Fotbal v Africe je spjatý s politikou, měl úlohu i před dekolonizací, popsal zpravodaj Lindner

Dnes, 08:49
Rozhovory
Fanoušci Alžírska (© JAVIER SORIANO / AFP)

Zatímco evropským pohledem bývá Afrika vnímána jako zdroj talentů toužících po zlepšení své životní situace, pro "černý kontinent" je fotbal daleko důležitější záležitostí. Hlavní zahraniční zpravodaj Respektu Tomáš Lindner, který v Africe několik let strávil, nabízí v Livesport Daily náhled toho, co fotbal pro tamní obyvatele znamená.

Kromě fascinujících osobních historek, kdy mimochodem potkal i držitele Zlatého míče a bývalého prezidenta Libérie George Weaha, přidává i společenský a historický kontext toho, jak nejpopulárnější sport pomáhal utvářet jednotlivé státy nebo ukončovat občanské války.

"Mám zkušenost z roku 2011, kdy jsme byli v Libérii s kamarádem a Weah kandidoval na viceprezidenta. Byli jsme tehdy v městečku Voinjama poblíž hranic s Guineou a Weah tam měl setkání s lidmi v rámci kampaně. Bylo pozoruhodné, jaký dav lidí v tom městě přilákal. Během našeho krátkého pobytu jsme jiné bělochy nepotkali a někdo nás k němu protáhl," popisuje Lindner jednu z příhod svých afrických cest.

"Fotbal byl i politickým prostorem. Měl úlohu i v době před dekolonizací. Mnoho veřejných aktivit bylo zakázáno, režimy byly diktátorské. A fotbalové kluby se stávaly jedním z míst, kde se potkávali aktivisté za nezávislost, nové generace afrických lídrů a politických aktivistů. Sepjetí těchto dvou světů je v Africe opravdu hodně staré a zároveň významné," vrací se novinář k propojení fotbalu a veřejného života.

"Ještě je tu jedna studie webu The Economist a ta vycházela z reprezentativního vzorku afrických obyvatel. Výzkumníci dospěli k názoru, že po důležitých vítězstvích národního týmu stoupá identifikace lidí s tím státem asi o 37 procent. Lidé mnohem méně zdůrazňovali svou etnicitu, v uvozovkách kmen, a mnohem více zdůrazňovali, že jsou třeba Ghaňané," dodává Lindner.

V pondělní epizodě podcastu Livesport Daily jsme také probírali:

Jak byl fotbal využit v rámci národního uvědomění?

Může mít fotbal sílu mírově ukončovat konflikty mezi tamními etniky?

Jakou roli hrála kolonizace?

Všechny díly Livesport Daily najdete také na oblíbených podcastových platformách - Spotify a Apple Podcasts.

Autor: Livesport.cz

Komentáře (2)

Přidat komentář
Nieuwendyk

Tomáše jsem slyšel na Casablance před pár lety, hezky vyprávěl o Libérii a zmínil se i o prezidentovi. Asi si to poslechnu

Reagovat
KubaM

Super téma i host! Klobouk dolů

Reagovat

Sledování komentářů

Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.

Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele