MS klubů v číslech: Skvělí brankáři, Vitinha jako motor PSG i bojovnost Chelsea

Mistrovství světa klubů vyvrcholilo po měsíčním zápolení 32 týmů duelem mezi vítězem Ligy mistrů a Konferenční ligy. O tom, jestli se stane nový formát budoucností světového fotbalu, nebo se jednalo jen o další divadlo FIFA, které nepřineslo fotbalu nic kromě unavených hráčů, se musí rozhodnout každý fanoušek sám. Jisté ale je, že turnaj nabídl řadu zajímavých výsledků a statistik, které bychom vám rádi představili v souhrnu celého šampionátu.
Rozpačitý start turnaje
Jistě, v úvodu turnaje, kdy velikáni jako Bayern Mnichov poráželi Auckland City 10:0, Manchester City smetl Al Ain 6:0 a diváci se teprve zahřívali, se zdálo, že nafouknutý projekt Gianniho Infantina dost možná ztroskotá.
The #FIFACWC bracket is complete. pic.twitter.com/FmPKTQL2s9
— FIFA Club World Cup (@FIFACWC) July 13, 2025
Jenže od té doby uplynulo hodně času a do chvíle, než Chelsea v neděli porazila PSG 3:0 a celou soutěž ovládla, se toho hodně stalo. K vidění bylo plno krásných fotbalových momentů, například výhra Al Hilalu nad Manchesterem City 4:3 či překvapivé vypadnutí Realu Madrid právě s PSG po debaklu 0:4.
Přestože se Gonzalo García, objev turnaje Los Blancos, při prohře s letošním šampionem Ligy mistrů neprosadil, vstřelil celkem čtyři góly a umístil se na děleném prvním místě v tabulce střelců.

Veterán Ángel Di María z Benfiky byl se čtyřmi góly, ale bez asistence, hned v závěsu. Co je unikátní, všechny jeho góly padly z pokutového kopu v nastaveném čase prvního nebo druhého dějství.
Bez jednoznačného krále střelců
Cole Palmer díky finálovému výkonu (2+1) zakončil turnaj na šesté příčce v žebříčku střelců se třemi góly a dvěma asistencemi společně s Michaelem Olisem. Třikrát se trefil i jeho týmový kolega z Chelsea Joao Pedro.
Jako nejaktivnější střelec šampionátu se zapsal Serhou Guirassyho z Borussie Dortmund, když osmnáctkrát ohrozil branku soupeře, přičemž jedenáctkrát pálil přímo na branku. Určitě však nebude spokojený se svou produktivitou - zužitkoval jen 22 % pokusů, když skóroval čtyřikrát v pěti zápasech.
Guirassy had himself a time at the #FIFACWC! Scoring against Mamelodi Sundowns, two against Rayados de Monterrey, and Real Madrid! pic.twitter.com/RO3xyvsOtZ
— DAZN Football (@DAZNFootball) July 6, 2025
Manchesteru City k postupu do čtvrtfinále nestačila ani nejvyšší úspěšnost přihrávek na šampionátu. Úctyhodnému počtu 93 % přesných nahrávek se nejvíce přiblížilo PSG (92 %) a Chelsea (91 %). Pravě Pařížané ale nakonec našli své spoluhráče přesným pasem nejvícekrát s celkovým počtem 4265. Vzhledem k tomu, že v první desítce měli hned sedm hráčů - Vitinhu (771), Achrafa Hakimiho (556), Marquinhose (442), Nuna Mendese (400), Fabiana Ruize (381), Joaa Nevese (371) a Williana Pacha (362) - není to žádné velké překvapení.

Ačkoli Hakimi donutil soupeře na turnaji nejvícekrát ke ztrátě (44), statistika je to poněkud zavádějící. Nasser Al Dawsari z Al Hilalu si připsal přerušení hry jen ve 43 případech, ale jeho 196 obranných presinků bylo mnohem více než u kohokoli jiného na šampionátu. Hakimi jich měl pro srovnání jen 77.
Jude Bellingham, který je často chválen za svůj všestranný přínos, donutil soupeře ke ztrátě jen 36krát. Jeho Los Blancos se sice dostalo na seznam nejvíce centrujících klubů, když dlouhým pasem hledali spoluhráče ve 120 případech, přesně však adresovali jen 20 % z nich, což je zařadilo mezi týmy jako Salzburg a LAFC. I nepřesné přihrávky tak možná způsobily, že nedokázali porazit Al Hilal a měli spoustu práce s postupem přes Juventus.
Blýsklo se několik brankářů
Pokud se někdy říká, že brankáři vyhrávají zápasy, v případě Yassina Bonoa tvrzení platí s ohledem na výkony na MS klubů na 100 procent. Al Hilal podržel několika skvělými výkony a i díky jeho zákrokům Saúdové postoupili přes favorizované Citizens do čtvrtfinále.
Podle ukazatele FIFA se kvůli specifickému výpočtu sice umístil až na pátém místě, žádný brankář ale nezasahoval víckrát v pokutovém území ani mimo něj. Gianluigi Donnarumma se umístil na prvním místě zejména proto, že udržel nejvíce čistých kont (5) a Robert Sánchez z Chelsea obsadil díky povedenému finálovému střetnutí dělenou druhou příčku.
Yassine Bounou made saves against Man City last night.
— Football on TNT Sports (@footballontnt) July 1, 2025
No goalkeeper has made more in a single game at this CWC pic.twitter.com/p8fy0y76lI
Pohybem na hřišti se mohli pyšnit primárně hráči Chelsea, PSG a Realu Madrid, kteří dominují desítce nejaktivnějších hráčů. Nikdo se nenabízel svým kolegům tak často jako čtveřice hráčů PSG v čele s Vitinhou. Ten se zapojil do hry v 1587 případech a spoluhráčům se nabídl k přihrávce 481krát.
Nešetřil se ani Jhon Arias z Fluminense, když přijal vůbec nejvícekrát míč pod tlakem (182), ačkoli s počtem 643 zapojení do hry za mnoha hráči zaostával.

Tvrdý přístup se vyplatil
Svěřence Enza Marescy nedovedla k úspěchu pouze kvalitní souhra, ale také bojovný přístup. Tři hráči Chelsea obsadili místo v první desítce za spáchané fauly - Moises Caicedo (14), Marc Cucurella (13) a Enzo Fernández (10). Výrazně tak napomohli výslednému součtu 101 nedovolených zákroků, který Chelsea pasoval do role vůbec nejvíce faulujícího mužstva na MS klubů. Meze však výrazně překročili jen jednou, když byl za tvrdý faul vyloučen Nicolas Jackson, a tak důrazná hra spíše pomohla Londýňanům při zisku vysněného titulu.
CHELSEA ARE WORLD CHAMPIONS. pic.twitter.com/6COiL2SJdA
— FIFA Club World Cup (@FIFACWC) July 13, 2025
Pokud by se Chelsea probojovala k triumfu jen zákeřnou hrou, fanoušky by si asi nezískala. To ale není její případ, protože s počtem 17 gólů, 12 asistencí a 109 střeleckých pokusů na branku překonala v daných metrikách všechny mužstva na turnaji. Aktivita je zdobila i v hloubi hřiště, více než 4082 přihrávek totiž zaznamenalo právě PSG. Čísla tak svědčí o tom, že si Blues titul mistrů světa i přes papírově slabší soupeře v průběhu turnaje zasloužili.
Článek byl původně publikován pro Livesport Zprávy.
Související články







Komentáře (0)
Přidat komentářSledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele