Fortuna liga - souhrn 22. kola

06.03.2021, 16:33
Slovan zakončil základní část Fortuna ligy vítězstvím ve šlágru nad Dunajskou Stredou a upevnil si vedení v tabulce. Žilina porazila doma Ružomberok. Ten ještě mohl doufat v případě výhry v posun do první šestky. Trenčín ale stejně doma přehrál Trnavu, takže své místo ve skupině o titul uhájil...

AS Trenčín - Spartak Trnava 2:0

06.03.2021 14:30

Góly: 21. Hamza Ćataković, 89. Eduvie Ikoba

V poslednom kole základnej časti Fortunaligy zdolal AS Trenčín na domácom štadióne Spartak Trnava 2:0 (1:0) a definitívne si zabezpečil miestenku v hornej nadstavbovej šestke.

Trenčania potrebovali na istotu postupu do hornej šestky bod. V úvode stretnutia akoby im zodpovednosť zväzovala nohy. V prvých minútach boli aktívnejší hostia. V šiestej minúte sa Cabral predral do šestnástky. Prudkou prízemnou strelou preveril Kukučku, ktorý chytal svoj prvý fortunaligový zápas. Iniciatíva bola naďalej na hosťujúcich kopačkách, ale do vyložených šancí sa červenočierni nedostávali. Preto udrelo na opačnej strane. V 21. minúte sa prízemnou strelou spoza šestnástky presadil Čatakovič a poslal domácich do vedenia 1:0. O jedenásť minút neskôr mohli viesť Trenčania o dva góly. Slávik prenikol po krídle a prihral Kmeťovi. Voči nemu však včas vybehol Rusov a jeho pokus v páde zachytil. V 37. minúte sa do zakončenia dostával Ristovski, no loptu tesne pred ním poslal do bezpečia obranca AS. V samom závere polčasu preveril pozornosť brankára Kukučku Grič.

V druhom polčase sa hra vyrovnala. V 58. minúte vysunul Demitra na krídle Kmeťa. Na prízemný center nabehol Corryn, no tesne pred ním usmernil loptu do bezpečia Turňa. O osem minút po rohovom kope Twardzika vyskočil najvyššie Ristovski. Jeho hlavičku vyškriabal spod brvna Kukučka. Domáci brankár mal plné ruky práce i v 76. minúte. Centrovaná lopta našla Cabrala, ktorý pohotovo zakončil a Kukučka šancu na dvakrát zneškodnil. V závere mohol zahviezdiť Ikoba, ale lopta mu smerovala na dlhú nohu a nedočiahol na ňu. Na opačnej strane z priameho kopu z asi 25 metrov napálil Kolesár, a tesne minul ľavú tyč. Napokon sa domáci Ikoba predsa len dočkal. V predposlednej minúte si obhodil obrancu, krížnou strelou obstrelil aj brankára Rusova a uzavrel skóre na 2:0. Trenčín zdolal rozbehnutú Trnavu a teší sa na nadstavbové zápasy v hornej šestke o titul.

Slovan Bratislava - DAC Dunajská Streda 3:1

Góly: 3. Vladimír Weiss, 11. Vladimír Weiss (pen.), 58. Mohammed Rharsalla - 32. Marko Divković

ŠK Slovan Bratislava potvrdil úlohu favorita a na domácom Tehelnom poli zdolal druhý celok tabuľky FC DAC 1904 Dunajská Streda 3:1 (2:1). Dvomi gólmi zahviezdil Vladimír Weiss.

Slovanu zo zdravotných dôvodov chýbali viacerí hráči. Medzi nimi aj klasické opory jeho základnej zostavy, ako sú Holman, Ratao a Pauschek. Hostia naopak pricestovali v plnej sile. V porovnaní s predchádzajúcim duelom proti Michalovciam urobil tréner Storck jedinú zmenu: Nicolaescua nahradil Balič. Pre DAC to bol jubilejný 800. zápas v najvyššej slovenskej súťaži. Ak chcel trošku zdramatizovať boj o titul, potreboval na Tehelnom poli bodovať. Pred úvodným výkopom si účastníci duelu minútou ticha uctili bývalého dlhoročného kapitána Slovana a strieborného medailistu z OH 1964 v Tokiu Antona Urbana, ktorý zomrel v piatok.

Už v tretej minúte sa k padajúcej odrazenej lopte dostal Weiss a veľmi pekným volejom nedal brankárovi hostí z hranice šestnástky šancu - 1:0. Jedlička si na loptu síce siahol, ale to bolo málo. DAC na začiatku šlágra kola trošku hibernoval. V jedenástej minúte Beskorovajnyj fauloval v šestnástke Medveděva a Weiss z jedenástky s veľkým prehľadom zvýšil vedenie Slovana už na 2:0. DAC sa nechytil ani po tomto zásahu. Naopak, o zvýšenie skóre sa stále viac snažili domáci. Viaceré krídelné prieniky belasých ale gól nepriniesli. V 32. minúte pomohla hosťom hrubá chyba Nona, ktorý prišiel o loptu v súboji s Baličom. Balič v šestnástke posunul doľava nabiehajúcemu Divkovičovi, ktorý krížnym zakončením po zemi znížil na 1:2 z pohľadu svojho tímu. V 38. minúte vyskúšal šťastie strelou z uhla Divkovič, no Greif sa prekvapiť nenechal.

Hostia vstúpili do druhého dejstva koncentrovanejší a s väčším držaním lopty. Góly v ich podaní však neprišli. Ďalšej príležitosti sa Slovan dočkal v 57. minúte. Moha si v pokutovom území zasekol jedného z brániacich hráčov a šikovne preloboval Jedličku - 3:1. O chvíľu mohlo byť už 4:1: Ožbolt oklamal dvoch obrancov a nabil Mohovi, ktorý bol celkom sám pred prázdnou bránkou. Moha však z niekoľkých krokov minúl. Nepochodil ani v 72. minúte, keď jeho zakončenie z hranice šestnástky zneškodnil Jedlička. V 80. minúte si Blackman po prieniku do šestnástky pýtal penaltu, ale hvizd hlavného rozhodcu sa neozval. Slovan porazil DAC Dunajská Streda 3:1, čím náskok na čele tabuľky zvýšil už na desať bodov. Zároveň neprehral svoj desiaty ligový zápas v sérii a urobil veľmi presvedčivý krok k zisku ďalšieho titulu.

FC Zlaté Moravce - ŠKF Sereď 1:0

Góly: 12. Filip Balaj

FC ViOn Zlaté Moravce ukončil základnú časť prebiehajúcej sezóny víťazne. V 22. kole Fortunaligy zvíťazil nad ŠKF iClinic Sereď 1:0 (1:0). V zápase sme zaznamenali aj pekné gesto Čögleya.

Úvod vyšiel lepšie mužstvu ViOn-u. V dvanástej minúte zakombinovali Ďubek a Hrnčár a gólovú hlavičku pridal Balaj - 1:0. V 26. minúte Balaj na pravej strane uvoľnil Hrnčára, ktorý z uhla neprestrelil Yakubuho. Kurióznu situáciu priniesla 27. minúta. Po strete Yakubuho s Čögleyom nariadil hlavný arbiter pokutový kop, ktorý následne po Čögleyovom fair play geste odvolal. Domáci mali zápas pod kontrolou. Po polhodine hry sa v gólovej pozícii ocitol Balaj, ale jeho lob Yakubu prečítal.

V 35. minúte mohol niečo so zápasom urobiť Pintér, z desiatich metrov však prestrelil bránu. Do druhého polčasu vstúpili aktívnejšie hostia. V 58. minúte zakončil Lačný, s ktorého hlavičkou Chovan problém nemal. Na opačnej strane v 72. minúte Čögleyovu prihrávku poslal Balaj z prvej tesne vedľa. V 74. minúte to skúšal striedajúci Iván. Jeho strela z priameho kopu preletela tesne vedľa pravej žrde.

V 79. minúte Michalík napálil loptu do Balajovej ruky, a na prekvapenie sa kopal pokutový kop proti domácim. Loptu si na biely bod postavil Lačný, ktorého strelu Chovan vyrazil. V závere sa hostia tlačili pred pokutové územie súpera, do koncovky sa ale nedostali. ViOn Zlaté Moravce zvíťazil nad Sereďou 1:0.

"Hlavným cieľom tohto stretnutia bolo, aby sme ho zvládli a získali tri body, čo sa nám aj podarilo. Čögley predviedol veľké gesto fair play. Neviem, či sa to už v slovenskej lige niekedy stalo. V druhom polčase sme nehrali tak organizovane, ako v predchádzajúcich stretnutiach," zhodnotil duel tréner domácich Ľuboš Benkovský.

"Výsledok je pre nás opäť nepriaznivý. Vedeli sme, že to nebude ľahké stretnutie. V prvom polčase boli lepší domáci. Myslím si, že po zmene strán sme boli lepší my, i keď sme si nevypracovali veľké šance. Desať minút pred koncom sme zahrávali pokutový kop, ktorý sme nepremenili. Na penaltu bol určený Fábry. Lačný to zobral na seba, čo by sa nemalo stávať," zhodnotil zápas aj lodivod hostí Ján Blaháč.

FK Senica - FK Pohronie 1:1

Góly: 90. Marin Ljubičič - 32. Patrik Blahút

V 22. a zároveň poslednom kole základnej časti prebiehajúcej sezóny Fortuna ligy remizoval na Záhorí FK Senica s FK Pohronie 1:1 (0:1). Domáci ratovali bod v poslednej minúte zápasu.

Senica nastúpila do zápasu s novicom Marinom Ljubičičom. Prvý polčas bol zaujímavý na oboch stranách. Pre oba tímy išlo o dôležitý súboj z pohľadu záchrany v najvyššej súťaži. Prvé príležitosti na otvorenie skóre mali Záhoraci. V šiestej minúte tvrdo vypálil Gamboš, a brankár jeho strelu vyrazil. O päť minút neskôr mal po veľkej chybe v rozohrávke hostí šancu na gól Malec, avšak zoči-voči brankárovi nastrelil pravú žrď.

Hostia sa do svojej prvej a hneď veľkej šance dostali v 21. minúte. Po signáli z priameho kopu a centri Faderu prestrelil osamotený Heurtaux. Potom mohli dvakrát udrieť Seničania. Hlavičku Asanoviča brankár Hrdlička vyškriabal spod brvna na rohový kop. O malú chvíľu brankár Pohronia v poslednej chvíli na bránkovej čiare zneškodnil zakončenie stopéra Carrilla. Na druhej strane dostal loptu za obranu Blahút a zoči - voči Fryštákovi nezaváhal - 0:1. Pohronie mohlo vedenie i navýšiť. Po chybe Záhorákov bol v šanci Chvěja; domácich zachránil Fryšták.

V druhom polčase bolo vzruchu menej. O čosi aktívnejší boli Seničania, ktorí potrebovali vyrovnať. Nádejne vyzerala Gambošova jedovka z voleja v 67. minúte, no našla len pripraveného Hrdličku. V 72. minúte nepochodil ani Košťál. Remízu si domáci zabezpečili v hodine dvanástej. V 90. minúte po centri Pirosku preskočil obranu Ljubičič a hlavou vyrovnal na 1:1. Mužstvá sa o týždeň stretnú opäť, a to v nadstavbovej časti v Žiari nad Hronom.

MŠK Žilina - MFK Ružomberok 3:2

Góly: 6. Matúš Rusnák, 11. Patrik Myslovič, 43. Dávid Ďuriš - 13. Rastislav Kružliak, 90+3. Martin Bóďa (pen.)

MŠK Žilina sa so základnou časťou rozlúčil výhrou, keď v 22. kole Fortunaligy zdolal MFK Ružomberok o gól 3:2 (3:1).

Stretli sa dva celky s podobnou úlohou dňa: zvíťaziť. Domáce mužstvo prišlo o tretiu priečku v tabuľke zásluhou neobyčajne vydarenej jarnej časti trnavského Spartaka. Ten "Šošonov" preskočil. Aj preto žltozelení potrebovali zvíťaziť. Liptáci zas vypadli z prvej šestky, ktorá by im zaručovala nadstavbové boje o najcennejšiu ligovú trofej. Okrem toho, že museli bodovať, museli sa tiež spoliehať na pomoc Trnavy, ktorá hrala v Trenčíne. Tomu však takisto išlo o účasť v prvej šestke a po dvoch rokoch v nadstavbe o titul, preto im ambície rovnako velili vyhrať. A pretrhnúť spanilú jarnú trnavskú sériu. Domáce celky napokon zabrali naplno. Duel pod Dubňom, kde sa stretli Žilina a "Ruža", mal od úvodu rýchle tempo.

Prvú gólovú príležitosť si domáci manšaft vypracoval už už v prvej minúte, no Bičachčjan proti Krajčiríkovi neuspel. O päť minút neskôr však už domáci celok skóre otvoril. Vtedy sa presadil Rusnák. O ďalších päť minút viedli "Šošoni" 2:0 zásluhou Mysloviča. Hostia naopak skórovali zo svojej prvej vážnejšej akcie. Presadil sa Kružliak, ktorý v trinástej minúte znížil na 1:2 z pohľadu Liptákov. Chvíľu nato mohlo byť dokonca vyrovnané: Petráš si poradil s Mojžišovou hlavičkou. V ďalších minútach mala bližšie ku gólu aktívnejšia Žilina, no Myslovič a po ňom Ďuriš trafili dvakrát žrď. Druhý menovaný sa do streleckej listiny zapísal v 43. minúte, keď si nabehol na Anangov center a upravil na 3:1. Do kabín schádzali mužstvá za dvojgólového vedenia domácej Žiliny.

Aj v druhom polčase sa hral aktívny futbal. Obe mužstvá si navyše vypracovali niekoľko sľubných šancí. Pri dvoch príležitostiach Madleňáka sa predviedol Petráš. Na druhej strane ho pekne napodobnil Krajčirík, ktorý vytlačil dobrú strelu Ďuriša. Hostia vyvíjali útočné snahy, no defenzíva Žiliny ich do väčších šancí nepúšťala. Skorigovať výsledok sa Ružomberku podarilo až v štvrtej minúte nadstaveného času. Rozhodca vedy ukázal na biely bod, z ktorého sa nepomýlil striedajúci Boďa. Žilina zdolala Ružomberok o gól 3:2 a keďže Trnava prišla o všetky body v Trenčíne, "Šošoni" sú späť na tretej priečke tabuľky. Ružomberok sa bude musieť uspokojiť s účasťou v nadstavbovej skupine o záchranu.

Zemplín Michalovce - FC Nitra 1:0

Góly: 88. Dimitrios Popovits

Zemplín Michalovce urobil veľmi dôležitý krok k záchrane v najvyššej súťaži, keď FC Nitra zdolal gólom v závere zápasu 1:0 (0:0).

Prvý polčas priniesol na východe Slovenska väčšiu ofenzívnu aktivitu domácich. V 14. minúte Michalovčan Magda strelou spoza šestnástky vyrušil brankára Šípoša, ale gólman hostí sa nenechal zaskočiť. V 22. minúte rovnakého muža medzi žrďami neprekonal v sľubnej šanci ani Sharani. Snaha domácich o úvodný gól mohla priniesť očakávané ovocie gólom "do šatne", ale Trusa v nadstavenom čase prvého polčasu zblízka neprekonal Šípoša. Do kabín schádzali celky za bezgólového stavu.

Brankár Nitry bol pre svoj tím výraznou oporou aj v druhom polčase. Vyznamenal sa najmä v 65. minúte, keď zmaril pokutový kop kapitánovi domácich Žofčákovi. Neúspešného strelca - Žofčáka - neskôr vystriedal Popovits. A práve tento futbalista sa stal v 88. minúte hrdinom domácich. Po prihrávke Adekuoroyeho sa dostal do šestnástky, Fabiš mu nezabránil v zakončení a Popovits prekonal Šípoša. Pre svoj tím zasiahol v hodine dvanástej a viac sa už udiať nestihlo. Zemplín Michalovce porazil trápiacu sa Nitru 1:0 a pripísal si veľmi dôležité body v záchranárskych prácach.