Evropské koeficienty po pohárovém týdnu (4)
Podle očekávání se přísun bodů do českého národního koeficientu ve čtvrtém hracím týdnu přibrzdil, ovšem české kluby nebyly daleko od výrazně lepších výsledků. Slavia v Bilbau ukázala svou sílu, ale zklamala v koncovce, Plzeň a Mladá Boleslav zase nezvládly závěr svých zápasů. Výše zmíněné neplatí pro Spartu, která v Manchesteru narazila na jinou fotbalovou dimenzi.
Jediná remíza ze čtyř utkání navýšila český zisk o 0.200 bodu, což bylo tentokrát nejméně ze všech zemí nejlepší patnáctky. I tak ale Česku v průběžném sezonním hodnocení patří lichotivá pátá příčka a v pětiletém součtu si bez problémů drží postavení v TOP 10.
Probíhající ročník uzavírá pětileté období (20/21 - 24/25), podle něhož se bude nasazovat do sezony 26/27. Připomeňme, že nasazení do nadcházející sezony 25/26 je již známé - Česko do ní půjde z 10. místa, což znamená, že po sedmi letech čeká vítěze ligy přímá účast v hlavní fázi Ligy mistrů.
ELITNÍ ČTVEŘICE
Vítězem týdne je opět Anglie (1.857, 6-1-0), a to s navlas stejnou bilancí jako posledně, tedy samá vítězství kromě United. Kluby Premier League po loňském zaváhání míří za prvním místem v sezoně, které slibuje pátému týmu soutěže účast v LM.
O to druhé bude boj. Poněkud lepší start než zbylí konkurenti z elitní čtveřice zaznamenala Itálie (1.375, 5-1-2), v uplynulém týdnu však bylo lepší Španělsko (1.571, 5-1-1). Naopak Německo (0.875, 3-1-4) po slušném vstupu do sezony poslední zápasy příliš nezvládlo.
Bilance vzájemných zápasů jasně vyznívá pro Premier League a LaLigu. Výhry braly ve čtvrtém týdnu Real a Barcelona i Liverpool s Aston Villou, naopak Italové prohráli oba dva své zápasy, Němci tři ze čtyř.
Vzájemná bilance elitní čtveřice
DALŠÍ POŘADÍ
Tři týmy přímo v LM, dva přímo v EL - to jsou možnosti pro pátou soutěž v pořadí, tedy velký rozdíl proti šesté, která má pohárovou jistotu jen pro tři kluby (v LM dva, v EL jeden). Sedmé místo ještě zaručuje jedno místo v EL, sedmá až desátá soutěž posílá svého mistra přímo do LM.
Pátá je Francie (0.857, 2-2-2). Daří se především čtveřici v LM, kde jsou na tom aktuálně Brest, Monaco i Lille lépe než mistrovské PSG. Naopak Lyon i Nice tentokrát v EL zaspaly.
Nizozemsko (0.833, 2-1-2) vystrčilo růžky ve venkovních zápasech - PSV veze bod z Paříže, Feyenoord zaskočil Benficu, Ajax pro změnu dominoval v Ázerbájdžánu.
Portugalsko (1.200, 3-0-2) je v aktuální sezoně druhé. Táhnou jej oba lisabonské kluby v LM i Guimaraes v KL. Na šesté Nizozemsko to však v pětiletém součtu stále nestačí.
Belgie (0.800, 2-0-3) si nikým neohrožena hoví na osmé pozici. Pětičlenné zastoupení a solidní výsledky v ligové části (zejména Anderlecht v EL) jí toto místo zaručuje i ke konci sezony.
Deváté Česko (0.200, 0-1-3) tedy tentokrát výsledkově zaostalo, stále má však před sebou spoustu možností kde bodovat, a tím odrážet náskok hladových pronásledovatelů.
Turecko (1.000, 2-1-1) je nám nejblíž a jako jediné má reálnou šanci nás letos přeskočit. Nepomáhá mu v tom Basaksehir v KL, který boduje stejně hojně jako Mladá Boleslav. Naopak respekt budí trojice jmen v EL, kde Galatasaray a Fenerbahce ještě neprohrály a z úvodní mizérie se probral i Besiktas vítězstvím v Lyonu.
Z boje o patnáctku vypadává Izrael (0.000, 0-0-1), který během pár dnů přeskočily Řecko (0.750, 1-1-1), Dánsko (0.750, 1-1-0), Švýcarsko (0.400, 1-0-2) i Skotsko (1.000, 2-1-0). Jen kousek před nimi je Rakousko (0.400, 1-0-3) a Norsko (0.500, 1-0-1). Na jednoho z této šestice vstupenka mezi nejlepších 15 nakonec nezbude.
Z dalších soutěží v pořadí se opět zaskvělo Polsko s dvěma výhrami, stoprocentní bylo překvapivě i Slovinsko. Z pohárového vítězství se radují také v Chorvatsku, Maďarsku, Finsku, Bosně, Irsku, Walesu či na Islandu.
ČESKO PROTI ANGLII
Díky soutěžní kvalifikaci, která je potřebná pro účast v evropských pohárech, na rozdíl od nápadů s uzavřenou superligou, máme čas od času možnost sledovat konfrontaci českého a anglického klubového fotbalu. Kluby z Premier League z ní logicky vychází daleko lépe. V historii samostatného Česka byl zápas Sparty proti Manchesteru City celkově již 46. Dalším českým setkáním s kolébkou fotbalu bude návštěva Manchesteru United ve Štruncových sadech.
Sparta na City potvrdila mizernou bilanci českých klubů. Aktuálně je to 4-11-31. Z výher se tedy radovaly jen Sparta doma proti Southamptonu (2016), Slavia venku na Leicesteru (2021), Liberec doma proti tehdy druholigovému Ipswich Town (2002) a Slavia proti tehdy hvězdnému Leedsu (2000). Nejvíc zápasů s kluby PL mají na kontě Sparta (19) a Slavia (15), v klubové historii se utkáním s anglickým soupeřem mohou pyšnit také Plzeň (City), Žižkov (Chelsea), Sigma (Everton), Baník (Middlesbrough) a zmíněný Liberec (Ipswich, Liverpool).
VÝPOČET NÁRODNÍCH KOEFICIENTŮ
Týmy získávají 2 body za vítězství a 1 bod za remízu (v předkolech pouze polovina, 1 a 0,5). K tomu připisují také body bonusové. Za účast v LM je nově 6 bodů, na konci ligové fáze získají první až osmý v LM a EL 6 bodů (v KL 4), devátý až šestnáctý získají v LM a EL 4 body (v KL 2) a týmy mezi 17. až 24. místem získají v LM a EL 2 body (v KL 1). Mění se také bonusové body v jarním play-off. Za účast v každém ze čtyř kol (osmifinále, čtvrtfinále, semifinále, finále) získají kluby v LM 1,5 bodu, v EL 1 bod a v KL 0,5 bodu. Maximální počet bonusových bodů (pro finalisty LM, kteří v ligové fázi skončili do osmého místa) tak činí 18 bodů. V EL si kluby mohou přijít maximálně na 10 bonusových bodů, v KL na 6.
Komentáře (13)
Přidat komentářNebudeme se rouhat a stěžovat si, protože poslední dva roky jsou nebe ...ale kua penalty by se měly dávat, dvougólové vedení udržet a forma využít k vítězství
Sparta zatím největší příspěvek do národního koeficientu ze všech klubů. A díky náskoku 2 bodů si to prvenství udrží minimálně ještě jedno kolo.
Bylo na čase, nevím, kdy měla nejvyšší zisk naposled... Tak možná s Holoubkem 2016
Možná, spíš ty roky před Holoubkem za Ščasného jsme hráli dobře v El.
Liberec doma proti tehdy druholigovému Ipswich Town (2022)? Ten čas hrozně letí
Pardon, překlep, opraveno. 2022 byl Ipswich dokonce třetiligový!
To bylo tehdy skrze fair play, že se tam zvládl dostat sestupující do třetí ligy?
Jako sestupující z PL vyhráli Fair Play ranking, za který se tehdy dalo dostat do Poháru UEFA. Championship vznikl až v roce 2004, takže označení First Division z dnešního pohledu trochu mate.
O ty dvě první místa bude asi dobrý boj. Anglie vypadá dobře, druhého neodvažuju tipovat... zase Itálie?
Po třech kolech nového systému v EL a LM se mě zatím zdá, že zahrát si s vybranými 8 soupeři ze všech účastníků bude více na náhodu než byla skupina.
Tohle kolo bylo na píču, ale stane se... Škoda jen tý Plzně, poslední 2 zápasy 2 plichty, to se dalo urvat...
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele