Niké liga - souhrn 4. kola: Ružomberok otočil dohrávku s Komárnem

17.08., 20:03, aktualizováno 24.09., 19:56
Komentáře a souhrny
David Huf (© MFK Ružomberok)

Nováček nejvyšší slovenské soutěže z Komárna se v dohrávce 4. kola dostal do jednogólového vedení nad Ružomberokem, nakonec ale z domácího zápasu nevydoloval ani bod. Za hosty se ve druhé půli trefili David Huf a Samuel Lavrinčík.

KFC Komárno - MFK Ružomberok 1:2

24.09.2024 18:00

Góly: 3. Matúš Malý (vl.) - 56. David Huf, 79. Samuel Lavrinčík (pen.)

Nováčik sa naplno adaptoval medzi elitou, čo potvrdil v ostatnom období. Cez víkend sa dočkal práve na tejto pôde prvého triumfu v ročníku. Z pohľadu výhier to bola tretia z posledných štyroch kôl. Vo ViOn aréne padol Trenčín výsledkom (2:1). Na opačnej strane Liptáci nestačili na Tehelnom poli na Slovan a zaznamenali vôbec prvú prehru v sezóne.

Pri Žitave nevstúpili do zápasu s tabuľkovým súperom vôbec dobre (obaja mali po deväť bodov, pozn.), keď už v tretej minúte musel Ťapaj vyťahovať loptu zo svojej siete. Žákov center z rohového kopu dopravil do siete, za pomoci Malého, hlavou Pillár - 1:0.

Nebol to duel plný šancí, hralo sa opatrne. Častejšie s loptou manévroval favorit z Ružomberka, ale do čistých šancí sa dostať nevedel. Až v 32. minúte mohol vyrovnať Selecký. Po umnej kombinačnej akcii v strede poľa a ofenzívnej kolmici od Domonkosa sa rútil sám na Trefila zľava, lenže zblízka namieril do bočnej siete. Na opačnej strane mohlo byť veselšie tesne pred odchodom do kabín. Po aute sa k zakončeniu na zadnej žrdi dostal dostal Tamás, no napodobnil Seleckého.

Po zmene strán sa začalo aktívne na oboch stranách. Najskôr nevyužil sľubnú šancu Žák a následne chcel odpovedať Hladík, no Trefil bol na mieste a pri lopte skôr. Strážca brány Komárna predsa len kapituloval. V 55. minúte potiahol individuálne akciu do otvorenej defenzívy cez pravú stranu Hladík a jeho center na zadnej žrdi zakončil Huf - 1:1. Dvadsaťpäťročný ofenzívny futbalista si otvoril v Niké lige gólový účet.

V 69. minúte mohol vrátiť vedenie "domácim" Žák, no trestuhodne zvnúta pokutového územia po tom, čo si položil brankára Ťapaja, zlyhal. Namieril vedľa ľavej žrde. O päť minút na to pomohla pravá žrď Trefilovi pri hlavičke Hufa. Mrzieť ho to nemuselo, pretože akcia pokračovala a po Némethovej ruke prisúdil systém VAR pokutový kop Liptákom. Chrien si loptu postavil na biely bod a nechal vyniknúť Trefila.

Zverenci Mikuláša Radványiho si vydýchnuť nemohli. Po ďalšom rohovom kope Ružomberčanov trafil Žák lakťom do tvára Gabriela a arbiter Očenáš opäť ukázal na značku pokutového kopu. Tentoraz zobral zodpovednosť na seba Lavrinčík a poslal Trefila do opačnej strany - 1:2.

Hostia tak udržali vedenie až do záverečného hvizdu a po prvej prehre so Slovanom v sezóne sa vrátili na víťaznú vlnu. Komárno zaznamenalo prvú porážku po dvoch výhrach v rade.

Více informací k zápasu

Spartak Trnava - MŠK Žilina 0:0

18.08.2024 18:00

Góly: -

Trnava začala aktívnejšie, prvú výraznejšiu šancu však mali hostia, keď Bile usmernil loptu pod brvno, ale Frelih ju dokázal vytesniť. Nepríjemný moment nastal hneď v úvodných minútach, pretože Ujlaky sa nedohodol s Azangom a obaja sa veľmi tvrdo sa zrazili. Napriek prvotným obavám boli v poriadku.

Kaprálik potom ťažil z práce Bariho, tiesnený strieľal z pomerne dobrej pozície tesne vedľa. Spartak mohol poslať v závere úvodného dejstva do vedenia obranca Holík, jeho hlavička z prvej tyči po rohovom kope iba o milimetre minula vzdialenejšiu žrď.

Cez prestávku reagovali obaja tréneri zhodne dvomi striedaniami. V 58. minúte sa po zaváhaní Kóšu dostal do veľkej šance Kaprálik, lenže vo vyloženej pozícii prestrelil bránu. Skúsený Pich po presnom pase Daniela na päťke zľuftoval loptu, tá sa k nemu so šťastím odrazila, na druhý pokus takisto trestuhodne pálil vedľa troch žrdí.

Trnavčania išli za výhrou aktívnejšie, gól sa im nepodarilo streliť. Najbližšie boli po ďalšom pase Daniela a teči od Hubočana, lenže Belko si dal na čiare pozor. Pich strelou z diaľky potreboval byť o niekoľko čísel presnejší. Tento skúsený útočník dokonca prihral Ďurišovi a ten opečiatkoval žrď.

Zverenci trénera Gašparíka tak neskórovali ani v treťom ligovom dueli tejto sezóny. Na deviatom mieste tabuľky majú tri body a skóre 0:0. Žilina je s piatimi bodmi štvrtá. Duel na štadióne Antona Malatinského nenadviazal na kvarteto sobotných stretnutí, v ktorých diváci videli dokopy osemnásť gólov, čo bol priemer 4,5 na jeden zápas.

AS Trenčín - Dukla Banská Bystrica 2:2

17.08.2024 20:30

Góly: 31. Emmanuel Uchegbu, 59. Artur Gajdoš - 21. Tomáš Malec, 81. Tibor Slebodník

Po opatrnom úvode prevzali iniciatívu hráči Trenčína, ale zlyhávali v koncovke. Najskôr Sunday neprepálil hradbu tiel na bránkovej čiare a následne Emeka hlavičkoval zblízka nad. Platilo tak staré známe nedáš-dostaneš, pretože odpoveď bola blesková a gólová. Záhumenský zľava odcentroval a na bližšej žrdi sa ocitol Malec, ktorý otvoril skóre zápasu - 0:1.

Banskobystričania sa dostali v tej chvíli k prvému zakončeniu na bránu "domácich". Z minima vyťažili maximum. Dukla ožila a zakrátko mohol navýšiť jej skóre Záhumenský, ale trafil Stojsavleviča, ktorý zachránil brankára Slávička. Pred svojím pokutovým územím už tradične pozorne bránili hráči Banskej Bystrice, a tak to Uchegbu zobral na seba a exportne, najmä nechytateľne, vyrovnal v 32. minúte na 1:1.

O tri minúty mohol Trenčín prvýkrát viesť, ale Gajdoš zoči-voči Rehákovi zlyhal. Gólová prestrelka pokračovala aj po zmene strán. Znova sa ozývali Emeka s Uchegbom, ale neúspešne. V 55. minúte pálil spoza Gajdoš, no nebol presný. Všetko si vynahradil o štyri minúty neskôr, keď zvnútra zasekol protihráča a po zemi prekonal Reháka - 2:1. Až v záverečnej desaťminútovke Bystrica vyrovnala vďaka Slebodníkovi, ktorý potrestal zaváhanie Slávička - 2:2. Ten mužstvo podržal v nadstavenom čase pri tutovke Hanesa.

Zemplín Michalovce - DAC Dunajská Streda 0:3

17.08.2024 18:00

Góly: 32. Milan Dimun (pen.), 53. Matej Trusa, 90+5. Damir Redžić

Dunajská Streda mala od úvodu viac z hry. Nebezpečne zakončoval Kačaraba, takisto strelou z diaľky aj Herc. Do vedenia sa hostia dostali po polhodine hry, keď Žofčák zahral rukou vo vlastnej šestnástke a nariadený pokutový kop premenil Milan Dimun.

Penaltu chceli aj Michalovce, ktoré reklamovali rovnako ruku v podaní ich bývalého hráča Méndeza, ale ten vo svojom jubilejnom 100. zápase v Niké lige nebol negatívnym hrdinom DAC-u. Po zmene strán síce Matej Trusa najskôr spred prázdnej brány opečiatkoval tyč, zakrátko sa už tešil.

Yapi mu posadil presný pas na hlavu a útočník Dunajskej Stredy mieril ideálne. V závere konečný výsledok stanovil Damir Redžič a hosťom sa na Žitný ostrov odchádzalo s dobrým pocitom. V tabuľke sú naďalej na druhom mieste.

Železiarne Podbrezová - MFK Skalica 7:1

Góly: 27. Roland Galčík, 45. Alasana Yirajang, 45+8. Roland Galčík, 52. Ridwan Sanusi, 73. Daniel Smékal, 90+3. Peter Juritka, 90+5. Peter Juritka - 62. Ján Vlasko (pen.)

Podbrezová aj Skalica hrali o svoje prvé víťazstvo, nakoniec ho vybojovali domáci hráči, ktorí boli prakticky celý čas lepším tímom a nebyť brankára Junasa, tak mohlo byť konečné skóre ešte vyššie. Železiari sa dostávali do šancí, tie postupne začali aj premieňať.

Na úvod si ale smolu vybral Talakov, pretože v samostatnom úniku minul bránu, vzápätí hlavičkoval do siete z ofsajdu a nakoniec z päťky prestrelil brvno. Prázdnu časť brány netrafil ani Sanusi. V 27. minúte sa už Podbrezová tešila. Yirajang prihral na hranicu šestnástky a Roland Galčík z prvej strelou k žrdi otvoril skóre.

Aktívny Alasana Yirajang túžil po prvom presnom zásahu, nedočkal sa ani vtedy, keď bol úplne osamotený na päťke, keďže výborne reagoval Junas. V 45. minúte sa nakoniec tešil. Po centri z rohu ho trafila hlavička Oravca a krídelník hrací predmet dotlačil za čiaru.

Počas dlhého nadstaveného času navyše dostal veľa priestoru vo veľkom vápne Galčík a využil to na svoj druhý gól v stretnutí. Viac ako raz sa naposledy presadil v máji 2022. Ridwan Sanusi po presnom pase za obranu a krásnej kľučke skóroval už štvrtý raz.

Skalica síce pokazila Dankovi čisté konto, keďže po faule Štefánika premenil pokutový kop Ján Vlasko, lenže v závere prišli ešte tri domáce góly. Daniel Smékal proti bývalému zamestnávateľovi ťažil z presnej prihrávky Sanusiho a dva razy sa presadil striedajúci Peter Juritka.

Podbrezovčania tak razom poskočili na štvrté miesto a spoločne so Slovanom aj DAC-om majú najlepšiu ofenzívu v lige. Tréner Cifranič ukončil dlhú sériu 23 duelov bez prehry v najvyššej súťaži. Skalica zaknihovala najvyššiu prehru medzi elitou a inkasovala už celkovo osem gólov, čo je najviac.

Slovan Bratislava - FC Košice 2:1

Góly: 52. Dávid Strelec, 90. Tigran Barseghjan - 15. Žan Medved (pen.)

Košice mali veľmi dobrý úvod zápasu, pretože sa dostali do vedenia. Žan Medved v úniku obišiel Trnovského, ktorý ho fauloval, a tak hostia získali pokutový kop. Ten slovinský útočník premenil, takže sa postaral už o svoj piaty gól v tejto sezóne Niké ligy, vďaka čomu si upevnil prvú priečku medzi strelcami.

Vedenie mohol zvýšiť Kružliak, v poslednej chvíli jeho zakončenie zblízka zablokoval Voet. Trnovský zas vytiahol skvelý zákrok pri pokus Niarchosa a gólman Slovana bol hrdinom tiež po chybe Savvidisa, kedy v dvojitej príležitosti vychytal ako Medveda, tak Niarchosa.

Na druhej strane musel Šípoš vytesniť strelu Szökeho. Na druhý polčas prišli z lavičky Strelec aj Tolič, čo sa ukázalo ako kľúčové. Druhý menovaný vytvoril šancu pre Marcelliho, mladík našiel iba Šípoša, ale následne práve Tolič centroval z rohového kopu a Dávid Strelec hlavičkou od žrde vyrovnal.

Slovan nakoniec dokázal skóre otočiť a ostáva bez straty bodu na prvom mieste tabuľky. Centrovanú loptu sklepol Voet tak, že Tigran Barseghjan sa do streleckej listiny zapísal aj v treťom strentutí nového ligového ročníka. Košice napriek dobrému výkonu nenadviazali na predošlú výhru proti Podbrezovej.