Když čeští trpaslíci šlápli na obry. Liberec trápil AC Milán, Teplice zase Feyenoord
Hráči Mladé Boleslavi byli před zápasem se španělským Realem Betis považování za outsidera. V Konferenční lize neměli ani bod, do města automobilů přijel přední tým LaLigy a po poločase s ním prohrávali 0:1 Pak ale přišla parádní druhá půle a nakonec skalp klubu zvučného jména.
Poklonit se nakonec musel i věhlasný trenér Manuel Pellegrini. Vítězstvím, kterým si uchovali naději na postup do play off, dali Středočeši vzpomenout i na další velká senzační vítězství malých českých klubů v pohárové Evropě.
Mladá Boleslav - Olympique Marseille 4:2
2006, Pohár UEFA
V září 2006 se v úvodním kole tehdejšího Poháru UEFA postavili Středočeši francouzskému týmu Olympique Marseille. Ten měl sice ta nejlepší léta za sebou, přesto v jeho dresu nastupovaly osobnosti jako Franck Ribéry nebo Samir Nasri. Olympique doma vyhrál 1:0 a v odvetě dlouho tahal za delší konec. Vedení 1:0 a 2:1 ale francouzský celek neudržel i proto, že při komfortním náskoku předčasně odešel ze hřiště již zmíněný Ribéry.
Obrat českého outsidera řídil dvěma góly Radim Holub. Rozhodující gól pak dal ve druhé minutě nastavení, kdy šel podpořit ofenzivu k soupeřově brance i brankář Miroslav Miller, střídající Tomáš Sedláček. Mimochodem pro Marseille byly české kluby tradičně noční můrou. V roce 1991 byl Olympique vyřazen díky gólům Horsta Siegla Spartou na Letné v Lize mistrů a v roce 2016 porazil ve skupině Evropské ligy slavnou francouzskou značku také Liberec.
Liberec - AC Milán 2:1
2002, předkolo Ligy mistrů
Stadion U Nisy byste na dobových záběrech skoro nepoznali. Kvůli televiznímu přenosu lemovaly hřiště výhradně italské reklamy a Slovan se v domácím prostředí pokoušel dohnat ztrátu 0:1 ze zápasu na San Siru. A i když Filippo Inzaghi už ve 20. minutě dal gól na uklidnění, milánský tým plný hvězd málem v Liberci vypadl. Paolo Maldini, Kacha Kaladze, Gennaro Gattuso, Rui Costa, Clarence Seedorf nebo Andrea Pirlo toho večera na srdnatě bojující Severočechy nestačili. Krátce po poločasové přestávce vyrovnal Miroslav Slepička a vedení na stranu Slovanu strhnul hlavičkou David Langer.
Tým Josefa Csaplára po nadšeném výkonu dokázal vyhrát 2:1. Publikum tleskalo, postup se ale nekonal. Dál šel díky pravidlu o více vstřelených brankách na hřišti soupeře milánský AC, který nakonec celou Ligu mistrů ovládl.
Liberec - Olympique Lyon 4:1
2002, osmifinále Poháru UEFA
Liberec měl v té době v Evropě zvučné jméno. Rok před památnou bitvou s AC Milán slavil Slovan postup do čtvrtfinále Poháru UEFA. Ten si Severočeši zajistili vítězstvím 4:1 nad tehdy výjimečně hrajícím Lyonem. Olympique ve francouzské lize mířil za historicky prvním titulem, stejně tak se ale v české nejvyšší soutěži dařilo Slovanu. Ten musel odvetný zápas odehrát na pražské Letné a soupeře, v jehož dresu nastoupili třeba mistr přímých kopů Juninho či později zesnulý kamerunský útočník Jean-Vivien Foé, deklasoval 4:1. V dalším kole Liberec narazil na Dortmund a jeho báječná cesta skončila.
Feyenoord - Teplice 0:2 a 1:1
2003, 2. kolo Poháru UEFA
Pro Františka Straku byla teplická štace jednou z prvních trenérských zkušeností a se Skláři si rovnou mohl zahrát v pohárové Evropě. Severočeši nejdříve vyřídili Kaiserslautern a ve druhém kole poháru UEFA vyzvali Feyenoord Rotterdam. Senzačně skončil už první zápas, z padesátitisicového stadionu De Kuip si český celek domů odvezl nadějný výsledek 2:0. V odvetě se sice nizozemskému týmu podařilo ztrátu snížit a hodně se snažili i věhlasní Robin van Persie a Dirk Kuyt. Jenže po proměněné penaltě, kterou zařídil Pavel Horváth, si už Tepličtí historický postup vzít nenechali. V dalším kole však nad jejich síly byl Celtic, ač doma opět dokázali zvítězit.
Viktoria Žižkov - Rangers 2:0
2002, 1. kolo Poháru UEFA
Pro první kolo Poháru UEFA vyfasovala Viktoria slavného skotského soupeře, ale v domácím prostředí se pustila do Rangers bez respektu. Už v první půli díky hlavičce Aleše Pikla a přesně mířené střele Luďka Straceného vedl Žižkov 2:0 a ve druhé půli dokázal ve strahovském azylu nadějný výsledek pro odvetu udržet. Viktoria měla štěstí, Ferguson nedal penaltu, ale třeba argentinský hvězdný útočník Claudio Cannigia s nepořízenou střídal. V odvetě v Glasgow zařídil Ronald de Boer dvěma góly prodloužení a když už to vypadalo, že Rangers dvojzápas otočí, vstřelil postupový gól Viktorie Marcel Lička.
Komentáře (14)
Přidat komentářSice o fous vypadli, ale chybí tu výhra Zlína na Atleticu Madrid v Intertoto cup.
A i Olomouc tam sekala španělské týmy a nakonec BVB.
Intertoto byla super soutěž. Léto, prázdniny na střední, 3 týmy, atraktivní soupeři
A videls tam hrát týmy jako Juventus, PSG, jiz zmiňované BVB s Atleticem...
A pak týmy jak z konferenční ligy, o kterých si rikas jen wtf?
Coz mne teď napadá, jak Příbram vypraskala francouzský Sedan 5:0 a v dalsim kole prijelo za Litavku Aston Villa a stadion meli furt vyprodaný
Tak Intertoto byla taková specifická záležitost, byly za něj vůbec body do koeficientů ?
No, to nevím, ale je to klidně možné, když pak vítězové svých větví postupovali do prvního kola UEFY
Ne. Ale co se atraktivity týče, bylo to oproti kvalifikaci o EKL apod. parádní. Pamatuji si třeba úžasnou atmosféru na Slovanu, když přijelo Schalke 04, to nemělo žádnou chybu.
To je jasný, když v něm hrály i týmy z nejlepších lig a naše kluby na ně tak často narážely, viz třeba Drnovice s Mnichovem 1860.
Tak ted by to takovou kvalitu asi uz nemelo..by to bylo atraktivni pro ty mensi tymy akorat
Těžko říct, ale na takový ty TOP kluby druhého sledu (Schalke, Atletico, Dortmund) by jsi tam dneska už asi nenarazil. Pokud se nepletu, tehdy šlo i z TOP 5 lig do evropského poháru max. 5 týmů, dneska je to týmů třeba 8, tudíž se do Evropy dostane skoro každý.
Hmm, takže zase si prožívám miniaturní Mandela efekt, protože bych skoro přísahal, že si pamatuju sestřih ze zápasů Žižkov-Rangers hranej přímo na Viktorce. Protože mi tehdy v paměti dost napevno utkvělo (aspoň jsem si to tedy myslel), že Sean Connery navštívil tenhle roztomilej stadionek a když jsem tam párkrát za poslední roky byl, vždycky jsem si na to vzpomněl a představoval jsem si, že tam někde na hlavní seděl originální James Bond. Achjo, takhle mi rozkopávat (neexistující) vzpomínky.
PS. samozřejmě mi vždycky asi přišlo divný, že by tam nechali hrát cokoli pod hlavičkou UEFA, ale fakt jsem si říkal, že v tom roce 2002 mohli dostat ještě nějakou výjimku, zvlášť když to bylo jen pár týdnů po těch hrozných povodních. No nic.
Nic neprekona zapas Puchov - Barcelona
První a poslední souboj slovenského týmu s Barcou, včetně Československa.
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele