Ať žijí veteráni!
Americký brankář Brad Friedel se v úterním zápase na hřišti Manchesteru United stal nejstarším hráčem, který kdy nastoupil za Aston Villu. Tento článek nabízí přehled rekordmanů ve všech klubech Premier League.
Arsenal: JOHN RUTHERFORD (41 let a 159 dní)
Tento křídelník, který si zahrál v 11 utkáních za Anglii, je držitelem ještě jednoho rekordu. V roce 1923 opustil Arsenal a stal se manažerem Stoke City. Tam se do klubové historie zapsal tím, že v klubu vydržel pouze 4 týdny, během nichž vedl tým v 10 zápasech. Rutherford se rozhodl vrátil do Arsenalu opět jako hráč. V dresu Gunners vydržel až do svého posledního zápasu v březnu 1926 proti Manchesteru City.
Aston Villa: BRADLEY FRIEDEL (39 let a 259 dní)
Brankářský veterán ve svém 101. ligovém zápase za Villans překonal obránce Ernieho Callahana, jenž naposledy nastoupil v roce 1947. Pro Friedela to byl zároveň 253. zápas v Premier League v řadě, další rekord. Americký brankář je stále ve skvělé fyzické kondici a není vyloučeno, že bude pokračovat i v následující sezoně. K jeho obdivuhodné výdrži mohlo přispět to, že v počátcích kariéry neodehrál příliš zápasů. Friedel měl problém získat pracovní povolení a když už se do Anglie dostal, tak jen vysedával na lavičce Liverpoolu. Až ve věku 29 let začal pravidelně chytat, když Graeme Souness učinil jedno z mála povedených rozhodnutí a získal Friedela pro Blackburn Rovers.
Birmingham City: DENNIS JENNINGS (39 let a 290 dní)
Jennings byl univerzáleem, jenž za Blues nastoupil na všech pozicích v poli kromě středního obránce. Jeho kariéru přerušila druhá světová válka. V dresu Birminghamu City působil od roku 1936 a zažil s ním tři postupy. Jeho loučení nebylo příliš šťastné. Poslední zápas v klubu z druhého největšího anglické města odehrál v květnu 1950 na hřišti Wolves, kde sestupující Birmingham City prohrál 1−6.
Blackburn Rovers: BOB CROMPTON (40 let a 150 dní)
Krajní obránce Crompton odehrál 41 zápasů za Anglii, z toho ve 22 případech jako kapitán. S výjimkou hostování v Blackpoolu během 1. světové války strávil celou kariéru v Blackburnu. Jako kapitán s ním vyhrál dvakrát první ligu, kariéru ukončil v roce 1920. Poté u Rovers působil dvakrát jako manažer, s klubem vyhrál FA Cup. Crompton byl manažerem Blackburnu až do své smrti. Tento legendární klubista zemřel ve věku 61 let po zápase s Barnsley, který jeho tým vyhrál 3−2.
Blackpool: STANLEY MATTHEWS (46 let a 248 dní)
Nejstarší anglický reprezentant (42 let), nejstarší střelec za reprezentaci, první držitel Zlatého míče. Ani jedno karetní napomenutní během celé kariéry. Za Blackpool odehrál Matthews 440 utkání, to poslední roku 1961. A to nebylo vše. Matthews se rozhodl vrátit do Stoke City, kde svou kariéru začal.
Bolton Wanderers: PETER SHILTON (45 let a 239 dní)
Anglický brankář je světovým rekordmanem v počtu soutěžních zápasů Podle RSSSF jich odehrál 1390, z toho 1005 bylo ligových. Nejvíce úspěchů zažil Shilton v dresu Nottinghamu Forest, kam přišel za tehdy na brankáře rekordních 250 000 liber. Pod Cloughovým vedením vyhrál ligu a dvakrát Pohár mistrů evropských zemí. Jeho 125 reprezentačních zápasů představuje rekord v anglickém národním týmu. Spolu s Barthezem má na kontě 10 čistých kont na mistrovství světa. V dresu tehdy druholigového Boltonu se objevil pouze jednou, a to roku 1995 v semifinále playoff proti Wolves. Kariéru ukončil v Leytonu Orient, kde se mu podařilo překonat magickou ligovou tisícovku.
Chelsea: RICHARD SPENCE (39 let a 57 dní)
Postavou drobný křídelník přišel do londýnského klubu v roce 1934. Hned ve svém prvním ročníku v Chelsea nastřílel 19 branek. V kariéře pokračoval i po druhé světové válce, v září 1947 se v utkání s Boltonem stal historicky nejstarším hráčem v klubu. V Chelsea pobyl ještě následující dvě dekády jako trenér pracující s mládeží.
Everton: EDWARD SAGAR (42 let a 281 dní)
Tento brankář spojil celou svou kariéru s Evertonem, v dresu Toffees si odbyl debut v roce 1929. Na tehdejší dobu, kdy byli strážci tyčí méně chráněni rozhodčími, disponoval Sagar přiliš hubenou postavou. Přesto se specializoval na chytání centrů. Za Everton odchytal celkem 499 zápasů ve všech soutěžích, v lize se naposledy objevil roku 1952 proti Plymouthu Argyle.
Fulham: WALTER WHITE (40 let a 9 měsícůí)
Drobný skotský záložník narozený roku 1882 vynikal svou šikovností a kontrolou míče. Přes Bolton a Everton se v roce 1910 dostal do Fulhamu, kde strávil 13 let. Během nich odehrál za londýnský klub 203 zápasů, v nichž vstřelil 18 branek.
Liverpool: JOHN DOIG (41 let a 166 dní)
S tímto skotským brankářem narozeným roku 1866 se pojí několik historek. S fotbalem začal jako hráč v poli, ale v roce 1884 začal chytat za rezervní tým skotského Arbroath. Ten neměl k dispozici brankáře, a tak na hřiště přišel Doig, jenž se byl podívat na zápas jako divák. O tři roky později už byl v reprezentaci. Štěstí v Anglii zkusil nejprve v Blackburnu, ale ten kvůli neshodám opustil. Poté se objevil v dresu Sunderlandu, klub ho však nechal hrát bez platné registrace a jeho debut vyústil v odečtení dvou bodů. Doig nakonec na severovýchodě strávil 14 let a získal 4 tituly pro mistra ligy. Proslavil se také tím, že se styděl za svou pleš, a tak vždy nosil na hlavě čapku. Na závěr kariéry odešel do Liverpoolu a jeho rekord z roku 1908 platí dodnes.
Manchester City: WILLIAM MEREDITH (49 let a 245 dní)
Manchester United: WILLIAM MEREDITH (46 let a 281 dní)
Velšský pravý křídelník za sebou zanechal v historii skutečně velice zajímavou stopu. Kontroverzního hráče provázely v kariéře spory s manažery, a nejen to. V Manchesteru City nejprve působil v letech 1894−1906, s klubem vyhrál FA Cup a nastřílel 134 branek. Za pokus podplatit protihráče dostal trest 18 měsíců zákazu činnost. Následně přestoupil k městskému rivalovi. V dresu United vyhrál Bill Meredith dva tituly a jeden FA Cup. V květnu 1921 ustanovil v posledním utkání ročníku rekord pro nejstaršího hráče v historii Manchesteru United. Poté se vrátil zpět k Citizens. Modré barvy v Manchesteru reprezentoval až do roku 1924, kdy mu jen pár měsíců zbývalo do padesátých narozenin.
Newcastle United: BILLY HAMPSON (44 let a 225 dní)
Tento obránce přestoupil na severovýchod v lednu 1914 za 1 250 liber z Norwiche City. Než se stačil v klubu usadit, vypukla 1. světová válka. Během ní působil Hampson jako host v Leedsu United. Když se po konci války vrátil do Newcastlu, bylo mu 37 let. Do sestavy se prosadil až po odchodu legendárního spoluhráče Billyho McCrackena. Hampson se v roce 1924 stal historicky nejstarším hráčem, který kdy nastoupil ve finále FA Cupu, Magpies v něm porazili Aston Villu. Hampson v Newcastlu vydržel až do roku 1927.
Stoke City: STANLEY MATTHEWS (50 let a 5 dní)
V závěru kariéry utrpěl Matthews zranění kolene, a proto ve svém posledním ročníku odehrál pouze jediný zápas. Pět dní po svých 50. narozeninách nastoupil při výhře 3−1 nad Fulhamem a připsal si asistenci. Poté se objevoval v různých nižších soutěžích. V roce 1970 se mihl v dresu Hibernians v maltské lize, úplně poslední utkání odehrál o pět let později ve věku 70 let v Brazílii.
Sunderland: THOMAS URWIN (39 let a 76 dní)
Střední záložník Urwin rekordu dosáhl v roce 1935 proti Prestonu North End. Zahrál si 4 utkání za anglický národní tým. Zajímavé je, že předtím hrál za oba velké rivaly: Newcastle United a Middlesbrough.
Tottenham Hotspur: JAMES CANTRELL (39 let a 350 dní)
V roce 1912 přestoupil střední útočník Jimmy Cantrell do Tottenhamu z Norwiche City jako třicátník. Roku 1921 vyhrál se Spurs FA Cup ve věku 38 let. Klubový rekord vytvořil dva týdny před svými 40. narozeninami v ligovém utkání proti Birminghamu City. Ve všech soutěžích nastřílel za Spurs 84 branek.
West Bromwich Albion: GEORGE BADDELEY (39 let a 345 dní)
Rodák ze Stoke odehrál za tým ze svého města přes 200 utkání a byl i kapitánem. V roce 1908 ho koupil West Bromwich Albion za 250 liber. Tento obránce u Baggies působil až do roku 1914, kdy nastoupil ve svém posledním utkání proti Sheffieldu Wednesday.
West Ham United: WILLIAM BONDS (41 let a 226 dní)
Klubová legenda Billy Bonds přišla do West Hamu v roce 1967 z Charltonu. O 21 let později ukončil tento obránce či záložník hráčskou kariéru svým 793. utkáním v barvách Hammers proti Southamptonu. Pomohl k vítězství v Poháru vítězů pohárů, dvěma FA Cupům a jednomu ligovému poháru. Poté působil jako trenér u mládeže, v letech 1990−94 byl manažerem prvního týmu.
Wigan Athletic: DAVID BEASANT (43 let a 235 dní)
V roce 1988 se Wimbledon postaral o velký šok, když ve finále FA Cupu porazil Liverpool. Beasant byl prvním brankářem, který vedl v rozhodujícím utkání této soutěže tým jako kapitán, zároveň se mu jako prvnímu podařilo chytit ve finále penaltu. Po tomto úspěchu přestoupil za anglický brankářský rekord 750 000 liber do Newcastlu United. S reprezentací odcestoval na mistrovství světa do Itálie a dodnes zaznívají hlasy, že měl na penaltový rozstřel s Německem nahradit stárnoucího Shiltona. Beasant se objevil také v dresech několika dalších klubů, pravidelně nastupoval až do roku 2002, kdy mu bylo 43 let. Následně se rozhodl plnit roli náhradníka. Ve Wiganu si zahrál pouze jeden zápas, a to proti Doncasteru Rovers v listopadu 2002 ve Football League Trophy. V sezoně 2003−04 působil jako třetí brankář Fulhamu a několikrát se objevil na lavičce. Poté se vrhl na trénování a nyní působí v akademii Glenna Hoddla.
Wolverhampton Wanderers: ARCHIBALD GOODALL (41 let a 116 dní)
Tento univerzální fotbalista se proslavil především v dresu Derby County, kde vytvořil obrannou dvojici se svým bratrem. Do historie se Goodallovi zapsali na mezinárodní scéně. Zatímco Archie reprezentoval Irsko a je jeho historicky nejstarším střelcem gólu, John Goodall hrál za Anglii. Archiemu se nevyhýbala kontroverze − jednou odmítl hrát prodloužení pohárového utkání, v roce 1898 se pokusil prodat svůj volný lístek na finále FA Cupu překupníkovi. Na závěr kariéry se mihl v dresu Wolves, kde roku 1905 vytvořil rekord jako nejstarší hráč klubové historie roku v zápase proti Evertonu.
Rekord Premier League: JOHN BURRIDGE (Manchester City, 43 let a 162 dní)
Tento brankář měl evidentně rád cestování. V letech 1969−1997 vystřídal John Burridge neuveřitelných 29 klubů. V závěrečných pěti letech kariéry si oblíbil krátkodobá angažmá. V Manchesteru City vydržel na své poměry dlouhých 8 měsíců. Během nich odehrál 4 zápasy v Premier League. V posledním utkání ročníku 1994−95 se objevil v bráně Citizens proti Queens Park Rangers ve věku 43 let a jeho rekord trvá dodnes. Po konci hráčské kariéry se stal trenérem brankářů v ománské reprezentaci. Burridge pomohl rozvinout talent Aliho Al-Habsiho a hrál roli v jeho přestupu do Boltonu.
Rekord anglické ligy: NEIL MCBAIN (New Brighton, 51 let a 120 dní)
Absolutní primát v anglickém profesionálním fotbale drží Neil McBain. Tento obránce hrál například za Manchester United, Everton, Liverpool a Watford. Kariéru ukončil roku 1931, kdy mu bylo 35 let. Poté se vydal na manažerskou kariéry. Když působil u třetiligového týmu New Brighton, postihlo jeho tým několik zranění. Dne 15. března 1947 tak postavil sám sebe do brány v zápase proti týmu Hartlepool United. Jeho tým prohrál 0−3 a McBain tento experiment už nezopakoval.
Arsenal: JOHN RUTHERFORD (41 let a 159 dní)
Tento křídelník, který si zahrál v 11 utkáních za Anglii, je držitelem ještě jednoho rekordu. V roce 1923 opustil Arsenal a stal se manažerem Stoke City. Tam se do klubové historie zapsal tím, že v klubu vydržel pouze 4 týdny, během nichž vedl tým v 10 zápasech. Rutherford se rozhodl vrátil do Arsenalu opět jako hráč. V dresu Gunners vydržel až do svého posledního zápasu v březnu 1926 proti Manchesteru City.
Aston Villa: BRADLEY FRIEDEL (39 let a 259 dní)
Brankářský veterán ve svém 101. ligovém zápase za Villans překonal obránce Ernieho Callahana, jenž naposledy nastoupil v roce 1947. Pro Friedela to byl zároveň 253. zápas v Premier League v řadě, další rekord. Americký brankář je stále ve skvělé fyzické kondici a není vyloučeno, že bude pokračovat i v následující sezoně. K jeho obdivuhodné výdrži mohlo přispět to, že v počátcích kariéry neodehrál příliš zápasů. Friedel měl problém získat pracovní povolení a když už se do Anglie dostal, tak jen vysedával na lavičce Liverpoolu. Až ve věku 29 let začal pravidelně chytat, když Graeme Souness učinil jedno z mála povedených rozhodnutí a získal Friedela pro Blackburn Rovers.
Birmingham City: DENNIS JENNINGS (39 let a 290 dní)
Jennings byl univerzáleem, jenž za Blues nastoupil na všech pozicích v poli kromě středního obránce. Jeho kariéru přerušila druhá světová válka. V dresu Birminghamu City působil od roku 1936 a zažil s ním tři postupy. Jeho loučení nebylo příliš šťastné. Poslední zápas v klubu z druhého největšího anglické města odehrál v květnu 1950 na hřišti Wolves, kde sestupující Birmingham City prohrál 1−6.
Blackburn Rovers: BOB CROMPTON (40 let a 150 dní)
Krajní obránce Crompton odehrál 41 zápasů za Anglii, z toho ve 22 případech jako kapitán. S výjimkou hostování v Blackpoolu během 1. světové války strávil celou kariéru v Blackburnu. Jako kapitán s ním vyhrál dvakrát první ligu, kariéru ukončil v roce 1920. Poté u Rovers působil dvakrát jako manažer, s klubem vyhrál FA Cup. Crompton byl manažerem Blackburnu až do své smrti. Tento legendární klubista zemřel ve věku 61 let po zápase s Barnsley, který jeho tým vyhrál 3−2.
Blackpool: STANLEY MATTHEWS (46 let a 248 dní)
Nejstarší anglický reprezentant (42 let), nejstarší střelec za reprezentaci, první držitel Zlatého míče. Ani jedno karetní napomenutní během celé kariéry. Za Blackpool odehrál Matthews 440 utkání, to poslední roku 1961. A to nebylo vše. Matthews se rozhodl vrátit do Stoke City, kde svou kariéru začal.
Bolton Wanderers: PETER SHILTON (45 let a 239 dní)
Anglický brankář je světovým rekordmanem v počtu soutěžních zápasů Podle RSSSF jich odehrál 1390, z toho 1005 bylo ligových. Nejvíce úspěchů zažil Shilton v dresu Nottinghamu Forest, kam přišel za tehdy na brankáře rekordních 250 000 liber. Pod Cloughovým vedením vyhrál ligu a dvakrát Pohár mistrů evropských zemí. Jeho 125 reprezentačních zápasů představuje rekord v anglickém národním týmu. Spolu s Barthezem má na kontě 10 čistých kont na mistrovství světa. V dresu tehdy druholigového Boltonu se objevil pouze jednou, a to roku 1995 v semifinále playoff proti Wolves. Kariéru ukončil v Leytonu Orient, kde se mu podařilo překonat magickou ligovou tisícovku.
Chelsea: RICHARD SPENCE (39 let a 57 dní)
Postavou drobný křídelník přišel do londýnského klubu v roce 1934. Hned ve svém prvním ročníku v Chelsea nastřílel 19 branek. V kariéře pokračoval i po druhé světové válce, v září 1947 se v utkání s Boltonem stal historicky nejstarším hráčem v klubu. V Chelsea pobyl ještě následující dvě dekády jako trenér pracující s mládeží.
Everton: EDWARD SAGAR (42 let a 281 dní)
Tento brankář spojil celou svou kariéru s Evertonem, v dresu Toffees si odbyl debut v roce 1929. Na tehdejší dobu, kdy byli strážci tyčí méně chráněni rozhodčími, disponoval Sagar přiliš hubenou postavou. Přesto se specializoval na chytání centrů. Za Everton odchytal celkem 499 zápasů ve všech soutěžích, v lize se naposledy objevil roku 1952 proti Plymouthu Argyle.
Fulham: WALTER WHITE (40 let a 9 měsícůí)
Drobný skotský záložník narozený roku 1882 vynikal svou šikovností a kontrolou míče. Přes Bolton a Everton se v roce 1910 dostal do Fulhamu, kde strávil 13 let. Během nich odehrál za londýnský klub 203 zápasů, v nichž vstřelil 18 branek.
Liverpool: JOHN DOIG (41 let a 166 dní)
S tímto skotským brankářem narozeným roku 1866 se pojí několik historek. S fotbalem začal jako hráč v poli, ale v roce 1884 začal chytat za rezervní tým skotského Arbroath. Ten neměl k dispozici brankáře, a tak na hřiště přišel Doig, jenž se byl podívat na zápas jako divák. O tři roky později už byl v reprezentaci. Štěstí v Anglii zkusil nejprve v Blackburnu, ale ten kvůli neshodám opustil. Poté se objevil v dresu Sunderlandu, klub ho však nechal hrát bez platné registrace a jeho debut vyústil v odečtení dvou bodů. Doig nakonec na severovýchodě strávil 14 let a získal 4 tituly pro mistra ligy. Proslavil se také tím, že se styděl za svou pleš, a tak vždy nosil na hlavě čapku. Na závěr kariéry odešel do Liverpoolu a jeho rekord z roku 1908 platí dodnes.
Manchester City: WILLIAM MEREDITH (49 let a 245 dní)
Manchester United: WILLIAM MEREDITH (46 let a 281 dní)
Velšský pravý křídelník za sebou zanechal v historii skutečně velice zajímavou stopu. Kontroverzního hráče provázely v kariéře spory s manažery, a nejen to. V Manchesteru City nejprve působil v letech 1894−1906, s klubem vyhrál FA Cup a nastřílel 134 branek. Za pokus podplatit protihráče dostal trest 18 měsíců zákazu činnost. Následně přestoupil k městskému rivalovi. V dresu United vyhrál Bill Meredith dva tituly a jeden FA Cup. V květnu 1921 ustanovil v posledním utkání ročníku rekord pro nejstaršího hráče v historii Manchesteru United. Poté se vrátil zpět k Citizens. Modré barvy v Manchesteru reprezentoval až do roku 1924, kdy mu jen pár měsíců zbývalo do padesátých narozenin.
Newcastle United: BILLY HAMPSON (44 let a 225 dní)
Tento obránce přestoupil na severovýchod v lednu 1914 za 1 250 liber z Norwiche City. Než se stačil v klubu usadit, vypukla 1. světová válka. Během ní působil Hampson jako host v Leedsu United. Když se po konci války vrátil do Newcastlu, bylo mu 37 let. Do sestavy se prosadil až po odchodu legendárního spoluhráče Billyho McCrackena. Hampson se v roce 1924 stal historicky nejstarším hráčem, který kdy nastoupil ve finále FA Cupu, Magpies v něm porazili Aston Villu. Hampson v Newcastlu vydržel až do roku 1927.
Stoke City: STANLEY MATTHEWS (50 let a 5 dní)
V závěru kariéry utrpěl Matthews zranění kolene, a proto ve svém posledním ročníku odehrál pouze jediný zápas. Pět dní po svých 50. narozeninách nastoupil při výhře 3−1 nad Fulhamem a připsal si asistenci. Poté se objevoval v různých nižších soutěžích. V roce 1970 se mihl v dresu Hibernians v maltské lize, úplně poslední utkání odehrál o pět let později ve věku 70 let v Brazílii.
Sunderland: THOMAS URWIN (39 let a 76 dní)
Střední záložník Urwin rekordu dosáhl v roce 1935 proti Prestonu North End. Zahrál si 4 utkání za anglický národní tým. Zajímavé je, že předtím hrál za oba velké rivaly: Newcastle United a Middlesbrough.
Tottenham Hotspur: JAMES CANTRELL (39 let a 350 dní)
V roce 1912 přestoupil střední útočník Jimmy Cantrell do Tottenhamu z Norwiche City jako třicátník. Roku 1921 vyhrál se Spurs FA Cup ve věku 38 let. Klubový rekord vytvořil dva týdny před svými 40. narozeninami v ligovém utkání proti Birminghamu City. Ve všech soutěžích nastřílel za Spurs 84 branek.
West Bromwich Albion: GEORGE BADDELEY (39 let a 345 dní)
Rodák ze Stoke odehrál za tým ze svého města přes 200 utkání a byl i kapitánem. V roce 1908 ho koupil West Bromwich Albion za 250 liber. Tento obránce u Baggies působil až do roku 1914, kdy nastoupil ve svém posledním utkání proti Sheffieldu Wednesday.
West Ham United: WILLIAM BONDS (41 let a 226 dní)
Klubová legenda Billy Bonds přišla do West Hamu v roce 1967 z Charltonu. O 21 let později ukončil tento obránce či záložník hráčskou kariéru svým 793. utkáním v barvách Hammers proti Southamptonu. Pomohl k vítězství v Poháru vítězů pohárů, dvěma FA Cupům a jednomu ligovému poháru. Poté působil jako trenér u mládeže, v letech 1990−94 byl manažerem prvního týmu.
Wigan Athletic: DAVID BEASANT (43 let a 235 dní)
V roce 1988 se Wimbledon postaral o velký šok, když ve finále FA Cupu porazil Liverpool. Beasant byl prvním brankářem, který vedl v rozhodujícím utkání této soutěže tým jako kapitán, zároveň se mu jako prvnímu podařilo chytit ve finále penaltu. Po tomto úspěchu přestoupil za anglický brankářský rekord 750 000 liber do Newcastlu United. S reprezentací odcestoval na mistrovství světa do Itálie a dodnes zaznívají hlasy, že měl na penaltový rozstřel s Německem nahradit stárnoucího Shiltona. Beasant se objevil také v dresech několika dalších klubů, pravidelně nastupoval až do roku 2002, kdy mu bylo 43 let. Následně se rozhodl plnit roli náhradníka. Ve Wiganu si zahrál pouze jeden zápas, a to proti Doncasteru Rovers v listopadu 2002 ve Football League Trophy. V sezoně 2003−04 působil jako třetí brankář Fulhamu a několikrát se objevil na lavičce. Poté se vrhl na trénování a nyní působí v akademii Glenna Hoddla.
Wolverhampton Wanderers: ARCHIBALD GOODALL (41 let a 116 dní)
Tento univerzální fotbalista se proslavil především v dresu Derby County, kde vytvořil obrannou dvojici se svým bratrem. Do historie se Goodallovi zapsali na mezinárodní scéně. Zatímco Archie reprezentoval Irsko a je jeho historicky nejstarším střelcem gólu, John Goodall hrál za Anglii. Archiemu se nevyhýbala kontroverze − jednou odmítl hrát prodloužení pohárového utkání, v roce 1898 se pokusil prodat svůj volný lístek na finále FA Cupu překupníkovi. Na závěr kariéry se mihl v dresu Wolves, kde roku 1905 vytvořil rekord jako nejstarší hráč klubové historie roku v zápase proti Evertonu.
Rekord Premier League: JOHN BURRIDGE (Manchester City, 43 let a 162 dní)
Tento brankář měl evidentně rád cestování. V letech 1969−1997 vystřídal John Burridge neuveřitelných 29 klubů. V závěrečných pěti letech kariéry si oblíbil krátkodobá angažmá. V Manchesteru City vydržel na své poměry dlouhých 8 měsíců. Během nich odehrál 4 zápasy v Premier League. V posledním utkání ročníku 1994−95 se objevil v bráně Citizens proti Queens Park Rangers ve věku 43 let a jeho rekord trvá dodnes. Po konci hráčské kariéry se stal trenérem brankářů v ománské reprezentaci. Burridge pomohl rozvinout talent Aliho Al-Habsiho a hrál roli v jeho přestupu do Boltonu.
Rekord anglické ligy: NEIL MCBAIN (New Brighton, 51 let a 120 dní)
Absolutní primát v anglickém profesionálním fotbale drží Neil McBain. Tento obránce hrál například za Manchester United, Everton, Liverpool a Watford. Kariéru ukončil roku 1931, kdy mu bylo 35 let. Poté se vydal na manažerskou kariéry. Když působil u třetiligového týmu New Brighton, postihlo jeho tým několik zranění. Dne 15. března 1947 tak postavil sám sebe do brány v zápase proti týmu Hartlepool United. Jeho tým prohrál 0−3 a McBain tento experiment už nezopakoval.
Komentáře (66)
Přidat komentářPěknej článek
když už berete veterány, tak za zmínku stojí i Teddy Sheringham
nebo Gary Speed
je jich moc
STANLEY MATTHEWS
MARTIN VANIAK
Bill Meredith a Stanley Matthews smekám
Spis by bylo zajimavejsi napsat o soucasnych veteranech a ne o tom co bylo pred 50 lety napriklad. Byla jina doba, dneska se strhujici tempo v pokrocilym veku neda moc vydrzet.
pěkný čtení
To je dobré, Friedel je ještě mlaďoch, takových 5 let odchytat ještě může
STANLEY MATTHEWS...poslední match ve věku 70 let Smekám vše co se dá!
to ja uz ve triceti budu plivat krev, je to frajer
Možná by to chtělo mít větší ambice.
Giggs by mohol napodobnit Williama Mereditha (samozrejme nie tym prestupom do City )
Co tepr takovej Pavel Verbíř
U nás to tiež vyzerá tak, že Karhan bude dlhšie hrať ako Merčiak komentovať...
http://www.youtube.com/watch?v=evijYs3PZac
klasik
pro Bruce Willise v dresu villans
ktovie..., keď tak človek pozerá na niektoré jeho zákroky, je nad slnko jasné, že všetky tie akčné scény v smrtonosnej pasci nerobil Bruce Willis ale Brad Friedel
Dalibor Slezák
toho som žral, lebo má rovnaké priezvisko ako ja
A kde je Dominátor ?
Dominik už bohužiaľ zavesil raketu na klinec...
dobrej stařec byl i ten gólman, co chytal za Skotsko na MS ve Francii
NEIL MCBAIN
už sem se lekl že další "filmová recenze"
ONO AJ TERAZ BY HRACI MOHLI KLUDNE HRAT DO 40 -45 VED JE PLNO TAZKO PRACUJUCICH V TOMTO VEKU IDE O TO ZE VTEDY BOLI INE PLATY TAK SI CHEL CO NAJDLHSIE ZAROBIT TERAZ MOZE HRAC SKONCIT PO 2-3 ROKOCH A STRACA TYM AJ MOTIVACIU....
V DNESNEJ DOBE TAKY SAVIOLA CO PRESEDEL PO LAVICKACH 5-6 ROKOV BY MOHOL KLUDNE POTIAHNUT DO 40 -45 VED CHALAN KU KONCU SEDEL V BARCELONE A TAK SIEL NA 3-4 ROKY SEDET DO REALU ... a neštvalo ho to i ked podla mna premarnil tie roky ale aj ja by som rad marnil za 80 tis na tyzden
nezriadime trh s hráčmi špeciálne na lavičku? za polovičné ceny... inzeráty typu - "sedím kvalitne a univerzálne, naľavo, v strede, či napravo, za 40 tisíc na týždeň ( + podávanie vody v cene )" - myslím, že to by bol biznis ako h0vad0
som na podpore teraz by som sedel aj za 10 00
Je nekdo takovej v soucasny dobe nebo kratky minulosti ? me ted z fleku napada jen Maldini a Costacurta .
David Weir.
Graham Alexander, Ormerod....
chyba mi tu VDS
Co třeba David Seaman??...pokud se nepletu tak mu bylo 41 když končil s fotbalem
nebo Nigel Martyn
jojo ten taky
Souhlas, to bylo první jméno které mě napadlo, když jsem rozklikl tento článek a uviděl Arsenal
kolko měl Teddy Sheringham za West Ham?
chybí mi tu Kevin Poole
BRADLEY FRIEDEL
My jsme veteráni-B.O.F.C.
John Lukic.
Ať žijí vegeteriáni!
velice vhodne nacasovano, potom co vcera zdrbal celej zapas a me pripravil o prachy
Matthewsova výdrž je fakt v dnešní době něčím totálně nepředstavitelným, nad čím zůstává rozum stát. Velká poklona.
Pres 700 odehranych zapasu a nikdy nedostal kartu
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele