec jdou do turnaje v relativně velké pohodě.
Turecká liga bude mít na šampionátu víc zástupců (36) i než španělská nejvyšší soutěž, a jako obvykle bude Fatih Terim svou základní sestavu skládat především z vyslanců trojice istanbulských celků, potažmo z vybraných německých rodáků (celkem osmi).
Zatímco třeba Galatasaray se však vytasil se svou nejhorší obhajobou ligového primátu od sezony 1969/70, kdy první příčku zaměnil za osmou, a i přes ostudný finiš na šesté pozici se teď na Euru může pochlubit alespoň třemi zástupci, senzačně třetí Konyaspor po famózním jaru kompletně ostrouhal.
"Je to skoro, jako kdyby Roy Hodgson do své anglické nominace nevtěsnal jediného hráče Leicesteru," přibližuje mi za užití mírné nadsázky hojně diskutované téma Ata Dizdar, tvůrce jediného anglicky namlouvaného podcastu o turecké kopané. (Fatih Terim se svazem takovou nemilou skutečnost fanouškům klubu již dříve kompenzoval, když závěrečný kvalifikační duel s Islandem poprvé v historii zasadil právě do Konye.)
O čem se v Turecku naopak vůbec nemluví, to je blížící se kolize velkého mezinárodního turnaje s muslimským svátkem Ramadánem. Cestující fotbalisté během něho mají tradičně výjimku z povinnosti mezi úsvitem a západem slunce vůbec nejíst ani nepít, a jestliže Mesut Özil, Xherdan Shaqiri i jiné hvězdy například během předloňského mistrovství světa nepokrytě vyhlásili, že Ramadán dodržovat nebudou, Turci se nyní vydávají 'alžírskou' cestou a natolik soukromou záležitost na veřejnosti vůbec nekomentují.
Ať už nicméně Turky bude hnát hlad obrazný nebo skutečný, počítat se s nimi letos rozhodně musí. Už v minulosti se koneckonců jejich podcenění leckomu vymstilo...
Historie
Uvést, že se fotbalová historie Turecka začala psát teprve po zjevení současného kouče národního týmu Fatiha Terima, to by se rovnalo jen minimálnímu přehánění. Před kvalifikačním cyklem na Euro 1996 totiž potomci Osmanů zajímali jen málokoho a i vstupenku na svůj do té doby jediný turnaj, mistrovství světa 1954, jim zajistil akorát šťastný hod mincí tváří v tvář favorizovanému Španělsku.
Krátce nato přišel v Turecku jistě považovaný, byť v reálu bezvýznamný skalp toho času neporazitelných Maďarů v přátelském utkání z roku 1956, především ale následovaly také dekády plné tápání v různých kvalifikačních cyklech. K účasti na Eurech 1972 a 1976 Turkům scházel jediný bod a v posledním zápase přišli také o možnost k proražení na světovém šampionátu 1990.
Své velké turnajové premiéry v moderní éře se tedy Ay-Yıldızlılar dočkali teprve roku 1996 pod vedením zmíněného Fatiha Terima. V kvalifikaci se Turci senzačně postarali o debakl Švédů jakožto bronzových medailistů z předešlého MS, ovšem na závěrečném turnaji v Anglii už potom Terimova parta nic moc nepředvedla — nezískala ani bod, nevstřelila ani branku, a zaujala tak maximálně první ochutnávkou umu toho času 24letého a ještě téměř neznámého Hakana Şüküra.
Právě nejlepší turecký útočník všech dob potom Turky coby kapitán vedl na památném asijském mistrovství světa 2002, kdy si vyslanci země s půlměsícem ve vlajce i díky poměrně jednoduchému losu dokráčeli pro senzační bronzové medaile. Turci ve vyřazovací fázi čelili nejprve Japonsku a poté Senegalu, aby se jim záhy stalo osudným měření sil s pozdějšími šampiony. V utkání o bronz to pak po Číňanech a Japoncích od Turků znovu schytal asijský soupeř — domácí Jižní Korea — a Hakan Şükür se tenkrát po necelých 11 sekundách postaral o nejrychlejší gól v dějinách světových šampionátů.
Fatih Terim již Turky roku 2002 nevedl, místo něho v čele úspěšné ekipy stanul Şenol Güneş (mimochodem muž, který nyní stojí za prvním titulem Beşiktaşe po sedmileté odmlce), svým způsobem se však i na onom bronzu Terim výrazně podílel. Jeho Galatasaray, jenž roku 2000 ve finále Poháru UEFA na penalty i o deseti mužích (bez vyloučeného Hagiho) zaskočil favorizovaný Arsenal, totiž v nečekaně těsném semifinále s Brazilci (0:1) zastupovalo hned šest klíčových jedinců: vyholené pravé křídlo Ümit Davala, jeho zdánlivé dvojče Hasan Şaş, zkušený stoper Bülent Korkmaz, univerzální levák Ergün Penbe, kapitán Hakan Şükür a střídající útočník Arif Derim.
Když se potom Fatih Terim po dalším odloučení se svými krajany připravoval na Euro 2008, registroval již zvýšená očekávání fanoušků — a ta se Turkům opět navzdory papírovým předpokladům podařilo naplnit, ba rovnou předčít. O tom, jak Terimova eskadra obratem z 0:2 na 3:2 i díky Čechovu 'galapředstavení' zlomila všechna naše srdce, bych se snad raději více nerozepisoval, zároveň je však nutno podotknout, že tehdy byli Turci v ráži tak nějak obecně. Již ve skupinové fázi ve druhé nastavené minutě poslali do kolen domácí Švýcary a ve čtvrtfinále potom až na penalty udolali Chorvaty; pro oba týmy jde patrně o nejhořčejší zklamání v dějinách reprezentace.
Infograficky
autor: Víťa Horák
Cesta na šampionát
Tureckou kvalifikační jízdu si lze úhledně rozdělit na tři části: naprosto otřesný začátek, sotva přesvědčivý střed a beze zbytku famózní finiš. Hned zkraje se Turci naučili pokory, když nadutá slova bývalého internacionála a současného televizního experta Hasana Şaşe ("I kdyby ten balon Islanďané nesli v rukou, k naší bráně se přiblíží maximálně třikrát za zápas") následoval drsný výprask 0:3 a posléze i domácí selhání s českou reprezentací. Turci vzápětí překvapivě ztratili i v Lotyšsku — a to už si zkrátka žádalo radikální řez.
Obranu zcela nově přišli vyztužit Hakan Balta se Serdarem Azizem, ofenzivní část zálohy zase čerstvě povzbudil Volkan Şen, větší role se dostalo Hakanu Çalhanoğluovi a ze sestavy se naopak postupně vytratil stárnoucí útočník Umut Bulut. Toho na hrotu nahradil Burak Yilmaz, aby okamžitě třemi góly zařídil nutnou výhru nad Kazachstánem spolu s vitální remízou v Nizozemsku (1:1). Poté Turci upachtili tři body v Kazachstánu, ovšem domácí plichta s Lotyšskem je znovu měla stát letenku do Francie...
... jenže to by nebyl Fatih Terim, aby se nepřizpůsobil ještě jednou, a tentokrát s definitivní funkčností. V základní sestavě se poprvé zabydlel středopolař Oğuzhan Özyakup a právě pod jeho taktovkou Turci předvedli neskutečný závěrečný spurt. Tři výhry, skóre 6:0 a nakonec i působivě ukradené privilegium přímé kvalifikace na Euro z pozice nejsilnějšího třetího mužstva skupiny. Tuhle nálepku Turkům až minutu před koncem zápasu s Islandem zařídil přímý kop Selçuka İnana. Zkrátka jako na horské dráze...
Trenér — Fatih Terim
Málokdy se stává, abychom na jednom šampionátu naráz mohli přihlížet práci tří největších trenérských legend svých reprezentací. U Rumunska a Španělska se s kariérou po turnaji nejspíš rozloučí Anghel Iordănescu, respektive Vicente del Bosque, a v Turecku by tentýž osud mohl čekat na Fatiha Terima. Ten je sice z daného trojlístku se slušným náskokem nejmladší (62 let), minimálně u národního týmu si však jeho pokračování lze představit jen stěží — velká část Turků je už z jeho osoby unavená, a i když nakonec Fatih Terim závěrem kvalifikace zvládl leccos obdivuhodně vyspravit a do Francie bere i pár neokoukaných jmen, jeho konzervatismus už zkrátka leckomu nevoní.
Podobně jako u Hakana Şüküra, který se tam dvakrát vracel jako hráč, také na Fatiha Terima působí jako učiněný magnet jistý klub jménem Galatasaray. Velké jméno si pod křídly istanbulského titána udělal už jako hráč, když týmu v 80. letech delší dobu kapitánoval (stejně jako reprezentaci) a doteď zůstává fotbalistou se šestým největším počtem ligových startů (317) v dresu, s nímž během složitých 11 let alespoň třikrát oslavil triumf v národním poháru.
O poznání úspěšnější éra na Galatasaray čekala teprve s Fatihem Terimem v roli hlavního trenéra. Rodák z Adany se dříve v Gala učil mimo jiné od Juppa Derwalla — na Euru 1980 pozlaceného kouče Západního Německa, který svého oblíbeného svěřence po vlastním konci na lavičce přemluvil k pokračování ve světě kopané (Terim se sám chtěl raději naplno věnovat rodině) — a doteď je dle svých slov v kontaktu i s Joachimem Löwem a dalšími německými odborníky. Sám Terim potom musel bezesporu ovlivnit celou generaci tureckých trenérů: jeho Galatasaray v druhé polovině 90. let neohroženě vládl turecké ligové scéně (dvakrát slavil i domácí double) a na trůn se okamžitě vrátil rovněž v sezonách 2011/12 a 2012/13, kdy Terim svému milovanému klubu laskavě přišel vytrhnout trn z paty po třech otřesných ligových ročnících.
Jak napovídá už jeho vznešená přezdívka 'Císař', Fatih Terim je některými Turky skoro až nábožně uctíván, o čemž svědčí i skutečnost, že po sobě slavný kouč už teď má pojmenovány hned dva stadiony. Ten v Adaně, kde se Terim narodil kyperskému přistěhovalci, už nějakou dobu stojí; ten v istanbulské části Başakşehir byl otevřen teprve před dvěma roky (a Terima k novému klubu nic zpříma neváže).
Mimoto byl dále Fatih Terim poměrně vlivnou postavou také na italské fotbalové scéně. Mnoho lidí už dnes zřejmě pozapomnělo na to, jak na podzim 2000 k poslední výtečné sezoně napínal populární Fiorentinu kolem Ruie Costy a dalších. Sám turecký mistr řemesla se pak sice v únoru ve zlém rozešel s majitelem Vittoriem Cecchim Gorim, Roberto Mancini ovšem na jeho práci vhodně navázal ziskem stále ještě poslední trofeje Violy — té pro vítěze Coppa Italia. Fatih Terim, jenž svou menší stopu zanechal i v AC Milán, se dnes může utěšovat alespoň rytířským řádem Commendatore OSSI, který mu byl udělen jakožto cizinci s mimořádným přínosem italskému sportu.
Tahoun týmu — Arda Turan (Barcelona)
zdroj: gazzettaworld.com
Zpětně je tak trochu k nevíře, že jsme tohohle nevzrostlého špílmachra naposledy na velké akci sledovali už v jeho 21 letech a teprve po dokončení druhé kompletní sezony v Galatasarayi. (V té třetí už v Istanbulu nosil kapitánskou pásku i posvátné Hagiho či Oktayovo číslo 10.) Již tenkrát totiž Arda Turan s lehkostí sobě vlastní Turkům dodával na jiskře, domácí Švýcary pozdním gólem připravil o šance na čtvrtfinále, pak zahájil slavný comeback proti Čechům a při postupu do semifinále se v rozstřelu sebevědomě ujal první penalty. Ačkoliv do oficiálního týmu turnaje nakonec pronikl jenom jeho parťák ze zálohy Hamit Altintop, sám Arda jistě nebyl bez šance.
O osm let později Ardova pozice v reprezentaci není o nic slabší. Na Guardianu jeho medailonek zahájili stručně a výstižně slovy "Kapitán, lídr, legenda", ve své rodné čtvrti Bayrampasa po sobě má už teď pojmenovánu ulici, a ačkoliv v reprezentaci jeho úlohu pomalu, ale jistě přebírá 22letý Hakan Çalhanoğlu (který si i v Ardově přítomnosti bere pod patronát veškeré standardky), loni to byl právě vášnivý sběratel sportovních aut, kdo symbolicky figuroval na obalu turecké verze počítačové hry Fifa.
Arda Turan — na šikovného tvůrce hry s vynikající kontrolou balonu až nevídaně pracovitý fotbalista — se delší dobu řadil k zástupu nedoceněných fotbalistů. Právě s takovým přízviskem ho v rámci španělské La Ligy během sezony 2012/13 vypichoval Bleacher Report, kdežto na konci roku 2014 si už Arda našel cestu až na 38. příčku seznamu nejlepších fotbalistů světa z dílny Guardianu. O pár měsíců dříve Arda svému Atlétiku dopomáhal k titulu a do finále Ligy mistrů.
Ardovo jméno se delší dobu zákonitě skloňovalo s ještě většími kluby a vítěz Evropské ligy z roku 2012 si nakonec svůj sen přeci jen splnil loni v létě, když za něho Barcelona neváhala vysázet na stůl zhruba 34 milionů eur. První záložníkova sezona v Katalánsku pak měla k ideálu daleko — na podzim si Arda musel kvůli registračnímu embargu udržovat fyzičku mimo jiné hrou ping pongu a na jaře se mu pak nedařilo nacházet stálou formu ani pevné místo v sestavě.
Sám 29letý ofenzivní univerzál si na druhou stranu tolik nestěžuje. "Jsem zrelaxovaný. Po dlouhou dobu jsem sezonu co sezonu hrával 40 až 50 zápasů. Teď mám i nějaký čas pro sebe," zaměřuje se na pozitiva rodák z města Fatih. A soupeři by se proto měli mít opět na pozoru — svěžího Ardy totiž tradičně bývá plné hřiště.
Na prahu slávy — Ozan Tufan (Fenerbahçe)
zdroj: mackolik.com
V Turecku se o něm moc dobře ví — jako jediný ostatně nevynechal jediný kvalifikační zápas, což je při té mase vyzkoušeného materiálu dosti zásadní informace. Ovšem ve světě je 21letý Ozan Tufan stále jaksi neznámou entitou. Což je obrovská škoda.
Dříve pranýřovaný pro svou zjevnou nadváhu a stále poněkud oplácaný, Ozan Tufan se teď svým kritikům coby energetický, rychlý a důrazný box-to-box záložník nahlas vysmívá. Nastoupit zvládne na pravém beku, na témže křídle i v jakékoliv roli uprostřed pole, a o jeho kvalitách (jež postrádá snad akorát střela) dostatečně vypovídá i jen samotný fakt, že ve Francii zřejmě bude dostávat přednost před Nurim Şahinem.
Jen málokdy turecký velkoklub za hráče z menšího celku vyplázne sedm milionů eur, v případě Ozana Tufana (odchovance Bursasporu) a Fenerbahçe nicméně kráčelo o poměrně logickou investici. Ve své první sezoně v nabitém kádru zatím Ozan tolik nevynikal a převážně s jistotou zaskakoval napříč sestavou, v útočně laděném tureckém projevu by však jeho schopnost neztratit a přesně rozehrát balon měla krásně vynikat.
Pro majitele 23 startů za seniorskou reprezentaci nepůjde o první zkušenost s mistrovstvím Evropy: Ozan před třemi lety cestoval i na Euro "19", spolu s Ahmetem Çalıkem je dnes jediným bleskurychle povýšeným dorostencem, a pokud si odmyslíme všechny poloviční Turky, představují tito dva borci také jediný čerstvý vzorek turecké práce s mládeží (dalšímu nejmladšímu produktu turecké akademie, Semihu Kayovi, je už 25 let)...
Předpokládaná sestava
Mezi třemi tureckými tyčemi letos dochází k pozoruhodnému ozvláštnění. Na minulých velkých turnajích byli fanoušci zvyklí na brankáře z Galatasaraye (MS 1954), Fenerbahçe (Rüştü Reçber, Volkan Demirel), Beşiktaşe (veterán s legendárními černými šmouhami pod očima se nakrátko vrátil do brány i roku 2008)... a letos nás čeká první zkušenost s gólmanem čtvrtého istanbulského klubu v pořadí — Başakşehiru. Volkan Babacan přitom dřív dělával dvojku ve Feneru, teď ale podceňovaný tým z hlavního města dotlačil až na skvělou čtvrtou příčku a objektivně je tím nejlepším brankářem v zemi. Jeho reflexy jsou bezchybné, proti Slovinsku v přípravě byl jasným mužem zápasu, a mohl by se tudíž ukázat jednou z nejméně doceněných jedniček na turnaji.
Před Babacanem už se rozprostřou převážně zástupci těch větších a známějších istanbulských firem. Na pravém beku se zatím 26letý Özbayraklı nezvládl ve Fenerbahçe prosadit přes o pět let staršího veterána Gönüla, a stejnou hierarchii by měl ve Francii ctít také Terim. Stoperskou dvojici utvoří tvrďák a zcela nenahraditelný lídr defenzívy Mehmet Topal spolu s rozehrávajícím 'Němcem' Hakanem Baltou z Galatasaraye. Nalevo v obraně operuje přeškolený záložník a na špatnou disciplínu trpící Caner Erkin, který si před pár dny výbornými výkony za Fenerbahçe vysloužil prestižní smlouvu v Interu Milán.
Populárním diskuzním bodem je absence Ömera Topraka, kterého měl nedávno pistolí ohrožovat Gökhan Töre. Fatih Terim byl dlouho fanoušky kritizován za to, že se alibisticky vyhýbal konečnému řešení incidentu (do něhož byl zapleten i Toprakův klubový spoluhráč Hakan Çalhanoğlu), avšak tentokrát se Terim rozhodl vše vyřešit souběžnou ignorací zadáka Leverkusenu i problémového křídelníka Beşiktaşe.
To Çalhanoğlu v konečné nominaci nechybí a společně s Yunusem Mallim — 11gólovým ofenzivním záložníkem Mainzu, který se Turecku namísto Německa uvázal teprve loni — Terimovi dává zajímavé alternativy pro složení ofenzivního trojzubce. Tam má místo jisté akorát Arda Turan, který bude patrně začínat zleva, zatímco vášnivý střelec z větší vzdálenosti Çalhanoğlu je favoritem pro (falešný) pravý kraj zálohy. Ten si nicméně dál nárokuje také tvořivý a vzrůstem drobný miláček fanoušků Fenerbahçe Volkan Şen, potažmo produkt dánské líhně Emre Mor — teprve 18letý zázrak, jehož driblink od pravé postranní čáry výrazně připomíná mladého Messiho.
Fotbalová federace, stejně jako čerstvý ligový mistr, sídlí v istanbulském distriktu Beşiktaş, a i odtamtud se samozřejmě rekrutuje pár schopných alternativ. Erkinovi bude na levém beku krýt záda İsmail Köybaşı, žolíkem na tu samou stranu je pak produktivní křídlo Olcay Şahan a černého koně pro post hrotového útočníka představuje Cenk Tosun. Ten sice v klubu zatím převážně jen odkoukává řemeslo od Maria Gómeze, jinak je ovšem nesmírně schopným forvardem a mnozí ho tipují na startovní pozici před veteránem Burakem Yilmazem, proti němuž mohou promlouvat přetrvávající zdravotní problémy i angažmá v daleké Číně.
Na závěr jsem si potom záměrně schoval nejviditelnějšího zástupce tureckých šampionů, bývalého člena akademie Arsenalu Oğuzhana Özyakupa, jenž má za sebou zdaleka nejlepší sezonu v Beşiktaşi (9+7), a klidně by mu mohla být ve středu zálohy svěřena úloha vrchního rozehrávače. O tuto roli se s Özyakupem nejspíš podělí Selçuk İnan, spíš níže posazený distributor balonů, a také již představený Ozan Tufan. Na svou šanci bude dále čekat dortmundský Nuri Şahin, který se zatím navzdory své reputaci v národním týmu příliš neprosazuje (v minulém kvalifikačním cyklu vůbec nevystoupil).
Tip redakce na umístění: konec ve skupině
Program zápasů - skupina D
12.06.2016
Paříž
17.06.2016
Nice
21.06.2016
Lens
Konečná nominace
Datum nar.
11.08.1988
01.01.1988
17.06.1989
Datum nar.
23.03.1983
26.02.1994
04.01.1985
24.02.1991
10.07.1989
23.01.1990
03.03.1986
Datum nar.
08.02.1994
04.10.1988
10.02.1985
24.02.1992
23.09.1992
26.05.1987
05.09.1988
07.07.1987
23.03.1995
30.01.1987
Datum nar.
24.07.1997
07.06.1991
15.07.1985
Související články
Zobrazit jen nejnovější
Zobrazit všechny
Představení účastníků ME 2016 - Island
09.06.2016, 20:15
Představení účastníků ME 2016 - Rakousko
09.06.2016, 14:13
Představení účastníků ME 2016 - Maďarsko
09.06.2016, 08:42
Představení účastníků ME 2016 - Portugalsko
08.06.2016, 19:54
Představení účastníků ME 2016 - Švédsko
08.06.2016, 12:30
Představení účastníků ME 2016 - Irsko
08.06.2016, 08:14
Představení účastníků ME 2016 - Belgie
07.06.2016, 21:51
Představení účastníků ME 2016 - Itálie
07.06.2016, 13:00
Představení účastníků ME 2016 - Česko
06.06.2016, 20:20
Představení účastníků ME 2016 - Španělsko
06.06.2016, 14:22
Představení účastníků ME 2016 - Chorvatsko
06.06.2016, 09:31
Představení účastníků ME 2016 - Severní Irsko
05.06.2016, 19:02
Představení účastníků ME 2016 - Ukrajina
05.06.2016, 13:09
Představení účastníků ME 2016 - Polsko
05.06.2016, 08:00
Představení účastníků ME 2016 - Německo
04.06.2016, 18:04
Představení účastníků ME 2016 - Slovensko
04.06.2016, 13:00
Představení účastníků ME 2016 - Wales
04.06.2016, 08:00
Představení účastníků ME 2016 - Anglie
03.06.2016, 19:17
Představení účastníků ME 2016 - Rusko
03.06.2016, 13:00
Představení účastníků ME 2016 - Švýcarsko
03.06.2016, 08:18
Představení účastníků ME 2016 - Albánie
02.06.2016, 21:51
Představení účastníků ME 2016 - Rumunsko
02.06.2016, 14:00
Představení účastníků ME 2016 - Francie
02.06.2016, 08:05
Komentáře (274)
Přidat komentářOtomani
OT: Je tu chyba alebo som blbý ja? Odkedy je 2016 - 1921 viac než sto rokov?
08:23 Panama zlomila prokletí nováčků na Copě
Dlouhou, více než stoletou sérii nezdarů debutujících účastníků Copy América letos konečně ukončila Panama. Předtím se to v rámci tohoto ročníku nepovedlo Haiti, Panama už ovšem dnes v noci udolala Bolívii 2:1, a stala se tak prvním turnajovým nováčkem od Paraguaye roku 1921, který hned při své premiéře zvítězil. (CBC Sports)
A není snad? 105 let at počítám jak počítám. A to mam za sebou matematický gympl
tak to asi nic moc gympl
Jako že stojíš na chodníku a jeho budovu máš za zády?
prodává před školou zmrzlinu
jaktože toto nevyhrálo hlášku roku?
legenda
slušný. Až půjdeš někdy kolem, jdi poděkovat celému sboru.
Podle výsledků maturit čtvrtá nejlepší škola v ČR...
No pokud tam učí že 2016 mínus 1921 je 105, tak to poukazuje pouze to, že jsme na tom se školstvím hodně špatně
A ty výsledky se beztak počítali na tom Tvém gymplu, co?
dobrá forma
Ty jedeš
počítaly
A tvém. Na ty velký písmena už začínám být alergickej.
Já je zásadně požívám, jsem tak zvyklý z korespondence.
Já taky, ale patří to fakt jen do korespondence.
Je to tu skoro jak na novinkách - i při urážkách zůstat formální a vykat...
Jak říkal kdysi Polívka, jak řekne džentlmen někomu, že kecá: "Obávám se, pane kolego, že tyto vaše argumenty by se daly s úspěchem zpochybnit."
To je hodně britský
S percentilem 105?
pokud se zúčastnily pouze 4 školy, tak tomu věřím
Nedej se
Jedenáct prstů.
tak zkus ještě chvíli počítat
https://www.youtube.com/watch?v=vN__DmAWx20 Válka bude!
Ale Osmanská říše byla s Rakousko-Uherskem spojenec,to se divím,že Švejka za to nepopravili
1. Chorvatsko 7
2. Španělsko 7
3. Turecko 1
4. ČR 1
T 7
C 4
S 3
C 1
A jseš si jistý? Nechceš si to přepočítat?
Sko 3x remíza. Přece nebudeš podezírat matematika
Co je "C" a co je "C"?
1. Chorvatsko 7
2. Španělsko 6
3. ČR 3
4. Turecko 1
postup z grupy
Myslim si, ze Turci svým energickym fotbalem vyowní celou skupinu a pak rupnou s urputné bránicí Itálii po dvou červených kartách
To jich pak na hřišti bude 10
ne, 12!
Proč není Demirel ani v nominaci?
Při rozcvičce před jednim z prvních kvalifikačních zápasů ho fanoušci vybučeli, on se nasral, odešel do kabin, pro to utkání se nevrátil ani na lavičku a pak ukončil kariéru.
* reprezentační teda jen... ve Feneru furt dělá jedničku
Tyvole, zrovna on mi přišel jako Turecká ikona, ale Turci jsou asi trochu náročnější.
Dík za info
Já mám dojem, že tehdy se řikalo, že na něho bučela jen část Gala fanoušků. Holt rivalita no.
1.) spanelsko 2.) cesko 3.) chorvatsko 4.) turecko
living my sen
trů příběh
Jak všichni ty Turky podceňujou
Jejich trenér to vyvažuje.
Vidím tam až moc podobností s kvaldou. V prvním zápase se štestím porazíme favority... V posledním se dostaneme na první místo před Turky, kteří postoupí ze druhýho místa, třetí budou také postupivší Chorvati
A tak to bude.
Turecko postoupí a klidně bych se nedivil i z druhýho místa. ČR bude bohužel čtvrtá, ten herní projev je takový podivný a nejasný prostě
Jasne posledne miesto v skupine
No veru mili Cesi, lahku skupinu vam teda nevylosovali. Tak teda vela stastia, urcite ho budete potrebovat, ak mate postupit.
OT: V touze poplivat konkurenci jsem nahlédl do EURO přílohy Sportu. A vskutku, mé zatrpklosti bylo učiněno zadost při pohledu na ideální sestavy.
Jména jako Varane, Sissoko (na DM), T. Klose, Forster (!!), Barkley, Bellarabi, Brunt, Pedro, Isco či Vydra mě naplnila životem, tak se o ně s vámi dělím.
Uzávěrku měli 17.5., tak můžete začít sondovat, který jméno je obhajitelný pozdním zraněním, a za kterým stojí pouze čirá neznalost.
Mne přijde nelogická už jenom ta uzavírka... nevím, kolik jich na to je, ale klidně to mohli posunout na 1.6. aby si rychle sjeli, jestli z té nominace někdo nevypadl...
No do Francie to vypadá, že jede na dovolenou s řízkama celá redakce. Ale předtim se teda "vybarvili". Holt když celej rok píšou o bulvárních píčovinách...
A kdy se ta příloha vydávala?
To netuším, ale jestli v ní nic neni, tak nemá smysl jí vydávat víc jak týden před šampionátem, protože to stejně prolistuješ a zahodíš...
Já myslim, že jim prostě šlo o to bejt první. Tisk to má v tomhle jinak nastavený. Uzávěrky mají brutální a stejně tak se musí takhle předhánět v tom, kdo nějaký preview otiskne dřív, protože po tom druhym už zákonitě nikdo ani nemrkne. To tady u nás si třeba navíc přečte, páč je jinak pojatý, ale nějaký druhý novinový už ho zajímat nebude. (Ale nevim, to je jen moje teorie, já vlastně už ted ani netušm, kolik novin ten sport u nás pořádně pokrývá.)
Je to možný no... mne ale stačilo číst jednu přílohu před x-lety a už vím, že si další nekoupím právě pro to, že se z ní vůbec nic nedozvím, když jsou pojaté tak, jak jsou...
(i teď někdy jak někde vyšli přehledy stadionů v SL, tak mne to přišlo zbytečný, jediná zajímavost, kterou si člověk jen tak nesežene při dvou kliknutích na internetu byla cena klobásy... a u těch ligových/turnajových přehledů to často bývá ještě o tu jednu zajímavost chudší...)
mě třeba ten předligovej speciál vždycky docela bavil, ale teda příloha k ME, kde nejsou konečný nominace by mi dost vadila
*mně
23.5.
To je super, vydávat přílohu k Euru tejden před uzavíráním nominací
a teď, kdybys dokázal většině české fotbalové (z 90% hospodské) komunitě nalejt do hlavy něco jako je eurofotbal.. tak ti stejně drtivá většina řekne, že chce radši deník sport a podobný hovna.. lidi prostě maj rádi jednoduchost. velkou fotku s Čechem a zmínkou, jak to bylo krásný, když jsme před 20ti lety byli druzí..
Jednoduchost by se ale neměla rovnat odfláknutosti, hm?
jenže ty se na to díváš blbě.. oni to takhle neberou. já teda osobně neznám takto nikoho. ale pochybuju, že mají nějaké odbornější znalosti a sledují zahraniční ligy nějak do detailu..
a celkově ten jejich přehled je k zamyšlení, viz Čapek a Kozoroh na ČT, kteří se ve fotbale pohybují v podstatě pořád a živí je to a nejsou schopní znalostí ničeho. to není o odfláknutosti, to už snad vlastní arogance a víra, že oni tomu přece rozumí a zbytek poslouchá.
Jinak Ustym zmiňovaný Sport.. to je taková ta brožurka, jak se to dává k blesku?
A ještě k českým odborníkům..."odborníkům"... jejich určování sestavy kola v SL podle toho, kdo se kdy trefil aneb stoper co dá góla je v sestavě kola i přesto, že udělá pecku a nahraje soupeři na gól... viz tenkrát kdosi v Příbrami..
Ale to přece neni o sledování. Myslíš, že já sem o Rumunsku na iks stránek psal na základě toho, že každej víkend ladim Steauu? Rešerši udělá kdokoliv, kdo si na ní chce dát záležet. Tady je čistě problém v tom, že oni si na tom záležet nedají, nebo na to nemají čas (což je při práci v novinách koneckonců pochopitelný). I tak je ale ten seznam bot dost děsivej... i na člověka s naprosto základnim přehledem.
já to chápu..a je mi jasné, jak to píšete vy tady.
myslíš, že to píšou lidi, kteří se primárně orientují na uplně jiná témata z běžného okruhu? tohle já si nemyslím.
Já říkám, že je to o té vlastní aroganci z čehož plyne ta odfláknutost..
Ok, já měl dojem, že je tak nějak obhajuješ
to fakt ne.. mně prakticky celý český fotbalový zpravodajství pije krev. a to nejsem žádnej puntičkář.
Jasně... člověk, který pro Sport sleduje Tvrdíkův twitter a Krejčové instagram přece nemůže mít čas na to, aby udělal nějakou rešerši...
http://isport.blesk.cz/clanek/blesk-sport/253496/to-jsou-tenisaky-pliskova-se-strycovou-drazdily-na-slavicich.html
Aspoň, že tam mají odborníka přes nadpisy
Titulky obvykle dělají editoři no, ne jednotliví autoři článků. Je to um :-)
ty jo, to bych pak chtěl vidět toho editora na super.cz
to je ironie?
protože já bych se nedivil, kdyby to byla realita. viz ten Tvrdík - to snad kolikrát ani není možný brát vážně
http://isport.blesk.cz/clanek/blesk-sport/270844/rodice-odjeli-s-narodakem-a-dcera-hura-ven-zlobiva-krejcova-bez-podprsenky.html
Já nevim, kdo to píše, ale je to strašná ztráta času - to si místo toho fakt mohl zjistit něco o Albánii a poslat to někomu, kdo to zpracuje do formy pro tu brožuru...
To je normálně převzatý z Blesku, ne?
To je i ten tvůj odkaz
Ale na tohle klikne a přečte mnohem víc lidí, než nějakou brožuru k EURU, kterou většina lidí má jako TV program a nebo aby se koukli jak se jmenuje ten hráč, na kterýho je záběr v TV
A to je problém, že na novinárov je vytváraný veľký tlak...Ak by malo ísť naozaj o kvalitnú žurnalistiku (podobne ako je tomu na tomto webe, hocijaké previews a iné niečím prínosné články sú tu jedna fantázia), tak by malo v redakciách pracovať oveľa viac ľudí. S tou ideálnou zostavou to snáď ani nemôžu myslieť vážne.
Ty vole, mně platit za to, že se mám koukat na fotbal a řict o tom něco, abych nebyl za kreténa... Mně je jasný, že Kozohorský ví o Albánii akorát to, že se tam narodil Shala s Balajem. Ale když už budu ve studiu před zápasem Albánie, tak si připravim něco, aby to tam těch čtvrt hodiny před zápasem nějak vypadalo.
Ten kiks se Shalou je záměrný?
Budu dělat, že jo
No třeba Podroužek známkoval hráče při zápase Příbram - Slavia podle poslední desetiminutovky - prvních 80 minut čuměl do ntb na stream z PL
Jsme stránkou horních deseti tisíc Ostatní můžou číst Blesk, Sport, volit Zemana a předhánět se v tom, kdo je víc mimo.
volit Zemana.. zas pozor.. tohle se týká fotbalu.
zas být takhle striktní, mít vtomhle jasně jasno a škatulkovat si lidi je taky smutný.
btw: kritiku zvolení Zemana jsem nikdy nepochopil. a koneckonců ani jeho neustálou kritiku jeho aktivní činnosti.
Zeman svým jednáním a konáním rozděluje lidi a to velmi podstatně. Už jen tohle stačí k tomu, že je špatný prezident
tohle je docela dvojsečný. každopádně tohle tu řešit je zbytečný. navíc já se k těmto věcem vyjadřuju těžko.. protože dávám vždy na vlastní názor a dojem..
a ani tento důvod není přece důvod v tom, že byl regulérně zvolen.. nastal by až v otázce, zda má být zvolen znovu..
narážel jsem na tohle "a koneckonců ani jeho neustálou kritiku jeho aktivní činnosti."
A máš pravdu v tom, že tohle je řešit zbytečné, jen mi přišla ta má připomínka výstižná a důležitá v jeho konání. Politice se vyhýbám, moc to sledovat nechci, spíše ho hodnotím z lidského hlediska, podle vlastností. No a v tomhle je Zeman naprostý odpad, proto ho nemůžu jako prezidenta respektovat
a toho by se našlo..
jeho zvolení sem ještě pochopil, ale spíš minimum kritiky z řad jeho voličů i po tom, co předvádí a mele za sračky je pro mě nepochopitelná.
mi příjde, že ho kritika provází na každém kroku.. hledá se senzace a vyloženě silou..
to je spíš o tom, že společnost je rozdělená i bez Zemana, já si nemyslim, že se zastávaj Zemana kvuli Zemanovi, tohle je fakt spíš o tom, že jsou na straně Zemana s lidma, který smýšlej (nebo dost často nemyslej vubec) podobně jako oni, je to o nějakym vnímání světa kolem, to samý se děje ohledně velkejch společenskejch témat a vesměs vidíš na obou stranách furt ty samý lidi
Ty jsi se nikdy nesetkal s člověkem, který ví, že udělal píčovinu, ale stejně si ji bude obhajovat, protože to je JEHO píčovina a ego mu asi nedovolí přiznat chybu? Takových je dost.
Takový člověk by ale neměl být hlavou státu :D
mrazik ale nepopisoval Zemana (přestože to na něj sedne), ale lidi, který kvuli tomu, že Zemana volili, tak obhajujou jeho chování
Nepatří to sem, to je pravda. Nechci kritizovat za politický záležitosti, i když se mi hnusí. Každopádně jako člověk je Zeman absolutní hulvát, a to je nepřípustný. Hlavně proto, že je to v první řadě reprezentant republiky pro okolní svět.
Jo, Karel by byl lepší
to vážně tady v ČR máte nějakou zásadnější konkurenci??
No hlavně já moc nechápu lidi, co si vůbec tu přílohu koupí. Vem si, že oni bokem vydávají přílohu k EURU (ale i jiným velkým událostem) a potom v den začátku Eura ti vydají sport Magazín, ve kterém je téměř to samé. Zažil jsem to jak byla olympiáda nebo MS ve fotbale, kdy jsem si to koupil a pak jsem zjišťoval že je to fakt to samé..
turci
Fušál
kobliha a zlatý párek
nespal čapku!
Turecká liga bude mít na šampionátu vůbec nejvíc zástupců (36) dokonce o jednoho předčí i španělskou nejvyšší soutěž
ako to myslite? http://www.telegraph.co.uk/football/2016/06/01/premier-league-will-be-represented-by-one-in-five-players-at-eur/
este su pred nou aj bundesliga a aj seria
veľmi vyrovnaná skupina ... som zvedavý ako to dopadne
Nemáme šanci.
turecko
100. pro postup čr
pravda o zrude
super
Neviem, ci je to pravda, ale s 'humanitarnym bombardovanim' suhlas, Havel bol diabol.
Skor su z velkej casti potomkovia maloazijskych Grekov .
Heh, 8 rodakov z Nemecka a potom mi tvrde, ze Ozil ci Can reprezentuju Nemecko preto, lebo sa citia byt Nemci a nie kvoli cisto kariernym dovodom, nehovoriac o min. 5-6 milionovej komunite Turkov v Nemecku s uplne odlisnou kulturou .
německých rodáků (celkem osmi).
No, a do Özila s Canem, kteří se vydali cestou reprezentování krajiny s těžší konkurencí, se navážíš proč?
A Brønshøj a Zaandam jsou v Německu od kdy?
Riesis naprostu kravinu, 100x omielanu dokola a to uplne zbytocne. O dost väcsi hnus je Depetris alebo Guilherme. Ti nemaju s Ruskom, respektive Slovenskom nic spolocne okrem toho, ze v uvedenych krajinach zili cast svojho zivota ale ziadny clen ich rodiny nema nic spolocne s Ruskom a Slovenskom. Ti turci, co sa narodili v Nemecku maju minimalne jedneho rodica turka, hovoria turecky a sami, podotykam vyhradne sami sa mozu rozhodnut, koho budu reprezentovat. Tak to dneska je a bodka.
Relativne suhlasim, len upozornujem na vychcanost hracov, kt. si vyberaju repre skoro ako klub... Viem, ze maju uplne legitimny dovod reprezentovat Nemecko, ale mam vazne pochybnosti, ze okrem toho, ze sa narodili a vyrastali v Nemecku maju k nemu taky vztah, aby reprezentovali Nemecko ako svoju zem.
...a u dejme tomu Malliho nemáš pochybnosti, že kromě toho, že se jeho rodiče pocházejí z Turecka, má takový vztah k zemi, že ji reprezentuje? (který se už v minulosti jednou tureckého občanství vzdal)
Mam.
Malli by sa casom do Nationalelf dostal. Tak vychcanost.. maju pravo si vybrat, za koho chcu hrat. Za mna je toto daleko lepsia situacia, ako niekde zit, naucit sa jazyk danej krajiny, naucit sa hymnu a dostat pas. To mi pride väcsia vychcanost, ako pripad turkov, co sa narodili v Nemecku. Ti aspon maju rodicov turkov a niektori sa aj vratili do Turecka a hraju v Turecku. To ale napriklad nie je pripad Mallho. Ten sa narodil v Nemecku a hral len za nemecke timy.
Suhlasim, len Turci su specificky pripad. Ziju v Nemecku v komunitach, kde sa maju velku moznost stretnut s tureckou kulturou, jazykom, zvykmi, stylom zivota, co ich odlisuje od nemeckej kultury. Nie je to tak, ze v Nemecku zije 10-100 povodom tureckych rodin, kt. deti sa stretli s Turkami akurat tak na dovolenke v Turecku. Tam ziju rodiny na tisice a celkovo na miliony udrzujuc kulturne odlisnosti, kt. som spomenul, preto je velka pravdepodobnost, ze sa ako Nemci necitia, ale viem, v dnesnej dobe (aj tvoj argument: 'dnes je to tak') su skor repre zalozene na obcianstve, ja by som nemal pochybnosti o Ozilovov vztahu k Nemecku, ale preco potom jeho etnicki pribuzni sa narodili v Nemecku, vyrastali v nom a idu reprezentovat Turecko? Skus sa opytat nemeckych Turkov, ci sa citia byt Nemci alebo Turci. Ozil, Gundogan reprezentuju podla mna ( a uznavam, ze moj nazor nemusi byt pravdivy, lebo im do hlavy nevidim) Nemecko z cisto kariernych dovodov, vies, lepsie sa predas, ked hras za absolutnu spicku alo za nejake Turecko.
A Emre Can? (ten se ke svým kořenům a národnostnímu cítění vyjadřoval asi nejvíce, tak je nejsnažší se v něm orientovat...)
Nemam o nom informacie, co hovoril?
Že se např. cítí být nastejno Němcem a Turkem...
+ je hrdý na to, že se jeho rodiče naučili němčinu a i když doma mluví jen Turecky, tak němčinu ovládá lépe než turečtinu... (a vábení turecké reprezentace nevyslyšel i proto, že Německo už reprezentoval v mládežnických výběrech)
No... dostal, ale větší roli by asi nikdy nehrál, přece jen je už docela starý (ach jo, tohle říct o hráči, který je o něco mladší jak já ) a jsou před ním mladší hráči jako Draxler a Götze + krajní pozice obsadí mladíci Sané, Brandt a doroste Maxi Meyer
*tvrdte
...aspoň si tam oprav všechny chyby.
Ake?
Německých rodáků tam máš 6 Balta, Olcay Sahan, Nuri Sahin, Hakan Calhanoglou, Malli a Cenk Tosun.
Nj, vychadzal som z clanku, ale tento pocet na zmysle prispevku nic nemeni. Este je tam Holandan a Nor, no.
Starý šovinista dorazil.
To nie je o tom, upozornujem na to, ze Sahin, Balta ci Calhanoglu podla #EFLogiky ako Nemci reprezentuju cudzi stat .
Ne, postavil si to opačně.
Aj, aj. Uvidime ako Ozil bude spievat hymnu, hrdy karierista
Jestli si pamatuju dobře, Rosický taky nezpívá hymnu. Nechceš zapojit svoje detektivní sklony a vypátrat, odkud vlastně je?
Lenze u Rosu (alebo napr. Stocha) neexistuje pochybnost, ze reprezentuje svoju zem.
Pochybnosti máš ty, většině lidí je u prdele, koho se rozhodli reprezentovat.
Jako by ostatní bezpodmínečně zpívali hymnu...
Navíc je produktem německého fotbalu, tudíž nevidím problém v tom, že reprezentuje právě fotbalové Německo. (narozdíl od Cacaua)
Nemecky futbal ho naklonoval .
Proto běhá druhý Özil v tureckém dresu.
uz chybi jenom Rudnevs a ochranci Nemecko fotbalu jsou tady koukam komplet
Tady nejde o německý fotbal, ten používám jen protože ho tu zmiňuje Oli (neustále...), spíš se snažím pochopit díry v jeho argumentech...
GL
...tak času mám dost - a ven mne to teď kvůli alergii stejně moc netáhne.
Přesně tak.
u vsech je to o osobnich preferencich.. nekteri se rozhoduji srdcem (reprezentuji Turecko) a zbytek hlavou (reprezentuji Nemecko)
Pane Boze...
Jakkoliv jim ze srdce přeju poslední místo ve skupině s 0 získanými body, obávám se, že postup z druhého místa je pro ně dost reálný. Tým mají kvalitní, lepší než my, a mentalitou jsou na tom lépe než Chorvati, kteří mají papírově možná lepší soupisku.
turci sou bojovnici, ale chorvati spis flakaci no
chorvati maju asi najlepsiu zalohu na turnaji, nechcem vam to zakriknut ale neviem si predstavit, ze by turecko alebo chorvatsko slo domov uz po skupine...
no tak sme jasny outsideri, ale to nam vzdy vyhovovalo.. stat se muze vsechno. nedivil bych se fakt nicemu
s Turkama je to tak 50 na 50, v kvalifikaci jsme je zvládli, Chorvati jsou favoriti ale dlouhodobě trpěj nevyrovnaností výkonů, 4 body z těch dvou zápasů nejsou zase takový sci-fi, Španělsko už taky neni takovej suveren, tahle skupina bude pěkně vyrovnaná
Za posledních 20 let byli jen na dvou turnajích a z obou mají bronz, mazec.
a čo tak Euro 2000...
To beru na sebe, páč sem ho sám nezmínil
Ale mají i bronz z konfederačního poháru 2003, takže za 16 let 3 turnaje a 3 bronzy.
absolutně mi vypadlo z hlavy, že na EURU 08 měli bronz
Kluci, nevím,jestli je to tím, že se musím učit na zkoušky, ale tyto články mi připadají vážně peckovní. Nevím, kde jinde dostaneme takový servis, je paráda, že se dozvíme tolik informací, zvlášť když si jen představím, co za hovna budou říkat ve studiu... Díky moc všem, dobrá práce
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele