Ligue 1 - souhrn 5. kola: První ztráta pro PSG

20.09., 22:47, aktualizováno včera, 22:56
Luis Enrique (© AFP)

Až hráči Remeše dokázali obrat o body mistrovské PSG, před vlastními fanoušky uhráli s pařížským gigantem remízu. OGC Nice proti Saint-Étienne střelecky explodovalo a nováčka Ligue 1 vyprovodilo osmi brankami. Premiérové dva góly v novém působišti vstřelil Youssoufa Moukoko.

21.09.2024 17:00

Góly: 15. Edon Zhegrova, 25. Edon Zhegrova, 84. Jonathan David (pen.) - 30. Andrey Santos, 42. Emanuel Emegha, 66. Sebastian Nanasi

OGC Nice - AS Saint-Étienne 8:0

20.09.2024 20:45

Góly: 4. Dylan Batubinsika (vl.), 7. Tanguy Ndombélé, 24. Mohamed-Ali Cho, 26. Youssoufa Moukoko, 36. Evann Guessand, 39. Youssoufa Moukoko, 75. Sofiane Diop, 86. Pablo Rosario (pen.)

Po posvícení bývá půst a na vlastní kůži se o tom přesvědčili i fanoušci a hráči Saint-Étienne. Nováček v minulém kole vyhrál nad Lille, o týden později tvrdě narazil v Nice.

Domácí svého soupeře nešetřili a nasázeli mu celkem osm branek. Šest zásahů si na své konto připsali hned v prvním poločase, žádnému jinému prvoligovému francouzskému celku se něco takového v tomto miléniu ještě nepovedlo.

Hosty srazil do kolen už samotný úvod. Hned ve čtvrté minutě se k zakončení v pokutovém území dostal Evann Guessand a míč do vlastní sítě nešťastně umístil Dylan Batubinsika. Veškeré taktické plány ASSE vzaly definitivně za své o tři minuty později, odvrácený míč si zpracoval Tanguy Ndombélé a nekompromisně ho poslal pod břevno - 2:0.

Dvě rychlé trefy daly ráz celému utkání, Nice kontrolovalo vývoj a s postupem času přidalo další trefy. Ofenzivní lavinu nezastavilo ani trojí střídání soupeře po půlhodině hry, kdy se na trávník dostali Léo Pétrot, Mickaël Nadé a Benjamin Old. V té chvíli už byl náskok OGC čtyřbrankový, protože ve 24. minutě neměl problémy se zakončením Mohamed-Ali Cho a krátce po něm měl snadnou úlohu Youssoufa Moukoko. Kmenový útočník Dortmundu zužitkoval práci Guessanda a také aktivního Clausse, brankář Larsonneur se ani tentokráte nedočkal větší pomoci od svých statických obránců.

A pro hosty bylo ještě hůře, noví hráči na trávníku se ještě nestačili rozkoukat a rázem to bylo hrozivých 0:6. Ve 36. minutě vyrobili fotbalisté ASSE hrubku ve středu pole, Moukoko vyslal do sóla Guessanda a ten přidal pátou trefu.

Tečku za prvním poločasem udělal ve 39. minutě Moukoko, jemuž gólovou asistenci oplatil Guessand. Domácí na pravém křídle předvedli akci na jeden dotek, Moukoko se vyhnul ofsajdové pasti a Larsonneur lovil míč ze sítě pošesté.

O vítězi zápasu bylo rozhodnuto, po změně stran se řešila jen konečná podoba výsledku a domácí průběžnému stavu upravili svou hru. Nice ubralo plyn, přesto si vypracovalo několik dalších příležitostí. V 57. minutě se Larsonneur zaskvěl při střele Bouananiho, na druhé straně se k prvnímu a zároveň poslednímu ohrožení svatyně dostali hosté - v 70. minutě napřáhl z dálky Dennis Appiah a jeho dělovka se otřela o břevno.

Nastřelení brankové konstrukce jako kdyby opět nastartovalo domácí ofenzívu. V 73. minutě ještě Cho střílel nad, o chvíli později ale vypálil Louchet a odražený míč uklidil do prázdné brány Diop. Larsonneurovi nestačil ani další vynikající zákrok, jeho spoluhráči opět nereagovali a pasovali se do role statistů - 7:0.

Bezmocný byl Larsonneur rovněž při poslední gólové akci zápasu. Pět minut před závěrečným hvizdem došlo v hostujícím pokutovém území k faulu, který rozluštil až VAR, nařízenou penaltu pak o několik desítek vteřin s přehledem proměnil Pablo Rosario.