Ligue 1 - souhrn 6. kola: Překvapení v Auxerre

Včera, 20:55
Gaëtan Perrin (© AFP)

Druhé ligové vítězství si připsal nováček nejvyšší francouzské soutěže Auxerre, a jednalo se přitom o nečekaný výsledek. Jasným poměrem 3:0 si totiž vyšlápl na účastníka Ligy mistrů v podobě Brestu. Povinnost naopak splnil obhájce titulu PSG, který si poradil s Rennes.

Paris Saint-Germain - Stade Rennes 3:1

27.09.2024 21:00

Góly: 30. Bradley Barcola, 58. Kang-in Lee, 68. Bradley Barcola - 73. Arnaud Kalimuendo (pen.)

Obhájce titulu zatím remizoval pouze s Remeší, jinak si drží stoprocentní bilanci. Dobrou formu potvrdil i v tomto domácím klání, ve kterém se hned dvakrát prosadil Bradley Barcola, který se šesti zásahy vévodí kanonýrům.

Už po necelých 180 sekundách hry posunul Lucas Beraldo míč za sebe na Marquinhose, jenž zblízka prostřelil Steva Mandandu. VAR však viděl ofsajdové postavení útočícího hráče, takže stav zůstával dál bezbrankový. Branka Dembélého by bývala jistě platila, kdyby necílil do středu svatyně bretaňského celku.

Ludovic Blas se nezalekl velkého jména soupeře, leč Matveye Safonova nepřekonal. V 18. minutě dostal Ousmane Dembélé krásnou přihrávku za obranu, kde všem ukázal záda, nicméně místo gólu z toho byla jen střela do boční sítě. Poté o sobě dal poprvé vědět Barcola. Jeho průnik a následná přihrávka na Achrafa Hakimiho změnu stavu neskončily, neboť marocký obránce měl před sebou protihráče, od kterého se míč odrazil na břevno.

V době, kdy se úvodní půl hodina stávala minulostí, skryl Barcola po Dembélého pobídce svůj pokus za obránce. A jelikož balon zapadnul k pravé tyči, mohl se běžet radovat - 1:0. Do konce prvního poločasu se osmělil už jen Arnaud Kalimuendo, avšak nijak nebezpečně. Záhy po změně stran skóroval Hakimi, nicméně z ofsajdu.

Regulérní trefy se dočkal v 58. minutě Lee Kang-in, když hlavou doklepnul do odkryté klece poté, co se k němu odrazil kulatý předmět od tyče, kterou napálil Barcola - 2:0. Po hodině hry se ve výborné pozici ocitnul Fabián Ruiz. A nebýt méně kvalitního zpracování, pravděpodobně by Julienu Stéphanovi přibyla třetí vráska na čele.

Dostavila se až v 68. minutě díky dalšímu řádění francouzského reprezentanta, který se svou zemí na letošním EURU dosáhnul na bronz. Hakimi adresoval přízemní balon na zadní tyč, kde měl před sebou následně vystřídaný Barcola jednoduchoučkou úlohu - 3:0. Lucas Beraldo pak nechtíc zahrál ve vlastním vápně rukou a kopala se penalta.

Arnaud Kalimuendo byl sice oslňován laserem, leč přesto dokázal s klidem poslat Safonova na opačnou stranu - 3:1. Rána Sennyho Mayulua nebyla špatná, kousíček k dokonalosti jí ale chyběl. Albert Grønbæk ztroskotal na strážci pařížské svatyně Alidu Seidu před svým gólem zahrál rukou a Randal Kolo Muani v nastaveném čase o dvacet čísel minul.

AJ Auxerre - Stade Brestois 3:0

27.09.2024 19:00

Góly: 26. Elisha Owusu, 37. Jubal (pen.), 59. Hamed Junior Traorè

Les Pirates si v týdnu poradili v rámci Ligy mistrů s rakouským Grazem, leč v domácí soutěži byli proti nováčkovi až příliš bezzubí na to, aby vylepšili svůj dosavadní šestibodový zisk. Na něj se tak dotáhli svěřenci kouče Christopha Pélissiera, kteří naplno bodovali po čtyřzápasové pauze.

Během úvodní desetiminutovky vytrhnul diváky na Stade Abbé-Deschamps jenom přímý kop z dobré pozice, který rozehrál Hamed Traoré vysoko nad břevno. V šestadvacáté minutě už bylo v regionu Bourgogne-Franche-Comté veselo. Balon od Sinalyho Diomandého propadnul až do vápna, kde u něj byl nejrychleji Elisha Owusu. Reprezentant Ghany sice při střele malinko podklouznul, přesto dokázal rozvlnit síť - 1:0.

Kenny Lala se snažil vymyslet opověď pro Soumaïlu Coulibalyho, který hlavou zakončoval těsně vedle. Na opačném pólu o sobě dal vědět Clément Akpa, ale vedení svého týmu nenavýšil. To se podařilo až Jubalu Júniorovi ve 37. minutě, neboť s přehledem proměnil penaltu poté, co rukou ve vlastní šestnáctce zahrál Edimilson Fernandes - 2:0.

Lassine Sinayoko byl v domácím dresu hodně aktivní. Branku se mu nakonec vsítit nepodařilo, byť příležitosti měl. Jednu slibnou si na konto připsal i jeho protihráč Abdallah Sima, na něhož dodnes vzpomínají v pražském Edenu. Donovan Léon jej dokázal vychytat, takže AJA šli do šatny s dvougólovým náskokem.

Čtvrt hodiny po startu druhé půle už svítila na ukazateli trojka. Owusuovu přihrávku z první do vápna nezachytil Brendan Chardonnet, čímž výrazně usnadnil pozici Hamedu Traorému, který se na penaltovém puntíku s míčem rychle otočil a po zemi jej poslal za záda Marca Bizota - 3:0. V 70. minutě o kousíček přestřelil Mama Baldé.

Následně se vyznamenal hostující gólman, jelikož skvěle zneškodnil pokus Osha. V nastaveném čase zakončoval hlavou Kenny Lala a po něm ještě Ibrahim Salah pobídnul Baldého, jenž by svými nůžkami aspiroval na gól kola, kdyby ovšem nemířil do spojnice tyče a břevna. Brest tedy rozhodně bude mít do příštího duelu s Le Havrem na čem pracovat. Auxerre změří síly s trápícím se AS Saint-Étienne.