Euro 2008 - představení stadiónů

27.05.2008, 17:07
Aktuality
Euro 2008 se blíží a je nejvyšší čas představit si stadióny, na kterých se všech 31 zápasů odehraje. Čtyři rakouské, čtyři švýcarské, všechny nově postavené nebo nedávno zrekonstruované. Vše začne v Basileji zápasem Švýcarsko - Česko, skončí ve Vídni finálovým duelem...

Tento článek přináší podrobné informace o samotných stadiónech, ani o prohlídku měst ale nepřijdete. Toto je jen jakýsi předkrm, následovat bude hlavní chod - seriál článků o jednotlivých městech, jejich historie, současnost a zajímavosti. Ten začne na EuroFotbal.cz vycházet již pozítří, ve čtvrtek 29.5.
Ženeva

Stade de Genéve se nachází v třicetitisícovém městě Lancy, na východním okraji Ženevy, na místě starodávného bitevního pole. Jako jediný švýcarský stadion pro Euro leží ve francouzsky mluvící části země. Jeho stavba stála 82 milionů eur a otevřen byl 16. března 2003 zápasem mezi domácím Servette FC a Young Boys Bern.

Oficiálního otevření se pak stadión, na který se vejde přes třicet tisíc diváků, dočkal 30. dubna stejného roku, když si švýcarská reprezentace pozvala k přátelskému utkání Italy. Kromě domácích Švýcarů zde hrály mezistátní zápasy také Argentina s Anglií nebo Brazílie s Novým Zélandem.

Multifunkční aréna ve svých prostorách skrývá obchodní centrum, restaurace, podzemní parkoviště, televizní studia či konferenční sály. Stadion má i svoji vlastní vlakovou stanici, prostřednictvím přivaděče je přímý nájezd na dálnici. Široké možnosti využití prokázal ženevský stadion v sezóně 06/07 hostitelstvím ragbyového Heineken Cupu.

Navštivte také stránku tohoto stadiónu zde na EuroFotbal.cz.

Bern

Stadión Wankdorf se může chlubit bohatou historií, Stade de Siusse je už třetí stavbou, která na tomto místě stojí. Původní stadion s kapacitou 22 tisíc diváků byl otevřen v roce 1925 a klubu Young Boys Bern sloužil téměř třicet let. Pro potřeby MS 1954 postavili Švýcaři úplně nový stadion, s kapacitou přes 64 tisíc míst byl největší na celém mistrovství. Díky tomu hostil i památné finále mezi Maďarskem a Německem.

Kromě mistrovství světa viděl starý Wankdorf také finále PMEZ v roce 1961 a Poháru UEFA v roce 1989. Hned 56 tisíc míst z jeho kapacity však bylo ke stání, proto začal v devadesátých letech rychle zastarávat. V roce 2001 byla z bezpečnostních důvodů jeho kapacita snížena až na 22 tisíc diváků a 3. září stejného roku proběhla demolice.

Stade de Siusse byl otevřen za necelé čtyři roky. Díky nákladům 350 milionů franků (213 milionů eur) se stal nejdražší stavbou ve Švýcarsku. Jako první zde odehráli zápas Young Boys Bern s Olympique Marseille, ještě před omezenou kapacitou 14 tisíc lidí. Celý stadión pro 32 tisíc diváků byl slavnostně otevřen za čtrnáct dní, 30. července 2005.

Nový stadión hostil v roce 2005 zápasy Ligy mistrů, pro které jej využil Thun. Chlouba Bernu nabízí návštěvníkům mnohem víc než jen fotbal. Uvnitř stadiónu se nachází jedno největších nákupních center Švýcarska, škola, byty nebo restaurace. Ve střeše je zabudován největší solární systém na světě. Už při stavbě nového Wankdorfu, na kterou bylo potřeba 100 tisíc kubických metrů betonu, se objevily plány na rozšíření kapacity o deset tisíc míst, byly však zamítnuty. UEFA ocenila Stade de Siusse Wankdorf čtyřmi hvězdičkami.

Mezi dvaatřiceti tisíci sedačkami, které jsou černé, nebo žluté, se nachází jedna jediná červená. Ta byla instalována na stadión jako první a byla věnována Walteru Eichovi, dlouholetému hráči a trenérovi Young Boys. Na toto místo není možné koupit lístek, na každém zápase je obsazenou osobou úzce spjatou s klubem.

Stade de Suisse už zažil kromě fotbalu také hokejový zápas. 14. ledna 2007 si to před návštěvou 30 076 diváků rozdali rivalové Bern a Langnau. Díky této návštěvě byl překonán evropský rekord v počtu lidí na zápase v ledním hokeji.

Navštivte také stránku tohoto stadiónu zde na EuroFotbal.cz.

Basilej

St. Jakob Park je v současnosti jediným stadionem ve Švýcarsku, který má kapacitu přes 40 tisíc diváků. Původní "Joggeli", jak se mu přezdívá, byl postaven pro potřeby MS 1954. Slavnostní otevření stavby pro 55 tisíc lidí proběhlo 24. dubna roku švýcarského šampionátu.

Domovský stánek FC Basileje postupem let chátral, krátkodobě mu pomohla přeměna míst k stání na sedačky, která v průběhu devadesátých let snížila kapacitu stadionu na 36 tisíc míst. V roce 1998 byl St. Jakob Park kompletně zbořen a na jeho místě začal růst úplně nový stadion pro 33 tisíc lidí. V roce 2001 spatřila světlo světa první multifunkční aréna ve Švýcarsku.

Když Švýcarsku dostalo pořadatelství Eura, bylo rozhodnuto o další rekonstrukci St. Jakob Parku. Během let 2005 – 2007 se postupně zvýšila kapacita stadiónu až na 42 tisíc, při celkových nákladech 150 milionů eur. Jeho součástí je domov důchodců o 107 apartmánech, třípatrové nákupní centrum, dvě restaurace, 630 parkovacích míst nebo fitness centrum. Ve střeše je zabudován solární systém. Stadión dostal od UEFA čtyři hvězdičky.

Navštivte také stránku tohoto stadiónu zde na EuroFotbal.cz.

Curych

Letzigrund je nejznámějším stadiónem ve Švýcarsku. Paradoxně ne díky fotbalu, ale atletice. Právě tady se totiž každoročně koná proslulá Welklasse, jeden nejslavnějších mítinků světa, který je považován za "Wimbledon lehké atletiky".

Původní stadión postavil v roce 1925 ze svých prostředků FC Curych, už o rok později jej poprvé využila švýcarská reprezentace. Ve třicátých letech minulého století se FC dostal do finančních problémů a svůj stánek prodal městu, které je jeho vlastníkem dodnes. V roce 1954 při příležitosti mistrovství světa ve Švýcarsku se sice v Curychu šampionát hrál, ne však na Letzigrundu, ale na stadiónu Hardturm, domovu konkurenčních Grashoppers.

Město se o Letzigrund staralo. V roce 1958 zaplatilo novou hlavní tribunu, v roce 1973 pak byly rekonstruovány obě kratší tribuny s charakteristickou křivolakou střechou. Legendární stadión následně pojal přes 23 tisícovek diváků.

I Euro 2008 měl hostit Hardturm, který měl být při té příležitosti kompletně přebudován v moderní arénu. Obyvatelé v okolí však úspěšně protestovali, načež musel vzít evropský šampionát zavděk Letzigrundem s atletickou dráhou. Zastaralý stadión čekala rekonstrukce v každém případě, pro potřeby Eura se jen změnil jen její rozsah.

21. srpna 2006 začala demolice starého Letzigrundu. Na jeho místě vznikl nákladem 71 milionů eur nový stadion pro 30 tisíc lidí. Otevřela ho, jak jinak, zářijová Weltklasse 2007. Fotbalové dění tu obnovilo derby FC Curych – Grashoppers.

Oba rivalové také nyní nový stadión využívají, jelikož Hardturm byl na konci loňského roku uzavřen a úplně nová aréna pro Grashoppers se teprve staví. Specialitou nového Letzigrundu je uzavřený ochoz, který v nejvyšším bodě ústí do restaurace.

Navštivte také stránku tohoto stadiónu zde na EuroFotbal.cz.

Vídeň

Ernst Happel Stadion je největší stavbou svého druhu v Rakousku. Postaven byl už mezi lety 1928 – 1931 a v té době pojal 60 tisíc diváků. Základní kámen byl položen k desátému výročí samostatného Rakouska.

Během válečných let využívali tehdejší Praterstadion nacisti jako shromaždiště židovských vězňů, které odsud posílali do koncentračního tábora Buchenwald. Na konci války posloužil jako vítaný orientační bod při spojeneckých náletech a sám také neušel vážnému poškození.

Tyto škody byly odstraněny v roce 1949, už za sedm let prošel Praterstadion další rekonstrukcí. Mohutné rozšíření stavby mezi lety 1956 a 1957 znamenalo zvýšení kapacity až na 90 tisíc diváků. V té době se tu kromě fotbalu odehrávala zápolení především v boxu, tenisu nebo cyklistice.

Obrovský stadión však diváky příliš nelákal a jeho hlediště často zelo prázdnotou. V roce 1965 proto byla na "Prateru" nahrazena místa na stání sedačkami, čímž se kapacita zredukovala na 72 tisíc. Kromě toho prošla celá stavba celkovou modernizací a dvacet let dobře sloužila především fotbalu.

V osmdesátých letech Praterstadion začal výrazně chátrat, podle statiků dokonce hrozilo jeho zřícení. Navrhované řešení – demolice a stavba úplně nového stadiónu – však neprošlo, jelikož jej Rakušané považují za svůj symbol. Přednost tak dostala rekonstrukce, a to generální. Ponechán zůstal jen betonový skelet, jinak byl celý stadión do roku 1986 prakticky postaven znovu.

Z "Prateru" se rázem stal jeden z nejmodernějších stadionů v Evropě. Když UEFA zavedla jejich hodnocení, nechyběl v nejvyšší pětihvězdičkové kategorii. Pro Euro už stačilo městu Vídeň, majiteli stadionu, do domovského stánku rakouské reprezentace investovat "pouhých" 9,6 milionů eur. Rozšířeny byly prostory pro novináře, vznikl VIP-Club a také se zvýšila kapacita, z necelých padesáti tisíc na dvaapadesát tisíc míst.

Stadión už šestnáctým rokem nese jméno rakouské legendy Ernsta Happela, po němž byl pojmenován po jeho smrti v roce 1992. Využívají ho kromě rakouské reprezentace také Rapid a Austria Vídeň k zápasů v evropských pohárech a k vzájemnému derby.

V roce 1995 se tu hrálo finále Ligy mistrů mezi Ajaxem Amsterdam a AC Milán. Předchůdce milionářské soutěže, Pohár mistrů evropských zemí, zde vyvrcholil v letech 1964, 1987 a 1990, finále Poháru vítězů poháru viděl Praterstadion v roce 1970. Kromě toho tu už vystoupily největší hudební hvězdy světa. Další slavný moment přijde letos, kdy se zde odehraje finále Eura 2008.

Ernst Happel Stadion se nachází v Prateru, po němž se nazýval, jedné z největších klidových zón Vídně, hned vedle Dunaje. Padesátitisícová stavba se chlubí vynikajícím dopravní spojením – má vlastní stanici metra a blízko je i mezinárodní letiště. Jedinou nevýhodou je atletická dráha.

Navštivte také stránku tohoto stadiónu zde na EuroFotbal.cz.

Innsbruck

Jak už název Tivoli NEU napovídá, nahradil nový stánek starý Tivoli, naposledy řečený podle sponzora Tirol Milch Stadion. Ten stál vedle řeky Sill a byl otevřen v roce 1953. V roce 2004 byl zbořen a na jeho místě vyrostly obytné budovy.

Tivoli Neu byl otevřen v roce 2000 a od začátku na něm hraje Wacker Tirol, který se sem ze starého stadionu přestěhoval. Stál 23,2 milionu eur a do hlediště se vešlo 17 tisíc lidí. Euro mohou hostit pouze stadiony s minimální kapacitou 30 tisíc, proto byl ten v Innsbrucku pro potřeby šampionátu výrazně zvětšen.

V letech 2006 – 2007 byl ze tří stran rozšířen, jen východní tribuna zůstala zachována, jelikož za ní vede rušná silnice, která nástavbu znemožnila. Tivoli NEU nyní pojme přes 31 tisíc diváků, po Euru však bude během dalšího roku znovu vrácen do původní podoby. Paradoxem je, že celé rozšíření a následné zmenšení bude stát 30,6 milionu eur, tedy víc než stavba původního stadionu.

Tivoli NEU kromě fotbalistů Wackeru Tirol celoročně využívá také tým amerického fotbalu Swarco Raiders Tirol. Stadión se nachází mezi dálnicí a olympijským hokejovým stadiónem. Je na velmi dobře dostupném místě, i letiště je jen několik kilometrů odsud.

Navštivte také stránku tohoto stadiónu zde na EuroFotbal.cz.

Klagenfurt

Hypo Group Arena je nástupkyní Wörtherseestadionu, který stál v Klagenfurtu od roku 1960 a měl kapacitu 11 tisíc míst. Na konci roku 2005 byl tento stadión s atletickou dráhou zbourán, aby uvolnil místo nové stavbě určené pro Euro.

Hned v lednu příštího roku začala stavba nového stadiónu pro 30 tisíc diváků a v září 2007 byla úspěšně dokončena. Už v jejím průběhu byl stadión přejmenován podle sponzora na Hypo Group Arenu. Kromě ní vyrostl celý sportovní komplex, celkem za 66,5 milionů eur, samotná aréna stála milionů 40.

Po skončení Eura bude kapacita stadiónu zredukována na 12 tisíc míst. Zajímavostí je, že celé horní patro bude sneseno a bude použito jako samostatný stadión na jiném místě. Inspirací pro Hypo Group Arénu byl basilejský St. Jakob Park.

Klagenfurtská aréna se nachází nedaleko jezera, podle kterého se dřív jmenovala. Slavnostně ji otevřel mezistátní duel Rakouska s Japonskem. Své zápasy tu hraje tým Austria Kärnten, který se však potýká s finančními problémy.

Navštivte také stránku tohoto stadiónu zde na EuroFotbal.cz.

Salcburk

Stadion Wals-Siezenheim stojí na stejnojmenném předměstí Salcburku, a to proto, že nikde v centru se místo na novostavbu nenašlo. Aréna byla postavena mezi lety 2001 - 2003 a od začátku ji využívá tým Red Bull Salzburg, který se sem přestěhoval ze starého Lehener Stadionu.

Náklady činily 41 milionů eur, ve kterých je zahrnuta i dálniční přípojka. Stadion byl zapuštěn osm metrů do země, aby nenarušil panorama blízkého zámku Kleßheim. Nad úroveň terénu tak měřil dvanáct a půl metru a do hlediště se vešlo přes osmnáct tisíc diváků.

Kvůli Euru musel být stadion výrazně rozšířen. V letech 2006 – 2007 přibylo nákladem 23 milionů eur celé jedno patro, čímž se kapacita zvýšila na téměř 32 tisíc míst. Po šampionátu měl být stadión vrácen do původní podoby, vedení klubu je ale proti. Red Bull usiluje o účast v Lize mistrů, větší stadión se mu proto hodí. Méně nadšení jsou místní obyvatelé, kteří proti zachování stavby protestují.

Stadión má vlastní vlakovou zastávku a v jeho blízkosti se nachází také letiště. V jeho okolí vyrostla celá relaxační zóna s dětskými hřišti, restauracemi nebo fitness centry. Samotný Wals-Siezenheim Stadion se chlubí jedním unikátem – jako jediný z rakouské ligy má umělý trávník, a to od roku 2005.

Navštivte také stránku tohoto stadiónu zde na EuroFotbal.cz.

Autor: Radim Šantrůček

Komentáře (48)

Přidat komentář
Slejdy

v Portugalsku byli lepsi

Reagovat
smazaný uživatel

Hlavně atraktivnější, tohle je o ničem .

Reagovat
milan78

ty jo o ničem jo ?! se podívej co máme za stadiony u nás.., krom slavie je to samá chýše....

Reagovat
smazaný uživatel

suhlas ...pametas ten co bol z dvoch stran vtesany do sklay

Reagovat
smazaný uživatel

Reagovat
-PeCa_08-

jj zvlastni

Reagovat
smazaný uživatel

to byl stadion Bragy... ten byl pekny...

Reagovat
smazaný uživatel

*do skaly

Reagovat
smazaný uživatel

najlepsi stadion JANOUSKOVA

Reagovat
smazaný uživatel

jenom za jednou brankou, za druhou brakou byla čtyřproudovka či co

Reagovat
smazaný uživatel

ideální fotbalové prostředí

Reagovat
Slejdy

Reagovat
smazaný uživatel

mně se líbí docela..

Reagovat
M11

co bysme za ne dali

Reagovat
smazaný uživatel

podle mne to bylo nejlepší v Německu,sice to bylo MS,ale i tak nasadili laťku hodně vysoko a nevím,jestli je někdo může v blízké době překonat

Reagovat
smazaný uživatel

Nevim jestli stadiony v Nemecku byly na vyssi urovni nez ty v Japonsku a Korei.

Reagovat
smazaný uživatel

daleko, daleko ...

Reagovat
smazaný uživatel

no nejsou to tak spatne stadiony jak tu nekteri rikaji,jiste ze v portugalsku byly lepsi ale tyhle jsou taky dobry...jako ale stejne nechapu proc si ta nase slavia postavila jen pro 21 000,to leda ze by pak pro euro pridala tech 9 000 no ale to nevim,jako kdyz uz to staveli tak to meli nechat pro 30 000,zvlast kdyz v ostrave se zacne stavet taky pro 30 000 a v Brne myslim taky pro 30 000 a pak snad jeste vyroste na letny taky pres 30 000 no tak to by bylo abychom to euro nemohli poradat,snad jeste aby Slovaci taky neco postavili....

Reagovat
smazaný uživatel

Musí být aspon 2 čtyřicetitisícový a jeden přes padesát tuším.. ale jistý si nejsem

Reagovat
smazaný uživatel

tak v clanku psali jen neco o tech 30 000 lidi,ale taky si myslim ze alespon jeden musi byt pres padesat,no tak to se mame na letny co tesit no 50 000 to uz by na Gambrinus ligu bylo asi moc,leda ze by dali mrte levny lupeny,max. cena lupenu za kilo.... no ale taky se to muze udelat tak ze na sparte se pro to euro postavi pro 50 000 ale po euru se to snizi na 30 000 jako ted v tom rakousku

Reagovat
milan78

nebo brnu pro 100 000 a lupeny do kila, by bylo plno i na každou bohemku

Reagovat
smazaný uživatel

Velký stadion se vyplatí stavět snad jen baníku.. Ten je jedinej v ČR dlouhodobě udržet návštěvnost na vysoké úrovni,pokud se bude teda aspon trošku dařit

Reagovat
milan78

nesmysl, jedině v brně, pokud bude stát za lužánkama, baník do 3 let rozprodá kádr a bude rád za 3 000 lidí na zápase..

Reagovat
smazaný uživatel

si robíš srandu? Naši milí kompetentný sa len 2 roky hádajú kde v Bratislave postaviť hokejovú halu a možno to ani nestihneme postaviť do MS.

A futbalové štadióny u nás?:

1. pochybujem silno

2. pochybujem silno že budú peniaze a sponzory

3. Potom by sa nevyužili a na tú našu ligu by sa tam nechodil nikto pozerať

Takže u nás NEREÁLNE

Reagovat
smazaný uživatel

Mně se líbí ten stadion "Vídeň"

Reagovat
smazaný uživatel

Happel

Reagovat
smazaný uživatel

nepripada vam ten stadion v Ženevě uplne stejne jako ten Eden?myslim jako typove...tak pak uz ale vazne nechapu proc si ho seshitky nepostavili se stejnou kapacitou....

Reagovat
milan78

aby nevypadal prázdně až opadne nadšení z této sezony

Reagovat
smazaný uživatel

basilej a klagenfurt jsou hezky stadiony

Reagovat
smazaný uživatel

tj rakouskej Eden

Reagovat
smazaný uživatel

Vídeň-UEFA hodnotí jako jediný 5 hvězdičkový!!!!!

Reagovat
smazaný uživatel

pěkný stadiony sou to všecky,sice sou o něco menší než ty f portugalsku ale ujdou,mě se takhle z toho ptačího pohledu nejvíce líbí asi ten f basileji ale ještě sem je neviděl ze vnitř,tak se necham překvapit,jedinej happel ale ten se mi moc nelibí už jenom kvuli ty atleticky draze.

Reagovat
smazaný uživatel

Tak štadióny síce nemajú s veľkými kapacitami, ale za to sú veľmi moderné a komfortné. Už len tie stanice metra tam

Reagovat
smazaný uživatel

Hrozné stadiony.

Reagovat
smazaný uživatel

Nevelké kapacity, ale nádhera. Co bych za ně dal v Čechách...

Reagovat
smazaný uživatel

Čus lidi jestli někdo hrajete eurogoly s denikem sport a máte čísla z 26.5. tak mi je pls napiště.Díky moc!

Reagovat
smazaný uživatel

Čus lidi jestli někdo hrajete eurogoly s denikem sport a máte čísla z 26.5. tak mi je pls napiště.Díky moc!

Reagovat
smazaný uživatel

nou camp je BEST

Reagovat
smazaný uživatel

tak stadion na finále je nehnusnější, kdyby to aspoň nekur*ila tak atletická dráha, jak už bylo napsáno výše, zdaleka nejhezčí to bylo v Portugalsku, tam vypadal každej stadion krásně a každej byl pro sebe charaktaristickej, samozřejmě teď mluvim jenom o stadionech na ME

Reagovat
smazaný uživatel

Sice to uplně nepatří do tohoto tématu, ale zarazil mě systém vyřazovacích bojů...

Vždycky to bylo tak, že se pavouk nastavil, aby se týmy ze stejné skupiny se mohli utkat až ve finále (např. 2004 - PORTUGALSKO-ŘECKO nebo 1996 ČR-NĚMECKO). A teď koukám na oficiální stránky UEFA a je to jinak - týmy ze stejný skupiny by se potkali už v semifinále, pokud by postoupili!!!

Reagovat
smazaný uživatel

taky jsem koukal, je to smutné... vždyť to je ochuzení o nejlepší zápasy.

Reagovat
smazaný uživatel

Taky se mi tomu nechtělo věřit. Podle mě je to nesmysl - jako třeba letos na MS světa v hokeji, kde proti sobě hrali pořád stejný týmy a s jinýma se měli šanci utkat až ve finále...

Snad se to příště zase vrátí zpátky, jako tomu bylo doposud...

Reagovat
smazaný uživatel

Tak v hokeji to bylo vyjmečně. To si prosadila Kanada, takový systém jako v NHL.

Reagovat
smazaný uživatel

jj, MS bylo tragické v tomhle ohledu. Jestli tohle je atraktivní? Pro koho, proboha? Vždyť právě aktraktivnost by měla spočívat v co možná největší konfrontaci herních stylů atd. Z tohohle jsem zklamán, velice.

Reagovat
smazaný uživatel

No tak se znovu vytáhli. Tady je vidět proč nemůže být v Československu EURO. Upřímně by do takové prd*le nepřišel ani žádný sponzor až na sponzory UEFA.

Reagovat
smazaný uživatel

kdypak sis naposledy vyjel nekam za hranici,abys videl jak to vubec ve svete vypada,kdyz uz tu tlachas takovy blbosti.To uz bude asi hodne dlouho,vid.Mel bys pozadat maminku aby te pustila aspon na kraj vsi,protoze to vazne potrebujes.

Reagovat
smazaný uživatel

nesnasim kdyz je na fotbalovem stadionu kolem hriste bezecka draha.Nevim proc vybrali zrovna Viden,mozna je to hezky mesto ale stadion hroznej.

Reagovat
smazaný uživatel

no samozrejme ma ze vsech nejvyssi kapacitu,ja vim

Reagovat

Sledování komentářů

Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.

Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele