Copa América 2019 - Představení skupiny B

13.06.2019, 23:58
Názory a komentáře
Skupina B nadcházejícího ročníku Copy Amériky slibuje fascinující podívanou. Kromě Paraguaye, která historicky neumí své snažení končit již po skupinové fázi, a asijských šampionů z Kataru se v jejím rámci utkají také pořadatelé příští Copy, která se uskuteční už za rok v Argentině a Kolumbii...

Vše, co se zatím o příští Copě dozvídáme, je poněkud bizarního ražení. Teprve včera TNT Sports přišlo s informací, že se Argentinci s Kolumbijci domluvili na finále hraném na dva zápasy, a pokud Argentina dostane pořadatelství ženského mistrovství světa 2023, svolí k tomu, aby se rozhodující druhé finále hrálo na kolumbijské půdě. Dnes prezident CONMEBOL veřejně vystoupil a takové řešení kategoricky odmítl.

Ať už to každopádně dopadne jakkoliv, Argentina s Kolumbií budou za rok svým způsobem soupeři i partnery, zatímco letos se mohou ve skupině B soustředit pouze na čistě fotbalové poměřování sil. Přizvukovat jim budou dva soupeři, kteří jsou obdobně nečitelní ze zcela odlišných důvodů, což mnohé vede k prohlášením, že se týmy zrovna v této skupině vážně mohou poskládat v takřka jakémkoliv pořadí.

Pojďme si tedy všechny účastníky, jednoho po druhém, jaksepatří představit...


Argentina

Program zápasů - skupina B

16.06.2019
00:00
Argentina
0:2
Kolumbie
Salvador
20.06.2019
02:30
Argentina
1:1
Paraguay
Belo Horizonte
23.06.2019
21:00
Katar
0:2
Argentina
Porto Alegre

Konečná nominace

Brankáři
Datum nar.
Klub
Esteban Andrada
26.01.1991
Boca Juniors
Franco Armani
16.10.1986
CA River Plate
Agustín Marchesín
16.03.1988
Club América
Obránci
Datum nar.
Klub
Milton Casco
11.04.1988
CA River Plate
Juan Foyth
12.01.1998
Tottenham Hotspur
Ramiro Funes Mori
05.03.1991
Villarreal CF
Nicolás Otamendi
12.02.1988
Manchester City
Germán Pezzella
27.06.1991
ACF Fiorentina
Renzo Saravia
16.06.1993
Racing Club
Nicolás Tagliafico
31.08.1992
AFC Ajax
Záložníci
Datum nar.
Klub
Marcos Acuña
28.10.1991
Sporting CP
Rodrigo De Paul
24.05.1994
Udinese Calcio
Ángel Di María
14.02.1988
Paris Saint-Germain
Giovani Lo Celso
09.04.1996
Real Betis
Leandro Paredes
29.06.1994
Paris Saint-Germain
Roberto Pereyra
07.01.1991
Watford FC
Guido Pizarro
26.02.1990
Tigres UANL
Guido Rodríguez
12.04.1994
Club América
Útočníci
Datum nar.
Klub
Sergio Agüero
02.06.1988
Manchester City
Paulo Dybala
15.11.1993
Juventus FC
Lautaro Martínez
22.08.1997
Inter Milán
Lionel Messi
24.06.1987
FC Barcelona
Matías Suárez
09.05.1988
CA River Plate

Co jim bude hrát do karet

Lionel Messi bude hladovější než kdy dřív. S reprezentací, která mu přinesla tuny frustrace a zklamání, by se jinak dnes už dávno nezahazoval. Sám řekl, že se s národním týmem chce za každou cenu loučit trofejí, čili se definitivně zdá, že ho zlato z olympiády neuspokojí. A co si budeme povídat, ze zvláště hladového Messiho jde pořádný strach. Stále se přece jedná o nejlepšího střelce LaLigy, který si se 36 zářezy letos jel svou vlastní ligu. Také jeho bilance na celkem čtyřech Copách (8 gólů a 11 asistencí) sama o sobě bere dech.

Není pochyb o tom, že mít ve svém středu Messiho, je dnes stejně jako před třemi lety obrovská výhoda.

Navíc, ačkoliv to nemění nic na tom, že Argentinci od roku 1993 nevyhráli žádnou trofej, na Copě Américe jsou od finále roku 2007 a jasné prohry s Brazílií (0:3) technicky neporazitelní. Jejich poslední tři Copy totiž končily až v penaltovém rozstřelu (krom dvou posledních finále ještě čtvrtfinále roku 2011 s Uruguayí), a ve skupině je to tradičně suverenita sama. Ať už tedy Albiceleste letos působí všelijak, prohrávat zjevně neumí, a to se, tuším, vždycky hodí.

Co je může zradit

Co se vám vybaví, když vám někdo vyjmenuje kompletní (očekávanou) zadní linii Argentiny ve složení Saravia-Otamendi-Pezzella-Tagliafico? Neprostupnost to asi nebude, že ano? Není divu, spoléhat na notoricky nepříliš spolehlivého Nicoláse Otamendiho jako toho nejzkušenějšího borce v zadní linii je přinejlepším silně optimistické. Jenže Scaloni nemá moc na výběr. Tottenhamský Juan Foyth nadále platí za příslib do budoucnosti, ale současnost mu ještě téměř jistě patřit nebude. A experiment se třemi stopery nedávno proti Venezuele Scalonimu explodoval přímo pod rukama; něco takového znovu nehrozí.

Argentina jako celek je vlastně takový jeden velký experiment.

Scaloni se ke kormidlu odebral hned po světovém šampionátu coby bývalý asistent Jorgeho Sampaoliho a jako původně dočasné řešení. Teď je z něho nějakou záhadou (resp. čistě proto, že je levný a Sampaoli nebyl) i to vyvolené řešení pro nadcházející Copu. Což je samo o sobě absurdní a v minulosti nevídané, ovšem neméně pozoruhodná je čistka, kterou někdejší pravý bek v nároďáku provádí. Pouze devatero hráčů z aktuální nominace jelo před rokem do Ruska a pouze pět borců přežilo od minulé Copy.

Pro všechny velké Scaloniho ambice a plány na přímočarý fotbal tu je však faktor Messi a zjevná skutečnost, že se letošní Copa — pro kterou se s ním původně vzhledem k nadcházejícímu ročníku na domácí půdě tolik nepočítalo — bude odehrávat pod jeho taktovkou právě tak, jak to vyhovuje jemu (tedy žádné brejky). Scaloni možná sice na začátku vypadal být rozhodnutý, že chce hrát 4-3-3 s Maurem Icardim na hrotu, jenže teď už taková varianta nepřichází v úvahu, protože Leo je zpátky, a s ním i jeho věrný druh Kun Agüero.

Argentinci ve výsledku pořádně neví, jak to trenér Lionel M̶e̶s̶s̶i̶ Scaloni vůbec v Brazílii postaví. Varianta s formací 4-3-1-2 s Messim pod útočníky a Agüerem spárovaným s Lautarem Martínezem na papíře láká, ale takhle pak nevyzbyde místo na dalšího starého pardála a spolu s Agüerem (12 startů) také jediným dosud (de facto) neporaženým Argentincem na Copě, Ángela di Maríu (11 startů). Pravděpodobnější se tak jeví spíše varianty 4-3-3 a 4-2-3-1 s Messim na svém klasickém místě u pravé postranní čáry.

Na koho se zaměřit

Před loňským MS jsem vám v sekci "Na prahu slávy" představoval Guiovaniho Lo Celsa, a není to zpětně rozhodnutí, na které bych byl úplně pyšný — vždyť Lo Celso nakonec na turnaji neodehrál ani minutu. Na moji obranu byl tehdy záložník PSG spolu s Cristiánem Pavónem (který se mimochodem mezitím proměnil v úplného dřeváka) jediným členem výběru mladším 23 let. Nyní je ta nabídka o něco lepší, přesto se k Lo Celsovi nakrátko vrátím, protože v pátek proti Nikarague ho Scaloni nečekaně nasadil do formace 4-3-3 na pravý kraj záložní trojky, a do středu vtočený levonohý Lo Celso si několikrát výborně porozuměl s Messim. Mohl by tedy právě on být tím kreativním středopolařem, po němž Leo tak dlouho baží?

Další jméno hodné vyzdvihnutí: pravý bek Renzo Saravia se za poslední rok v argentinském Racingu Club pěkně vyhrál, podával stabilní, spolehlivé výkony a před pár dny zkompletoval ve 25 letech zasloužený přestup do Porta. Střed zálohy potom bude nejspíš jistit legionář z mexické Amériky, Guido Rodriguez, který do reprezentace jakž takž naplno pronikl teprve letos, ale je to velice chytrý, kompletní štítový záložník bez jediné výrazné slabiny. Na rozdíl od minulých turnajů tak Argentina nebude mít ve svém středu žádného bezhlavého "rozbíječe" (čti Mascherana), a to je dobrá zpráva i pro Messiho samotného.

Extra dávka motivace náleží...

Komu jinému než Lionelu Messimu.

Je to toxické téma, které málokoho unavuje více než mě, ale pojďme si to v rychlosti zrekapitulovat: Lionel Messi byl vyhlášen nejlepším hráčem mistrovství světa 2014, a v reálu byl možná jedním ze dvou nejlepších. O rok později byl Lionel Messi vyhlášen nejlepším hráčem Copy Amériky 2015, aniž by tentokrát bylo nejmenších debat o tom, že byl nejlepší. Výroční Copa pak byla tou ideální příležitostí se revanšovat, a Argentinci ničili vše, co jim přišlo do cesty. Do finále prošli se skóre 18:1 jak se zapnutými cheaty, a Messi oba vyřazovací zápasy končil s úctyhodnou bilancí 1+2. Ve skupině se blýskl i hattrickem. Přesto si ve finále s Chile, které před pár dny na tom samém turnaji porazili, Argentinci nepochopitelně nadělali do gatí a po bezbrankovém průběhu opět padli na penalty.

Ten rozhodující kop nezazdil nikdo jiný než Lionel Messi, opět po většinu doby nejlepší hráč turnaje. Tudíž samozřejmě, populární výklad událostí téhle depresivní Messiho dvouletky se mezitím točí kolem toho, nakolik pětinásobný držitel Zlatého míče zklamal své spoluhráče, a nikoliv nakolik oni zklamali jeho (ehm).

Nedá se svítit, Lionel Messi to musí zkusit znovu; a znovu na to patrně bude po většinu času docela sám...

Jeden poslední (dlouhý) důvod, proč jim přát ze všech nejvíc

Pojďme pro jednou zapomenout na věčné pitvoření se, zdali je lepší Cristiano Ronaldo, nebo Lionel Messi. Ve výsledku na tom přece nezáleží. Podstatné je, že se naše generace potkala s tím štěstím mít možnost v celé šíři přihlížet dílu učiněného génia Lionela Messiho a jeden kontinentální pohár je vážně to nejmenší, co mu můžeme obratem dopřát jako dík za ta léta čiré fotbalové zábavy. Ano, Messiho laškování s koncem v reprezentaci bylo nešťastné, ale v jádru pro to barcelonská modla měla všechny pádné důvody pod sluncem.

Tuhle Copu si Lionel Messi prostě zaslouží.

Fajn, když jsme si tohle vyjasnili a všichni jsme se na tom shodli, je načase se pobavit o tom, jak stylové by bylo, kdyby Messi vysněnou Copu konečně dobyl zrovna na brazilské půdě. Pro ilustraci: Argentinci a Brazilci dohromady vyhráli neskutečných 22 ročníků Copy Amériky, zhruba přesně, jak byste asi čekali. Kanárci poprvé triumfovali roku 1919, na vlastní půdě, a mimo jiné skrze výhru 3:1 nad Argentinou. To dál napodobili v letech 1922 a 1989, kdy na cestě za domácím zlatem vždy Argentinu poráželi 2:0.

Na všech brazilských šampionátech Albiceleste finišovali nejlépe třetí, kdežto Brazilci se na argentinské půdě ve finále Copy představili v historii již pětkrát. Pokaždé sice Argentincům podlehli, ale to v tuhle chvíli není až tak podstatné — nyní je především nejvyšší čas oplatit úhlavním rivalům minimálně tu finálovou účast, a úplně nejlépe i ty relativně nedávné dva po sobě jdoucí finálové skalpy z let 2004 a 2007.




Kolumbie

Program zápasů - skupina B

16.06.2019
00:00
Argentina
0:2
Kolumbie
Salvador
19.06.2019
23:30
Kolumbie
1:0
Katar
São Paulo
23.06.2019
21:00
Kolumbie
1:0
Paraguay
Salvador

Konečná nominace

Brankáři
Datum nar.
Klub
Álvaro Montero
29.03.1995
Deportes Tolima
David Ospina
31.08.1988
SSC Neapol
Camilo Vargas
09.03.1989
Independiente Santa Fe
Obránci
Datum nar.
Klub
Santiago Arias
13.01.1992
Atlético Madrid
Cristian Borja
18.02.1993
Sporting CP
Juan Díaz
10.10.1992
Deportivo Pasto
Jhon Lucumí
26.06.1998
KRC Genk
Stefan Medina
14.06.1992
CF Monterrey
Yerry Mina
23.09.1994
Everton FC
Davinson Sánchez
12.06.1996
Tottenham Hotspur
William Tesillo
02.02.1990
Club León
Cristián Zapata
30.09.1986
AC Milán
Záložníci
Datum nar.
Klub
Wílmar Barrios
16.10.1993
Zenit Petrohrad
Edwin Cardona
08.12.1992
CF Pachuca
Juan Cuadrado
26.05.1988
Juventus FC
Gustavo Cuéllar
14.10.1992
CR Flamengo
Jefferson Lerma
25.10.1994
AFC Bournemouth
James Rodríguez
12.07.1991
Bayern Mnichov
Mateus Uribe
21.03.1991
Atlético Nacional
Útočníci
Datum nar.
Klub
Falcao
10.02.1986
AS Monaco
Roger Martínez
23.06.1994
Club América
Luis Muriel
18.04.1991
ACF Fiorentina
Duván Zapata
01.04.1991
Atalanta Bergamo

Co jim bude hrát do karet

Kolumbie může stavět na generačním talentu Jamese Rodrígueze a konzistentně nebezpečném křídelníkovi Juanovi Cuadradovi, ale o co se především může opírat, to je kvalitní kontinuita v obraně. José Pekerman na loňském mistrovství světa s výjimkou prvního zápasu (kdy nemohl kvůli karetnímu trestu postavit Yerryho Minu) vsázel na tu samou čtveřici, a vedle Miny se nyní Davinson Sánchez i Santiago Arias představí zas a znovu, akorát se vymění levý bek. Ono trio samotné je na každý pád velice slušným základem, který přispěl k pouhým třem inkasovaným brankám ve čtyřech vystoupeních na mundialu, z nichž dvě navíc přišly z pokutových kopů. Ze hry se proti Kolumbii trefil jen Yuya Osako v prvním utkání.

Vpředu zůstává leccos ve starém rozpoložení. James a Cuadrado se oba vracejí, s Jeffersonem Lermou se tentokrát ve středu zálohy spáruje Wilmar Barrios, což s absencí Carlose Sáncheze přispěje k větší fotbalovosti a menším sklonům k vyloučení. Na hrotu se sice možná opět bude pohybovat Radamel Falcao, ale tomu už na paty vydatně šlape famózní kometa uplynulého ročníku italské Serie A, 23gólový Duván Zapata z Atalanty.

Na trenérské lavici navíc jednoho ostříleného turnajového pardála vystřídal druhý, a Carlos Queiroz už Messiho Argentinu jednou (téměř) zneutralizoval i s podstatně méně kvalitním hráčským materiálem z Íránu, tak proč by to nyní nemohl zopakovat? Tím spíš, když Kolumbie turnaj načíná v Salvadoru, pak se přesouvá 1500 km na jih do Sao Paula a pro poslední zápas se vrací do důvěrně známého Salvadoru. Zbylé tři týmy ve skupině mezitím všechna střetnutí odehrají na jiných stáncích (byť nutně neurazí víc kilometrů).

Co je může zradit

José Pékerman si za oněch šest let v čele kolumbijské reprezentace vybudoval status takřka nedotknutelného lodivoda, ale my se ho přesto krátce dotkneme — oba exity Kolumbie na mistrovství světa totiž předcházel Pékermanův zkrat. Roku 2014 to bylo nahrazení spolehlivého Aguilara roztěkaným Guarínem, vedoucí ke ztrátě jakékoliv kontroly nad středem hřiště; o čtyři roky později to bylo zase ustrašené poskládání tří defenzivních záložníků Barriose, Sáncheze a Lermy vedle sebe do osmifinále proti Angličanům. Kolumbie tehdy sice díky Minovi vypadla až na penalty, ale kouč byl kritizován stejně.

Nyní se od Queiroze nedá čekat tah na styl toho z roku 2014, protože on (ať už je to zrovna výhoda, nebo ne) typicky sází na své osvědčené zbraně a favority jako Mehdiho Taremiho a Vahida Amiriho v Íránu. Naopak příliš konzervativní přístup je přesně to, co Queiroze provází celou kariérou — od Portugalska po notoricky "betonující" Peršany. Jaká je šance, že se teď 66 let starý pes přiučí novým kouskům, a jaká je případně šance, že takový přístup bude obyčejně útočně naladěným Kolumbijcům čtyři měsíce po jeho nástupu do funkce jakkoliv sedět? Odpovězte si sami, jak každý uznáte za vhodné, ale skřípat to zajisté může.

A pak je tu ještě jeden neduh: Carlos Sánchez, který způsobil obě penalty na loňském mundialu, už sice v Brazílii strašit nebude, ale jeden menší strašák by tu pořád byl. Jakkoliv fyzicky dominantní Yerry Mina a Davinson Sánchez dovedou na stoperu být, jejich občasné výpadky koncentrace jsou poněkud tlustými otazníky či přímo vykřičníky.

Na koho se zaměřit

Pokud Juan Cuadrado a James Rodríguez mají své místo jisté na pravém křídle, resp. pod útočníkem (pokud tedy Queiroz vůbec vsadí na 4-2-3-1), potom není úplně jasné, kdo obsadí post levého křídla. V tom ideálním scénáři pro mnohé kolumbijské fanoušky by to každopádně byla mimořádně neokoukaná tvář z domácího Junioru, 22letý útočník spojovaný s Cardiffem City, Luis Díaz. Na něj je povětšinou radost pohledět: není to žádný střízlík, ale přece se vyžívá v soubojích 1 na 1 (ve čtyřech letošních vystoupeních za reprezentaci se vydal na 12 průniků po křídle a nedokončil jen dva takové), miluje efektní přešlapovačky i zasekávačky, a svou silnější pravačkou zároveň sem tam zvládne i obstojně zakončit (v březnu dal gól Koreji).

Fanouškům anglické kopané a Evertonu zvlášť potom lze doporučit rovněž bedlivé pozorování Yerryho Miny, který v reprezentaci tradičně působí mnohem lépe než v Evropě na klubové úrovni. Právě on, leč na míči občas působí trochu neohrabaně v jakémkoliv hábitu, je tím hlavním lídrem tohoto mančaftu a jeho nejvýraznější osobností (kontrastující s tichým, techničtějším Davinsonem Sánchezem). A kdo by též mohl zapomenout na jeho tři góly po rozích ve třech různých zápasech loňského světového šampionátu?

Extra dávka motivace náleží...

Veskrze všem nejvýraznějším postavám týmu, které se dost možná takhle scházejí na poslední Copě.

Zdá se to už tak dekádu vzdálené, ale ono to je teprve pět let od doby, kdy se James Rodríguez v Brazílii vytasil s definicí průlomového individuálního turnaje. Jeho výkon v osmifinále s Uruguayí byl rovněž definicí hvězdného hráče, který bere zodpovědnost na sebe a vytrhává celý svůj tým z relativní bídy.

Od té doby to není tak úplně ono. Od začátku loňského kalendářního roku James za národní tým nastoupil celkem dvanáctkrát a trefil se všehovšudy jednou, po dlouhých 12 měsících, v přáteláku s USA v říjnu 2018.

To není až takový průšvih, speciálně když přihlédneme k tomu, že Rodríguez cestou posbíral pět asistencí, ale průšvihem se to potenciálně stává, jakmile zvážíme gólový potenciál dalších borců. Cuadrado v posledních 36 startech od roku 2015 zavěsil jen třikrát, kanonýr Duván Zapata si ještě své pevné místo na slunci v reprezentaci nevybojoval, a Radamel Falcao se už dávno stal jen svým stínem, přičemž hlavní otázkou teď je, zdali vůbec obstojí i jako ten pouhý stín, či zdali to náhodou není ještě podstatně horší.

Ve skupinové fázi MS 2018 žádný útočník nepoztrácel více balonů než Falcao, a snad žádný se nepohyboval na hrotu tak těžkopádně jako on. Pohyb byl koneckonců vždy faktor (takový Téofilo Gutiérrez přeci svou reprezentační kariéru vystavěl čistě na čilém pobíhání kolem Falcaa), ale teď už je to hotový trn v patě. Přitom to vypadá tak, že Falcao pro svou reputaci prostě musí za každou cenu hrát, což by mohlo Queiroze — dlouholetého proponenta klasického 4-2-3-1/4-3-3 — dohnat k přetočení formace na 4-4-2, protože Falcao už prostě sám na hrotu operovat nemůže. Neuběhá to, míč nepodrží ani nerozdá...

Krom Falcaa, který se zatím na Copě prosadil jen dvakrát, roku 2011 do sítě slabé Bolívie, potom má kdekomu co dokazovat také brankář David Ospina, který byl jako potenciální slabina často zmiňován už loni v létě, a od té doby se nic moc nezměnilo. Třicetiletý gólman v Neapoli na hostování nechytal pravidelně, po většinu ligové sezony jenom kryl záda Orestisi Karnezisovi či mladšímu Alexi Meretovi, a na jaře v Evropské lize už pro jistotu vůbec nenastupoval (poté, co odchytal celou skupinovou fázi Ligy mistrů).

Jeden poslední důvod, proč jim přát ze všech nejvíc

O Kolumbii už delší dobu víme jako o velmi talentovaném týmu, který může porazit takřka kohokoliv. V širším kontextu se však ve skutečnosti jedná spíše o reprezentaci, která věčně jaksi nenaplňuje svůj potenciál. Zlato z Copy má jediné, ovšem to z domácí Copy 2001, kterou pro bezpečnostní problémy v zemi vynechala favorizovaná Argentina (onen ročník se dokonce na krátkou chvíli i dočista zrušil), a jež byla ve finále tak trochu vykoupena zdrcující kolumbijskou absencí na příštích třech mistrovstvích světa. Taky druhá a poslední medaile z tohoto tisíciletí vzešla z notně specifické výroční Copy před třemi lety.

Kolumbijci už prostě ten jeden hmatatelný úspěch bez jakýchkoliv "ale" bezodkladně potřebují...




Paraguay

Program zápasů - skupina B

16.06.2019
21:00
Paraguay
2:2
Katar
Rio de Janeiro
20.06.2019
02:30
Argentina
1:1
Paraguay
Belo Horizonte
23.06.2019
21:00
Kolumbie
1:0
Paraguay
Salvador

Konečná nominace

Brankáři
Datum nar.
Klub
Alfredo Aguilar
18.07.1988
Olimpia Asunción
Roberto Fernández
29.03.1988
Cerro Porteño
Antony Silva
27.02.1984
CA Huracán
Obránci
Datum nar.
Klub
Júnior Alonso
09.02.1993
Boca Juniors
Fabián Balbuena
23.08.1991
West Ham United
Juan Escobar
03.07.1995
Sportivo Luqueño
Gustavo Gómez
06.05.1993
SE Palmeiras
Iván Piris
10.03.1989
Club Libertad
Bruno Valdez
06.10.1992
Club América
Záložníci
Datum nar.
Klub
Miguel Almirón
10.02.1994
Newcastle United
Santiago Arzamendia
05.05.1998
Cerro Porteño
Celso Ortíz
26.01.1989
CF Monterrey
Hernán Pérez
25.02.1989
Espanyol Barcelona
Matías Rojas
03.11.1995
Defensa y Justicia
Rodrigo Rojas
09.04.1988
Olimpia Asunción
Óscar Romero
04.07.1992
Shanghai Shenhua
Richard Sánchez
29.03.1996
Olimpia Asunción
Iván Torres
27.02.1991
Olimpia Asunción
Útočníci
Datum nar.
Klub
Óscar Cardozo
20.05.1983
Club Libertad
Cecilio Domínguez
11.08.1994
CA Independiente
Derlis González
20.03.1994
Santos FC
Juan Manuel Iturbe
04.06.1993
Pumas UNAM
Federico Santander
04.06.1991
Bologna FC

Co jim bude hrát do karet

Paraguay neveze na Copu ani zdaleka nejmladší kádr o věkovém průměru 27 let, ale svěží a svým způsobem neokoukaný to rozhodně bude. Byť v nominaci najdeme sedm třicátníků, přesně 30letý obránce Iván Piris je jediným Paraguaycem, který se účastnil posledních tří Cop v letech 2011, 2015 a 2016.

Přesto je těžké si představit, že to Paraguay nedotáhne aspoň na čtvrtfinále. Výroční Copa byla notně specifická, a tam Paraguayci ze skupiny nepropluli, ale to byla taky velká výjimka — na předešlých dvou edicích došli do semifinále (2015), respektive finále (2011), a mezi lety 1993 a 2015 se čtvrtfinále nezúčastnili všehovšudy jednou, roku 2001. Hergot, však i toho roku 2011 si Paraguayci ve skupině vystačili se třemi plichtami, a proremízovali se vlastně až do finále skrz dva penaltové rozstřely. Oni to prostě vždycky nějak vymyslí.

Paraguayci vždy zvládali těžit z nálepky relativního outsidera, na kterého se možná zapomíná, ale jenž zároveň není fotbalově zas tak pozadu. Paraguay se tradičně řadí k těm zajímavějším týmům na Copě, když publiku často předvádí propracované brejky i nacvičené standardní situace. A letos by to nemělo být jiné: na útočných pozicích může nastoupit de facto kdokoliv — tak natřískaná a schopná tam je konkurence.

Co je může zradit

Střed zálohy je pýchou Paraguaye, ale před turnajem se do něho pustila paní Smůla. Z nominace takhle na poslední chvíli vypadl očekávaný startér na postu defenzivního záložníka Richard Ortíz, jenž podpíral v uplynulé sezoně neporazitelnou Olimpii Asunción, a největší hvězda týmu Miguel Almirón pro změnu vynechal konec ročníku s Newcastlem v Anglii, což mu sice nezabrání ve startu na turnaji, ale komplikace to stále je.

Druhá věc — fanoušci Paraguaye jsou obecně spíše optimističtí, co se kvality kádru týče, ale management je velkou neznámou. Kvalifikace o účast na minulém MS byla považována za relativní úspěch, však se Paraguay nebýt závěrečné prohry s Venezuelou nejspíš kvalifikovala alespoň do baráže, ovšem momentum se vzápětí udržet věru nepovedlo. Juan Carlos Osorio k reprezentaci nastoupil s dobrou pověstí, ale v Paraguayi se nakonec nikdy naplno neusadil, do toho měl podle všeho rodinné problémy, a celou dobu bojoval s médii, která zpochybňovala jeho nasazení a motivaci Paraguay vůbec vést. Ve finále byl Osorio z pozice hlavního trenéra Paraguaye de facto vyhnán po pouhých dvou utkáních ve funkci.

Přesto se následně Paraguayská fotbalová asociace neuchýlila k "opatrné" volbě místního kouče a ukázala raději na Eduarda Berizza, jehož reputace za poslední měsíce výrazně utrpěla, a jenž v Jižní Americe od titulu s chilským O’Higgins netrénoval už půl dekády.

To vše, spolu s teprve nedávno přetrženou děsivou šňůrou nezvládnutých přátelských duelů (před přípravným vítězstvím 2:0 nad Guatemalou Paraguayci nedokázali vyhrát od listopadu 2014, když vyplýtvali hned patnáct pokusů), dává přeci jen vzniknout určitému obláčku pesimismu nad jinak nadaným kádrem.

Na koho se zaměřit

Vaši zvláštní pozornost si jistě zaslouží celá ofenzivní linie, jejíž složení aktuálně nelze nijak předvídat. V generálce s Guatemalou se Berizzo odvázal a postavil mimořádně ofenzivní jedenáctku, když útočný trojzubec ve složení Óscar Romero-Derlis González-Óscar Cardozo podporovali rovněž ofenzivně ladění Miguel Almirón a Hernán Peréz. Bylo z toho vítězství 2:0, a především levé křídelní prostory okupované Romerem, Almirónem a mladým krajním bekem Arzamendiou byly zdrojem častého nebezpečí.

Mnoho paraguayských sympatizantů by sice rádo Almiróna vidělo hrát více ze středu, kde také tradičně operuje v anglickém Newcastlu, ale zatím to nevypadá tak, že by mu pozice více vlevo měla nějak dramaticky překážet. Stále je to velmi dobrý fotbalista, který platí za rekordní nákup svého současného klubu a vyhrál ligový titul se třemi svými předchozími chlebodárci (Atlanta United v MLS, Lanús v Argentině, Cerro Porteño v Paraguayi). To vše v pouhých 25 letech a před svou teprve druhou Copou.

Extra dávka motivace náleží...

Nikomu jinému než trenérovi Eduardovi Berizzovi, argentinskému internacionálovi, který v Argentině trénováním strávil pouze tři měsíce roku 2011, než se se staženým ocasem od kormidla Estudiantes La Plata opět poroučel. Roku 2010 přitom Estudiantes vyhráli argentinskou Aperturu a o rok dříve dobyli Copu Libertadores, přesto bývalý asistent kouče Marcela Bielsy navázat na Alejandra Sabellu vůbec nedokázal.

Pro Berizza ale tenhle turnaj, a speciálně poměření sil s Argentinou, nebude pouze o snaze docílit určité osobní satisfakce v rodné zemi. Jako ikona Newell’s Old Boys, s nimiž coby bývalý stoper získal dva argentinské tituly, ostatně má na svou domovinu bezesporu i příjemné vzpomínky, to ne že ne.

Berizzo spíš mimoto bude motivován i svým nedávným výbuchem v Bilbau, když s tamním Athletikem vyhrál jenom dva z prvních patnácti soutěžních zápasů a ještě před Vánoci byl zase odvolán. V Seville dříve končil jen měsíc poté, co mu byla diagnostikována rakovina prostaty, a to (krutě) nikoliv vlastní vůlí.

V Eduardovi Berizzovi se zkrátka muselo nahromadit tolik vzteku, tolik motivace to všem ukázat, že tahle Copa América představuje ideální pódium pro odkrytí jeho skutečného potenciálu. Dokáže to?

Ohledně napojení paraguayského národního týmu na Argentinu bychom toho mimochodem mohli napodívat celé hodiny. Juan Iturbe a Santiago Arzamendia se ostatně v Argentině narodili, Gustavo Gómez a Óscar Cardozo (nejproduktivnější cizinec v barvách Benfiky) si tam řekli o velké přestupy do Evropy, Júnior Alonso, Antony Silva, Matías Rojas a Cecílio Dominguez v Argentině aktuálně válí, a dříve v tamní Primera División nastupovali také Iván Piris, Miguel Almirón, Óscar Romero či Federico Santader.

Jinými slovy: Paraguayec bez zkušenosti v Argentině, to je vskutku učiněná rarita.

Jeden poslední důvod, proč jim přát ze všech nejvíc

Pokud zrovna Messimu nefandíte a argentinský "jeden důvod" vás mírně rozčílil, teď nadešel váš čas: Paraguay se totiž člověku chce tlačit v první řadě proti Argentině. Provázanost paraguayské a argentinské kopané jsme už probrali, ale pak je tu ještě jedna věc — soustavné argentinské šlapání po paraguayském štěstí.

První mezinárodní zápas Albirroja v historii? Prohra 1:5 s Argentinou. Nejtěžší porážka v dějinách? 20. října 1926, 0:8 s Argentinou, též na Copě. Nejtěžší porážka v poválečné historii Copy? Semifinálový debakl 1:6 rukama Argentiny z roku 2015 (Messi asistoval u tří gólů, jen tak mimochodem). Takhle to dál přece nejde.

Paraguay se nyní účastní už 21. ročníku Copy v řadě, od roku 1959 nevynechala ani jedinou edici, což nelze říct o žádném dalším členovi CONMEBOL. Celkem se Paraguay kontinentálního svátku zúčastnila 36krát a momentálně platí za čtvrtý nejúspěšnější tým v historii tohoto turnaje. Identita jediného celku, který Paraguay v dějinách Copy Amériky nikdy nepřevezla? Ano, hádáte správně. Proti Brazílii slavili sedmkrát, proti Uruguayi šestkrát, s Chile dokonce drží pozitivní bilanci, ale ne — s Argentinou se Paraguayci na prostoru 24 vzájemných setkání na Copě zmohli maximálně na pět remíz. Yikes.

Jeden bonusový důvod, proč jim rozhodně nepřát

Pokud naopak bažíte po nějakém historicky ukotveném důvodu, proč Paraguayi za každou cenu nepřát, potom vězte, že v územní válce o strategický region Gran Chaco, výročí jejíhož konce si včera všichni v Latinské Americe připomínali, se za Bolívii oficiálně postavila československá vláda, jež přes Atlantik vyslala pět vlastních důstojníků. Dvě třetiny sporného území ovšem nakonec připadly Paraguayi. Takže směle do toho, s Bolívií sice Paraguay nehraje, ale žádné další velké vítězství si objektivně vzato rozhodně nezaslouží. Tehdejší československý ministr zahraničí Edvard Beneš by na vás jistě byl náležitě hrdý.





Katar

Program zápasů - skupina B

16.06.2019
21:00
Paraguay
2:2
Katar
Rio de Janeiro
19.06.2019
23:30
Kolumbie
1:0
Katar
São Paulo
23.06.2019
21:00
Katar
0:2
Argentina
Porto Alegre

Konečná nominace

Brankáři
Datum nar.
Klub
Mohammed Al Bakari
28.03.1997
Al Khor SC
Saad Al Sheeb
19.02.1990
Al Sadd SC
Yousef Hassan
24.05.1996
Al Gharafa SC
Obránci
Datum nar.
Klub
Tameem Al Muhaza
21.07.1996
Al Gharafa SC
Bassam Al Rawi
16.12.1997
Al-Duhail SC
Almahdi Ali
02.03.1992
Al Gharafa SC
Pedro Miguel Correia
06.08.1990
Al Sadd SC
Abdelkarim Hassan
28.08.1993
Al Sadd SC
Hamid Khaleefa
12.09.1987
Al Sadd SC
Záložníci
Datum nar.
Klub
Abdullah Al Ahrak
10.05.1997
Al-Duhail SC
Salem Al Hajri
10.04.1996
Al Sadd SC
Karim Boudiaf
16.09.1990
Al-Duhail SC
Ahmed Fathy
25.01.1993
Al Arabi SC
Abdulaziz Hatem
28.10.1990
Al Gharafa SC
Boualem Khoukhi
09.07.1990
Al Arabi SC
Assim Madibo
22.10.1996
Al-Duhail SC
Ahmad Moein
20.10.1995
Qatar SC
Tarek Salman
05.12.1997
Al Sadd SC
Útočníci
Datum nar.
Klub
Akram Afif
18.11.1996
Al Sadd SC
Ali Afif
20.01.1988
Al-Duhail SC
Hasan Al Haydos
11.12.1990
Al Sadd SC
Ahmed Alaaeldin
31.01.1993
Al Gharafa SC
Almoez Ali
19.08.1996
Al-Duhail SC

Co jim bude hrát do karet

Velká síla Kataru bude spočívat v konzistenci vedení — Felix Sánchez v Kataru, od Aspire Academy po seniorský tým, působí již od roku 2006, tedy více než dekádu, což o trenérech ostatních týmů ve skupině nelze říct ani omylem. Lionel Scaloni v roli hlavního trenéra strávil za celou svou kariéru jenom nějakých sedm měsíců. Carlos Queiroz Kolumbii převzal až v únoru a ve svém životopisu má necelý rok strávený ve španělsky mluvícím prostředí (Real Madrid 2003/04). Eduardo Berrizzo se do Paraguaye uchýlil ještě o pár dní později.

K tomu nutno přičíst také fakt, že Katar ještě začátkem roku, jen pět měsíců zpátky, stále hrál vyhrocené soutěžní zápasy o titul asijských šampionů. To si pak o kvalitě konkurence na Asijském poháru můžete myslet vážně cokoliv, a přesto nelze než uznat, že v tomhle spočívá jedna velká výhoda Kataru — speciálně když právě Paraguayi s nejčerstvěji jmenovaným koučem Al Annabi čelí ze všech soupeřů nejdříve.

Jak jsem navíc psal už po zlatém Asijském poháru, Katar na něm po většinu času působil jako dobře promazaný, sehraný klub mezi více či méně rozháranými reprezentacemi. Sám rozhozeně vypadal jenom závěrem finále po zranění Boualema Khoukhiho, jinak to byla suverenita sama; hráči se pravidelně zastupovali a párovali v presinku, stopeři se perfektně doplňovali, celý kolektiv plynule přepínal z primárně brejkové hry na tu zaměřenou na držení míče, atd. To samozřejmě bylo částečně ukotvené i v klubové příslušnosti, když Katar jednu dobu na placu reprezentovalo hned osm zaměstnanců Al Saddu, ovšem drill kouče Felixe Sáncheze, vyučeného v barcelonské La Masii, nelze podceňovat. Ten se projevil i na štiplavých rozích, schopně zahrávaných Akramem Afifem zleva a Abdulazizem Hatemem z druhé strany právě tak, aby se centry vždy točily k bráně.

Katar skrze fantastickou organizaci poprvé inkasoval teprve ve finále, a to předtím čelili dvěma účastníkům mistrovství světa v Rusku. Má taková Paraguay na to prověřit pevný katarský val více než Japonsko či Jižní Korea? Bezesporu, ale zároveň to nemůže být zas takový rozdíl. Většina hráčů Kataru je vrchem natolik všestranná a v kariéře obsloužila již tolik různých pozic, že by jeden očekával, že je ani sebevíc "jiní" soupeři zas až tolik zaskočit nemohou. Od podzimu 2018 to nedokázaly výběry Ekvádoru, Švýcarska a Islandu.

Těžko říct, každopádně tohle je tým zvyklý vyhrávat na všech úrovních, a to nelze brát na lehkou váhu. Dvě hlavní postavy mužstva a neobyčejně potentní ofenzivní duo Akram Afif-Almoez Ali společně absolvovali zlaté asijské mistrovství do 19 let (poprvé v historii), následné mistrovství světa do 20 let (třetí účast v historii) a dvakrát došli do semifinále Asijského poháru do 23 let (napodruhé získali bronzové medaile). To vše pod vedením jednoho trenéra, Felixe Sáncheze. Totéž se týká Assima Madiba a kolem se na těchto akcích ochomýtali i oba stopeři Tarek Salman a Bassam Al-Rawi. Boualem Khoukhi byl hvězdou zlatých týmů ze Západoasijského mistrovství a Poháru Perského zálivu v roce 2014 — u druhého triumfu po dlouhých 10 letech byli také Karim Boudiaf, Abdulaziz Hatem a nynější kapitán Hassan Al Haydos.

Kostra tohohle týmu je jednoduše zvyklá vítězit a často přitom psát či alespoň přepisovat historii. Proč by tedy dějiny nemohli Katařané tvořit i zde?

Co je může zradit

Inu, důvody by se našly. Od března 2018 Katar odehrál přesně 19 oficiálních utkání včetně všech přáteláků. Dva z nich se konaly v Evropě, jeden v Uzbekistánu, jeden teď v Brazílii, a zbylých patnáct se odehrálo na Blízkém východě. Pravda, pro Katařany bude nyní jistě příjemné uniknout příšerným 40stupňovým vedrům v Dauhá do relativně příjemných teplot brazilské zimy. Ale jiné klima to je stále, jiný kontinent, jiný jazyk, jiná kultura, jiná kuchyně. To se může zdát jako soubor triviálních problémů, ale ve skutečnosti není. (Co je teprve triviální je skutečnost, že se Katar bude muset obejít bez fanoušků — s tím se už jednou popasoval.)

Katar bere do Brazílie výběr složený čistě z hráčů katarské ligy (která je ve výsledku po mexické lize na Copě nejvíce zastoupená), což na pohled dosti připomíná japonský debut z roku 1999. Modří samurajové tehdy sice nebyli jenom pár měsíců úřadujícími kontinentálními šampiony jako teď Katar, nicméně Asijský pohár ovládli hned napřesrok, přičemž nejlepším obráncem byl tehdy vyhlášen Ryuzo Morioka a do All-Stars zálohy se vtěsnal Hiroshi Nanami — oba zároveň dřívější protagonisté Copy. Finále Asijského poháru 2000 si dále zahráli i jiní Copou protřelí jedinci — brankář Yoshikatsu Kawaguchi, obránce Toshihiro Hattori a záložník Shigeyoshi Mochizuki. Seigo Narazaki, pro změnu hrdina domácího mundialu 2002, na Copě odchytal dva zápasy. Celkem 11 členů třiadvacetičlenné nominace se rekrutovalo z vítězů dvou fází probíhajícího ročníku J.League — Jubilo Iwata a Shimizu S-Pulse. All-stars tým předešlého ročníku 1998 byl v Paraguayi zastoupený rovnou šesti borci, tedy více než polovinou naprosté smetánky J.League.

Jinými slovy Japonci na odlišný kontinent vysílali na své standardy velice dobrý tým, jehož několik členů (včetně celého čtyřčlenného útoku!) navíc figurovalo už na rok starém mistrovství světa ve Francii. Přesto Samurai Blue v Paraguayi dočista vyhořeli: v prvním utkání inkasovali třikrát v poslední dvacetiminutovce, protočili gólmany, a hned nato dostali pro jistotu čtyřgólový nášup od domácích. Závěrem skupiny nedokázali porazit ani Bolívii. Teď otázka za milion: je katarská Stars League na vyšší úrovni než J.League roku 1999? Patrně, ale spíš minimálně než nějak zásadně, a takový rozdíl v Brazílii nemusí hrát žádnou roli.

Z individualit se sem potom nabízí brankář Saad Al Sheeb. Ten sice vyhrál Zlatou rukavici na Asijském poháru, ale to bylo spíše ocenění pro celý obranný val před ním, který toho k němu příliš nepustil. Pár zákroků tam bylo, ale prvotřídní sotva nějaké. A přitom to není tak, že by za sebou Al Sheeb neměl historii rozpačitých výkonů (jeho rozjezd v reprezentaci jimi byl přímo napěchovaný), a že by se mu povedl dojezd sezony. Ve finále Emir Cupu, předního domácího poháru, který je pro peněžní odměnu a pozornost královské rodiny vždy velkou událostí, dostal Al Sheebův Al Sadd od druhého Al Duhailu naloženo 1:4.

Na koho se zaměřit

Vzhledem k tomu, že mnozí čeští fanoušci uvidí Katar na vlastní oči vůbec poprvé, člověk úplně neví, kde začít. Ale vezměme to popořádku od obrany až po útok, a na koho se nedostane, ten se svého miniprofilu dočkal alespoň zde.

V obraně se sluší zaměřit na Bassama Al-Rawiho, který má potenciál se zařadit mezi nejzdatnější exekutory přímých kopů. Na levém kraji bude pobíhat Abdelkarim Hassan, který naplňuje leckterý aspekt moderního beka — je rychlý, silný, dovede zakončit, narazit spoluhráči i odcentrovat. V posledních letech dosti zlepšil hru dozadu a stává se kompletnějšm zadákem, takže tenhle šampionát musí vnímat jako potenciální vstupenku do Evropy. Před stopery potom zametá Assim Madibo, notně připomínající N‘Gola Kantého.

Ti vůbec nejzajímavější hráči se ale vyskytují vepředu: Akram Afif je takovým katarským Neymarem ne snad ve smyslu herního profilu, jako spíš ve smyslu toho, že se rád hádá, rád padá a ledacos přihrává, ale taky je vynikajícím talentem. Jeho drzost se promítá i do mnohých fíglů na hřišti a pro Katar je dobrým zjištěním i to, že v poslední době zapracoval na efektivitě a rozehrávce napomáhá rovněž bez zbytečných ohňostrojů, docela obyčejným způsobem. Jeho prostorové vidění i pohotovost jsou skvělými atributy a podpírají či zakončují vesměs každý smysluplný útok Al Annabi.

Akram Afif se na Asijském poháru prezentoval rekordním počtem devíti asistencí a hned pět z nich adresoval startujícímu útočníkovi Almoezi Alimu, který též na šampionátu devíti kousky lámal starý rekord náležící Íránci Alimu Daeimu. Je to vskutku skvěle sehrané duo a hbitý Almoez Ali, jenž se výborně pohybuje na hraně ofsajdu, bytostně potřebuje právě Afifovy přihrávky do běhu. Pak už si většinou ví rady.

Extra dávka motivace náleží...

Err... celému katarskému fotbalu? Od oznámení pořadatele mistrovství světa 2022 v Kataru nepřetržitě slýchají, že vlastně "nemají žádnou fotbalovou historii". Roku 1981 se sice stali prvním asijským účastníkem, který si kdy zahrál vyřazovací boje mistrovství světa do 20 let, a dokonce přitom vyřazovali i Brazílii s Ronaldem (dobrá, jiným Ronaldem, ale přiznejte se — na chvilku jste znervózněli!) a Anglii s... um... náhodnou sbírkou regenů z Football Manageru? Ale k tomu došlo tak hluboko v dějinách, že tam současný průměrný fanoušek kopané nemá šanci dohlédnout. A navíc to bylo juniorské MS, a ty se přece nepočítají — stejně jako Asijské poháry.

A tak se tedy ochotně svezme na populárním přesvědčení a označme tohle za historicky první příležitost Kataru vydobýt si nějaký základní mezinárodní respekt. První a nikoliv poslední, protože Katar míří i na příští Copu. Ale první dojem je, jak známo, vždycky nejdůležitější. A na tomto místě nutno podotknout, že Katařané zároveň nemají obecně žádné velké zkušenosti s lationskoamerickými soupeři. Brazílii v nedávném přátelském utkání podlehli 0:2 a na podzim přestříleli Ekvádor 4:3, ale jinak musíme historií dosti cestovat, a i tehdy bychom zbylé přátelské duely napočítali na prstech dvou rukou. S Kolumbií se Katar ještě nikdy neutkal, s Argentinou změřil síly jenom jednou (prohra 0:3) a to už 14 let zpátky, jen rok před ustavením Aspire Academy, a s Paraguayí má napříč třemi zápasy vyrovnanou bilanci 1-1-1.

Z individuálního hlediska mají katarskému či asijskému lidu co dokazovat hlavně dva hráči. Almoez Ali sice na Asijském poháru urval korunu pro krále střelců a ve finále vystřihl tuhle parádu, ovšem proti dvěma defenzivně velice schopným mužstvům, Íránu a Jižní Koreji, byl takřka neviditelný. Výběru Carlose Queiroze se přitom pozoruhodně nevyhne ani na této Copě; na druhou stranu do plných asi Katar na tomto turnaji útočit povětšinou úplně nebude, což by Almoezi Alimu mělo plně vyhovovat.

Kapitán Hassan Al-Haydos potom byl jediným světlým bodem na trapném Kataru z Asijskému poháru 2015, avšak na cestě za zlatem o čtyři roky později se po většinu času prezentoval váhavým, nepřesným dojmem skoupým na sebevědomí, kterého naopak kolegové z útočného trojzubce vyzařovali vrchovatě. Al-Haydos je zhruba o šest let starší než Afif s Alim a v rodné zemi se těší velké prestiži, ovšem pokud se urychleně neprobere, může mu tímhle turnajem v čím dál mladší základní sestavě dočista odzvonit.

Jeden poslední důvod, proč jim přát ze všech nejvíc

O Kataru si můžete jinak myslet, co chcete, ale vyhrát dva kontinentální šampionáty během jediného kalendářního roku by prostě bylo neuvěřitelně cool, to zkrátka jeden popřít nemůže...

Autor: Tomáš Daníček

Komentáře (266)

Přidat komentář
pospech11

Rulli ?

Reagovat
cink

Kdo to přečetl celé?

Reagovat
Whitemedia

tyhle články se celé nečtou, protože vždy je tam repre, která je ti tak nějak u zadku(dnes Katar, posledně Bolívie).. najde se tam ovšem spousta fajn informací

Reagovat
andrew96

Zrovna Katar je velice zajímavý. Sto lidí, sto chutí.

Reagovat
Pharrell

Reagovat
fantomas

Vždyť to tady neni od toho, aby se to četlo jednim dechem ať s tim každej naloží jak chce, ale např. před každym (prvnim) zápasem dvou týmů je jednoduchý si to rozkliknout a během 10 minut si načíst, o čem ten tým je, co se od něj čeká, na co se zaměřit.

Reagovat
smazaný uživatel

skoro celé, jen ten výčet hráčů Kataru jsem vynechal

Reagovat
celeb

ja

Reagovat
adoxx

Reagovat
smazaný uživatel

Já se přiznám, že ne, články nad 10 řádků jsou obvykle nad moje síly, ale tady jsem aspoň pročetl všechno o Arg., abych se dočetl, koho Messi nominoval + zdůvodnění.

Reagovat
cink

Reagovat
Kocour Klapuška

Reagovat
Elliasson

Kromě Kolumbie já.

Reagovat
smazaný uživatel

Teď už i já. Uf.

Reagovat
technecium

Argentina

Reagovat
valloire

Reagovat
smazaný uživatel

Bez Higuaína nemají šanci.

Reagovat
fantomas

Reagovat
didosh

Reagovat
cetto

No úplně nesouhlasím s tím, že nejde to vítězství Messimu nepřát. Já třeba mu to nepřeju

Reagovat
fantomas

Neke, já myslel, že se na tom musí shodnout všichni bez rozdílu

Reagovat
smazaný uživatel

říká ti něco..valloire?

Reagovat
fantomas

Říká ti něco sarkasmus?

Reagovat
smazaný uživatel

Kto to je?

Reagovat
smazaný uživatel

Nejvetsi obdivovatel L.Messi

Reagovat
smazaný uživatel

Aha... nuž tak každému čo jeho je...

Reagovat
valloire

Reagovat
db18

Reagovat
fantomas

Reagovat
db18

...jsem si musel přesednout.

Reagovat
cetto

Myslel jsem to jinak. Nejde mi o to, že bych mu to principiálně nepřál, protože je to Messi, ale tato trofej by dle mého nic moc nezměnila. Jediná trofej, kterou mu skutečně přeju, je Mundial...

Reagovat
fantomas

Budiž, ale jemu by se tak jako tak mimořádně ulevilo.

Reagovat
smazaný uživatel

Kurzíva je evidentně málo.

Reagovat
smazaný uživatel

Reagovat
frankiefcb

Reagovat
smazaný uživatel

Reagovat
smazaný uživatel

Reagovat
smazaný uživatel

To nesmis. To by se cely Matrixu zhroutilo a doslo by k restartu.

Reagovat
cink

Reagovat
Rarášek

Derlis ze šel zakopat do Brazílie, jo? Achjo, takovej hráč to mohl bejt ..

Reagovat
smazaný uživatel

A navíc tam ani nehraje. V tomto roce odehrál za Santos pouze jeden celý zápas a i to byla prohra s Palmeiras 4:0. Přitom, když hrál za Kyjev nebyl marný...

Reagovat
smazaný uživatel

Ta kritika Falcao je neopodstatněná. Ten kdo ho viděl v této sezóně v Ligue 1 hrát tak jako já ví, že střeleckou formu pořád má. Nakonec je to aktuálně pátý nejlepší střelec francouzské ligy, což vzhledem k jeho věku není špatná vizitka. Tipuji, že na Copa América 2019 skóruje Falcao dohromady 3x. Duvan Zapata je OK, umí dát gól a v Bergamu mu vyšla sezóna, takové útočné instinkty, jakými disponoval Falcao když měl jeho věk však nemá. S tímto darem se musí člověk asi narodit, to se prostě nedá natrénovat.

Reagovat
John Obi Mikel

Reagovat
fantomas

To je sice hezký, ale takle se prezentuje v nároďáku, a to je tady podstatný. Pokud to v Monaku vykoumali, jak ho správně zapojovat a činit ho efektivnim, tak pro ně dobře, a právě takovej úkol teď čeká Queiroze.

Reagovat
smazaný uživatel

A to je mu dokonce ještě tak cca o 2 roky více

Reagovat
smazaný uživatel

Myslím, že tie špekulácie o tom, že je v skutočnosti o 2 roky starší než oficiálne uvádza vtedy vyvrátil overeným rodným listom, aj keď na druhej strane o fungovaní kolumbijskej administratívy nemám ilúzie. To napríklad taký Kayamba to má úplne opačne než Falcao. Sám priznal, že keď ešte žil v Kongu, tak si ako 17 ročný sfalšoval doklady a urobil sa tak o rok starším, aby mohol vo voľbách podporiť kandidáta, ktorý za každý hlas vypláca odmenu 500 dolárov

Reagovat
didosh

Jj toho Kayambu jsem té někde četl...

Reagovat
didosh

Falcao je borec.Já ho chtěl vzdy do AC...

Reagovat
Switchback

Super, možná bych akorát uvítal od autora tipy na umístění jednotlivých týmů ale jinak fakt cool

Reagovat
fantomas

Já myslim, že stačí, že se mi můžete všichni vysmát, až Almoez Ali třikrát netrefí prázdnou bránu

Reagovat
frankiefcb

Reagovat
fabec1222
Reagovat
Baronne

Reagovat
fenixLFC

niekto by tu mohol hodit vsetky tie tvoje tipy....

Reagovat
KnoxXx

Reagovat
adoxx

Reagovat
adoxx

Toho Ziyecha odhadl neskutečně, vzhledem k tomu, jakou sezonu měl a na 99% odejde do velkoklubu...a to, že mu nevyšel ten tip na čtvrtfinále, byla spíše smůla, protože Maroko na to čtvrtfinále mělo, hráli pěknej atraktivní fotbal

Reagovat
fantomas

Taky to za žádnou jó osobní ostudu nepovažuju. Ustřelil sem už mnohem hůř.

Reagovat
uff

Napadne ta aspon jeden priklad?

Reagovat
fantomas

Třeba dánská "21" před Eurem 2015. Tam sem sice semifinále trefil, ale jejich hru sem vyhajpoval nesmyslně (a v SF rupli 1:4). Maroko je zhruba přesnej opak, což mi přijde ten lepší typ ustřelení.

Reagovat
Elliasson

Právě. Budu Maročanům fandit na africkém mundialu.

Reagovat
John Obi Mikel

A jeste jim na konci střelil 4 hvězdy za "povedený" turnaj.

Reagovat
mayday

Články skupin před turnaji mám nejradši

Budu fandit Narcos, u Kataru doufám třikrát v bubeníka, ať jdou do hajzlu.

Reagovat
ttopi

Leo musíš. Teď nebo nikdy

Reagovat
smazaný uživatel

kdyztak pristi rok

Reagovat
smazaný uživatel

konecne clanek, po kterem se vsichni musi shodnout, ze to messimu nejde neprat

Reagovat
Bakary3

A to Pavon fakt tak upadl? Jestli si ho s nekym nepletu, na MS byl jednim z mala svetlych bodu Argentiny, vzdy to rozhybal a hral vyborne.. Cekal jsem, ze pujde vys.

Reagovat
fantomas

Jj, šel hrozně dolu, v Boce už často jen střídá, a byť se stále spojuje s přestupem, pokles cenovky je dramatickej:

Peter Coates

@golazoargentino

Jun 8

Guillermo Barros Schelotto wants Cristian Pavón with him at @LAGalaxy according to reports & a $12M offer is being weighed up. Telling that Boca wanted more than double that a year ago but such is Pavón's drop in form

Reagovat
smazaný uživatel

S tím úplně tak nesouhlasím. Pavón měl těžké zranění se kterým dohrával minulý ročník Copa Libertadores -> https://www.copalibertadores.com/en/news/boca-have-a-problem-cristian-pavons-hamstring-injury/14ahxg7m52w1g138hr8lsnbcci

To, že se teď těžce dostává do formy je fakt, Zarate se rozehrál a jde mu to. Jen bych polemizoval s tím z něj dělat dřeváka, najednou přece nezapomněl hrát fotbal. Spíš mi příjde, že mu chybí sebevědomí, většinou byl schopný jít sám z lajny až k brance kde buď zakončil nebo to dával před prázdnou. Za mě stále lepší než Meza...

Reagovat
didosh

Reagovat
Bakary3

Tyjo, škoda ho, vypadal fakt dobře...

Díky.

Reagovat
patas92

Dřeváků tam bylo několik, ale tim ultimátním byl Meza. Pavón hodně bídný v tom zápase s Francií, pokud si to dobře pamatuju.

Reagovat
fantomas

Jj, Pavón většinou zůstal u toho rozhýbání, finální řešení pak tradičně zbrklý až běda.

Reagovat
patas92

Reagovat
patas92

Btw. di Maria je furt zraněný, nebo proč v přípravě neodehrál ani minutu?

Reagovat
fantomas

Asi jo, ale v Brazílii už normálně naplno trénuje, a o základní sestavě se zdá bejt rozhodnuto:

Armani; Saravia, Pezzella, Otamendi, Tagliafico; Rodriguez, Paredes, Lo Celso; Messi, Aguero, Di Maria

Reagovat
patas92

Škoda Rulliho. Obrana velká neznámá, jinak mi to imho nepřijde zas tak špatné (ačkoliv jsem z těch tří přípravných zápasů jsem neviděl ani minutu).

Reagovat
fantomas

Podle mě překvapí hlavně ten střed zálohy. Beze jmen, ale stylisticky by to mělo Messimu i Kunovi sedět. Žádný mascheranovský vemeno, který by narušovalo plynulou rozehrávku, a všichni pohyblivější než Banega.

Reagovat
technecium

Paredes i Lo Celso měli hrát už na MS. Místo toho tam byl Biglia s Mascheranem a Perezem a vašichni se divili, že neprejdou půlku s míčem na noze.

Reagovat
fantomas

Reagovat
smazaný uživatel

Tak, tak... však si to Sampaoli za tie jeho divné tvrdohlavé zostavy napokon aj vyžral...

Reagovat
Elliasson

Enzo Perez se mi právě herně líbil.

Reagovat
didosh

za Bigliu a Mascherana...klasičtí posouvači balonů...

Reagovat
smazaný uživatel

Ten útok třicátníků nebude nic moc vyjma Leoše.

Reagovat
cetto

Neřekl bych, spíš bojuje s nedostatkem motivace poté, co se ho Boca dva roky snažila udržet přes zájem Barcy a dalších klubů. Pokud přestoupí do Evropy, zase se zvedne. Akorát to bohužel ted už asi nebude do velkoklubu.

Reagovat
Bakary3

Reagovat
smazaný uživatel

Chtělo by to ještě nejpravděpodobnější základní sestavu, ale jinak super článek

Reagovat
Bakary3

Ta mi taky chybí

Reagovat
frankiefcb

Reagovat
smazaný uživatel

Přesně, taky nevím, jak to Katar postaví.

Reagovat
smazaný uživatel

U nich je to ťažšie odhadnúť, ale podľa mňa zhruba takto: Sheeb - Ismaeil, Hisham, Salman, Abdelkarim Hassan - Afif, Hatim, Madibo, Khoukhi, Haydos - Ali

Nepamätám sa, že by som niekedy v živote fandil Paraguaju, ale proti Kataru im fandiť budem.

Reagovat
fantomas

Jo, akorát Correia by měl bejt na pravym beku.

Je to celkem jednoduchý odhadnout, páč se od nich očekává tatáž jedenáctka, která prošla celym Asijskym pohárem bez zaváhání. Zranění nejsou, netřeba nic měnit.

Reagovat
smazaný uživatel

Zrejme máš pravdu s tým, že Ró-Ró nastúpi v základe na RB. Toho futbalový osud je tiež celkom zaujímavý. Portugalec s kapverdskými koreňmi, ktorý napokon reprezentuje Katar Už sa presne nepamätám či ty alebo Dominik ste tu tuším pred niektorým APN uverejnili článok, pojednávajúci mimo iného o tom, aký by Kapverdy mali silný výber, keby za ich nároďák hrali všetci futbalisti s kapverdskými koreňmi ako Nani a spol., pôsobiaci kade-tade po svete (niečo podobné ako Surinam...). Toto je tiež podobný prípad...

Reagovat
Elliasson

Zrovna moje dva nejoblíbenější týmy na šampionátu.

Reagovat
patas92

Fajn čtení

Reagovat
smazaný uživatel

Vamos Albiceleste! Jak je v článku uvedeno, Aguero - Lautáro by byla pecka, ale zas je škoda nevyužít Di Márii, který je v repre vždycky jeden z těch lepších. Uvidíme, bylo by to fajn udělat Copu na brazislké půdě.

Reagovat
Bakary3

Já si říkám, že je škoda nevyužít DiMa při tom přetlaku v útoku na postu záložníka, kde mi přišel ve svojí poslední sezoně v Realu před odchodem do MU nejlepší.

Bránil a útočil, byl všude.

Něco jako

Lo Celso - Paredes (?) - Di Ma

Messi

Agüero - Lautaro

Případně i Messi zprava, stejně si bude hrát to svoje, a Di Maria by tu levou stranu doplňoval.

Reagovat
fantomas

To by byl průchoďák jako prase. V takovym případě by musel jít od válu Paredes.

Reagovat
Bakary3

Proto tam ten otazník

Ale když by tam byl schopný DZ, DiMa by taky zabral trošku dozadu.. Snad by to nebylo tak špatný.

Reagovat
fantomas

S Rodriguezem by to asi šlo, ale Scaloni už toho vyzkoušel mraky a na tohle nikdy nedošlo, což asi vypovídá o všem podstatnym.

Reagovat
John Obi Mikel

Dybala nic?

Reagovat
smazaný uživatel

Člověk si to rozklikne, aby viděl sestavy a ono jsou to jenom kecy.

Reagovat
fantomas

Říkejme tomu taková "dětská pojistka"...

Reagovat
fenixLFC

Reagovat
Hyrax

Reagovat
SpartaOvenka

Reagovat
smazaný uživatel

Tady se stejně čtou jen titulky a komentáře. Obsah, ač je obsáhlý, tak nikoho nezajímá

Reagovat
Hristo Stoichkov

Parádní čtení, díky

Reagovat
smazaný uživatel

Největší favorit na výhru Argentina.. myslím, že na srazu trénovali hlavně penalty.

Reagovat
Stannis Baratheon

Oscar Cardozo

Reagovat
frankiefcb

Reagovat
Beči

Nechápu, jak si Argentinci mohou dovolit nenominovat Rulliho?

Reagovat
Generalní Gladiator

asi o něm tréňa vůbec neví, něco jako když šel hašek do detroitu a myslel si, že fischer je němčour nebo švýcar

Reagovat
ttopi

Cože s tím Haškem?

Reagovat
Generalní Gladiator

nějakej jinej důvod,proč nenominovat rulliho,než ten,že trenér neví ,že je to argentinec?

Reagovat
ttopi

Narážím jen na to, jak Hašek nevěděl, že Fischer je Čech. Nic takovýho jsem nenašel, jen že se s ním konečně seznámí (z doby, kdy přestupoval do Detroitu)

Jinak určitě trenér o Rullim ví. Těžko v dnešní době věřit tomu, že by ho nikdo z týmu "poradci, asistenti, skauti, nebo prostě někdo z medií) na nějakého dobrého hráče neupozornil

Reagovat
Generalní Gladiator

já jsem to četl v době,kdy tam šel a pobavilo mě to...to,že nevzal rulliho je stejně absurdní, jako to, že si myslíš, že si já myslím,že to trenér neví..

Reagovat
ttopi

Jenže nevzít někoho je celkem normální, když Argentinských fotbalistů je tisíce a míst v kádru nikoliv

Že by ale trenér neznal někoho, kdo je podle vás dobrý, se mi zdá nesmyslné. Věřil bys třeba tomu, že Šilhavý neví, kdo je Hložek ze Sparty, když ho teď nepovolal do nároďáku (a teď neřeším, z jakých důvodů ho nevzal, třeba ho fakt nezná)?

Reagovat
Generalní Gladiator

jasně,že ví,vodkud je rulli, zvlášt, při té hrůze, co maj mezi tyčemi

Reagovat
ttopi

Ale je fakt, že když jsem hledal teď Rulliho, tak jsem našel pár odkazů, kde se ptají, proč vlastně nehraje za nároďák.

Reagovat
ttopi

Mimochodem "Under Lionel Scaloni, Rulli made his first team debut against Guatemala on 8 September 2018."

Reagovat
houdic

Stejně tak nechápu že nenominovali Musacchia

Reagovat
John Obi Mikel

Reagovat
smazaný uživatel

Lionel Kdessi

Reagovat
Stannis Baratheon

Je smutné, jak ti trenéři musí vždycky narvat do sestavy hráče z River Plate, Bocy Juniors a Racingu, i když na to nemají. Ale prodej je prodej, a fanouškové těchto týmů by se asi vzbouřili.

Dříve to takhle dělala ve velkém i Brazílie, ale nikdy jsem to nepochopil.

Má to světlé stránky, z Independente a San Lorenza nikoho nevzal, aby byla tak Velká pětka kompletní.

Reagovat
Spalovač šancí

Všichni přejí vítězství Kataru

Reagovat
smazaný uživatel

Trochu jsem se té fotky polekal.

Reagovat
Ángel di María 22

OT: Udělal jsem krátký dotazník (do školy) na kvalitu komentátorů ČT na fotbalovém MS 2018 v Rusku. Zabere to max 3 minutky. Je to zaměřené výhradně na názor diskutérů na Eurofotbalu

Díky moc předem za vyplnění!

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScyHbiksrmotJXs3TE_nZF5t9yOEA9e2OVEIVuAIQx1k59ajA/viewform?usp=sf_link

Reagovat
mickey mouse

sotva si pamatuju kdo tam hrál, natož kdo jak komentoval trochu se zpožděním ne?

Reagovat
smazaný uživatel

Já si pamatuju akorát Bosáka jak nedokázal pochopit proč se ofsajdy pískaj až po dohrání akce.

Reagovat
smazaný uživatel

Nebo jak se ten kokot bál prohry Ruska, aby mu neublížili.

Reagovat
valloire

idiot

Reagovat
fantomas

Argentina have lost goalkeeper Esteban Andrada for the Copa América. Juan Musso looks set to replace him.

Scaloni vás s těma brankářema trolí.

Reagovat
smazaný uživatel

Buh Messi, ale ak nevyhra Copu tak to zlata lopta nebude

Reagovat
valloire

Pasáci z pampy v čele s Messim nesmí na posvátné brazilské půdě vyhrát. Takže jim to nepřeju. To je snad jasný.

Reagovat
fantomas

Scaloni has already revealed his starting XI to face Colombia: Armani; Saravia, Pezzella Otamendi, Tagliafico; Lo Celso, Paredes, Guido Rodriguez; Messi, Aguero, Di Maria

Reagovat
smazaný uživatel

Pro Messiho to asi bude poslední šance na Copu. Snad se mu to už povede vyhrát.

Reagovat
valloire

je i za rok. ...jednou to musí vyhrát, dělaj to kvůli tomu

Reagovat
smazaný uživatel

To je jen kvůli přesunu na sudé roky. Snad Argentina napodobí Chile.

Reagovat
valloire

nějak se to odůvodní

Reagovat
smazaný uživatel

Není třeba. Fakta jsou vyložený na stole a ty neokecáš.

Reagovat
valloire

Fakta jsou taková, že se Indyjánská Copa pořádá během 5 let 4x. Takovým tempem to i ten Messi jednou vyhraje.

Reagovat
smazaný uživatel

přesně Messi hrál kontinentální šampionát poprvé až tři roky po Crisovi a stejně už bude mít účastí víc než on. Ale na kontě pořád ZERO trofejí ale třeba mu jí darují jako mu darovali cenu nej hráče MS

Reagovat
smazaný uživatel

Jeste Ross a jste vy dementi komplet

Reagovat
valloire

A přesně napsal špatně co?

Reagovat
John Obi Mikel

Kritizovat Messiho je trestný čin

Reagovat
valloire

já vím

Reagovat
fantomas

Achjo, letosni Copa je 4 roky od ty posledni. Roku 2016 se akorat konala Copa ke stoletymu vyroci, ktera se opet bude konat mozna zas za 100 let, to se do cyklu nepocita. No a za rok bude Copa proto, aby se Copa sladila s Eurem a pak se zas najizdi na 4lety cykly.

Dyt tohle by pochopilo i petilety decko...

Reagovat
valloire

I pětiletý děcko pochopí, že na tom nezáleží, jakej důvod má pořádání Copy, ale že je během 5 let 4x.

Reagovat
fantomas

Lol... ok. Zaslepenej dědek s agendou možná ne no.

Reagovat
valloire

Lol...ok. Zaslepenej tu nejsem já, když fakta jsou jasný. Během 5 let je 4x Copa. Tečka. Zkus mi to vyvrátit, že není.

Reagovat
Reggie

Reagovat
John Obi Mikel

Jelita si tady dala sraz. Jeden nezvládne počítat do 6, druhej nepočítá Copu America 2016 jako Copu America a jeste bude nadavat druhym do zabednencu.

Reagovat
fantomas

Boha jeho. Já ji nepočítám do CYKLU Copy Amériky jako turnaje, kterej se koná každý čtyři roky, a to je samozřejmě opodstatněný, protože je to výroční Copa, která se koná max. jednou za 100 let.

Reagovat
John Obi Mikel

A vyrocni turnaj Copa America 2016 není v cyklu turnaju Copa America ? Ty se mi snad zdáš

Reagovat
fantomas

Víš, co znamená cyklus? Pro MS to je sou 4 roky. Pro ME též. Pro Copu též. Bez ohledu na výroční Copu, která se dělala dohromady s další konfederací. Dyt je to proboha jednoduchý jak facka.

Reagovat
valloire

Reagovat
smazaný uživatel

V cyklu 2011, 2015, 2019, atd. není.

Reagovat
uff

Kedy bola 4x za 5 rokov? Dobre vieš, že bývala každé dva roky a konečne sa to rozhodli zmeniť.

Reagovat
valloire

ty vole sorry, ale to si to nespočítáš? 15,16,19,20

Reagovat
technecium

15, 16, 17, 18, 19, 20

15, 16, 19, 20

4x za pět let fakt nebyla, dědo, ani počty ti nejdou

Reagovat
valloire

2020-2015 je 5. Jdou. Já nepsal nic o sezonách.

Reagovat
technecium

ale v intervalu 2020 až 2015 je 6 let

Reagovat
valloire

Vážně jo? Časový úsek 14.6. 2015 - 14.6. 2020 je 5 let. Během těchto 5 let se pořádá 4x, ne během 6 fotbalovejch sezon, to jsem nepsal. Kdo to nechápe, je asi vod moře a kape mu na karbid. Jako na běhu Terryho Foxe.

Reagovat
technecium

Máš časový úsek 14.6.2015 - 14.6. 2020. V něm je obsaženo:

14.6.2015

14.6.2016

14.6.2017

14.6.2018

14.6.2019

14.6.2020

Takže doprdele to je 6 let, ve kterejch mohlo být 6 turnajů Copy Americy

Reagovat
John Obi Mikel

Jakože časovej úsek 14.6. 2015-14.6. 2015 je 1 rok, nebo co? Pravdu máte oba. 2015,16,17,18,19, 20 je 6 let, ale interval mezi rokem 2015 a 2020 je 5 let. Ty ses na tom lip, protoze v te dobe mohlo byt skutecne 6 turnaju.

Reagovat
fantomas

No jo, jenže pokud do toho intervalu počítáš i turnaj z roku 2015, tak je to přirozeně interval šestiletej.

Nemůžeš přece ten turnaj zahrnout do celkovýho počtu turnajů a pak ten jeden rok odebrat z intervalu.

Reagovat
John Obi Mikel

Ha, fakt že jo

Reagovat
valloire

no tak je to 5 let a měsíc ty puntičkáři

Reagovat
technecium

Fakta:

1) Valloire počítá se 4 turnaji a 5 roky

2) Zároveň ale turnaj dva roky po sobě nebyl (2017,2018)

Takže pokud by mělo platit Valloirovo tvrzení, že to je pět let, tak buď nebyly turnaje 4, nebo nebyla dvouletá pauza. A vzhledem k tomu, že turnaje byly 4 a dvouletá pauza byla, tak tam je prostě 6 let. Tečka. Valloire neumí počítat do šesti. A někdo, kdo neumí počítat do šesti mě tady nebude poučovat, že Zico dal 100 gólů z přímáku

Reagovat
valloire

Bude. Protože to potřebuješ.

Reagovat
technecium

Zásah potopená. Jsi mrtvej na tomto fóru.

Reagovat
valloire

Ty nechápeš psanej text, neumíš počítat roky a já jsem mrtvej. 4x během 5 let.

Reagovat
uff

Reagovat
valloire

Reagovat
Generalní Gladiator

Nebola,bude.

Reagovat
John Obi Mikel

Nemohli to třeba sladit tak, že by nedělali Copu 2019

Reagovat
DrQQ

Mohli, ale kvôli Tebe a valloiremu sa na to vysrali. :-)

Reagovat
John Obi Mikel

Reagovat
smazaný uživatel

Kdyby byl Ronaldo jihoameričan, tak to tady oslavuješ a nadaváš evropanům. Já si tak přeju, aby tu Copu Messi vyhrál a ty bys tady brečel.

Reagovat
valloire

Kdyby byli v prdeli ryby. Všichni víme, že je ta pravděpodobnost malá.

Reagovat
John Obi Mikel

Zalezi na tom, jestli po tehle ukonci karieru. Teoreticky ma jeste i 2020 a 2024. I v 37 letech muze byt v repre.

Reagovat
KingMaster13

Už se někdy stalo, že Copu vyhrál pozvanej tým? Ta představa, že by to nějak uplácal Katar je docela veselá

Reagovat
fantomas

Nestalo, finale max

Reagovat
KingMaster13

Já jen, že kdyby se to stalo tak být těma Jihoameričanama tak mě to dost sere, že jejich pohár vyhrál tým z druhého konce světa

Reagovat
smazaný uživatel

Finále Katar - Japonsko jako na M. Asie

Reagovat
KingMaster13

Reagovat
TrueCommunist

Příjde mi, že ta Copa je kvalitativně ještě pod Ligou Národů...

Reagovat
Zajda

Reagovat
KingMaster13

Katar by k Mistrovství Asie mohl přidat i Copu

Reagovat
smazaný uživatel

Pockat, co tam dela ten Katar? Copu obvykle nesleduju, to si tam jako vzdycky muzou pozvat jeden neamericky tym? Nebo jak to je?

Reagovat
fantomas

Dva. Obvykle sou to CONCACAF týmy, ale letos maj Gold Cup. A Katar leje peníze do CONMEBOL, takže tam je i za rok v rámci testování před MS. Japonsko nahradí Austrálie.

Reagovat
Pharrell

Reagovat
smazaný uživatel

To je celkem bizar.

Reagovat
didosh

https://youtu.be/zslGaSgF-ms VAMOS ARGENTINA!!!

Reagovat
cink

Katar Japonsko ven :D

Reagovat
Xaviercreus

Stream na Arg-Col? Díky!

Reagovat
fantomas

O2 nemáš?

Reagovat
Xaviercreus

Nemám, zas tak často na fotbal nekoukám

Reagovat
Xaviercreus

Díky!

Reagovat
smazaný uživatel

Co to ta Argentina zase hraje? 20 minut se jenom brání, nestíhají a když mají míč, tak si dají max. 3 přihrávky

Reagovat
Switchback

5 minut a usnu

Reagovat
smazaný uživatel

no to zas ne, vyhrocené to je dobře a atmosféra je taky skvělá

Reagovat
Switchback

asi jsem moc přepapanej tím krásným fotbalem co hrajem pod Ernestem

Reagovat
Switchback

ale atmosfera je fajn, to máš pravdu

Reagovat
Kocour Klapuška

Dlouho jsem nevidel horsi fotbal

Reagovat
celeb

Boze - nuda. DiMaria 3x po sebe stratil loptu, akoby 2 roky nehral fotbal. On za celu svoju karieru zahral par krat dobre za Argentinu, hlavne na MS v Brazilii. Inak je to bieda, otras, katastrofa. Nechapem, ako tam moze stale nastupovat v zaklade.

Reagovat
celeb

neskutocne, teraz tagliofico vybojuje loptu vo vlastnej sestnastke, DiMa si ju zoberie a nahra superovi pred sestnastkou. Vsak to uplne bije do oci. On je absolutne, ale absolutne mimo.

Reagovat
smazaný uživatel

Di María je v repre šmatlák odjakživa...jeho centry na prvního obránce mě budí ze sna.

Reagovat
Jordi Alba

Reagovat
smazaný uživatel

Jak může dát vedle sebe Paredese a toho Rodrígueze?

Reagovat
fantomas

Lo Celso je fajn. Zbytek je tak otřesná věc, že bych si fakt nejradši vydloubal oči.

Reagovat
uff

Reagovat
Kocour Klapuška

zabte me

Reagovat
Kixi Syhimour

Vzal si někdo nějakou normální sadu dresů? Argentina má tu modrou tak strašně světlou a snad tam jsou jen 2 pruhy. Kolumbie vcelku ujde, ale moc nechápu co má ta reflexní oranžová co dělat s Kolumbií.

Reagovat
smazaný uživatel

Messi zatím měl přesně tři situace, kdy mohl něco udělat s míčem cca jednou za 15 minut, takže pokud z dalších 4 možností neudělá dva góly, tak nevím, co chce Argentina dělat...

Reagovat
Kocour Klapuška
Reagovat
smazaný uživatel

Proc neni liliput na hristi?

Reagovat
tunkic

Asi si doma dela misto na 6. GB

Reagovat
smazaný uživatel

Lepší rozehrávku než Otamendi má snad i Kaya na barbiturátech.

Reagovat
smazaný uživatel

On Kaya ma treba na nasi ligu rozehravku dost solidni.

Reagovat
Jordi Alba

Ale ty obránci Argentiny dobrá klasika, ty vypadaj marně už při snaze nahrát si na pár metrů.

Reagovat
Olafek

S touhle hrou bude Messi rád když postoupí ze skupiny.

Reagovat
smazaný uživatel

Kolumbia zatiaľ skvelá ich hra má všetko šance moc nie sú ale futbal a tempo a agresivita a ta priamočiarosť hlavne zo strany Kolumbie fakt krása teším sa už na druhý polčas

Reagovat
LAM

Nechápu proč tam Messi pořád leze?Ten tým je odepsanej dopředu.Obrana se zálohou si neumí přihrát na 2 metry.Di María za zenitem a Aguero hraje na 9 jen za zálsluhy v klubu i když v repre byl vždy tragéd.

Jeninej kdo tam s Messim hraje je Lo Celso.Už teď je jasný že Argentina nemá ani na medaili

Reagovat
celeb

Ako krajni beci prekvapivo dobre zvladaju ten tlak, stoperi zatial drzia a aj Paredes povedzme dostatocne. Rodrigues a DiMa lavu stranu uplne pochovavaju - jedna strata za 2. Tam sa to absolutne ruca. Vsetko ide tadial.

Reagovat
celeb

Vie vobec Scaloni, co chce hrat? Lebo hraci 100% nie. Vpredu trio tridsiatnikov, z ktorych najaktivnejsi je Messi - a to uz nieco nepekne naznacuje.

Stredova trojica absolutne nestiha a nezvlada tlak Kolumbie. Scaloni mava na DiMa, nech sa vracia a pomaha, ale jeho pomoc je asi taka, ze nahra na supera loptu, ktoru kolega narocne vybojuje - najhorsi hrac na ploche. S nim sa tam trapi - hned vedla Rodrigues, s DiMa si rozumeju ako Pat a Mat z Ajeto.

Preco hra Argentina 4-3-3 ??? Nemaju na to zalohu! Na to nemala zalohu ani Barca a prehrali sme preto na Anfielde. V predu nemoze byt trio vypojenych tridsiatnikov! DiMa nema vobec v repre co hladat!

Riesenie: okamzite striedanie DiMa - prechod na 4-4-2

Fakt sa na to neda pozerat.

Reagovat
smazaný uživatel

Jasná malá domů...

Reagovat
Kocour Klapuška

hm, video fakt pomaha

Reagovat
Visca el barca

Ten Paredes se mi líbí

Reagovat
celeb

Tak ten lenivy namysleny cigan uz do 2. polcasu nenastupil, a zrazu uplne ina Argentina!

Scalonimu za schopnost reflektovat realitu - aj ked so zbytocnym omeskanim, ale predsa.

Reagovat
Switchback

Cuadrado neunesl jak Leoš 10s zpátky s ním vyjebal no

Reagovat
celeb

tak on uz je tym znamy - na MS v Brazilii zrakvil Neymara ak sa dobre pamatam.

Reagovat
Stannis Baratheon

Zuniga

Reagovat
smazaný uživatel

Messi to začal trochu tahat, když tam nikdo jiný neudělá ani hovno...pořád dokola.

Reagovat
Cizinkx

Jakože to nebyla rudka? Však bez úmyslu vůbec hrát míč , ani by to nestihnul, ale jasny úmysl mu vzít obě nohy a nic? jinak po odchodu Dimara se ARG pěkně zvedla.

Reagovat
celeb

Rodrigues dole? 2. najhorsi hrac po DiMa? Asi zacnem Sclolaniho uznavat.

Reagovat
Kocour Klapuška

v tom Chile to musi bejt dobra rezba, jestli tam piskaj tyhle typci

Reagovat
smazaný uživatel

zranění toho dřeváka Muriela bylo to nejlepší, co mohlo Kolumbii stát...Martínez parádní, agresivní hráč

Reagovat
Switchback

krásnej gól

Reagovat
Xaviercreus

To musí být už šíleně frustrující

Reagovat
drussbarb

Vypadá to, že syna rozhodčího unesla kolumbijská narkomafie

Reagovat
drussbarb

Kdyby měla Argentina obranu, zálohu a brankáře, můžou udělat cokoliv.

Dobrou

Reagovat
smazaný uživatel

zaslouženě, Argentina na to prostě nemá...15 minut běhali a potom se zase vrátili do své hry ve stoje, kde na sebe všichni akorát čumí

Reagovat
Xaviercreus

Pizarro je teda dost hroznej

Reagovat
celeb

3 dobre striedania postavili Argentinsku hru na nohy, zacali hrat svoj natlakovy fotbal, dostavali sa do sanci ... len aby ich neskor zradila ich slabsia defenziva. Ale oba protiutoky boli perfektne realizovane kolumbijcami, tazko hadat, ci by v tom momente Aregentinska ci Uruguajska obrana odolala.

Kolubmijcania boli predsa len konzistentnejsi v oboch polcasoch, ten 1. polcas bol zo strany ablicelestes sialene zly.

Reagovat
montaigne33

Messi je král... ale pokud se nevzchopí žalostná obrana, něco nechytí brankář (3střely= z nich 2branky...), neprobudí se ofenziva, pak titul pro Arg pod vedením geniálního LM10 zůstane pouhým snem... v dnešní konstelaci by nepomohla ani legendární "boží ruka"

Reagovat
technecium

Tak facka by byla na světě. Lepší na začátku než na konci. Teď je potřeba hrát každý zápas jako play off (a nevypadnout)

Ale co ten systém zas? Tam zas nikdo není v soupeřově vápně. Když má Messi míč, tak je 8 hráčů na hřišti za ním. To je takový plýtvání potenciálem. Místo, aby mu nabíhali, tak stojí a čekají. On to opravdu sám neuhraje. Rok co rok to je totožný obrázek.

Když máš Messiho v týmu, tak to prostě postav tak, aby ten tým co nejvíc využíval jeho přednosti. Víš, že když mu naběhneš, dostaneš míč do šance. Víš, že když mu dáš míč okolo vápna, je to samo o sobě šance. Ale ne. Jaký má smysl hra, kdy se mu předává míč ve středu hřiště? Když už se tak děje, tak aspoň potřebuje hráče v pohybu dopředu... Nevěřím, že by trenér nebo Messi cokoliv z toho těm hráčům říkali...

Samozřejmě se podívám i na další zápasy, ale je mi z toho vždycky tak smutno.

Reagovat
John Obi Mikel

Tohle je prave Valverdeho prednost, umi jeho prednosti vytezit temer na vybornou.

Reagovat
technecium

No, já to nechtěl psát, protože bych tu schytal hejty, ale je to tak

Reagovat
Hristo Stoichkov

No, já jsem teda chvílema měl pocit, že mi to Valverdeho statický 442 silně připomíná... Dva hluboko zatažení střeďáci, Lo Celso s DiMou až zbytečně držící šířku, dva hráči vepředu osvobození od defenzivních povinností. Rozdíl ve výsledku je pak spíš o individuální kvalitě, než nějaký genialitě Valverdeho.

Reagovat
Visca el barca

Lo Celso byl stejně utopenej jako Coutinho v Barce. Jedinej kdo snesl krom Lea přísnější měřítko byl Paredes.

Reagovat
technecium

Ale to Valverdeho 4-4-2 bylo loni jiný. Tam se do útoku zapojovali krajní obránci. To se o Tagliaficovi a Saraviovi moc říci nedalo. Navíc v tom postupným zakládání útoku byl systém a Messi dostával míče před vápnem do dobrých pozic pro přihrávky nebo průniky a střely. Tady to bylo/je všechno na náhodu. Když už míč dostal, neměl co s ním efektivně dělat, protože ten tým na to nebyl / nebo nechtěl být připravený. A to ani nemluvím o defenzivním systému.

Reagovat
John Obi Mikel

Reagovat
John Obi Mikel

Pro Argentinu zklamání, Kolumbie o moc silnější není. Ale když nepostavíš Foytha s Dybalou, tak nevim.

Reagovat
LAM

Argentina od golmana po zálohu jeden velkej průměr bez systému,Di maría po poločase na ručnìk a Aguero kterej v repre zahraje 1 zápas z 10 pořád místo jistý.Messi se do toho bordelu nemusel vracet.Ten tým má sotva na postup a i když postoupěj tak pak konec.

Reagovat
smazaný uživatel

Proc by se nemel do repre vracet. Reprezentovat je čest a pddanost národu.

Reagovat
Ranoth

Tady bude niekto opäť koncit repre karieru

Reagovat
John Obi Mikel

Reagovat
smazaný uživatel

Tak jsem si poustel zaznam. Argentina nebyla horsi mancaft, ve druhe puli byla aktivnejsi, jenomze jeji utocnici v cele s Messim svoje sance nedokazali vyuzit. K tomu pripocteme ignoraci Dybaly, Lautara, Foytha nebo Icardiho. Sam Leo nehral nejek extra spatne, ale svoji tutovku nevyuzil, dozadu se nevraci a bez mice vypada spis jak na prochazce. Ani ty rohy se mu nejak moc nevedly. Aguero Di Maria neviditelni, Saravia spatnej. Na Kolumbii je znat Queiroz, hlavne nedostat gola.

Reagovat
uff

To musel prísť Katar aby sa na Cope začal hrať futbal?

Reagovat
celeb

vyzera to tak, zatial prijemne prekvapenie. Skoda tej zazdenej tutovky od kapitana.

Reagovat
celeb

resp. pozeram zaznam, tak neviem ako to dopadlo, len hodnotim 1. polcas

Reagovat
uff

Reagovat
Pharrell

Reagovat

Sledování komentářů

Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.

Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele